Oberösterreichrundfahrt - 2021

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Michal Schlegel Elkov - Kasper 03:32:017
02 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 003
03 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 001
04 Torjus Sleen Uno-X Pro Cycling Team + 00
05 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 02
06 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 02
07 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 16
08 Adria Moreno Sala Team Vorarlberg + 19
09 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 43
10 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 43
11 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 01:04
12 Tomasz Budzinski Mazowsze Serce Polski + 02:33
13 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 02:33
14 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 02:41
15 Daan Soete Group Hens-Maes Containers + 02:41
16 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 04:21
17 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 04:21
18 Meindert Weulink À Bloc CT + 04:21
19 Pirmin Benz Rad-Net Rose Team + 04:58
20 Szymon Rekita Voster ATS Team + 05:00
21 Patryk Stosz Voster ATS Team + 11:50
22 Stijn Daemen À Bloc CT + 11:50
23 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 11:50
24 Mario Gamper Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:50
25 Martin Messner WSA KTM Graz + 11:50
26 Lander Loockx Group Hens-Maes Containers + 11:50
27 Jakob Geßner Rad-Net Rose Team + 11:50
28 Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling + 11:50
29 Matej Drinovec Slovenia + 11:50
30 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 11:50
31 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 11:50
32 Corey Davis Maloja Pushbikers + 11:50
33 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 11:50
34 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 11:50
35 Antoine Debons Team Vorarlberg + 11:50
36 Maciej Paterski Voster ATS Team + 11:50
37 Jan Barta Elkov - Kasper + 11:50
38 Moritz Kretschy Rad-Net Rose Team + 11:50
39 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling + 11:50
40 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 11:50
41 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 11:50
42 Mika Heming Maloja Pushbikers + 13:53
43 Nils Sinschek À Bloc CT + 19:51
44 Norbert Banaszek Mazowsze Serce Polski + 19:51
45 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 19:51
46 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 19:51
47 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 19:51
48 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 19:51
49 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 19:51
50 Aden Paterson À Bloc CT + 19:51
51 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 19:51
52 Adriaan Janssen À Bloc CT + 19:51
53 Jakub Murias Voster ATS Team + 19:51
54 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 19:51
55 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 19:51
56 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus + 19:51
57 Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad + 19:51
58 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 19:51
59 Stefan Kolb Hrinkow Advarics Cycleang + 19:51
60 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 19:51
61 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 19:51
62 Kristian Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 19:51
63 Juraj Lajcha Cycling Academy Trencin + 19:51
64 Loïc Bettendorff Leopard Pro Cycling + 19:51
65 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 19:51
66 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 19:51
67 Fabian Steininger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 19:51
68 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 19:51
69 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 19:51
70 Tobiasz Pawlak Mazowsze Serce Polski + 19:51
71 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 19:51
72 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 19:51
73 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 19:51
74 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 19:51
75 Henri Uhlig Rad-Net Rose Team + 19:51
76 Michal Galka Maloja Pushbikers + 19:51
77 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 19:51
78 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 19:51
79 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 19:51
80 Mihael Stajnar Slovenia + 19:51
81 Tobias Aagaard Hansen Uno-X Pro Cycling Team + 19:51
82 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 19:51
83 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 19:51
84 Alexander White Black Spoke Pro Cycling + 19:51
85 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 19:51
86 Mike Schuch À Bloc CT + 19:51
87 Fabian Costa Union Raiffeisen Radteam Tirol + 19:51
88 Luka Vrhovnik Slovenia + 19:51
89 Daniel Lehner Felbermayr - Simplon Wels + 19:51
90 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 19:51
91 Florian Kierner Tirol KTM Cycling Team + 19:51
92 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 19:51
93 Thomas Umhaller Austria + 19:51
94 Felix James Meo Team Vorarlberg + 19:51
95 Stefan Poll ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 19:51
96 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 19:51
97 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 19:51
98 Paul Hopfgartner Arbo Headstart on Fahrrad + 19:51
99 Matic Zumer Slovenia + 19:51
100 Peter Ochsenhofer Arbo Headstart on Fahrrad + 19:51
101 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 19:51
102 Mihkel Räim Mazowsze Serce Polski + 19:51
103 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 19:51
104 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 19:51
105 Andreas Graf Austria + 19:51
106 Andreas Müller Austria + 19:51
107 Karol Domagalski Mazowsze Serce Polski + 19:51
108 Daniel Auer WSA KTM Graz + 19:51
109 Tom Meeusen Group Hens-Maes Containers + 19:51
110 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 19:51
111 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 19:51
112 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 19:59
DNF Stefan Matzner Austria
DNF Simon Cibej Slovenia
DNF Thomas Garber Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Patrick Grasl Arbo Headstart on Fahrrad
DNF David Polzer ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Joel Yates Black Spoke Pro Cycling
DNF Simon Nagy Cycling Academy Trencin
DNF Len Dejonghe Group Hens-Maes Containers
DNF Marceli Boguslawski Mazowsze Serce Polski
DNF Tom Lindner P&S Metalltechnik
DNF Henrik Pakalski Rad-Net Rose Team
DNF Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Daniel Federspiel Felbermayr - Simplon Wels
DNF Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team
DNF Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team
Pos Rider Team Time
01 3 Michal Schlegel Elkov - Kasper 07:35:45
02 6 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 11
03 9 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 12
04 16 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 13
05 5 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 17
06 13 Torjus Sleen Uno-X Pro Cycling Team + 17
07 4 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 21
08 9 Adria Moreno Sala Team Vorarlberg + 37
09 4 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 01:01
10 17 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 01:17
11 10 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 01:25
12 6 Tomasz Budzinski Mazowsze Serce Polski + 02:52
13 10 Daan Soete Group Hens-Maes Containers + 03:07
14 12 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 03:07
15 16 Meindert Weulink À Bloc CT + 04:59
16 18 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 05:01
17 22 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 05:09
18 15 Pirmin Benz Rad-Net Rose Team + 05:37
19 17 Szymon Rekita Voster ATS Team + 05:45
20 36 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 07:09
21 20 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 11:41
22 20 Stijn Daemen À Bloc CT + 11:55
23 17 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 12:05
24 17 Patryk Stosz Voster ATS Team + 12:05
25 16 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 12:05
26 12 Jakob Geßner Rad-Net Rose Team + 12:08
27 12 Matej Drinovec Slovenia + 12:08
28 12 Mario Gamper Union Raiffeisen Radteam Tirol + 12:08
29 7 Martin Messner WSA KTM Graz + 12:13
30 6 Lander Loockx Group Hens-Maes Containers + 12:20
31 2 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 12:26
32 2 Moritz Kretschy Rad-Net Rose Team + 12:27
33 1 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling + 12:28
34 1 Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling + 12:29
35 3 Corey Davis Maloja Pushbikers + 12:37
36 4 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 12:37
37 8 Maciej Paterski Voster ATS Team + 13:38
38 14 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 14:30
39 16 Jan Barta Elkov - Kasper + 14:48
40 3 Mika Heming Maloja Pushbikers + 14:59
41 17 Antoine Debons Team Vorarlberg + 17:36
42 30 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 18:33
43 38 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus + 20:06
44 33 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 20:14
45 20 Tobiasz Pawlak Mazowsze Serce Polski + 20:24
46 9 Jakub Murias Voster ATS Team + 20:37
47 6 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 20:49
48 6 Adriaan Janssen À Bloc CT + 20:52
49 5 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 21:15
50 4 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 22:17
51 4 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 22:21
52 4 Aden Paterson À Bloc CT + 22:24
53 4 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 22:25
54 4 Alexander White Black Spoke Pro Cycling + 22:28
55 4 Kristian Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 22:29
56 3 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 22:42
57 3 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 22:43
58 1 Karol Domagalski Mazowsze Serce Polski + 24:44
59 - Henri Uhlig Rad-Net Rose Team + 26:23
60 - Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 26:25
61 - Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 26:25
62 - Lukas Meiler Team Vorarlberg + 26:26
63 - Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 26:26
64 - Stefan Kolb Hrinkow Advarics Cycleang + 26:27
65 - Daniel Lehner Felbermayr - Simplon Wels + 26:27
66 - Norbert Banaszek Mazowsze Serce Polski + 26:29
67 - Fabian Costa Union Raiffeisen Radteam Tirol + 26:29
68 1 Fabian Steininger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 26:29
69 1 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 26:29
70 - Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 26:30
71 - Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 26:32
72 1 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 26:36
73 1 Stefan Poll ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 26:37
74 1 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 27:22
75 1 Daniel Auer WSA KTM Graz + 27:22
76 1 Andreas Graf Austria + 27:50
77 1 Loïc Bettendorff Leopard Pro Cycling + 31:02
78 1 Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad + 32:12
79 1 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 32:13
80 1 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 32:17
81 1 Mihael Stajnar Slovenia + 32:21
82 1 Matic Zumer Slovenia + 32:21
83 1 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 32:21
84 1 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 32:22
85 1 Michal Galka Maloja Pushbikers + 32:24
86 1 Paul Hopfgartner Arbo Headstart on Fahrrad + 32:25
87 1 Juraj Lajcha Cycling Academy Trencin + 32:26
88 2 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 32:37
89 3 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 32:38
90 3 Tom Meeusen Group Hens-Maes Containers + 32:38
91 3 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 32:40
92 3 Mihkel Räim Mazowsze Serce Polski + 32:40
93 3 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 32:40
94 3 Tobias Aagaard Hansen Uno-X Pro Cycling Team + 32:41
95 3 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 32:42
96 3 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 32:44
97 5 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 34:18
98 5 Mike Schuch À Bloc CT + 36:16
99 5 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 36:21
100 5 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 36:21
101 6 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 36:30
102 8 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 36:36
103 12 Felix James Meo Team Vorarlberg + 36:40
104 12 Florian Kierner Tirol KTM Cycling Team + 36:41
105 12 Nils Sinschek À Bloc CT + 36:43
106 12 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 36:43
107 12 Thomas Umhaller Austria + 36:43
108 12 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 36:43
109 13 Peter Ochsenhofer Arbo Headstart on Fahrrad + 36:48
110 13 Andreas Müller Austria + 36:50
111 13 Luka Vrhovnik Slovenia + 39:29
112 14 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 43:10
Pos Rider Team Time
1 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team 07:38:52
2 Meindert Weulink À Bloc CT + 01:52
3 Pirmin Benz Rad-Net Rose Team + 02:30
4 Stijn Daemen À Bloc CT + 08:48
5 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 08:58
6 Jakob Geßner Rad-Net Rose Team + 09:01
7 Mario Gamper Union Raiffeisen Radteam Tirol + 09:01
8 Martin Messner WSA KTM Graz + 09:06
9 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 09:19
10 Moritz Kretschy Rad-Net Rose Team + 09:20
11 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling + 09:21
12 Mika Heming Maloja Pushbikers + 11:52
13 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 17:42
14 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 18:08
15 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 19:10
16 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 19:18
17 Alexander White Black Spoke Pro Cycling + 19:21
18 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 19:35
19 Henri Uhlig Rad-Net Rose Team + 23:16
20 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 23:18
21 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 23:18
22 Fabian Steininger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 23:22
23 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 24:15
24 Loïc Bettendorff Leopard Pro Cycling + 27:55
25 Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad + 29:05
26 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 29:06
27 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 29:10
28 Mihael Stajnar Slovenia + 29:14
29 Michal Galka Maloja Pushbikers + 29:17
30 Tobias Aagaard Hansen Uno-X Pro Cycling Team + 29:34
31 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 31:11
32 Mike Schuch À Bloc CT + 33:09
33 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 33:14
34 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 33:14
35 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 33:23
36 Florian Kierner Tirol KTM Cycling Team + 33:34
37 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 40:03
Information
Nation Austria
Date 12th June
Where Eferding -> Oberneukirchen
What 2nd stage
Distance 142.9 km