Oberösterreichrundfahrt - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT 03:39:257
02 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 003
03 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 001
04 Jaka Primozic KK Kranj + 00
05 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 00
06 Gijs Leemreize Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
07 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 00
08 Moran Vermeulen WSA KTM Graz + 00
09 Folkert Oostra Monkey Town - À Bloc CT + 01:19
10 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 01:21
11 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 01:21
12 Bart Artz Parkhotel Destil Orange babies + 01:21
13 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 01:21
14 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:21
15 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 01:21
16 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 01:21
17 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:21
18 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:21
19 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 01:21
20 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 01:21
21 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 01:21
22 Nicola Gaffurini Monkey Town - À Bloc CT + 01:21
23 Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 01:21
24 Nik Cemazar KK Kranj + 01:21
25 Matic Veber KK Bled + 01:21
26 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 01:21
27 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 01:21
28 Alex Molenaar Monkey Town - À Bloc CT + 01:21
29 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 01:21
30 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 01:21
31 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 01:21
32 Matej Drinovec KK Kranj + 01:21
33 Kyle Agterberg Parkhotel Destil Orange babies + 01:21
34 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 01:21
35 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 01:21
36 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 01:21
37 Luka Lakota KK Kranj + 01:21
38 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 01:28
39 Yuan Tang Peng Ljubljana Gusto Xaurum + 01:28
40 Stefan Poll WSA KTM Graz + 01:28
41 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 01:28
42 Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 01:28
43 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 01:28
44 Dominic Böke Veloclub Ratisbona + 01:28
45 Martin Messner WSA KTM Graz + 01:28
46 Uros Repse KK Bled + 01:28
47 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 01:28
48 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 01:28
49 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 01:28
50 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 01:28
51 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 01:28
52 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 01:28
53 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 01:28
54 Maiko Van Der Heijden Parkhotel Destil Orange babies + 01:28
55 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 01:28
56 Gerd Fidler ARBÖ Bundesteam + 01:28
57 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 01:28
58 Manuel Bosch Union Raiffeisen Radteam Tirol + 01:55
59 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 01:55
60 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:22
61 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 02:22
62 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 02:25
63 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 02:25
64 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:27
65 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 02:27
66 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 02:32
67 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 02:32
68 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 02:36
69 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 03:15
70 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 03:25
71 Stefan Thanner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 03:25
72 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:25
73 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 03:25
74 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 03:51
75 Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 07:43
76 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 10:30
77 Filip Kvasina KK Kranj + 10:30
78 Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam + 10:30
79 Stan Godrie Parkhotel Destil Orange babies + 10:30
80 Robbie Gevers Parkhotel Destil Orange babies + 10:30
81 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 10:30
82 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:30
83 Fabian Stockmeyer ARBÖ Bundesteam + 10:30
84 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 10:30
85 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 10:30
86 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 10:30
87 Michael Gaubitzer ARBÖ Bundesteam + 10:30
88 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10:30
89 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 10:30
90 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 10:30
91 Luka Cotar KK Kranj + 18:44
DNS Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Cory Greenberg Veloclub Ratisbona
DNF Jelle Nieuwpoort WP Groot Amsterdam
Pos Rider Team Time
01 - Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 11:44:40
02 - Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 13
03 1 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 18
04 1 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 19
05 - Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 30
06 1 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 02:52
07 1 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 03:20
08 11 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:27
09 8 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 03:28
10 1 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 03:29
11 13 Jaka Primozic KK Kranj + 03:32
12 14 Gijs Leemreize Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:34
13 29 Moran Vermeulen WSA KTM Graz + 03:55
14 8 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 04:29
15 6 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 04:46
16 1 Matic Veber KK Bled + 04:52
17 1 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 04:53
18 2 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 04:55
19 2 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 04:55
20 5 Nicola Gaffurini Monkey Town - À Bloc CT + 04:56
21 6 Matej Drinovec KK Kranj + 04:57
22 6 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 04:57
23 6 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 04:58
24 12 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 04:58
25 11 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:59
26 8 Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 05:01
27 6 Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 05:02
28 6 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 05:02
29 7 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 05:02
30 7 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 05:02
31 4 Kyle Agterberg Parkhotel Destil Orange babies + 05:04
32 2 Stefan Poll WSA KTM Graz + 05:05
33 2 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 05:07
34 2 Gerd Fidler ARBÖ Bundesteam + 05:07
35 5 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 05:12
36 - Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 05:14
37 1 Martin Messner WSA KTM Graz + 05:18
38 1 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 05:18
39 2 Yuan Tang Peng Ljubljana Gusto Xaurum + 05:22
40 27 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 05:26
41 2 Alex Molenaar Monkey Town - À Bloc CT + 05:40
42 5 Manuel Bosch Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:44
43 2 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 06:10
44 2 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 06:35
45 2 Dominic Böke Veloclub Ratisbona + 06:42
46 3 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 07:09
47 3 Maiko Van Der Heijden Parkhotel Destil Orange babies + 07:20
48 - Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 08:07
49 2 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 08:24
50 2 Nik Cemazar KK Kranj + 08:53
51 3 Folkert Oostra Monkey Town - À Bloc CT + 09:12
52 3 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 09:29
53 - Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:56
54 2 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 11:48
55 2 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 13:47
56 46 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:59
57 13 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 15:07
58 1 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 15:21
59 1 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 15:24
60 4 Uros Repse KK Bled + 16:04
61 5 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 16:24
62 - Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 16:55
63 6 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 17:39
64 1 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 18:04
65 2 Stefan Thanner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 18:40
66 5 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 22:32
67 10 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 22:47
68 - Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 23:04
69 7 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 23:34
70 5 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 23:44
71 9 Bart Artz Parkhotel Destil Orange babies + 24:02
72 - Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 24:06
73 12 Stan Godrie Parkhotel Destil Orange babies + 24:59
74 11 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 25:02
75 6 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 26:03
76 6 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 26:45
77 5 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 28:39
78 5 Luka Lakota KK Kranj + 28:53
79 5 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 29:58
80 6 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 30:47
81 3 Michael Gaubitzer ARBÖ Bundesteam + 31:27
82 6 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 37:54
83 2 Filip Kvasina KK Kranj + 38:06
84 2 Robbie Gevers Parkhotel Destil Orange babies + 38:09
85 2 Fabian Stockmeyer ARBÖ Bundesteam + 38:14
86 7 Luka Cotar KK Kranj + 39:44
87 2 Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam + 51:26
88 3 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 51:44
89 3 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 51:46
90 3 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 54:05
91 3 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 54:06
Information
Nation Austria
Date 16th June
Where Traun -> Ternberg
What 3rd stage
Distance 147.2 km
Leader J.Steimle
Youth J.Primozic
Points A.Skaarseth
Mountain T.Træen
Other
Embed Results