Front Races Teams Riders Ranking

Oberösterreichrundfahrt | 2019 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 11:44:4040
02 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 1330
03 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 1825
04 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 1920
05 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 3015
06 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 02:5210
07 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 03:205
08 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:273
09 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 03:283
10 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 03:293
11 Jaka Primozic KK Kranj + 03:32
12 Gijs Leemreize Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:34
13 Moran Vermeulen WSA KTM Graz + 03:55
14 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 04:29
15 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 04:46
16 Matic Veber KK Bled + 04:52
17 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 04:53
18 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 04:55
19 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 04:55
20 Nicola Gaffurini Monkey Town - A Block CT + 04:56
21 Matej Drinovec KK Kranj + 04:57
22 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 04:57
23 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 04:58
24 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 04:58
25 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:59
26 Jeen De Jong Monkey Town - A Block CT + 05:01
27 Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 05:02
28 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 05:02
29 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 05:02
30 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 05:02
31 Kyle Agterberg Parkhotel Destil Orange babies + 05:04
32 Stefan Poll WSA KTM Graz + 05:05
33 Antonio Santoro Monkey Town - A Block CT + 05:07
34 Gerd Fidler ARBÖ Bundesteam + 05:07
35 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 05:12
36 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 05:14
37 Martin Messner WSA KTM Graz + 05:18
38 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 05:18
39 Yuan Tang Peng Ljubljana Gusto Xaurum + 05:22
40 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 05:26
41 Alex Molenaar Monkey Town - A Block CT + 05:40
42 Manuel Bosch Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:44
43 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 06:10
44 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 06:35
45 Dominic Böke Veloclub Ratisbona + 06:42
46 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 07:09
47 Maiko Van Der Heijden Parkhotel Destil Orange babies + 07:20
48 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 08:07
49 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 08:24
50 Nik Cemazar KK Kranj + 08:53
51 Folkert Oostra Monkey Town - A Block CT + 09:12
52 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 09:29
53 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:56
54 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 11:48
55 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 13:47
56 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:59
57 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 15:07
58 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 15:21
59 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 15:24
60 Uros Repse KK Bled + 16:04
61 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 16:24
62 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 16:55
63 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 17:39
64 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 18:04
65 Stefan Thanner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 18:40
66 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 22:32
67 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 22:47
68 Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 23:04
69 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 23:34
70 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 23:44
71 Bart Artz Parkhotel Destil Orange babies + 24:02
72 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 24:06
73 Stan Godrie Parkhotel Destil Orange babies + 24:59
74 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 25:02
75 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 26:03
76 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 26:45
77 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 28:39
78 Luka Lakota KK Kranj + 28:53
79 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 29:58
80 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 30:47
81 Michael Gaubitzer ARBÖ Bundesteam + 31:27
82 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 37:54
83 Filip Kvasina KK Kranj + 38:06
84 Robbie Gevers Parkhotel Destil Orange babies + 38:09
85 Fabian Stockmeyer ARBÖ Bundesteam + 38:14
86 Luka Cotar KK Kranj + 39:44
87 Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam + 51:26
88 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 51:44
89 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 51:46
90 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 54:05
91 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 54:06
DNF Christof Hochenwarter ARBÖ Bundesteam
DNF Paul Hopfgartner ARBÖ Bundesteam
DNF Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools
DNF Kiraly Levente Epronex-BSS Oil Team
DNF Gergely Szarka Epronex-BSS Oil Team
DNF Mark Zathureczky Epronex-BSS Oil Team
DNF Jasper Frahm Heizomat Rad-Net.de
DNF Leon Rohde Heizomat Rad-Net.de
DNF Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Gregor Homan KK Bled
DNF Martin Kranjc KK Bled
DNF Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Daniel Auer Maloja Pushbikers
DNF Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Jurriaan Vos Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle
DNF David Kulhanek TJ Favorit Brno
DNF Adam Sekanina TJ Favorit Brno
DNF Christoph Schösswendter Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Philipp Wurm Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT
DNF Cory Greenberg Veloclub Ratisbona
DNF Manuel Porzner Veloclub Ratisbona
DNF Ken Tiltmann Veloclub Ratisbona
DNF Jelle Nieuwpoort WP Groot Amsterdam
DNF Nils Friedl WSA KTM Graz
DNF Alexander Gratzer WSA KTM Graz
DNF Jakob Reiter WSA KTM Graz
Information
Nations Austria
Date June 13th-16th
CAT 2.2