Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2018 Grand Prix Judendorf - Straßengel

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R 4:33:553040
02 Riccardo Zoidl 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 022430
03 Georg Zimmerman 1997 Tirol Cycling Team + 351825
04 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 351520
05 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 351415
06 Immanuel Stark 1994 P&S Team Thüringen + 351210
07 Georg Preidler [*] 1990 Austria + 42115
08 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 59103
09 Sean Bennett 1996 USA + 5993
10 Neilson Powless 1996 USA + 1:4083
11 Brandon McNulty 1998 USA + 1:407
12 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 4:097
13 Nathan Brown 1991 USA + 4:096
14 Nicola Genuin 1997 Gaiaplast Bibanese + 9:245
15 Helmut Trettwer 1983 WSA Pushbikers + 9:335
16 Lukas Schlemmer 1995 Team Felbermayr - Simplon Wels + 9:435
17 Gian Friesecke 1994 Vorarlberg - Santic + 9:434
18 Fabian Kässmann 1998 P&S Team Thüringen + 9:434
19 Felix Ritzinger 1996 WSA Pushbikers + 9:434
20 Jiri Petrus 1996 Topforex-Lapierre + 9:433
21 Justin Paroz 1996 Akros - Renfer SA + 9:433
22 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 9:433
23 Uros Repse 1993 KK Bled + 9:432
24 Patrick Haller 1997 Heizomat Rad-Net.De + 9:512
25 Mario Gamper 1999 Tirol Cycling Team + 9:512
26 Dominik Röber 1999 P&S Team Thüringen + 9:512
27 Tobias Bayer 1999 Tirol Cycling Team + 9:511
28 Jonathan Dinkler 1995 P&S Team Thüringen + 9:511
29 Dominik Neuman 1995 Topforex-Lapierre + 9:511
30 Yannick Achterberg 1994 Veloclub Ratisbona + 9:51-
31 Robin Froidevaux 1998 Akros - Renfer SA + 9:51
32 Matic Veber 1996 KK Bled + 9:51
33 Jan Tschernoster 1996 Heizomat Rad-Net.De + 9:51
34 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics CT + 9:51
35 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 9:51
36 Alex Hoehn 1997 USA + 9:51
37 Patrick Bosman 1994 Hrinkow Advarics CT + 9:51
38 Adam Stachowiak 1989 Voster Uniwheels + 9:51
39 Marcel Neuhauser 1997 Tirol Cycling Team + 9:51
40 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 9:51
41 Lawrence Warbasse 1990 USA + 9:51
42 Richard Stockhausen 1988 Team Magnesium Pur + 9:51
43 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 10:10
44 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics CT + 10:10
45 Michael Konczer 1993 ARBö Denzel Cliff Wien + 10:30
46 Lukas Reckendorfer 1997 Team Feldbinder Owayo Ktm + 10:30
47 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 10:33
48 Stefan Brandlmeier 1993 Veloclub Ratisbona + 10:33
49 Mateusz Grabis 1994 Voster Uniwheels + 10:33
50 Jannik Steimle 1996 Vorarlberg - Santic + 12:12
51 Andrea Calza 1993 Gaiaplast Bibanese + 12:19
52 Marius Jessenberger 1991 Team Magnesium Pur + 12:55
53 Giacomo Venturini 1998 Gaiaplast Bibanese + 12:55
54 Lukas Malgay 1990 Veloclub Ratisbona + 12:55
55 Luka Sagadin 1999 KK Bled + 12:55
56 Yannis Voisard 1998 Akros - Renfer SA + 12:58
57 Michael Gaubitzer 1983 ARBO Headstart ON Fahrrad + 16:15
58 Tobias Nolde 1998 Heizomat Rad-Net.De + 16:15
59 Christian Grasmann 1981 WSA Pushbikers + 16:15
DNS Jakob Smid 1996 KK Bled
DNF Daniel Kock 1999 Austria
DNF Stefan Taferner 1996 Austria
DNF Matthias Tiefengrabner 1995 Austria
DNF Stefan Winter 1997 Austria
DNF Antoine Aebi 1998 Akros - Renfer SA
DNF Laurin Bachmann 1999 Akros - Renfer SA
DNF Nico Selenati 1996 Akros - Renfer SA
DNF Joel Suter 1998 Akros - Renfer SA
DNF Paul Hopfgartner 1990 ARBO Headstart ON Fahrrad
DNF Clemens Rumpl 1994 ARBO Headstart ON Fahrrad
DNF Fabian Stockmeyer 1991 ARBO Headstart ON Fahrrad
DNF Manfred Zöger 1990 ARBO Headstart ON Fahrrad
DNF Alexander Führer 1996 ARBö Denzel Cliff Wien
DNF Tristan Hoffmann 1998 ARBö Denzel Cliff Wien
DNF Petr Lechner 1983 ARBö Denzel Cliff Wien
DNF Alex Sankovic 1994 ARBö Denzel Cliff Wien
DNF Timo Stidl 1998 ARBö Denzel Cliff Wien
DNF Lukas Winter 1986 ARBö Denzel Cliff Wien
DNF Giovanni Aleotti 1999 Cycling Team Friuli
DNF Mattia Bais 1996 Cycling Team Friuli
DNF Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli
DNF Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli
DNF Alessandro Pessot 1995 Cycling Team Friuli
DNF Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli
DNF Andrea Calabrese 1997 Gaiaplast Bibanese
DNF Simone Casule 1998 Gaiaplast Bibanese
DNF Antonio Ramiro Matos Soares 1999 Gaiaplast Bibanese
DNF Cristian Spagni 1998 Gaiaplast Bibanese
DNF Juri Hollmann 1999 Heizomat Rad-Net.De
DNF Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.De
DNF Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics CT
DNF Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics CT
DNF Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics CT
DNF Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics CT
DNF Gregor Matija Cerne 1998 KK Bled
DNF Martin Kozelj 1989 KK Bled
DNF Luka Pajek 1996 KK Bled
DNF Luka Cotar 1996 KK Kranj
DNF Luka Kavsek 1999 KK Kranj
DNF Filip Kvasina 1998 KK Kranj
DNF Luka Lakota 1998 KK Kranj
DNF Martin Lavric 1998 KK Kranj
DNF Izidor Penko 1996 Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Andi Bajc 1988 My Bike - Stevens
DNF Julian Gruber 1997 My Bike - Stevens
DNF Rok Korosec 1993 My Bike - Stevens
DNF Janos Pelikan 1995 My Bike - Stevens
DNF Andreas Umhaller 1992 My Bike - Stevens
DNF Thomas Umhaller 1995 My Bike - Stevens
DNF Michel Aschenbrenner 1999 P&S Team Thüringen
DNF Robert Jägeler 1996 P&S Team Thüringen
DNF Filippo Fortin 1989 Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Marvin Hammerschmid 1996 Team Feldbinder Owayo Ktm
DNF Raphael Hammerschmidt 1996 Team Feldbinder Owayo Ktm
DNF Andreas Walzel 1995 Team Feldbinder Owayo Ktm
DNF Andreas Wolfmayr 1998 Team Feldbinder Owayo Ktm
DNF Andreas Batzek 1990 Team Magnesium Pur
DNF Cory Greenberg 1988 Team Magnesium Pur
DNF Maximilian Priewich 1991 Team Magnesium Pur
DNF Todd Satchell 1993 Team Magnesium Pur
DNF Tilman Steger 1998 Team Magnesium Pur
DNF Manuel Bosch 1989 Vorarlberg - Santic
DNF Johannes Hirschbichler 1993 Vorarlberg - Santic
DNF Patrick Jäger 1994 Vorarlberg - Santic
DNF Martin Meiler 1998 Vorarlberg - Santic
DNF Florian Gamper 1999 Tirol Cycling Team
DNF Manuel Porzner 1996 Tirol Cycling Team
DNF Tomas Capek 1998 Topforex-Lapierre
DNF Hynek Palicka 1999 Topforex-Lapierre
DNF Vaclav Sirucek 1998 Topforex-Lapierre
DNF Alexander Dürager 1984 Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Jan Koller 1997 Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Daniel Körner 1999 Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Daniel Reiter 1991 Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Christoph Schösswendter 1998 Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Michael Sprenger 1995 Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Lukas Stoiber 1989 Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Tobias Gotzenberger 1993 Veloclub Ratisbona
DNF Benjamin Herden 1990 Veloclub Ratisbona
DNF Christoph Kaspera 1995 Veloclub Ratisbona
DNF Yannick Mayer 1991 Veloclub Ratisbona
DNF Mateusz Komar 1985 Voster Uniwheels
DNF Szymon Krawczyk 1998 Voster Uniwheels
DNF Krzysztof Parma 1987 Voster Uniwheels
DNF Adrian Honkisz 1988 Wibatech Merx 7R
DNF Sylwester Janiszewski 1988 Wibatech Merx 7R
DNF Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R
DNF Bartosz Warchol 1992 Wibatech Merx 7R
DNF Daniel Auer 1994 WSA Pushbikers
DNF Joshua Harrison 1995 WSA Pushbikers

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Grand Prix Judendorf - Straßengel
Austria - September 16th
Distance 183.6 km
Classification 1.2