Front Races Teams Riders Ranking

Oberösterreichrundfahrt | 2013 Results

Information Results Stages

Main page

Overall Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Riccardo Zoidl Team Gourmetfein - Simplon 11:25:49
02 Markus Eibegger Team Gourmetfein - Simplon + 37
03 Jakub Kratochvila Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 55
04 Federico Pozzetto Tirol Cycling Team + 2:14
05 Florian Bissinger Team Vorarlberg + 2:25
06 Kirill Pozdnyakov Synergy Baku Cycling Project + 2:25
07 Nico Brüngger - + 2:27
08 Florenz Knauer - + 2:29
09 Geert Van der Weijst Cyclingteam Jo Piels + 2:29
10 Matteo Collodel - + 2:29
11 Alexander Krieger Rad-Net Rose Team + 2:29
12 Frederik Plesner Team Tre-For + 2:29
13 Simon Zahner - + 2:29
14 Francesco Sedaboni - + 2:29
15 Colin Stüssi - + 2:29
16 Sven Van Luijk Cyclingteam Jo Piels + 2:29
17 Johannes Weber Team Heizomat + 2:29
18 Patrick Olesen Team Tre-For + 2:29
19 Andi Bajc - + 2:29
20 Emil Vinjebo Team Tre-For + 2:29
21 Roman Katyrin Itera - Katusha + 2:29
22 Paul Lang WSA + 2:29
23 Simon Pellaud - + 2:29
24 Hans-Jörg Leopold WSA + 2:29
25 Jens Gys - + 2:37
26 Florian Gaugl - + 2:48
27 Stefan Poutsma Cyclingteam Jo Piels + 3:13
28 Nicklas Bøje Pedersen Team Tre-For + 3:17
29 Koen Bouwman Cyclingteam Jo Piels + 3:17
30 Remco Broers Team Vorarlberg + 3:17
31 Nicolo Martinello Cannondale Pro Cycling + 3:25
32 Moreno Angst - + 3:25
33 Alexandre Mercier - + 3:25
34 Michael Gaubitzer - + 3:25
35 Stefan Poll - + 3:25
36 Matej Marin Team Gourmetfein - Simplon + 3:25
37 Mikhail Antonov Lokosphinx + 3:34
38 Florian Scheit Rad-Net Rose Team + 3:36
39 Markus Götz WSA + 3:36
40 Jochem Hoekstra Cyclingteam Jo Piels + 3:36
41 Raphael Freienstein Team Heizomat + 3:41
42 Martin Schoffmann WSA + 3:41
43 Niccolo Rocchi - + 4:34
44 Daniel Gollmann - + 4:48
45 Fabian Danner - + 5:16
46 Benjamin Edmüller Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 5:47
47 Christoph Springer Team Vorarlberg + 6:59
48 Andreas Fliessgarten - + 7:02
49 Patric Kottmann - + 7:10
50 Thomas Kapfhammer - + 7:10
51 Seppe Odeyn - + 7:46
52 Sebastian Schönberger Team Gourmetfein - Simplon + 7:54
53 Lukas Zeller Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 8:05
54 Jan Keller - + 8:38
55 Bram De Kort Cyclingteam Jo Piels + 8:59
56 Jan Sokol Team Gourmetfein - Simplon + 9:15
57 Fabian Schormair Team Heizomat + 9:28
58 Tim Schmitz - + 9:32
59 Petr Lechner Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 9:50
60 Michael Gogl Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 10:23
61 Florian Arnold - + 10:29
62 Emanuel Buchmann Rad-Net Rose Team + 10:40
63 Maarten De Jonge Team Vorarlberg + 10:44
64 Michael Kucher - + 11:39
65 Marc Obkircher Tirol Cycling Team + 12:18
66 Alexander Grad Team Heizomat + 12:40
67 Milan Van den Ende - + 12:40
68 Marek Canecky - + 12:45
69 Manuel Straub Team Heizomat + 13:06
70 Wouter Been - + 13:50
71 Till Dreier - + 14:10
72 Christoph Schweizer Synergy Baku Cycling Project + 14:23
73 Daniel Bichlmann - + 14:23
74 Lukas Gerber - + 15:19
75 Lukas Stoiber - + 15:55
76 Alexander Ryabkin Itera - Katusha + 17:11
77 Stefan Achermann - + 17:42
78 Daniel Biedermann Team Vorarlberg + 18:16
79 Jan-André Freuler - + 18:34
80 Wilhelm Herbst - + 18:50
81 Robert Jenko - + 19:36
82 Tom Bal - + 19:36
83 Jesper Mørkøv Team Tre-For + 19:36
84 Domenic Weinstein Rad-Net Rose Team + 21:14
85 Benedikt Kendler Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 21:31
86 Harald Starzengruber - + 22:15
87 Matthias Peter - + 22:15
88 Torn Raets - + 22:15
89 Hermann Keller - + 28:10
90 Hannes Kapeller Tirol Cycling Team + 28:10
91 Ulrich Ohlböck - + 28:40
92 Aleksandr Rotyakov Itera - Katusha + 28:46
93 Alexander Dürager - + 35:23
94 Danny Van der Sman - + 35:51
DNF Raphael Addy -
DNF Raphael Bertschinger -
DNF Christoph Brandstätter -
DNF Gian Marco Gasser -
DNF Christoph Gerstlohner -
DNF Lukas Grünwalder -
DNF Kevin Jost -
DNF Mario Kienzl -
DNF Christoph Klaner -
DNF Raoul Klaus -
DNF Nico Knab -
DNF Sebastian Kohlhofer -
DNF Rene Lang -
DNF Paolo Locatelli -
DNF Roberto da Costa Meira -
DNF Mitchell Mulhern -
DNF Peter Ochsenhofer -
DNF Benedict Philipp -
DNF Zan Podgornik -
DNF Benjamin Stauder -
DNF Andrea Vaccher -
DNF Andreas Waibel -
DNF Alexander Berezkin Itera - Katusha
DNF David Clarke Synergy Baku Cycling Project
DNF Tural Isgandarov Synergy Baku Cycling Project
DNF Lukas Pöstlberger Team Gourmetfein - Simplon
DNF Jan Wälzlein Team Heizomat
DNF Kasper Schjønnemann Team Tre-For
DNF Diego Ares Team Vorarlberg
DNF Tobias Derler Tirol Cycling Team
Information
Nations Austria
Date June 14th-16th
CAT 2.2