Oberösterreichrundfahrt - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels 04:02:297
02 Stijn Daemen À Bloc CT + 203
03 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 201
04 Patryk Stosz Voster ATS Team + 22
05 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 22
06 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus + 22
07 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 22
08 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 22
09 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 22
10 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 22
11 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 22
12 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 22
13 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 22
14 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 22
15 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 22
16 Torjus Sleen Uno-X Pro Cycling Team + 22
17 Mario Gamper Union Raiffeisen Radteam Tirol + 22
18 Matej Drinovec Slovenia + 22
19 Martin Messner WSA KTM Graz + 22
20 Jakob Geßner Rad-Net Rose Team + 22
21 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 22
22 Adria Moreno Sala Team Vorarlberg + 22
23 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 36
24 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 38
25 Daan Soete Group Hens-Maes Containers + 38
26 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 38
27 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 38
28 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 38
29 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 38
30 Pirmin Benz Rad-Net Rose Team + 43
31 Meindert Weulink À Bloc CT + 43
32 Moritz Kretschy Rad-Net Rose Team + 43
33 Lander Loockx Group Hens-Maes Containers + 43
34 Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling + 43
35 Szymon Rekita Voster ATS Team + 43
36 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling + 43
37 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 52
38 Jakub Murias Voster ATS Team + 52
39 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 52
40 Corey Davis Maloja Pushbikers + 52
41 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 01:01
42 Adriaan Janssen À Bloc CT + 01:07
43 Mika Heming Maloja Pushbikers + 01:15
44 Maciej Paterski Voster ATS Team + 01:30
45 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 01:33
46 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 02:38
47 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 02:38
48 Alexander White Black Spoke Pro Cycling + 02:38
49 Kristian Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 02:38
50 Aden Paterson À Bloc CT + 02:38
51 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 02:38
52 Jan Barta Elkov - Kasper + 02:38
53 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:38
54 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 02:56
55 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 02:56
56 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 04:30
57 Karol Domagalski HRE Mazowsze Serce Polski + 04:52
58 Antoine Debons Team Vorarlberg + 05:49
59 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 06:43
60 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 06:43
61 Stefan Kolb Hrinkow Advarics Cycleang + 06:43
62 Daniel Lehner Felbermayr - Simplon Wels + 06:43
63 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 06:43
64 Fabian Costa Union Raiffeisen Radteam Tirol + 06:43
65 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 06:43
66 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 06:43
67 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 06:43
68 Fabian Steininger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 06:43
69 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 06:43
70 Stefan Poll ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 06:43
71 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 06:43
72 Henri Uhlig Rad-Net Rose Team + 06:43
73 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 06:43
74 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 06:43
75 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 07:37
76 Daniel Auer WSA KTM Graz + 07:37
77 Andreas Graf Austria + 07:52
78 Loïc Bettendorff Leopard Pro Cycling + 11:19
79 Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad + 12:20
80 Mihael Stajnar Slovenia + 12:32
81 Matic Zumer Slovenia + 12:32
82 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 12:33
83 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 12:33
84 Paul Hopfgartner Arbo Headstart on Fahrrad + 12:33
85 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 12:33
86 Thomas Garber Arbo Headstart on Fahrrad + 12:33
87 Juraj Lajcha Cycling Academy Trencin + 12:33
88 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 12:33
89 Michal Galka Maloja Pushbikers + 12:33
90 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 12:56
91 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 12:56
92 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 12:56
93 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 12:56
94 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 12:56
95 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 12:56
96 Tom Meeusen Group Hens-Maes Containers + 12:56
97 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 12:56
98 Len Dejonghe Group Hens-Maes Containers + 12:56
99 Tobias Aagaard Hansen Uno-X Pro Cycling Team + 12:56
100 Stefan Matzner Austria + 12:56
101 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 14:23
102 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 14:30
103 Mike Schuch À Bloc CT + 16:33
104 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 16:34
105 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:34
106 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:34
107 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:37
108 Henrik Pakalski Rad-Net Rose Team + 16:53
109 Nils Sinschek À Bloc CT + 16:53
110 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 16:53
111 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 16:53
112 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 16:53
113 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 16:53
114 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 16:53
115 Daniel Federspiel Felbermayr - Simplon Wels + 16:53
116 Simon Cibej Slovenia + 16:53
117 Felix James Meo Team Vorarlberg + 16:53
118 Thomas Umhaller Austria + 16:53
119 Florian Kierner Tirol KTM Cycling Team + 16:53
120 Peter Ochsenhofer Arbo Headstart on Fahrrad + 16:53
121 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 16:53
122 Andreas Müller Austria + 16:53
123 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 16:53
124 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 19:40
125 Luka Vrhovnik Slovenia + 19:40
126 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 23:10
127 David Polzer ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 26:20
128 Patrick Grasl Arbo Headstart on Fahrrad + 26:24
OOT Christof Hochenwarter ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNS Hans-Jörg Leopold ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNS Pawel Franczak Voster ATS Team
DNF Miha Dobravec Slovenia
DNF Lorenz Purgaj Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Matthias Erlacher ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin
DNF Vincent Baestaens Group Hens-Maes Containers
DNF Jarne Castermans Group Hens-Maes Containers
DNF Tobias Hornstein Maloja Pushbikers
DNF Bernhard Lube Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team
DNF Maximilian Kabas WSA KTM Graz
Pos Rider Team Time
01 122 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels 04:03:35
02 14 Stijn Daemen À Bloc CT + 14
03 21 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 18
04 81 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 22
05 21 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus + 24
06 21 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 24
07 22 Patryk Stosz Voster ATS Team + 24
08 23 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 24
09 24 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 24
10 26 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 24
11 29 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 24
12 30 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 25
13 53 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 27
14 57 Jakob Geßner Rad-Net Rose Team + 27
15 60 Matej Drinovec Slovenia + 27
16 60 Mario Gamper Union Raiffeisen Radteam Tirol + 27
17 63 Adria Moreno Sala Team Vorarlberg + 27
18 63 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 28
19 70 Torjus Sleen Uno-X Pro Cycling Team + 28
20 71 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 28
21 85 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 30
22 100 Martin Messner WSA KTM Graz + 32
23 22 Daan Soete Group Hens-Maes Containers + 35
24 22 Lander Loockx Group Hens-Maes Containers + 39
25 36 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 42
26 47 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 43
27 47 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 43
28 59 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 44
29 86 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 45
30 13 Moritz Kretschy Rad-Net Rose Team + 46
31 27 Meindert Weulink À Bloc CT + 47
32 28 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling + 47
33 37 Pirmin Benz Rad-Net Rose Team + 48
34 93 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 49
35 59 Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling + 50
36 88 Szymon Rekita Voster ATS Team + 54
37 8 Jakub Murias Voster ATS Team + 55
38 21 Corey Davis Maloja Pushbikers + 56
39 29 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 57
40 38 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 57
41 51 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 01:07
42 5 Adriaan Janssen À Bloc CT + 01:10
43 25 Mika Heming Maloja Pushbikers + 01:15
44 32 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 01:33
45 94 Maciej Paterski Voster ATS Team + 01:57
46 43 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:35
47 27 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 02:39
48 6 Aden Paterson À Bloc CT + 02:42
49 18 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 02:43
50 58 Alexander White Black Spoke Pro Cycling + 02:46
51 62 Kristian Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 02:47
52 77 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 02:49
53 9 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 03:00
54 15 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 03:01
55 85 Jan Barta Elkov - Kasper + 03:07
56 43 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 04:37
57 61 Karol Domagalski HRE Mazowsze Serce Polski + 05:02
58 25 Antoine Debons Team Vorarlberg + 05:55
59 55 Henri Uhlig Rad-Net Rose Team + 06:41
60 47 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 06:43
61 44 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 06:43
62 40 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 06:44
63 40 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 06:44
64 29 Stefan Kolb Hrinkow Advarics Cycleang + 06:45
65 16 Daniel Lehner Felbermayr - Simplon Wels + 06:45
66 13 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 06:47
67 12 Fabian Costa Union Raiffeisen Radteam Tirol + 06:47
68 11 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 06:47
69 13 Fabian Steininger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 06:47
70 7 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 06:48
71 26 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 06:50
72 44 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 06:52
73 53 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 06:54
74 56 Stefan Poll ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 06:55
75 34 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 07:40
76 28 Daniel Auer WSA KTM Graz + 07:40
77 57 Andreas Graf Austria + 08:08
78 57 Loïc Bettendorff Leopard Pro Cycling + 11:20
79 40 Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad + 12:30
80 73 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 12:31
81 43 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 12:35
82 14 Mihael Stajnar Slovenia + 12:39
83 18 Matic Zumer Slovenia + 12:39
84 6 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 12:39
85 17 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 12:40
86 25 Michal Galka Maloja Pushbikers + 12:42
87 30 Paul Hopfgartner Arbo Headstart on Fahrrad + 12:43
88 40 Juraj Lajcha Cycling Academy Trencin + 12:44
89 42 Thomas Garber Arbo Headstart on Fahrrad + 12:45
90 81 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 12:55
91 81 Len Dejonghe Group Hens-Maes Containers + 12:55
92 78 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 12:56
93 78 Tom Meeusen Group Hens-Maes Containers + 12:56
94 66 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 12:58
95 63 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 12:58
96 57 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 12:58
97 53 Tobias Aagaard Hansen Uno-X Pro Cycling Team + 12:59
98 35 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 13:00
99 17 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 13:02
100 5 Stefan Matzner Austria + 13:04
101 67 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 14:25
102 16 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 14:36
103 78 Mike Schuch À Bloc CT + 16:34
104 40 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 16:39
105 40 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:39
106 11 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:44
107 102 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 16:48
108 102 Daniel Federspiel Felbermayr - Simplon Wels + 16:51
109 98 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 16:52
110 91 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 16:54
111 74 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 16:55
112 66 Henrik Pakalski Rad-Net Rose Team + 16:56
113 61 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 16:57
114 63 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:57
115 36 Felix James Meo Team Vorarlberg + 16:58
116 32 Florian Kierner Tirol KTM Cycling Team + 16:59
117 14 Nils Sinschek À Bloc CT + 17:01
118 14 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 17:01
119 10 Thomas Umhaller Austria + 17:01
120 10 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 17:01
121 1 Simon Cibej Slovenia + 17:03
122 10 Peter Ochsenhofer Arbo Headstart on Fahrrad + 17:06
123 10 Andreas Müller Austria + 17:08
124 26 Luka Vrhovnik Slovenia + 19:47
125 13 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 19:49
126 11 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 23:28
127 97 David Polzer ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 26:22
128 56 Patrick Grasl Arbo Headstart on Fahrrad + 26:29
Pos Rider Team Time
01 Stijn Daemen À Bloc CT 04:03:49
02 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 10
03 Jakob Geßner Rad-Net Rose Team + 13
04 Mario Gamper Union Raiffeisen Radteam Tirol + 13
05 Martin Messner WSA KTM Graz + 18
06 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 29
07 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 30
08 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 31
09 Moritz Kretschy Rad-Net Rose Team + 32
10 Meindert Weulink À Bloc CT + 33
11 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling + 33
12 Pirmin Benz Rad-Net Rose Team + 34
13 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 53
14 Mika Heming Maloja Pushbikers + 01:01
15 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 01:19
16 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:21
17 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 02:29
18 Alexander White Black Spoke Pro Cycling + 02:32
19 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 02:46
20 Henri Uhlig Rad-Net Rose Team + 06:27
21 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 06:29
22 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 06:29
23 Fabian Steininger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 06:33
24 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 07:26
25 Loïc Bettendorff Leopard Pro Cycling + 11:06
26 Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad + 12:16
27 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 12:17
28 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 12:21
29 Mihael Stajnar Slovenia + 12:25
30 Michal Galka Maloja Pushbikers + 12:28
31 Len Dejonghe Group Hens-Maes Containers + 12:41
32 Tobias Aagaard Hansen Uno-X Pro Cycling Team + 12:45
33 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 14:22
34 Mike Schuch À Bloc CT + 16:20
35 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 16:25
36 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:25
37 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:30
38 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 16:34
39 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 16:41
40 Henrik Pakalski Rad-Net Rose Team + 16:42
41 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 16:43
42 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:43
43 Florian Kierner Tirol KTM Cycling Team + 16:45
44 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 19:35
45 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 23:14
46 David Polzer ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 26:08
Pos Team Time
01 Team Vorarlberg 12:11:56
02 Elkov - Kasper + 05
03 Black Spoke Pro Cycling + 20
04 Leopard Pro Cycling + 21
05 Rad-Net Rose Team + 41
06 Voster ATS Team + 58
07 À Bloc CT + 01:03
08 Tirol KTM Cycling Team + 01:13
09 Team Lotto - Kern Haus + 01:22
10 Uno-X Pro Cycling Team + 02:41
11 HRE Mazowsze Serce Polski + 04:46
12 Felbermayr - Simplon Wels + 05:59
13 P&S Metalltechnik + 06:45
14 Hrinkow Advarics Cycleang + 06:56
15 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 12:50
16 Group Hens-Maes Containers + 12:59
17 Maloja Pushbikers + 13:30
18 WSA KTM Graz + 13:39
19 Slovenia + 24:34
20 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 26:50
21 Cycling Academy Trencin + 31:22
22 Arbo Headstart on Fahrrad + 36:40
23 Austria + 37:01
Information
Nation Austria
Date 11th June
Where Wels -> Maria Schmolln
What 1st stage
Distance 163.9 km
Classification 2.2
Other
Embed Results