Oberösterreich Rundfahrt - 2022

GC Youth Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics 4010:24:38
2 Guérin Alexis Team Vorarlberg 30+ 18
3 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team 25+ 27
4 Rapp Jonas Hrinkow Advarics 20+ 33
5 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg 15+ 37
6 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels 10+ 01:02
7 Toupalik Jakub Elkov-Kasper 5+ 01:18
8 Munton Byron Team Dauner | AKKON 3+ 01:22
9 Evans Alexander Maloja Pushbikers 3+ 01:26
10 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski 3+ 01:45
11 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 01:45
12 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:53
13 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 01:56
14 Barta Jan Elkov-Kasper + 02:01
15 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 02:02
16 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 02:13
17 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 02:17
18 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 02:24
19 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 02:26
20 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 02:34
21 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 02:36
22 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 03:00
23 Loockx Lander Team Deschacht Hens Maes Containers + 03:01
24 Schrettl Marco Austria + 03:06
25 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 03:22
26 Stokbro Andreas Team Coop + 03:57
27 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 04:16
28 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 04:23
29 MacLeod Callum À Bloc CT + 04:35
30 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 04:38
31 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 04:38
32 Boros Michael Elkov-Kasper + 04:48
33 Sinschek Nils À Bloc CT + 05:36
34 Canecky Marek BRS Technology-Kartus Bike RT + 06:01
35 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 06:09
36 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 06:24
37 Soete Daan Team Deschacht Hens Maes Containers + 06:30
38 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 07:32
39 Gamper Florian Team Felbermayr Simplon Wels + 10:55
40 Weulink Meindert À Bloc CT + 11:49
41 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 12:08
42 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 12:48
43 Appel Stijn À Bloc CT + 13:02
44 Istlstekker Zsolt Epronex-Hungary Cycling Team + 16:18
45 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 17:05
46 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 18:08
47 Pekala Piotr Santic-Wibatech + 19:09
48 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 19:13
49 Hosp Jonas Union Raiffeisen Radteam Tirol + 19:50
50 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 19:58
51 Lunder Eirik Team Coop + 20:37
52 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 20:44
53 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 21:46
54 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 21:59
55 Rudys Paul Maloja Pushbikers + 22:29
56 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 22:34
57 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 22:38
58 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 22:56
59 Beres Stanislav BRS Technology-Kartus Bike RT + 23:43
60 Bendixen Louis Team Coop + 24:38
61 Herben Luuk À Bloc CT + 24:45
62 Stüssi Colin Team Vorarlberg + 24:48
63 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 24:58
64 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 25:04
65 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 25:10
66 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 25:56
67 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 26:01
68 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 26:14
69 Lehner Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 26:31
70 Poll Stefan ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 26:38
71 Schuch Mike À Bloc CT + 28:32
72 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 28:36
73 Handl Philip Union Raiffeisen Radteam Tirol + 28:56
74 Reinhardt Theo Rad-Net Rose Team + 29:35
75 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 29:39
76 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 30:58
77 Costa Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 31:22
78 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 31:30
79 Rozsa Balazs Epronex-Hungary Cycling Team + 32:29
80 Aalrust Håkon Team Coop + 32:32
81 Kasko David BRS Technology-Kartus Bike RT + 33:20
82 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 33:54
83 Garber Thomas Arbo Headstart on Fahrrad + 34:23
84 Gonczi Gergo Epronex-Hungary Cycling Team + 35:20
85 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 35:24
86 Reiter Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 35:48
87 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 35:55
88 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 37:11
89 Paumann David Austria + 37:41
90 Vabø Tore Andre Team Coop + 37:54
91 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 38:09
92 Meo Felix Maloja Pushbikers + 39:32
93 Ganahl Daniel Team Vorarlberg + 41:56
94 Banaszek Norbert HRE Mazowsze Serce Polski + 42:08
95 Hjemsæter Olav Team Coop + 42:10
96 Oros Samuel BRS Technology-Kartus Bike RT + 42:59
97 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 43:08
98 Amann Dominik Team Vorarlberg + 44:07
99 Rohde Leon Rad-Net Rose Team + 44:23
100 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 45:59
101 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 46:03
102 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 51:20
DNF Bodnar Krisztian ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Erlacher Matthias ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Geretschnig Martin ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Leopold Hans-Jörg ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Grasl Patrick Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Hopfgartner Paul Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Lang Philipp Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Ochsenhofer Peter Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Hörandtner Moritz Austria
DNF Kovar Stefan Austria
DNF Wafler Tim Austria
DNF Blasko Matej BRS Technology-Kartus Bike RT
DNF Kiss Gergely Epronex-Hungary Cycling Team
DNF More-Gosselin Oliver Mark Epronex-Hungary Cycling Team
DNF Nagy Bendeguz Matyas Epronex-Hungary Cycling Team
DNF Inkelaar Kevin Leopard Pro Cycling
DNF Macek Matic Ljubljana Gusto Santic
DNF Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic
DNF Skok Anze Ljubljana Gusto Santic
DNF Barbu Leonard Mentorise Elite Team CFX
DNF Coman Bogdan Mentorise Elite Team CFX
DNF Picin Mattew-Denis Mentorise Elite Team CFX
DNF Heinrich Nicolas Rad-Net Rose Team
DNF Malcharek Moritz Rad-Net Rose Team
DNF Brandlmeier Stefan Santic-Wibatech
DNF Peter Michael Santic-Wibatech
DNF Sonnleitner Jonas Santic-Wibatech
DNF Kolschefsky Tim-Oliver Team Dauner | AKKON
DNF Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON
DNF Dejonghe Len Team Deschacht Hens Maes Containers
DNF Federspiel Daniel Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Kerschbaumer Leo WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
Pos Rider Team Time
1 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team 10:25:05
2 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 51
3 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 01:18
4 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:26
5 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 01:29
6 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 01:59
7 Schrettl Marco Austria + 02:39
8 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 02:55
9 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 03:49
10 MacLeod Callum À Bloc CT + 04:08
11 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 07:05
12 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 12:21
13 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 16:38
14 Putz Sebastian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 18:46
15 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 21:19
16 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 21:32
17 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 22:11
18 Clynen Rhune Team Deschacht Hens Maes Containers + 22:29
19 Herben Luuk À Bloc CT + 24:18
20 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 24:37
21 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 24:43
22 Buck-Gramcko Tobias Rad-Net Rose Team + 25:29
23 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 25:34
24 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 25:47
25 Schuch Mike À Bloc CT + 28:05
26 Liska Andrej BRS Technology-Kartus Bike RT + 28:09
27 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 30:31
28 Vaidian Iustin-Ioan Mentorise Elite Team CFX + 31:03
29 Dobrin Ioan Mentorise Elite Team CFX + 33:27
30 Van De Putte Victor Team Deschacht Hens Maes Containers + 34:57
31 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 36:44
32 Paumann David Austria + 37:14
33 Ferdinande Anton Team Deschacht Hens Maes Containers + 37:42
34 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 45:32
35 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 50:53

Information