Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Coppa della Pace - Trofeo Fratelli Anelli

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team 4t:08:153030
02 Luca Rastelli 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 002425
03 Filippo Zana 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega + 001820
04 Gianni Pugi 1997 Sangemini - MG.Kvis Vega + 001515
05 Gregorio Ferri 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior + 011410
06 Luca Coati 1999 Team Casillo Maserati + 01125
07 Alexandr Kulikovskiy 1997 Russia + 01113
08 Alessandro Marinozzi 1998 VPM Porto Sant'Elpidio + 01101
09 Marco Murgano 1998 Team Casillo Maserati + 0191
10 Lorenzo Quartucci 1999 Team Cinelli + 0181
11 Tim James 1998 Holdsworth Zappi RT + 017
12 Fabio Mazzucco 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega + 017
13 Aldo Caiati 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 016
14 Jason Saltzman 1997 Holdsworth Zappi RT + 015
15 Connor Brown 1998 Dimension Data CT + 015
16 Artur Sowinski 1997 VPM Porto Sant'Elpidio + 015
17 Einer Augusto Rubio Reyes 1998 Vejus Aran + 014
18 Rossano Mauti 1997 Futura Team -Rosini + 014
19 Thomas Pesenti 1999 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 014
20 Riccardo Lucca 1997 Work Service Videa Coppi Gazzera + 013
21 Mattia Pellizzer 1998 Team Casillo Maserati + 013
22 Nikita Martynov 1999 Russia + 013
23 Andrea Cervellera 1998 Team Casillo Maserati + 012
24 Petr Rikunov 1997 Russia + 152
25 Emanuele Barison 1998 Work Service Videa Coppi Gazzera + 152
26 Manuele Tarozzi 1998 Inemiliaromagna + 202
27 Pasquale Abenante 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 221
28 Ben Gerrits 1997 U.C.Monaco + 301
29 Anton Popov 1999 Velo Racing Palazzago + 501
30 Anton Vtyurin 2000 Russia + 1:00-
31 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 1:00
32 Ilya Losev 1998 Russia + 1:00
33 Andrea Cantoni 2000 Inemiliaromagna + 1:00
34 Fabio Di Guglielmo 1998 VPM Porto Sant'Elpidio + 1:00
35 Edouard Bonnefoix 1998 U.C.Monaco + 1:00
36 Washinton Joel Fuertes 1999 U.C.Monaco + 1:00
37 Alessandro Santaromita 1999 V.C.Mendrisio-PL Valli + 1:00
38 Callum Johnston 1998 Holdsworth Zappi RT + 1:00
39 Stefano Di Benedetto 1998 Pedale Scaligero + 1:50
40 Lorenzo Ginestra 2000 Vejus Aran + 1:50
41 Leonardo Giani 2000 V.C.Mendrisio-PL Valli + 3:50
42 Emanuele Paolini 1999 Northwave - Cofiloc + 3:50
43 Laurent Rigollet 1999 Team Casillo Maserati + 3:50
44 Gabriele Porta 2000 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 3:50
45 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 3:50
46 Edoardo Ferri 1999 Zalf Euromobil Désirée Fior + 3:50
47 Francesco Giordano 1999 Bevilacqua Sport-Ferretti + 3:50
48 Alberto Orlandi 1999 Futura Team -Rosini + 3:50
49 Martin Nessler 2000 Team Casillo Maserati + 3:50
50 Marco Friedrich 1998 Tirol KTM Cycling Team + 3:50
51 Nicolas Nesi 1997 Work Service Videa Coppi Gazzera + 3:50
DNF Nicolo Bucella - ASD Cattoli Andrea
DNF Danilo Cangemi 2000 ASD Cattoli Andrea
DNF Federico Galli 1998 ASD Cattoli Andrea
DNF Cristian Ioli 1997 ASD Cattoli Andrea
DNF Federico Mari - ASD Cattoli Andrea
DNF Evgenii Tikhonin 1998 Russia
DNF Filippo Baroncini 2000 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Matteo Domenicali 2000 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Tommaso Fiaschi 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Wilson Estiben Peña 1998 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Matus Stocek 1999 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Andrea Ghislanzoni 1999 Bevilacqua Sport-Ferretti
DNF Nicolo Pencedano 2000 Bevilacqua Sport-Ferretti
DNF Cristian Scanella - Bevilacqua Sport-Ferretti
DNF Antonio Candi 1997 Calzaturieri Montegranaro
DNF Matteo Carboni 1999 Calzaturieri Montegranaro
DNF Manuel Checcucci 2000 Calzaturieri Montegranaro
DNF Elia Ciabocco 1998 Calzaturieri Montegranaro
DNF Matteo Gambuti 1997 Calzaturieri Montegranaro
DNF Sauro Milantoni 2000 Calzaturieri Montegranaro
DNF Davide Bauce 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed
DNF Riccardo Bobbo 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed
DNF Christopher Consolaro 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed
DNF Mattia Soprana 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed
DNF Samuele Battistella 1998 Dimension Data CT
DNF Million Beza 1998 Dimension Data CT
DNF Mehdi El Chokri 1997 Dimension Data CT
DNF Luca Mozzato 1998 Dimension Data CT
DNF Matteo Sobrero 1997 Dimension Data CT
DNF Berihu Gebrailibanas - Essen-CBT Italia
DNF Cédric Jolidon 1998 Essen-CBT Italia
DNF Nicola Jolidon 2000 Essen-CBT Italia
DNF Daniel Mhretab 1998 Essen-CBT Italia
DNF Riccardo Caputo 1999 Futura Team -Rosini
DNF Manuel Carbone 1999 Futura Team -Rosini
DNF Francesco Menichetti 1999 Futura Team -Rosini
DNF Rubens Rosini 2000 Futura Team -Rosini
DNF Andrea Barzotto 2000 G.S.Maglificio LB
DNF Nicolo Di Bernardo 2000 G.S.Maglificio LB
DNF Nicola Genuin 1997 G.S.Maglificio LB
DNF Vladislav Korotas 2000 G.S.Maglificio LB
DNF Giacomo Venturini 1998 G.S.Maglificio LB
DNF Lorenzo Barbieri 1999 Hicari Cablotech Biotranning Team
DNF Mattia Gardi 2000 Hicari Cablotech Biotranning Team
DNF Nicolo Marabini 2000 Hicari Cablotech Biotranning Team
DNF Simone Rassu 1999 Hicari Cablotech Biotranning Team
DNF Lorenzo Tomesani 1998 Hicari Cablotech Biotranning Team
DNF Francesco Valentine - Hicari Cablotech Biotranning Team
DNF Mason Hollyman 2000 Holdsworth Zappi RT
DNF Charlie Quarterman 1998 Holdsworth Zappi RT
DNF Fergus Robinson 1998 Holdsworth Zappi RT
DNF Alessandro Alboni 1998 Inemiliaromagna
DNF Alex Ponti 1998 Inemiliaromagna
DNF Klidi Jaku 1998 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Francesco Pirro 1999 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Matteo Sensi 1998 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Nicola Valacchi 1998 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Francesco Zandri 1997 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Francesco Boaga 1999 Northwave - Cofiloc
DNF Alberto Leoni 2000 Northwave - Cofiloc
DNF Davide Scandiuzzi 2000 Northwave - Cofiloc
DNF Marco Trevisol 2000 Northwave - Cofiloc
DNF Simone Zanandrea 2000 Northwave - Cofiloc
DNF Alberto Braga 1999 Pedale Scaligero
DNF Michele Businaro - Pedale Scaligero
DNF Mattia Faccio 2000 Pedale Scaligero
DNF Ferenc Szöllosi 1998 Pedale Scaligero
DNF Davide Vezzu 2000 Pedale Scaligero
DNF Riccardo Ciuccarelli 2000 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Geremia Goffi 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Santiago Buitrago Sanchez 1999 Team Cinelli
DNF Fabio Nicolino 1998 Team Cinelli
DNF Angelo Vitiello 1998 Team Cinelli
DNF Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team
DNF Luca Cavallo 1999 U.C.Monaco
DNF Marc Mehagnoul 1999 U.C.Monaco
DNF Manuel Belloni 1998 V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Giacomo Conti 1998 V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Mauro Genini 1999 V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Alessandro Motti 2000 V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Emanuele Aru 1997 Vejus Aran
DNF Antonio Della Vigna 1999 Vejus Aran
DNF Marco Lolli 1999 Vejus Aran
DNF Alessandro Susco 1999 Vejus Aran
DNF Giacomo Cassara 1999 Velo Racing Palazzago
DNF Matteo Fantoni 1999 Velo Racing Palazzago
DNF Nicolo Garibbo 1999 Velo Racing Palazzago
DNF Martin Marcellusi 2000 Velo Racing Palazzago
DNF Luca Riva 1997 Velo Racing Palazzago
DNF Giordano Burocchi 1998 VPM Porto Sant'Elpidio
DNF Andrea Genga 1997 VPM Porto Sant'Elpidio
DNF Tomasso Palazzi - VPM Porto Sant'Elpidio
DNF Simone Lucca 2000 Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF Filippo Mori 1997 Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF Mattia Saccon 1999 Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF Andrea Pietrobon 1999 Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Matteo Zurlo 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior