Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Oberösterreichrundfahrt

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03

Results: Prologue FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers 01:0867
02 Sam Gademan 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 0153
03 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic + 0141
04 Jelle Johannink 1996 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 023
05 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian DT + 023
06 Bart Artz 2000 Parkhotel Destil Orange babies + 022
07 Joren Bloem 1999 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 032
08 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 032
09 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 032
10 Alex Molenaar 1999 Monkey Town - A Block CT + 032
11 Christoph Schösswendter 1998 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 031
12 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 031
13 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 041
14 Daan Hoeks 2000 WP Groot Amsterdam + 041
15 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 041
16 Jochem Kerckhaert 2000 WP Groot Amsterdam + 041
17 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 041
18 Kyle Agterberg 1999 Parkhotel Destil Orange babies + 041
19 Maiko Van Der Heijden 1997 Parkhotel Destil Orange babies + 041
20 Rok Korosec 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 041
21 Manuel Porzner 1996 Veloclub Ratisbona + 041
22 Stan Godrie 1993 Parkhotel Destil Orange babies + 041
23 Yentil Ruimgaard 1998 WP Groot Amsterdam + 05-
24 Gergely Szarka 1998 Epronex-BSS Oil Team + 05-
25 Michael Sprenger 1995 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05-
26 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian DT + 05-
27 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian DT + 05-
28 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 05-
29 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 05-
30 Daniel Reiter 1991 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05-
31 Matic Veber 1996 KK Bled + 05
32 Meidert Weulink 1999 WP Groot Amsterdam + 06
33 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 06
34 Maximilian Kuen 1992 Team Vorarlberg Santic + 06
35 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 06
36 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 06
37 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 06
38 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 06
39 Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic + 06
40 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 07
41 Alexander Gratzer 2000 WSA KTM Graz + 07
42 Jan Koller 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
43 Yuan Yang Peng 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 07
44 Jelle Nieuwpoort 1997 WP Groot Amsterdam + 07
45 Torstein Træen 1995 Uno-X Norwegian DT + 07
46 Victor Broex 2000 WP Groot Amsterdam + 07
47 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
48 Petr Hampl 1993 TJ Favorit Brno + 08
49 Jip Steman 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 08
50 Luka Pajek 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 08
51 Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 08
52 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 08
53 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 08
54 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic + 08
55 Daniel Geysmayr 1989 Team Vorarlberg Santic + 08
56 Leon Rohde 1995 Heizomat Rad-Net.de + 08
57 Kiraly Levente 1990 Epronex-BSS Oil Team + 08
58 Moran Vermeulen 1997 WSA KTM Graz + 09
59 Nicola Gaffurini 1989 Monkey Town - A Block CT + 09
60 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 09
61 Christoph Kaspera 1995 Veloclub Ratisbona + 09
62 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 09
63 Luka Cotar 1996 KK Kranj + 09
64 Gijs Leemreize 1999 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09
65 Folkert Oostra 1989 Monkey Town - A Block CT + 09
66 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 09
67 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle + 09
68 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 09
69 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 10
70 Manuel Bosch 1989 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 10
71 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycling Team + 10
72 Philipp Wurm 1998 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 10
73 Mark Zathureczky 1997 Epronex-BSS Oil Team + 10
74 Vojtech Kminek 2000 TJ Favorit Brno + 10
75 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 10
76 Jeen De Jong 1996 Monkey Town - A Block CT + 10
77 Matej Drinovec 1991 KK Kranj + 10
78 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 10
79 Julian Gruber 1997 SportLand Niederösterreich Selle + 10
80 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 10
81 Martin Messner 2000 WSA KTM Graz + 11
82 Sindre Kulset 1998 Uno-X Norwegian DT + 11
83 Cory Greenberg 1988 Veloclub Ratisbona + 11
84 Uros Repse 1993 KK Bled + 11
85 Kristian Kulset 1995 Uno-X Norwegian DT + 11
86 David Kulhanek 2000 TJ Favorit Brno + 11
87 Stefan Poll 1986 WSA KTM Graz + 11
88 Christof Hochenwarter 1997 ARBÖ Bundesteam + 12
89 Jurriaan Vos 1996 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 12
90 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 12
91 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 12
92 Luka Lakota 1998 KK Kranj + 12
93 Jasper Frahm 1996 Heizomat Rad-Net.de + 12
94 Nils Friedl 1997 WSA KTM Graz + 13
95 Stefan Thanner 1992 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 13
96 Adam Sekanina 1995 TJ Favorit Brno + 13
97 Michal Prochazka 1999 TJ Favorit Brno + 13
98 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycling Team + 13
99 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 13
100 Gerd Fidler 1996 ARBÖ Bundesteam + 13
101 Michal Rotter 2000 TJ Favorit Brno + 13
102 Marton Solymosi 1990 Epronex-BSS Oil Team + 13
103 Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 14
104 Ken Tiltmann 1983 Veloclub Ratisbona + 14
105 Benjamin Herden 1990 Veloclub Ratisbona + 15
106 Robbie Gevers 1992 Parkhotel Destil Orange babies + 15
107 Paul Hopfgartner 1990 ARBÖ Bundesteam + 15
108 Filip Kvasina 1998 KK Kranj + 15
109 Takeaki Amezawa 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 15
110 Michael Gaubitzer 1983 ARBÖ Bundesteam + 16
111 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 16
112 Jakob Reiter 2000 WSA KTM Graz + 17
113 Fabian Stockmeyer 1991 ARBÖ Bundesteam + 17
114 Gergely Kiss 1981 Epronex-BSS Oil Team + 18
115 Dominic Böke 1990 Veloclub Ratisbona + 19
116 Csaba Palyi 1990 Epronex-BSS Oil Team + 20
117 Gregor Homan 1994 KK Bled + 21
118 Martin Kranjc 1996 KK Bled + 21
119 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 22
Pos Name Born Team Time
01 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers 01:08
02 Sam Gademan 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01
03 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic + 01
04 Jelle Johannink 1996 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02
05 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 02
06 Bart Artz 2000 Parkhotel Destil Orange babies + 02
07 Joren Bloem 1999 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03
08 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 03
09 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 03
10 Alex Molenaar 1999 Monkey Town - A Block CT + 03
11 Christoph Schösswendter 1998 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 03
12 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 03
13 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 04
14 Daan Hoeks 2000 WP Groot Amsterdam + 04
15 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 04
16 Jochem Kerckhaert 2000 WP Groot Amsterdam + 04
17 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 04
18 Kyle Agterberg 1999 Parkhotel Destil Orange babies + 04
19 Maiko Van Der Heijden 1997 Parkhotel Destil Orange babies + 04
20 Rok Korosec 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 04
21 Manuel Porzner 1996 Veloclub Ratisbona + 04
22 Stan Godrie 1993 Parkhotel Destil Orange babies + 04
23 Yentil Ruimgaard 1998 WP Groot Amsterdam + 05
24 Gergely Szarka 1998 Epronex-BSS Oil Team + 05
25 Michael Sprenger 1995 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05
26 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian Development Team + 05
27 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 05
28 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 05
29 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 05
30 Daniel Reiter 1991 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05
31 Matic Veber 1996 KK Bled + 05
32 Meidert Weulink 1999 WP Groot Amsterdam + 06
33 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 06
34 Maximilian Kuen 1992 Team Vorarlberg Santic + 06
35 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 06
36 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 06
37 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 06
38 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 06
39 Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic + 06
40 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 07
41 Alexander Gratzer 2000 WSA KTM Graz + 07
42 Jan Koller 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
43 Yuan Yang Peng 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 07
44 Jelle Nieuwpoort 1997 WP Groot Amsterdam + 07
45 Torstein Træen 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 07
46 Victor Broex 2000 WP Groot Amsterdam + 07
47 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
48 Petr Hampl 1993 TJ Favorit Brno + 08
49 Jip Steman 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 08
50 Luka Pajek 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 08
51 Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 08
52 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 08
53 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 08
54 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic + 08
55 Daniel Geysmayr 1989 Team Vorarlberg Santic + 08
56 Leon Rohde 1995 Heizomat Rad-Net.de + 08
57 Kiraly Levente 1990 Epronex-BSS Oil Team + 08
58 Moran Vermeulen 1997 WSA KTM Graz + 09
59 Nicola Gaffurini 1989 Monkey Town - A Block CT + 09
60 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 09
61 Christoph Kaspera 1995 Veloclub Ratisbona + 09
62 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 09
63 Luka Cotar 1996 KK Kranj + 09
64 Gijs Leemreize 1999 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09
65 Folkert Oostra 1989 Monkey Town - A Block CT + 09
66 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 09
67 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle MP + 09
68 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 09
69 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 10
70 Manuel Bosch 1989 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 10
71 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycling Team + 10
72 Philipp Wurm 1998 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 10
73 Mark Zathureczky 1997 Epronex-BSS Oil Team + 10
74 Vojtech Kminek 2000 TJ Favorit Brno + 10
75 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 10
76 Jeen De Jong 1996 Monkey Town - A Block CT + 10
77 Matej Drinovec 1991 KK Kranj + 10
78 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 10
79 Julian Gruber 1997 SportLand Niederösterreich Selle MP + 10
80 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 10
81 Martin Messner 2000 WSA KTM Graz + 11
82 Sindre Kulset 1998 Uno-X Norwegian Development Team + 11
83 Cory Greenberg 1988 Veloclub Ratisbona + 11
84 Uros Repse 1993 KK Bled + 11
85 Kristian Kulset 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 11
86 David Kulhanek 2000 TJ Favorit Brno + 11
87 Stefan Poll 1986 WSA KTM Graz + 11
88 Christof Hochenwarter 1997 ARBÖ Bundesteam + 12
89 Jurriaan Vos 1996 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 12
90 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 12
91 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 12
92 Luka Lakota 1998 KK Kranj + 12
93 Jasper Frahm 1996 Heizomat Rad-Net.de + 12
94 Nils Friedl 1997 WSA KTM Graz + 13
95 Stefan Thanner 1992 Union Raiffeisen Radteam Tirol + 13
96 Adam Sekanina 1995 TJ Favorit Brno + 13
97 Michal Prochazka 1999 TJ Favorit Brno + 13
98 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycling Team + 13
99 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 13
100 Gerd Fidler 1996 ARBÖ Bundesteam + 13
101 Michal Rotter 2000 TJ Favorit Brno + 13
102 Marton Solymosi 1990 Epronex-BSS Oil Team + 13
103 Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 14
104 Ken Tiltmann 1983 Veloclub Ratisbona + 14
105 Benjamin Herden 1990 Veloclub Ratisbona + 15
106 Robbie Gevers 1992 Parkhotel Destil Orange babies + 15
107 Paul Hopfgartner 1990 ARBÖ Bundesteam + 15
108 Filip Kvasina 1998 KK Kranj + 15
109 Takeaki Amezawa 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 15
110 Michael Gaubitzer 1983 ARBÖ Bundesteam + 16
111 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 16
112 Jakob Reiter 2000 WSA KTM Graz + 17
113 Fabian Stockmeyer 1991 ARBÖ Bundesteam + 17
114 Gergely Kiss 1981 Epronex-BSS Oil Team + 18
115 Dominic Böke 1990 Veloclub Ratisbona + 19
116 Csaba Palyi 1990 Epronex-BSS Oil Team + 20
117 Gregor Homan 1994 KK Bled + 21
118 Martin Kranjc 1996 KK Bled + 21
119 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 22
Oberösterreichrundfahrt
Austria
Prologue ITT
0.7 km
Linz -> Linz
June 13th (2019)
Leader L.Schlemmer
Youth S.Gademan

Want to use results from
FirstCycling on your site?