Oberösterreich Rundfahrt - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Stokbro Andreas Team Coop 7 03:54:08
2 Soete Daan Team Deschacht Hens Maes Containers 3 + 00
3 Toupalik Jakub Elkov-Kasper 1 + 00
4 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 00
5 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 00
6 Lunder Eirik Team Coop + 03
7 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 07
8 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 07
9 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 07
10 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 07
11 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 07
12 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 07
13 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 07
14 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 07
15 Bendixen Louis Team Coop + 07
16 Loockx Lander Team Deschacht Hens Maes Containers + 07
17 Barta Jan Elkov-Kasper + 07
18 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 07
19 Lehner Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 07
20 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 07
21 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics + 07
22 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 07
23 Canecky Marek BRS Technology-Kartus Bike RT + 07
24 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 07
25 Costa Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 07
26 Reinhardt Theo Rad-Net Rose Team + 07
27 Gamper Florian Team Felbermayr Simplon Wels + 07
28 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 07
29 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 07
30 Boros Michael Elkov-Kasper + 07
31 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 07
32 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 07
33 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 07
34 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg + 07
35 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team + 07
36 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 07
37 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 07
38 Appel Stijn À Bloc CT + 07
39 MacLeod Callum À Bloc CT + 07
40 Weulink Meindert À Bloc CT + 07
41 Pekala Piotr Santic-Wibatech + 07
42 Munton Byron Team Dauner | AKKON + 07
43 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 07
44 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 07
45 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 07
46 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 07
47 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 07
48 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 07
49 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 07
50 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 07
51 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 07
52 Poll Stefan ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 07
53 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 07
54 Schrettl Marco Austria + 07
55 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 07
56 Hosp Jonas Union Raiffeisen Radteam Tirol + 07
57 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 07
58 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 07
59 Leopold Hans-Jörg ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 07
60 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 07
61 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 07
62 Beres Stanislav BRS Technology-Kartus Bike RT + 07
63 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 07
64 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 07
65 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 07
66 Schuch Mike À Bloc CT + 07
67 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 07
68 Aalrust Håkon Team Coop + 07
69 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 07
70 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 07
71 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 07
72 Sinschek Nils À Bloc CT + 43
73 Herben Luuk À Bloc CT + 43
74 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 46
75 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 51
76 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 51
77 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 01:46
78 Rudys Paul Maloja Pushbikers + 02:35
79 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 03:56
80 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 07:07
81 Handl Philip Union Raiffeisen Radteam Tirol + 07:20
82 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 07:20
83 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 07:20
84 Rozsa Balazs Epronex-Hungary Cycling Team + 07:20
85 Vabø Tore Andre Team Coop + 07:20
86 Hjemsæter Olav Team Coop + 07:20
87 Istlstekker Zsolt Epronex-Hungary Cycling Team + 07:20
88 Gonczi Gergo Epronex-Hungary Cycling Team + 07:20
89 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 07:20
90 Rohde Leon Rad-Net Rose Team + 07:20
91 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 07:20
92 Brandlmeier Stefan Santic-Wibatech + 07:20
93 Meo Felix Maloja Pushbikers + 07:20
94 Reiter Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 07:20
95 Dejonghe Len Team Deschacht Hens Maes Containers + 07:20
96 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 07:20
97 Banaszek Norbert HRE Mazowsze Serce Polski + 07:20
98 Stüssi Colin Team Vorarlberg + 07:53
99 Picin Mattew-Denis Mentorise Elite Team CFX + 09:12
100 Garber Thomas Arbo Headstart on Fahrrad + 09:12
101 Hopfgartner Paul Arbo Headstart on Fahrrad + 09:12
102 Erlacher Matthias ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 09:12
103 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 09:12
104 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 09:12
105 Paumann David Austria + 09:12
106 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:12
107 Malcharek Moritz Rad-Net Rose Team + 09:12
108 Nagy Bendeguz Matyas Epronex-Hungary Cycling Team + 09:12
109 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 09:12
110 Kasko David BRS Technology-Kartus Bike RT + 09:12
111 Blasko Matej BRS Technology-Kartus Bike RT + 09:12
112 Heinrich Nicolas Rad-Net Rose Team + 09:18
113 Sonnleitner Jonas Santic-Wibatech + 09:18
114 Amann Dominik Team Vorarlberg + 09:18
115 Oros Samuel BRS Technology-Kartus Bike RT + 09:18
116 Inkelaar Kevin Leopard Pro Cycling + 09:18
117 Kiss Gergely Epronex-Hungary Cycling Team + 09:18
118 Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic + 09:18
119 Peter Michael Santic-Wibatech + 09:34
120 Kovar Stefan Austria + 16:56
121 Wafler Tim Austria + 18:18
122 Ganahl Daniel Team Vorarlberg + 18:18
123 Geretschnig Martin ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 18:18
124 Kerschbaumer Leo WSA KTM Graz p/b Leomo + 18:18
125 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 18:18
126 Grasl Patrick Arbo Headstart on Fahrrad + 18:18
127 Kolschefsky Tim-Oliver Team Dauner | AKKON + 18:18
128 Ochsenhofer Peter Arbo Headstart on Fahrrad + 18:18
129 Federspiel Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 18:18
DNF Bodnar Krisztian ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Lang Philipp Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Hörandtner Moritz Austria
DNF More-Gosselin Oliver Mark Epronex-Hungary Cycling Team
DNF Barbu Leonard Mentorise Elite Team CFX
DNF Coman Bogdan Mentorise Elite Team CFX
Pos Rider Team Time
1 Soete Daan Team Deschacht Hens Maes Containers 03:55:06
2 13 Stokbro Andreas Team Coop + 03
3 18 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 09
4 1 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 10
5 5 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 11
6 4 Loockx Lander Team Deschacht Hens Maes Containers + 14
7 1 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 14
8 19 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 14
9 5 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 16
10 2 Bendixen Louis Team Coop + 16
11 5 Lehner Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 17
12 7 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 17
13 13 Lunder Eirik Team Coop + 17
14 5 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 18
15 2 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 19
16 1 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 20
17 2 MacLeod Callum À Bloc CT + 20
18 30 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 20
19 3 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 20
20 3 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 20
21 7 Gamper Florian Team Felbermayr Simplon Wels + 21
22 7 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team + 21
23 7 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 21
24 7 Schrettl Marco Austria + 21
25 8 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 22
26 8 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 22
27 9 Schuch Mike À Bloc CT + 22
28 9 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 22
29 10 Boros Michael Elkov-Kasper + 23
30 10 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 23
31 12 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 23
32 12 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 23
33 13 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 23
34 13 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 23
35 16 Beres Stanislav BRS Technology-Kartus Bike RT + 23
36 16 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 23
37 16 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 23
38 16 Canecky Marek BRS Technology-Kartus Bike RT + 24
39 16 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 24
40 16 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 24
41 16 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 24
42 18 Weulink Meindert À Bloc CT + 24
43 19 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 25
44 19 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 25
45 19 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 25
46 19 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 25
47 22 Appel Stijn À Bloc CT + 25
48 23 Hosp Jonas Union Raiffeisen Radteam Tirol + 25
49 24 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 26
50 24 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 26
51 25 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 26
52 28 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 26
53 29 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 27
54 29 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 27
55 34 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 27
56 34 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 28
57 35 Costa Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 28
58 37 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 29
59 38 Barta Jan Elkov-Kasper + 29
60 39 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg + 29
61 39 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics + 30
62 39 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 30
63 40 Aalrust Håkon Team Coop + 30
64 40 Poll Stefan ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 30
65 40 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 30
66 40 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 30
67 40 Munton Byron Team Dauner | AKKON + 31
68 43 Pekala Piotr Santic-Wibatech + 31
69 46 Leopold Hans-Jörg ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 32
70 56 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 35
71 62 Reinhardt Theo Rad-Net Rose Team + 44
72 6 Herben Luuk À Bloc CT + 01:01
73 31 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 01:02
74 10 Sinschek Nils À Bloc CT + 01:03
75 6 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 01:09
76 46 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 01:17
77 42 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 02:11
78 Rudys Paul Maloja Pushbikers + 02:54
79 38 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:21
80 45 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 07:22
81 67 Banaszek Norbert HRE Mazowsze Serce Polski + 07:32
82 64 Dejonghe Len Team Deschacht Hens Maes Containers + 07:33
83 63 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 07:33
84 59 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 07:34
85 47 Hjemsæter Olav Team Coop + 07:35
86 37 Meo Felix Maloja Pushbikers + 07:36
87 37 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 07:36
88 21 Reiter Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 07:38
89 17 Vabø Tore Andre Team Coop + 07:38
90 6 Brandlmeier Stefan Santic-Wibatech + 07:42
91 19 Rohde Leon Rad-Net Rose Team + 07:44
92 20 Rozsa Balazs Epronex-Hungary Cycling Team + 07:44
93 21 Istlstekker Zsolt Epronex-Hungary Cycling Team + 07:44
94 22 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 07:45
95 26 Gonczi Gergo Epronex-Hungary Cycling Team + 07:46
96 28 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 07:48
97 34 Handl Philip Union Raiffeisen Radteam Tirol + 07:52
98 21 Stüssi Colin Team Vorarlberg + 08:12
99 67 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 09:27
100 42 Kasko David BRS Technology-Kartus Bike RT + 09:29
101 42 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:29
102 41 Picin Mattew-Denis Mentorise Elite Team CFX + 09:29
103 24 Paumann David Austria + 09:31
104 80 Amann Dominik Team Vorarlberg + 09:32
105 20 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 09:32
106 20 Blasko Matej BRS Technology-Kartus Bike RT + 09:32
107 13 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 09:33
108 10 Hopfgartner Paul Arbo Headstart on Fahrrad + 09:34
109 Nagy Bendeguz Matyas Epronex-Hungary Cycling Team + 09:36
110 10 Garber Thomas Arbo Headstart on Fahrrad + 09:38
111 24 Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic + 09:38
112 21 Sonnleitner Jonas Santic-Wibatech + 09:39
113 15 Erlacher Matthias ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 09:41
114 12 Heinrich Nicolas Rad-Net Rose Team + 09:41
115 2 Inkelaar Kevin Leopard Pro Cycling + 09:42
116 2 Oros Samuel BRS Technology-Kartus Bike RT + 09:43
117 15 Malcharek Moritz Rad-Net Rose Team + 09:48
118 12 Kiss Gergely Epronex-Hungary Cycling Team + 09:49
119 31 Peter Michael Santic-Wibatech + 09:54
120 113 Kovar Stefan Austria + 17:07
121 110 Federspiel Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 18:30
122 110 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 18:30
123 78 Kerschbaumer Leo WSA KTM Graz p/b Leomo + 18:34
124 56 Wafler Tim Austria + 18:36
125 55 Ganahl Daniel Team Vorarlberg + 18:36
126 51 Kolschefsky Tim-Oliver Team Dauner | AKKON + 18:37
127 34 Grasl Patrick Arbo Headstart on Fahrrad + 18:39
128 1 Ochsenhofer Peter Arbo Headstart on Fahrrad + 18:49
129 5 Geretschnig Martin ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 18:55
Pos Rider Team Time
1 Toupalik Jakub Elkov-Kasper 03:55:15
2 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 01
3 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 02
4 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 07
5 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 10
6 MacLeod Callum À Bloc CT + 11
7 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 11
8 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 11
9 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team + 12
10 Schrettl Marco Austria + 12
11 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 13
12 Schuch Mike À Bloc CT + 13
13 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 13
14 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 14
15 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 16
16 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 16
17 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 17
18 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 17
19 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 18
20 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 19
21 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 20
22 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 21
23 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 21
24 Herben Luuk À Bloc CT + 52
25 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 53
26 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 01:00
27 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 01:08
28 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 02:02
29 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:12
30 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 07:13
31 Dejonghe Len Team Deschacht Hens Maes Containers + 07:24
32 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 07:24
33 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 07:27
34 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 07:36
35 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 07:39
36 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:20
37 Picin Mattew-Denis Mentorise Elite Team CFX + 09:20
38 Paumann David Austria + 09:22
39 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 09:23
40 Blasko Matej BRS Technology-Kartus Bike RT + 09:23
41 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 09:24
42 Nagy Bendeguz Matyas Epronex-Hungary Cycling Team + 09:27
43 Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic + 09:29
44 Erlacher Matthias ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 09:32
45 Heinrich Nicolas Rad-Net Rose Team + 09:32
46 Peter Michael Santic-Wibatech + 09:45
47 Kovar Stefan Austria + 16:58
48 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 18:21
49 Kerschbaumer Leo WSA KTM Graz p/b Leomo + 18:25
50 Wafler Tim Austria + 18:27
51 Kolschefsky Tim-Oliver Team Dauner | AKKON + 18:28

Information