Oberösterreichrundfahrt - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels 03:41:467
02 Florenz Knauer Hermann Radteam + 003
03 Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions + 001
04 Marco Maronese Bardiani - CSF + 00
05 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 00
06 Rasmus Hestbek Lund Team Aura Energy-CK Aarhus + 00
07 Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 00
08 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
09 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
10 Christopher Hatz Hermann Radteam + 00
11 Timo De Jong Destil - Parkhotel Valkenburg + 00
12 Richard Holec Topforex-Lapierre + 00
13 Florian Gamper Tirol Cycling Team + 00
14 Timon Loderer Hrinkow Advarics CT + 00
15 Emanuele Onesti D'Amico - Utensilnord + 00
16 Daniel Savini Bardiani - CSF + 00
17 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 00
18 Daniel Geysmayr Vorarlberg - Santic + 00
19 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 00
20 Dominik Neuman Topforex-Lapierre + 00
21 Emanuele Barison Work Service Videa Coppi Gazzera + 00
22 Aske Louring Vorre Team Aura Energy-CK Aarhus + 00
23 Nicolas Samparisi D'Amico - Utensilnord + 00
24 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics CT + 00
25 Simon Laib Dauner D&DQ - Akkon + 00
26 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
27 Roland Thalmann Vorarlberg - Santic + 00
28 Jonas Rapp Hrinkow Advarics CT + 00
29 Matteo Baseggio Work Service Videa Coppi Gazzera + 00
30 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 00
31 Flavio Tasca Work Service Videa Coppi Gazzera + 00
32 Daniel Federspiel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 00
33 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 00
34 Philipp Mamos Dauner D&DQ - Akkon + 00
35 Helmut Trettwer WSA Pushbikers + 00
36 Giacomo Zilio Work Service Videa Coppi Gazzera + 00
37 Oscar Van Wijk Destil - Parkhotel Valkenburg + 00
38 Marton Solymosi Epronex-Bike Hungary + 00
39 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 00
40 Stefan Kolb WSA Pushbikers + 00
41 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 00
42 Ettore Carlini D'Amico - Utensilnord + 00
43 Hafetab Weldu Dimension Data for Qhubeka + 00
44 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 00
45 Andrea Garosio D'Amico - Utensilnord + 00
46 Filippo Bedeschi Work Service Videa Coppi Gazzera + 00
47 Marvin Hammerschmid Team Feldbinder Owayo Ktm + 00
48 Quinten Hermans Telenet - Fidea Lions + 00
49 Robert Müller Hermann Radteam + 00
50 Mehdi El Chokri Dimension Data for Qhubeka + 00
51 Peter Simon Pannon Cycling Team + 00
52 Simone Sterbini Bardiani - CSF + 00
53 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 00
54 Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 00
55 Kent Main Dimension Data for Qhubeka + 00
56 Markus Freiberger Hrinkow Advarics CT + 00
57 Lukas Schlemmer Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
58 Frederik Dombrowski Dauner D&DQ - Akkon + 00
59 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics CT + 00
60 Frederik Muff Team Aura Energy-CK Aarhus + 00
61 Patrick Jäger Vorarlberg - Santic + 55
62 Jonas Brezina Topforex-Lapierre + 55
63 Samuel Mugisha Dimension Data for Qhubeka + 55
64 Andreas Walzel Team Feldbinder Owayo Ktm + 01:09
65 Michael Konczer ARBö Denzel Cliff Wien + 01:45
66 Luis Antonio Gomez Urosa Work Service Videa Coppi Gazzera + 01:47
67 Ferenc Szöllosi Pannon Cycling Team + 01:47
68 Roman Lehky Topforex-Lapierre + 01:47
69 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 01:50
70 Luka Sagadin Wohnbefinden Graz Arbo + 01:53
71 Andreas Umhaller My Bike - Stevens + 04:03
72 Gergely Kiss Epronex-Bike Hungary + 04:03
73 Tobias Bayer Tirol Cycling Team + 04:03
74 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 04:06
75 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 04:08
76 Franco Orocito D'Amico - Utensilnord + 05:32
77 Lukas Loer Dauner D&DQ - Akkon + 05:32
78 Lukas Reckendorfer Team Feldbinder Owayo Ktm + 05:32
79 Andras Krivan Pannon Cycling Team + 05:32
80 Miklos Szabo Pannon Cycling Team + 05:32
81 Csaba Palyi Epronex-Bike Hungary + 05:32
82 Clemens Rumpl ARBO Headstart ON Fahrrad + 05:32
83 Cédric Eustache Team Martigues SC-Drag Bicycles + 05:32
84 Thomas Umhaller My Bike - Stevens + 05:32
85 Michael Gaubitzer ARBO Headstart ON Fahrrad + 05:32
86 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:32
87 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 05:32
88 Sebastien Baldauf WSA Pushbikers + 05:32
89 Benjamin Brkic Tirol Cycling Team + 05:32
90 Manuel Porzner Tirol Cycling Team + 05:48
91 Daniel Körner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 07:17
92 Cameron Beard Destil - Parkhotel Valkenburg + 07:17
93 Thomas Baumgartner Team Feldbinder Owayo Ktm + 07:17
94 Norbert Abrok Epronex-Bike Hungary + 07:17
95 Maarten Van Trijp Destil - Parkhotel Valkenburg + 07:17
96 Jan Gavenda Topforex-Lapierre + 07:17
97 Vaclav Sirucek Topforex-Lapierre + 07:17
98 Julian Braun Dauner D&DQ - Akkon + 07:17
99 Matthias Tiefengrabner Wohnbefinden Graz Arbo + 07:17
100 Daniel Kock Wohnbefinden Graz Arbo + 07:17
101 Patrick Hametner Team Feldbinder Owayo Ktm + 07:17
102 Louis Visser Dimension Data for Qhubeka + 07:17
103 Balint Szeghalmi Epronex-Bike Hungary + 07:17
104 Raphael Hammerschmidt Team Feldbinder Owayo Ktm + 07:17
105 Dimitri Chauvin Team Martigues SC-Drag Bicycles + 07:17
106 Benedek Borsos Epronex-Bike Hungary + 07:17
107 Jakob Roberg Frandsen Team Aura Energy-CK Aarhus + 07:22
108 Jakob Gye Madsen Team Aura Energy-CK Aarhus + 07:22
109 Mate Kovacs Pannon Cycling Team + 07:22
110 Jan Koller Union Raiffeisen Radteam Tirol + 07:22
111 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 07:22
112 Andreas Graf Hrinkow Advarics CT + 07:22
113 Timo Stidl ARBö Denzel Cliff Wien + 07:22
114 Markus Kopfauf WSA Pushbikers + 07:22
115 Stefan Poll WSA Pushbikers + 07:22
116 Ivan Martinelli D'Amico - Utensilnord + 07:22
117 Victor Brück Hermann Radteam + 07:22
118 Christian Mager Hermann Radteam + 07:27
119 Brandon Downes Team Martigues SC-Drag Bicycles + 13:16
120 Radoslav Konstantinov Team Martigues SC-Drag Bicycles + 13:16
121 Samy Aurignac Team Martigues SC-Drag Bicycles + 13:16
122 Guillem Garcia Destil - Parkhotel Valkenburg + 14:25
123 Alex Molenaar Destil - Parkhotel Valkenburg + 15:16
124 Julian Gruber My Bike - Stevens + 15:28
125 Tristan Hoffmann ARBö Denzel Cliff Wien + 15:41
126 Raphael Verini Team Martigues SC-Drag Bicycles + 17:27
DNF Paul Hopfgartner ARBO Headstart ON Fahrrad
DNF Peter Ochsenhofer ARBO Headstart ON Fahrrad
DNF Eric Polansek ARBO Headstart ON Fahrrad
DNF Fabian Stockmeyer ARBO Headstart ON Fahrrad
DNF Samuel Appeltauer ARBö Denzel Cliff Wien
DNF Alexander Führer ARBö Denzel Cliff Wien
DNF Petr Lechner ARBö Denzel Cliff Wien
DNF Vincenzo Albanese Bardiani - CSF
DNF Ollie Jones Dimension Data for Qhubeka
DNF Christian Haas Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Ognjen Ilic Wohnbefinden Graz Arbo
DNF Stefan Taferner Wohnbefinden Graz Arbo
Pos Rider Team Time
01 1 Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions 04:05:30
02 1 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
03 - Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 12
04 1 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 19
05 1 Simone Sterbini Bardiani - CSF + 19
06 2 Daniel Geysmayr Vorarlberg - Santic + 21
07 1 Jonas Rapp Hrinkow Advarics CT + 21
08 1 Ettore Carlini D'Amico - Utensilnord + 21
09 - Roland Thalmann Vorarlberg - Santic + 26
10 - Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 31
11 - Quinten Hermans Telenet - Fidea Lions + 54
12 - Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 01:09
13 3 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:16
14 6 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 01:17
15 3 Daniel Savini Bardiani - CSF + 01:17
16 3 Emanuele Barison Work Service Videa Coppi Gazzera + 01:17
17 6 Dominik Neuman Topforex-Lapierre + 01:17
18 4 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics CT + 01:17
19 2 Philipp Mamos Dauner D&DQ - Akkon + 01:17
20 1 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 01:17
21 4 Hafetab Weldu Dimension Data for Qhubeka + 01:17
22 8 Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 01:17
23 3 Kent Main Dimension Data for Qhubeka + 01:17
24 3 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics CT + 01:17
25 10 Christopher Hatz Hermann Radteam + 01:24
26 5 Andrea Garosio D'Amico - Utensilnord + 01:24
27 7 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 01:24
28 2 Markus Freiberger Hrinkow Advarics CT + 01:24
29 8 Giacomo Zilio Work Service Videa Coppi Gazzera + 01:27
30 10 Helmut Trettwer WSA Pushbikers + 01:59
31 11 Simon Laib Dauner D&DQ - Akkon + 02:01
32 12 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 02:01
33 13 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 02:04
34 19 Nicolas Samparisi D'Amico - Utensilnord + 02:04
35 14 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 02:04
36 12 Filippo Bedeschi Work Service Videa Coppi Gazzera + 02:04
37 15 Frederik Dombrowski Dauner D&DQ - Akkon + 02:04
38 34 Florenz Knauer Hermann Radteam + 02:29
39 18 Marco Maronese Bardiani - CSF + 02:31
40 18 Flavio Tasca Work Service Videa Coppi Gazzera + 02:31
41 18 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 02:31
42 19 Timo De Jong Destil - Parkhotel Valkenburg + 02:35
43 26 Rasmus Hestbek Lund Team Aura Energy-CK Aarhus + 02:35
44 31 Timon Loderer Hrinkow Advarics CT + 02:35
45 35 Richard Holec Topforex-Lapierre + 02:35
46 14 Marvin Hammerschmid Team Feldbinder Owayo Ktm + 02:35
47 16 Peter Simon Pannon Cycling Team + 02:35
48 31 Oscar Van Wijk Destil - Parkhotel Valkenburg + 02:35
49 21 Mehdi El Chokri Dimension Data for Qhubeka + 02:35
50 16 Lukas Schlemmer Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:35
51 16 Frederik Muff Team Aura Energy-CK Aarhus + 02:35
52 19 Michael Konczer ARBö Denzel Cliff Wien + 03:09
53 35 Emanuele Onesti D'Amico - Utensilnord + 03:19
54 39 Aske Louring Vorre Team Aura Energy-CK Aarhus + 03:25
55 40 Matteo Baseggio Work Service Videa Coppi Gazzera + 03:25
56 1 Andreas Walzel Team Feldbinder Owayo Ktm + 03:35
57 48 Daniel Federspiel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 03:38
58 27 Samuel Mugisha Dimension Data for Qhubeka + 03:47
59 49 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:58
60 6 Roman Lehky Topforex-Lapierre + 04:02
61 50 Florian Gamper Tirol Cycling Team + 04:08
62 57 Stefan Kolb WSA Pushbikers + 04:08
63 59 Robert Müller Hermann Radteam + 04:24
64 42 Patrick Jäger Vorarlberg - Santic + 05:03
65 45 Jonas Brezina Topforex-Lapierre + 05:03
66 30 Luka Sagadin Wohnbefinden Graz Arbo + 05:18
67 43 Tobias Bayer Tirol Cycling Team + 05:20
68 55 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 05:25
69 34 Luis Antonio Gomez Urosa Work Service Videa Coppi Gazzera + 05:25
70 20 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 06:09
71 52 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 06:14
72 61 Marton Solymosi Epronex-Bike Hungary + 06:40
73 58 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 06:49
74 45 Benjamin Brkic Tirol Cycling Team + 06:56
75 39 Sebastien Baldauf WSA Pushbikers + 06:56
76 23 Andreas Umhaller My Bike - Stevens + 07:28
77 30 Clemens Rumpl ARBO Headstart ON Fahrrad + 07:36
78 27 Manuel Porzner Tirol Cycling Team + 07:52
79 1 Michael Gaubitzer ARBO Headstart ON Fahrrad + 08:07
80 2 Thomas Umhaller My Bike - Stevens + 08:07
81 37 Gergely Kiss Epronex-Bike Hungary + 08:11
82 4 Csaba Palyi Epronex-Bike Hungary + 08:32
83 55 Ivan Martinelli D'Amico - Utensilnord + 08:39
84 52 Stefan Poll WSA Pushbikers + 08:46
85 47 Victor Brück Hermann Radteam + 08:51
86 4 Miklos Szabo Pannon Cycling Team + 08:57
87 7 Lukas Reckendorfer Team Feldbinder Owayo Ktm + 08:57
88 13 Franco Orocito D'Amico - Utensilnord + 08:57
89 9 Andras Krivan Pannon Cycling Team + 08:57
90 51 Andreas Graf Hrinkow Advarics CT + 09:00
91 11 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 09:10
92 51 Julian Braun Dauner D&DQ - Akkon + 09:18
93 48 Dimitri Chauvin Team Martigues SC-Drag Bicycles + 09:21
94 51 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 09:23
95 20 Cédric Eustache Team Martigues SC-Drag Bicycles + 09:40
96 28 Cameron Beard Destil - Parkhotel Valkenburg + 09:52
97 26 Vaclav Sirucek Topforex-Lapierre + 09:52
98 34 Raphael Hammerschmidt Team Feldbinder Owayo Ktm + 09:52
99 26 Matthias Tiefengrabner Wohnbefinden Graz Arbo + 09:52
100 23 Patrick Hametner Team Feldbinder Owayo Ktm + 09:52
101 36 Timo Stidl ARBö Denzel Cliff Wien + 09:57
102 28 Jakob Roberg Frandsen Team Aura Energy-CK Aarhus + 09:57
103 22 Christian Mager Hermann Radteam + 10:02
104 21 Jakob Gye Madsen Team Aura Energy-CK Aarhus + 10:10
105 8 Daniel Körner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 10:42
106 14 Louis Visser Dimension Data for Qhubeka + 10:42
107 3 Maarten Van Trijp Destil - Parkhotel Valkenburg + 10:55
108 29 Ferenc Szöllosi Pannon Cycling Team + 11:05
109 2 Norbert Abrok Epronex-Bike Hungary + 11:25
110 2 Benedek Borsos -Epronex-Bike Hungary + 11:25
111 2 Jan Koller Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:30
112 5 Markus Kopfauf WSA Pushbikers + 11:30
113 8 Mate Kovacs Pannon Cycling Team + 11:36
114 14 Jan Gavenda Topforex-Lapierre + 13:03
115 14 Thomas Baumgartner Team Feldbinder Owayo Ktm + 13:35
116 14 Daniel Kock Wohnbefinden Graz Arbo + 13:54
117 15 Balint Szeghalmi Epronex-Bike Hungary + 13:57
118 34 Brandon Downes Team Martigues SC-Drag Bicycles + 16:06
119 19 Lukas Loer Dauner D&DQ - Akkon + 16:13
120 33 Radoslav Konstantinov Team Martigues SC-Drag Bicycles + 16:25
121 5 Samy Aurignac Team Martigues SC-Drag Bicycles + 17:24
122 33 Guillem Garcia Destil - Parkhotel Valkenburg + 17:50
123 61 Alex Molenaar Destil - Parkhotel Valkenburg + 17:51
124 24 Julian Gruber My Bike - Stevens + 18:53
125 2 Tristan Hoffmann ARBö Denzel Cliff Wien + 21:27
126 2 Raphael Verini Team Martigues SC-Drag Bicycles + 22:04
Information
Nation Austria
Date 15th June
Where Gunskirchen -> Ried in Innkries
What 2nd stage
Distance 154.1 km
Leader L.Van Der Haar
Youth D.Savini
Points L.Van Der Haar
Mountain S.Baldauf
Other
Embed Results