Oberösterreich Rundfahrt - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics 7 03:21:32
2 Guérin Alexis Team Vorarlberg 3 + 19
3 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team 1 + 30
4 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 30
5 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg + 30
6 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 55
7 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 01:05
8 Munton Byron Team Dauner | AKKON + 01:11
9 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 01:11
10 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 01:32
11 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 01:42
12 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:44
13 Barta Jan Elkov-Kasper + 01:52
14 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 01:56
15 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 02:04
16 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 02:07
17 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 02:09
18 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 02:09
19 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 02:19
20 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 02:28
21 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 02:30
22 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 02:33
23 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 02:56
24 Stüssi Colin Team Vorarlberg + 03:03
25 Schrettl Marco Austria + 03:05
26 Loockx Lander Team Deschacht Hens Maes Containers + 03:07
27 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 03:53
28 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 04:14
29 Pekala Piotr Santic-Wibatech + 04:25
30 Stokbro Andreas Team Coop + 04:29
31 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 04:29
32 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 04:35
33 Sinschek Nils À Bloc CT + 04:35
34 Boros Michael Elkov-Kasper + 04:35
35 MacLeod Callum À Bloc CT + 04:35
36 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 04:35
37 Handl Philip Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:02
38 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:29
39 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 05:29
40 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 05:55
41 Hosp Jonas Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:57
42 Canecky Marek BRS Technology-Kartus Bike RT + 05:57
43 Rudys Paul Maloja Pushbikers + 06:07
44 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 06:07
45 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 06:07
46 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 06:07
47 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 06:20
48 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 06:28
49 Lunder Eirik Team Coop + 06:52
50 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 06:52
51 Soete Daan Team Deschacht Hens Maes Containers + 06:52
52 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 07:08
53 Beres Stanislav BRS Technology-Kartus Bike RT + 07:18
54 Ganahl Daniel Team Vorarlberg + 07:18
55 Istlstekker Zsolt Epronex-Hungary Cycling Team + 07:35
56 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 07:42
57 Herben Luuk À Bloc CT + 07:42
58 Kasko David BRS Technology-Kartus Bike RT + 07:49
59 Rozsa Balazs Epronex-Hungary Cycling Team + 08:43
60 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 08:43
61 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 08:43
62 Garber Thomas Arbo Headstart on Fahrrad + 08:43
63 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 08:43
64 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 08:43
65 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 08:43
66 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 08:55
67 Poll Stefan ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 10:06
68 Gamper Florian Team Felbermayr Simplon Wels + 10:54
69 Bendixen Louis Team Coop + 10:54
70 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 10:54
71 Gonczi Gergo Epronex-Hungary Cycling Team + 11:32
72 Weulink Meindert À Bloc CT + 11:45
73 Appel Stijn À Bloc CT + 12:08
74 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 12:08
75 Schuch Mike À Bloc CT + 12:08
76 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 12:08
77 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 12:08
78 Reiter Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 12:08
79 Paumann David Austria + 12:08
80 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 12:08
81 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 12:28
82 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 12:49
83 Reinhardt Theo Rad-Net Rose Team + 12:49
84 Lehner Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 12:49
85 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 14:34
86 Meo Felix Maloja Pushbikers + 15:54
87 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 15:54
88 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 16:48
89 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 16:48
90 Vabø Tore Andre Team Coop + 16:48
91 Oros Samuel BRS Technology-Kartus Bike RT + 17:14
92 Costa Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 17:30
93 Hjemsæter Olav Team Coop + 18:33
94 Amann Dominik Team Vorarlberg + 18:34
95 Aalrust Håkon Team Coop + 18:34
96 Banaszek Norbert HRE Mazowsze Serce Polski + 18:34
97 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 19:32
98 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 19:32
99 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 20:37
100 Rohde Leon Rad-Net Rose Team + 20:37
101 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 21:40
102 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 22:35
DNF Leopold Hans-Jörg ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Skok Anze Ljubljana Gusto Santic
DNF Dejonghe Len Team Deschacht Hens Maes Containers
DNF Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON
DNF Macek Matic Ljubljana Gusto Santic
Pos Rider Team Time
1 35 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics 10:24:38
2 26 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 18
3 11 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team + 27
4 15 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 33
5 26 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg + 37
6 26 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 01:02
7 3 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 01:18
8 29 Munton Byron Team Dauner | AKKON + 01:22
9 30 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 01:26
10 8 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 01:45
11 8 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 01:45
12 22 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:53
13 1 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 01:56
14 21 Barta Jan Elkov-Kasper + 02:01
15 7 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 02:02
16 8 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 02:13
17 16 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 02:17
18 9 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 02:24
19 24 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 02:26
20 9 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 02:34
21 9 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 02:36
22 1 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 03:00
23 17 Loockx Lander Team Deschacht Hens Maes Containers + 03:01
24 9 Schrettl Marco Austria + 03:06
25 15 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 03:22
26 25 Stokbro Andreas Team Coop + 03:57
27 10 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 04:16
28 21 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 04:23
29 18 MacLeod Callum À Bloc CT + 04:35
30 10 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 04:38
31 10 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 04:38
32 6 Boros Michael Elkov-Kasper + 04:48
33 9 Sinschek Nils À Bloc CT + 05:36
34 12 Canecky Marek BRS Technology-Kartus Bike RT + 06:01
35 19 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 06:09
36 11 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 06:24
37 35 Soete Daan Team Deschacht Hens Maes Containers + 06:30
38 33 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 07:32
39 26 Gamper Florian Team Felbermayr Simplon Wels + 10:55
40 14 Weulink Meindert À Bloc CT + 11:49
41 31 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 12:08
42 33 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 12:48
43 2 Appel Stijn À Bloc CT + 13:02
44 1 Istlstekker Zsolt Epronex-Hungary Cycling Team + 16:18
45 1 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 17:05
46 2 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 18:08
47 16 Pekala Piotr Santic-Wibatech + 19:09
48 1 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 19:13
49 8 Hosp Jonas Union Raiffeisen Radteam Tirol + 19:50
50 5 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 19:58
51 1 Lunder Eirik Team Coop + 20:37
52 6 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 20:44
53 11 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 21:46
54 20 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 21:59
55 12 Rudys Paul Maloja Pushbikers + 22:29
56 2 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 22:34
57 4 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 22:38
58 15 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 22:56
59 11 Beres Stanislav BRS Technology-Kartus Bike RT + 23:43
60 11 Bendixen Louis Team Coop + 24:38
61 17 Herben Luuk À Bloc CT + 24:45
62 20 Stüssi Colin Team Vorarlberg + 24:48
63 2 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 24:58
64 2 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 25:04
65 6 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 25:10
66 13 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 25:56
67 8 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 26:01
68 11 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 26:14
69 19 Lehner Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 26:31
70 5 Poll Stefan ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 26:38
71 2 Schuch Mike À Bloc CT + 28:32
72 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 28:36
73 25 Handl Philip Union Raiffeisen Radteam Tirol + 28:56
74 3 Reinhardt Theo Rad-Net Rose Team + 29:35
75 24 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 29:39
76 21 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 30:58
77 17 Costa Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 31:22
78 25 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 31:30
79 15 Rozsa Balazs Epronex-Hungary Cycling Team + 32:29
80 18 Aalrust Håkon Team Coop + 32:32
81 19 Kasko David BRS Technology-Kartus Bike RT + 33:20
82 1 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 33:54
83 21 Garber Thomas Arbo Headstart on Fahrrad + 34:23
84 12 Gonczi Gergo Epronex-Hungary Cycling Team + 35:20
85 37 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 35:24
86 6 Reiter Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 35:48
87 19 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 35:55
88 8 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 37:11
89 13 Paumann David Austria + 37:41
90 9 Vabø Tore Andre Team Coop + 37:54
91 4 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 38:09
92 2 Meo Felix Maloja Pushbikers + 39:32
93 14 Ganahl Daniel Team Vorarlberg + 41:56
94 9 Banaszek Norbert HRE Mazowsze Serce Polski + 42:08
95 6 Hjemsæter Olav Team Coop + 42:10
96 9 Oros Samuel BRS Technology-Kartus Bike RT + 42:59
97 9 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 43:08
98 3 Amann Dominik Team Vorarlberg + 44:07
99 6 Rohde Leon Rad-Net Rose Team + 44:23
100 16 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 45:59
101 2 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 46:03
102 4 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 51:20
Pos Rider Team Time
1 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team 10:25:05
2 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 51
3 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 01:18
4 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:26
5 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 01:29
6 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 01:59
7 Schrettl Marco Austria + 02:39
8 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 02:55
9 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 03:49
10 MacLeod Callum À Bloc CT + 04:08
11 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 07:05
12 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 12:21
13 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 16:38
14 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 18:46
15 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 21:19
16 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 21:32
17 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 22:11
18 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 22:29
19 Herben Luuk À Bloc CT + 24:18
20 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 24:37
21 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 24:43
22 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 25:29
23 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 25:34
24 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 25:47
25 Schuch Mike À Bloc CT + 28:05
26 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 28:09
27 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 30:31
28 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 31:03
29 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 33:27
30 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 34:57
31 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 36:44
32 Paumann David Austria + 37:14
33 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 37:42
34 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 45:32
35 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 50:53

Information