Oberösterreichrundfahrt - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Alex Molenaar Monkey Town - À Bloc CT 03:42:167
02 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 003
03 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 001
04 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 03
05 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 05
06 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 15
07 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 15
08 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 15
09 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 15
10 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 15
11 Gijs Leemreize Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 15
12 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 15
13 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 15
14 Nicola Gaffurini Monkey Town - À Bloc CT + 15
15 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 15
16 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 15
17 Jaka Primozic KK Kranj + 15
18 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 15
19 Matic Veber KK Bled + 15
20 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 15
21 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 15
22 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 15
23 Stefan Poll WSA KTM Graz + 15
24 Matej Drinovec KK Kranj + 15
25 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 15
26 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 15
27 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 15
28 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 15
29 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 15
30 Gerd Fidler ARBÖ Bundesteam + 15
31 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 15
32 Folkert Oostra Monkey Town - À Bloc CT + 15
33 Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 15
34 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 15
35 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 26
36 Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 26
37 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 26
38 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 28
39 Martin Messner WSA KTM Graz + 28
40 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 28
41 Manuel Bosch Union Raiffeisen Radteam Tirol + 28
42 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 28
43 Kyle Agterberg Parkhotel Destil Orange babies + 28
44 Moran Vermeulen WSA KTM Graz + 36
45 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 36
46 Yuan Tang Peng Ljubljana Gusto Xaurum + 36
47 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 01:13
48 Dominic Böke Veloclub Ratisbona + 01:13
49 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 01:31
50 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 02:24
51 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:24
52 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 02:24
53 Maiko Van Der Heijden Parkhotel Destil Orange babies + 02:37
54 Nik Cemazar KK Kranj + 02:42
55 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 03:45
56 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:15
57 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 04:54
58 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 04:54
59 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 10:47
60 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 10:47
61 Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 10:47
62 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 11:14
63 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 11:14
64 Stan Godrie Parkhotel Destil Orange babies + 11:14
65 Uros Repse KK Bled + 11:14
66 Stefan Thanner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:14
67 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 11:14
68 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 11:14
69 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 11:14
70 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:14
71 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 12:47
72 Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam + 16:58
73 Cory Greenberg Veloclub Ratisbona + 16:58
74 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:58
75 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 16:58
76 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 16:58
77 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 16:58
78 Jelle Nieuwpoort WP Groot Amsterdam + 16:58
79 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 16:58
80 Luka Cotar KK Kranj + 16:58
81 Fabian Stockmeyer ARBÖ Bundesteam + 16:58
82 Filip Kvasina KK Kranj + 16:58
83 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 16:58
84 Luka Lakota KK Kranj + 16:58
85 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 16:58
86 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 16:58
87 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 16:58
88 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 16:58
89 Michael Gaubitzer ARBÖ Bundesteam + 16:58
90 Robbie Gevers Parkhotel Destil Orange babies + 16:58
91 Bart Artz Parkhotel Destil Orange babies + 19:28
92 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 19:28
93 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 19:28
94 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 19:28
DSQ Christoph Schösswendter Union Raiffeisen Radteam Tirol
OOT Leon Rohde Heizomat Rad-Net.de
DNS Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle
DNS Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT
DNF Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools
DNF Gergely Szarka Epronex-BSS Oil Team
DNF Kiraly Levente Epronex-BSS Oil Team
DNF Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Adam Sekanina TJ Favorit Brno
DNF Philipp Wurm Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Manuel Porzner Veloclub Ratisbona
DNF Ken Tiltmann Veloclub Ratisbona
Pos Rider Team Time
01 - Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 08:03:57
02 - Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
03 - Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 16
04 - Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 17
05 - Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 27
06 - Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 04:19
07 2 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 04:24
08 39 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 04:38
09 44 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 04:43
10 1 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:47
11 1 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 04:47
12 4 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 04:48
13 11 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 04:49
14 12 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:49
15 12 Matic Veber KK Bled + 04:49
16 12 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 04:50
17 12 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 04:50
18 36 Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 04:51
19 18 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:51
20 18 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 04:52
21 18 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 04:52
22 20 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 04:52
23 20 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 04:52
24 26 Jaka Primozic KK Kranj + 04:52
25 21 Nicola Gaffurini Monkey Town - À Bloc CT + 04:53
26 23 Gijs Leemreize Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:53
27 28 Matej Drinovec KK Kranj + 04:54
28 28 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 04:54
29 30 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 04:55
30 32 Stefan Poll WSA KTM Graz + 04:55
31 34 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 04:57
32 34 Gerd Fidler ARBÖ Bundesteam + 04:57
33 19 Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 04:59
34 26 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:59
35 18 Kyle Agterberg Parkhotel Destil Orange babies + 05:01
36 12 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 05:04
37 15 Manuel Bosch Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:07
38 20 Martin Messner WSA KTM Graz + 05:08
39 25 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 05:08
40 23 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 05:09
41 7 Yuan Tang Peng Ljubljana Gusto Xaurum + 05:12
42 3 Moran Vermeulen WSA KTM Graz + 05:13
43 33 Alex Molenaar Monkey Town - À Bloc CT + 05:37
44 24 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 05:55
45 13 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 06:07
46 32 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 06:32
47 25 Dominic Böke Veloclub Ratisbona + 06:32
48 23 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 06:58
49 19 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 06:59
50 32 Maiko Van Der Heijden Parkhotel Destil Orange babies + 07:10
51 15 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 08:21
52 27 Nik Cemazar KK Kranj + 08:50
53 13 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 08:52
54 29 Folkert Oostra Monkey Town - À Bloc CT + 09:12
55 34 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 09:28
56 19 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 10:34
57 34 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 12:33
58 30 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 14:17
59 44 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 15:18
60 41 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 15:20
61 41 Stan Godrie Parkhotel Destil Orange babies + 15:47
62 40 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 15:48
63 30 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:50
64 4 Uros Repse KK Bled + 15:54
65 4 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 15:57
66 4 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 16:21
67 6 Stefan Thanner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 16:33
68 9 Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 16:39
69 2 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 17:29
70 10 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 17:33
71 64 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 21:28
72 41 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 21:33
73 38 Jelle Nieuwpoort WP Groot Amsterdam + 21:34
74 33 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 21:35
75 24 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 21:37
76 19 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 21:37
77 16 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 21:38
78 7 Michael Gaubitzer ARBÖ Bundesteam + 22:15
79 5 Luka Cotar KK Kranj + 22:18
80 70 Bart Artz Parkhotel Destil Orange babies + 23:59
81 1 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 25:53
82 2 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 28:29
83 4 Luka Lakota KK Kranj + 28:50
84 5 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 28:54
85 5 Filip Kvasina KK Kranj + 28:54
86 6 Robbie Gevers Parkhotel Destil Orange babies + 28:57
87 6 Fabian Stockmeyer ARBÖ Bundesteam + 29:02
88 7 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 36:36
89 5 Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam + 42:14
90 7 Cory Greenberg Veloclub Ratisbona + 42:21
91 14 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 42:32
92 14 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 42:34
93 7 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 44:53
94 8 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 44:54
Information
Nation Austria
Date 15th June
Where Eferding -> Oberneukirchen
What 2nd stage
Distance 142.9 km
Leader J.Steimle
Youth J.Bloem
Points J.Steimle
Mountain T.Træen
Other
Embed Results