Oberösterreichrundfahrt - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 04:20:337
02 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 003
03 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 021
04 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 06
05 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 00
06 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 04:29
07 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:29
08 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 04:29
09 Stan Godrie Parkhotel Destil Orange babies + 04:29
10 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 04:29
11 Yuan Tang Peng Ljubljana Gusto Xaurum + 04:29
12 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 04:29
13 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:29
14 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 04:29
15 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:29
16 Christoph Schösswendter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:29
17 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 04:29
18 Matic Veber KK Bled + 04:29
19 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:29
20 Bart Artz Parkhotel Destil Orange babies + 04:29
21 Jaka Primozic KK Kranj + 04:29
22 Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 04:29
23 Nicola Gaffurini Monkey Town - À Bloc CT + 04:29
24 Matej Drinovec KK Kranj + 04:29
25 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 04:29
26 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 04:29
27 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 04:29
28 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 04:29
29 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 04:29
30 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 04:29
31 Gijs Leemreize Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:29
32 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 04:29
33 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 04:29
34 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 04:29
35 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 04:29
36 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 04:29
37 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 04:29
38 Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 04:29
39 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 04:29
40 Manuel Bosch Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:29
41 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 04:29
42 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 04:29
43 Moran Vermeulen WSA KTM Graz + 04:29
44 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 04:29
45 Maiko Van Der Heijden Parkhotel Destil Orange babies + 04:29
46 Jelle Nieuwpoort WP Groot Amsterdam + 04:29
47 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 04:29
48 Stefan Poll WSA KTM Graz + 04:29
49 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 04:29
50 Kyle Agterberg Parkhotel Destil Orange babies + 04:29
51 Uros Repse KK Bled + 04:29
52 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:29
53 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 04:29
54 Martin Messner WSA KTM Graz + 04:29
55 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:29
56 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 04:29
57 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:29
58 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:29
59 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:29
60 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 04:29
61 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 04:29
62 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 04:29
63 Leon Rohde Heizomat Rad-Net.de + 04:29
64 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 04:29
65 Gerd Fidler ARBÖ Bundesteam + 04:29
66 Dominic Böke Veloclub Ratisbona + 05:00
67 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 05:01
68 Michael Gaubitzer ARBÖ Bundesteam + 05:01
69 Stefan Thanner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:06
70 Luka Cotar KK Kranj + 05:11
71 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 04:29
72 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 05:28
73 Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 05:37
74 Alex Molenaar Monkey Town - À Bloc CT + 05:44
75 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 05:55
76 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 05:57
77 Nik Cemazar KK Kranj + 05:58
78 Folkert Oostra Monkey Town - À Bloc CT + 08:48
79 Manuel Porzner Veloclub Ratisbona + 08:48
80 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 08:48
81 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 08:48
82 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 04:29
83 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 04:29
84 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 11:36
85 Gergely Szarka Epronex-BSS Oil Team + 11:36
86 Luka Lakota KK Kranj + 11:40
87 Filip Kvasina KK Kranj + 11:41
88 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 11:41
89 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 11:41
90 Robbie Gevers Parkhotel Destil Orange babies + 11:44
91 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 11:44
92 Fabian Stockmeyer ARBÖ Bundesteam + 11:47
93 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 04:29
94 Cory Greenberg Veloclub Ratisbona + 25:12
95 Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam + 25:12
96 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 25:16
97 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 25:16
98 Adam Sekanina TJ Favorit Brno + 25:16
99 Philipp Wurm Union Raiffeisen Radteam Tirol + 25:16
100 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 25:16
101 Ken Tiltmann Veloclub Ratisbona + 25:16
102 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 25:16
103 Kiraly Levente Epronex-BSS Oil Team + 25:16
104 Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools + 25:16
105 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle + 25:16
106 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 25:16
DNF Paul Hopfgartner ARBÖ Bundesteam
DNF Christof Hochenwarter ARBÖ Bundesteam
DNF Mark Zathureczky Epronex-BSS Oil Team
DNF Jasper Frahm Heizomat Rad-Net.de
DNF Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Martin Kranjc KK Bled
DNF Gregor Homan KK Bled
DNF Daniel Auer Maloja Pushbikers
DNF Jurriaan Vos Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF David Kulhanek TJ Favorit Brno
DNF Nils Friedl WSA KTM Graz
DNF Jakob Reiter WSA KTM Graz
DNF Alexander Gratzer WSA KTM Graz
Pos Rider Team Time
01 2 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 04:21:26
02 10 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
03 10 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 16
04 22 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 17
05 31 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 27
06 5 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 04:44
07 5 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:45
08 4 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:46
09 4 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 04:46
10 4 Bart Artz Parkhotel Destil Orange babies + 04:46
11 4 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:47
12 4 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 04:47
13 2 Christoph Schösswendter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:47
14 - Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 04:48
15 - Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 04:48
16 1 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 04:48
17 1 Kyle Agterberg Parkhotel Destil Orange babies + 04:48
18 1 Maiko Van Der Heijden Parkhotel Destil Orange babies + 04:48
19 1 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 04:48
20 2 Stan Godrie Parkhotel Destil Orange babies + 04:48
21 2 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 04:49
22 3 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:49
23 4 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 04:49
24 4 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 04:49
25 4 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:49
26 4 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:49
27 4 Matic Veber KK Bled + 04:49
28 4 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 04:50
29 4 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 04:50
30 4 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 04:50
31 8 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 04:50
32 8 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 04:51
33 9 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:51
34 9 Yuan Tang Peng Ljubljana Gusto Xaurum + 04:51
35 9 Jelle Nieuwpoort WP Groot Amsterdam + 04:51
36 10 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 04:51
37 10 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:51
38 10 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 04:52
39 11 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 04:52
40 12 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:52
41 12 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 04:52
42 12 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 04:52
43 12 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 04:52
44 12 Leon Rohde Heizomat Rad-Net.de + 04:52
45 13 Moran Vermeulen WSA KTM Graz + 04:53
46 13 Nicola Gaffurini Monkey Town - À Bloc CT + 04:53
47 13 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 04:53
48 14 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 04:53
49 15 Gijs Leemreize Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:53
50 18 Jaka Primozic KK Kranj + 04:53
51 18 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 04:54
52 18 Manuel Bosch Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:54
53 18 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 04:54
54 22 Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 04:54
55 22 Matej Drinovec KK Kranj + 04:54
56 22 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 04:54
57 22 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 04:54
58 23 Martin Messner WSA KTM Graz + 04:55
59 23 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 04:55
60 24 Uros Repse KK Bled + 04:55
61 24 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 04:55
62 25 Stefan Poll WSA KTM Graz + 04:55
63 28 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 04:56
64 33 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 04:57
65 34 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 04:57
66 34 Gerd Fidler ARBÖ Bundesteam + 04:57
67 34 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 04:57
68 34 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 04:57
69 34 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 04:58
70 33 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 05:22
71 39 Michael Gaubitzer ARBÖ Bundesteam + 05:32
72 43 Dominic Böke Veloclub Ratisbona + 05:34
73 22 Stefan Thanner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:34
74 11 Luka Cotar KK Kranj + 05:35
75 15 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 05:55
76 66 Alex Molenaar Monkey Town - À Bloc CT + 06:02
77 32 Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 06:07
78 12 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 06:19
79 1 Nik Cemazar KK Kranj + 06:23
80 39 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 06:34
81 60 Manuel Porzner Veloclub Ratisbona + 09:07
82 37 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 09:10
83 18 Folkert Oostra Monkey Town - À Bloc CT + 09:12
84 14 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 09:16
85 61 Gergely Szarka Epronex-BSS Oil Team + 11:56
86 37 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 11:59
87 5 Luka Lakota KK Kranj + 12:07
88 21 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 12:08
89 16 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 12:11
90 18 Filip Kvasina KK Kranj + 12:11
91 20 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 12:12
92 14 Robbie Gevers Parkhotel Destil Orange babies + 12:14
93 20 Fabian Stockmeyer ARBÖ Bundesteam + 12:19
94 78 Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam + 25:31
95 60 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 25:37
96 58 Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools + 25:37
97 14 Cory Greenberg Veloclub Ratisbona + 25:38
98 47 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle + 25:39
99 42 Kiraly Levente Epronex-BSS Oil Team + 25:39
100 39 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 25:40
101 29 Philipp Wurm Union Raiffeisen Radteam Tirol + 25:41
102 28 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 25:41
103 7 Adam Sekanina TJ Favorit Brno + 25:44
104 - Ken Tiltmann Veloclub Ratisbona + 25:45
105 9 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 25:49
106 10 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 25:51
Information
Nation Austria
Date 14th June
Where Wels -> Reichersberg
What 1st stage
Distance 184.2 km
Leader J.Steimle
Youth J.Bloem
Points J.Steimle
Mountain T.Træen
Other
Embed Results