Oberösterreich Rundfahrt - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team 7 03:07:37
2 Stokbro Andreas Team Coop 3 + 03
3 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling 1 + 03
4 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 03
5 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 03
6 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 03
7 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 03
8 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 03
9 Loockx Lander Team Deschacht Hens Maes Containers + 03
10 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 03
11 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 03
12 Gamper Florian Team Felbermayr Simplon Wels + 03
13 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 03
14 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 03
15 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team + 03
16 Canecky Marek BRS Technology-Kartus Bike RT + 03
17 Weulink Meindert À Bloc CT + 03
18 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 03
19 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 03
20 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 03
21 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 03
22 Soete Daan Team Deschacht Hens Maes Containers + 03
23 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg + 03
24 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 03
25 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 03
26 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 03
27 Schrettl Marco Austria + 03
28 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics + 03
29 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 03
30 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 03
31 Munton Byron Team Dauner | AKKON + 03
32 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 03
33 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 03
34 MacLeod Callum À Bloc CT + 03
35 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 03
36 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 03
37 Barta Jan Elkov-Kasper + 03
38 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 03
39 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 11
40 Boros Michael Elkov-Kasper + 13
41 Sinschek Nils À Bloc CT + 21
42 Appel Stijn À Bloc CT + 52
43 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 01:22
44 Istlstekker Zsolt Epronex-Hungary Cycling Team + 01:22
45 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 05:33
46 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 13:05
47 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 13:05
48 Hosp Jonas Union Raiffeisen Radteam Tirol + 13:51
49 Bendixen Louis Team Coop + 13:51
50 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 13:51
51 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 13:51
52 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 13:51
53 Costa Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 13:51
54 Vabø Tore Andre Team Coop + 13:51
55 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 13:51
56 Lehner Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 13:51
57 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 13:51
58 Lunder Eirik Team Coop + 13:51
59 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 13:51
60 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 13:51
61 Rudys Paul Maloja Pushbikers + 13:51
62 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 13:51
63 Aalrust Håkon Team Coop + 13:51
64 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 13:51
65 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 13:51
66 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 13:51
67 Stüssi Colin Team Vorarlberg + 13:56
68 Pekala Piotr Santic-Wibatech + 14:36
69 Banaszek Norbert HRE Mazowsze Serce Polski + 16:25
70 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 16:25
71 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 16:25
72 Kasko David BRS Technology-Kartus Bike RT + 16:25
73 Herben Luuk À Bloc CT + 16:25
74 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 16:25
75 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 16:25
76 Schuch Mike À Bloc CT + 16:25
77 Leopold Hans-Jörg ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 16:25
78 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 16:25
79 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 16:25
80 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 16:25
81 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 16:25
82 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 16:25
83 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 16:25
84 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 16:25
85 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 16:25
86 Meo Felix Maloja Pushbikers + 16:25
87 Paumann David Austria + 16:25
88 Hjemsæter Olav Team Coop + 16:25
89 Rozsa Balazs Epronex-Hungary Cycling Team + 16:25
90 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 16:25
91 Gonczi Gergo Epronex-Hungary Cycling Team + 16:25
92 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 16:25
93 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 16:25
94 Ganahl Daniel Team Vorarlberg + 16:25
95 Oros Samuel BRS Technology-Kartus Bike RT + 16:25
96 Poll Stefan ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 16:25
97 Beres Stanislav BRS Technology-Kartus Bike RT + 16:25
98 Amann Dominik Team Vorarlberg + 16:25
99 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 16:25
100 Garber Thomas Arbo Headstart on Fahrrad + 16:25
101 Reinhardt Theo Rad-Net Rose Team + 16:25
102 Reiter Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 16:25
103 Handl Philip Union Raiffeisen Radteam Tirol + 16:25
104 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 16:25
105 Rohde Leon Rad-Net Rose Team + 16:25
106 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 16:25
107 Dejonghe Len Team Deschacht Hens Maes Containers + 16:25
OOT Hopfgartner Paul Arbo Headstart on Fahrrad
OOT Ochsenhofer Peter Arbo Headstart on Fahrrad
OOT Wafler Tim Austria
OOT Picin Mattew-Denis Mentorise Elite Team CFX
OOT Brandlmeier Stefan Santic-Wibatech
OOT Sonnleitner Jonas Santic-Wibatech
DNS Federspiel Daniel Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Erlacher Matthias ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Geretschnig Martin ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Grasl Patrick Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Kovar Stefan Austria
DNF Blasko Matej BRS Technology-Kartus Bike RT
DNF Kiss Gergely Epronex-Hungary Cycling Team
DNF Nagy Bendeguz Matyas Epronex-Hungary Cycling Team
DNF Inkelaar Kevin Leopard Pro Cycling
DNF Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic
DNF Heinrich Nicolas Rad-Net Rose Team
DNF Malcharek Moritz Rad-Net Rose Team
DNF Peter Michael Santic-Wibatech
DNF Kolschefsky Tim-Oliver Team Dauner | AKKON
DNF Kerschbaumer Leo WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
Pos Rider Team Time
1 1 Stokbro Andreas Team Coop 07:02:34
2 1 Soete Daan Team Deschacht Hens Maes Containers + 10
3 2 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 10
4 1 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 18
5 1 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 22
6 Loockx Lander Team Deschacht Hens Maes Containers + 26
7 1 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 26
8 6 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 30
9 25 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 31
10 6 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 32
11 6 MacLeod Callum À Bloc CT + 32
12 6 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 32
13 8 Gamper Florian Team Felbermayr Simplon Wels + 33
14 8 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team + 33
15 9 Schrettl Marco Austria + 33
16 10 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 34
17 11 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 34
18 12 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 35
19 13 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 35
20 13 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 35
21 15 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 35
22 16 Canecky Marek BRS Technology-Kartus Bike RT + 36
23 16 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 36
24 16 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 36
25 16 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 36
26 16 Weulink Meindert À Bloc CT + 36
27 17 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 37
28 18 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 37
29 21 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 38
30 22 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 38
31 29 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg + 39
32 23 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 39
33 13 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 40
34 24 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 41
35 24 Barta Jan Elkov-Kasper + 41
36 25 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics + 42
37 30 Munton Byron Team Dauner | AKKON + 43
38 9 Boros Michael Elkov-Kasper + 45
39 31 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 47
40 35 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 01:21
41 6 Appel Stijn À Bloc CT + 01:26
42 32 Sinschek Nils À Bloc CT + 01:33
43 18 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 01:53
44 21 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 06:12
45 48 Istlstekker Zsolt Epronex-Hungary Cycling Team + 09:15
46 20 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 13:44
47 26 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 14:16
48 39 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 14:16
49 39 Bendixen Louis Team Coop + 14:16
50 39 Lehner Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 14:17
51 39 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 14:17
52 39 Lunder Eirik Team Coop + 14:17
53 34 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 14:20
54 23 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 14:23
55 18 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 14:23
56 11 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 14:25
57 9 Hosp Jonas Union Raiffeisen Radteam Tirol + 14:25
58 5 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 14:27
59 5 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 14:27
60 3 Costa Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 14:28
61 1 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 14:30
62 1 Aalrust Håkon Team Coop + 14:30
63 5 Pekala Piotr Santic-Wibatech + 15:16
64 13 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 16:11
65 58 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 16:47
66 51 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 16:53
67 11 Rudys Paul Maloja Pushbikers + 16:54
68 45 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 16:55
69 42 Schuch Mike À Bloc CT + 16:56
70 35 Beres Stanislav BRS Technology-Kartus Bike RT + 16:57
71 28 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 16:59
72 23 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 17:00
73 22 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 17:00
74 18 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 17:02
75 11 Poll Stefan ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 17:04
76 7 Leopold Hans-Jörg ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 17:06
77 6 Reinhardt Theo Rad-Net Rose Team + 17:18
78 6 Herben Luuk À Bloc CT + 17:35
79 3 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 17:51
80 1 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 20:55
81 8 Vabø Tore Andre Team Coop + 21:38
82 16 Stüssi Colin Team Vorarlberg + 22:17
83 22 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 23:32
84 4 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 23:56
85 4 Banaszek Norbert HRE Mazowsze Serce Polski + 24:06
86 4 Dejonghe Len Team Deschacht Hens Maes Containers + 24:07
87 4 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 24:07
88 4 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 24:08
89 4 Hjemsæter Olav Team Coop + 24:09
90 4 Meo Felix Maloja Pushbikers + 24:10
91 4 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 24:10
92 4 Reiter Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 24:12
93 2 Rohde Leon Rad-Net Rose Team + 24:18
94 2 Rozsa Balazs Epronex-Hungary Cycling Team + 24:18
95 1 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 24:19
96 1 Gonczi Gergo Epronex-Hungary Cycling Team + 24:20
97 1 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 24:22
98 1 Handl Philip Union Raiffeisen Radteam Tirol + 24:26
99 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 26:01
100 Kasko David BRS Technology-Kartus Bike RT + 26:03
101 3 Amann Dominik Team Vorarlberg + 26:05
102 1 Paumann David Austria + 26:05
103 4 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 26:07
104 6 Garber Thomas Arbo Headstart on Fahrrad + 26:12
105 11 Oros Samuel BRS Technology-Kartus Bike RT + 26:17
106 16 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 35:04
107 18 Ganahl Daniel Team Vorarlberg + 35:10
Pos Rider Team Time
1 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team 07:02:44
2 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 08
3 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 12
4 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 21
5 MacLeod Callum À Bloc CT + 22
6 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 22
7 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team + 23
8 Schrettl Marco Austria + 23
9 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 24
10 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 31
11 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 01:11
12 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 01:43
13 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 13:34
14 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 14:06
15 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 14:06
16 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 14:10
17 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 14:15
18 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 14:17
19 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 14:20
20 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 16:01
21 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 16:43
22 Schuch Mike À Bloc CT + 16:46
23 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 16:49
24 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 16:50
25 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 16:50
26 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 16:52
27 Herben Luuk À Bloc CT + 17:25
28 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 17:41
29 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 20:45
30 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 23:22
31 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 23:46
32 Dejonghe Len Team Deschacht Hens Maes Containers + 23:57
33 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 23:57
34 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 24:00
35 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 24:09
36 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 24:12
37 Paumann David Austria + 25:55
38 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 25:57
39 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 34:54

Information