Front Races Teams Riders Ranking

Bestmed Tour of Good Hope | 2019 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Marc Pritzen Team Office- Guru 09:57:1540
02 Jason Oosthuizen TEG Pro Cycling Team + 2130
03 Frans Claes AlfaBodyWorks-Giant + 4225
04 Byron Munton AlfaBodyWorks-Giant + 01:1420
05 Clint Hendricks ProTouch + 01:2915
06 Steven Van Heerden DNS Sports + 01:4010
07 Dan Craven Team NCCS + 03:005
08 Dylan Girdlestone Team Office- Guru + 03:463
09 Kent Main TEG Pro Cycling Team + 04:013
10 Christoph Sauser Pro Touch Wanderers + 06:143
11 Travis Barrett Team Office- Guru + 06:16
12 Callum Ormiston Pro Touch Wanderers + 06:24
13 Alexandre Mayer Mauritius + 06:37
14 Hendrik Kruger AlfaBodyWorks-Giant + 06:55
15 Hendrikus Coetzee Team NCCS + 07:00
16 Charles McFall Pro Touch Wanderers + 07:21
17 Devin Shortt DNS Sports + 07:59
18 Yousef Mirza United Arab Emirates + 08:28
19 Gustav Basson TEG Pro Cycling Team + 08:43
20 Christopher Rougier-Lagane Mauritius + 08:58
21 Louis Visser TEG Pro Cycling Team + 12:01
22 Ryan Terry Pro Touch Wanderers + 12:33
23 Tristan Cuthbert Pro Touch Wanderers + 13:10
24 Dylan Redy Mauritius + 14:20
25 Alex Worsdale Team Office- Guru + 14:34
26 Keagan Roodt Cycle Power + 15:23
27 Ryan Harris TEG Pro Cycling Team + 15:26
28 Orion Craigue Cycle Power + 15:29
29 Pieter Seyffert ProTouch + 15:34
30 Vuyo Mavuya Kinetic Cycling Team + 17:00
31 Nolan Hoffmann DNS Sports + 17:03
32 Reynard Butler ProTouch + 17:04
33 Titus Juries Rhadsport Team EGK + 18:13
34 Wessel Swanepoel KZN Mix + 18:32
35 Chris Cronje AlfaBodyWorks-Giant + 18:39
36 Bradley Potgieter Cycle Power + 20:00
37 Brandon Downes TEG Pro Cycling Team + 21:02
38 Xavier Papo Team NCCS + 21:13
39 Benjamin Fish Kinetic Cycling Team + 22:56
40 Matthew How Saw Keng Mauritius + 24:18
41 Songezo Jim ProTouch + 24:51
42 Gregory Rougier-Lagane Mauritius + 25:27
43 Mitchell Eliot ProTouch + 25:48
44 Khalid Mayouf United Arab Emirates + 26:50
45 Mohammed Almansoori United Arab Emirates + 26:55
46 Brandon Christians AlfaBodyWorks-Giant + 27:20
47 Jean Jantjies Rhadsport Team EGK + 28:24
48 Myles Van Musschenbroek ProTouch + 29:39
49 Tyrone Filander Kinetic Cycling Team + 30:08
50 Thulesizwe Mxenge Team NCCS + 30:52
51 Reinhardt Marais AlfaBodyWorks-Giant + 30:58
52 Mehdi Tigrine Brunei Continental Team + 32:33
53 Jean-Pierre Lloyd Cycle Power + 34:00
54 Rocco King Team Swift + 40:42
55 Henry Thomas Neethling Pro Touch Wanderers + 41:01
56 Branwill Blaauw Brunei Continental Team + 41:19
57 Casper Kruger DNS Sports + 42:13
58 David Maree DNS Sports + 43:36
59 Alexander Parsons Brunei Continental Team + 44:42
60 Jarrett West KZN Mix + 48:21
61 Abang Malete Team Swift + 52:58
62 Daniyal Matthews DNS Sports + 56:31
63 Mthetheli Boya Pitstop Velokhaya Cycling + 58:41
64 Fidzerald Rabaye Mauritius + 01:00:03
65 Ahmed Almansoori United Arab Emirates + 01:00:14
66 Johannes Hamunyela Team NCCS + 01:01:46
67 Martin Ford Brunei Continental Team + 01:01:51
68 Carl Bonthuys Kinetic Cycling Team + 01:16:33
69 Jaber Almansoori United Arab Emirates + 01:16:41
70 Andrew Edwards Team Office- Guru + 01:16:58
71 Fulu Luyiso Pitstop Velokhaya Cycling + 01:21:32
72 Mohammad Al Murawwi United Arab Emirates + 01:23:34
73 Ben-Melt Swanepoel KZN Mix + 01:26:33
74 Joshua Van Wyk Team Office- Guru + 01:28:33
75 Bronwin Adams Rhadsport Team EGK + 01:36:07
76 Marc Fourie KZN Mix + 01:39:28
77 Ethan Warrin Kinetic Cycling Team + 01:51:46
78 Ono Dolophini Pitstop Velokhaya Cycling + 01:52:04
DNF Wynand Hofmeyr Kinetic Cycling Team
DNF Rossouw Becker KZN Mix
DNF Cian Leveridge KZN Mix
DNF Luthando Kaka Pitstop Velokhaya Cycling
DNF Zazela Masamkele Pitstop Velokhaya Cycling
DNF Whade Davids Rhadsport Team EGK
DNF Graeme Ockhuis Rhadsport Team EGK
DNF George Perrins Rhadsport Team EGK
DNF Burak Abay Brunei Continental Team
DNF Muhamad Fakhruazan Mohd Hanifian Brunei Continental Team
DNF Nicholas James Cycle Power
DNF Alwyn Jr Steenkamp Cycle Power
DNF Chiponeni Kashululu Team NCCS
DNF Matthew Keyser Team Swift
DNF Thabisho Mokalake Team Swift
DNF Thabang Oliphant Team Swift
DNF Tshepo Sentsho Team Swift
Information
Nations South Africa
Date March 4th-8th
CAT 2.2