FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Critérium International
Division I, Stage race, 29th -30th March 2003, France
Race info
Results
Startlist
History
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Colombia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Norway
Poland
Portugal
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
Ag2r Prévoyance
BigMat - Auber 93
Brioches La Boulangère
Cofidis
Crédit Agricole
Euskaltel-Euskadi
Fdjeux.com
Gerolsteiner
iBanesto.com
Jean Delatour
Kelme - Costa Blanca
Lotto - Domo
Marlux - Ville de Chareloi
MBK - Oktos - St. Quentin
Milaneza - MSS
ONCE - Eroski
Phonak Hearing Systems
Quick Step - Davitamon
Team Bianchi
Team CSC
Team Telekom
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Brochard
Laurent
1968
Ag2r Prévoyance
07:09:40
02
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
+ 22
03
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 23
04
Klöden
Andreas
1975
Team Telekom
+ 24
05
Chavanel
Sylvain
1979
Brioches La Boulangère
+ 28
06
Hamilton
Tyler
1971
Team CSC
+ 30
07
Dominguez
Juan Carlos
1971
Phonak Hearing Systems
+ 31
08
Martinez
José Alberto
1975
Euskaltel-Euskadi
+ 31
09
Sinkewitz
Patrik
1980
Quick Step - Davitamon
+ 31
10
Pérez
Francisco
1978
Milaneza - MSS
+ 34
11
Bernabeu
David
1975
Milaneza - MSS
+ 35
12
Petrov
Evgeni
1978
iBanesto.com
+ 35
13
Casar
Sandy
1979
Fdjeux.com
+ 36
14
Astarloza
Mikel
1979
Ag2r Prévoyance
+ 36
15
Moos
Alexandre
1972
Phonak Hearing Systems
+ 38
16
Rous
Didier
1970
Brioches La Boulangère
+ 39
17
Andrle
Rene
1974
ONCE - Eroski
+ 39
18
Zberg
Markus
1974
Gerolsteiner
+ 40
19
Valverde
Alejandro
1980
Kelme - Costa Blanca
+ 41
20
Lefèvre
Laurent
1976
Jean Delatour
+ 41
21
Blaudzun
Michael
1973
Team CSC
+ 43
22
Van de Wouwer
Kurt
1971
Quick Step - Davitamon
+ 44
23
Peron
Andrea
1971
Team CSC
+ 45
24
Beloki
Joseba
1973
ONCE - Eroski
+ 45
25
McGee
Bradley
1976
Fdjeux.com
+ 46
26
Jeker
Fabian
1968
Milaneza - MSS
+ 47
27
Strauss
Marcel
1976
Gerolsteiner
+ 48
28
Møller
Claus Michael
1968
Milaneza - MSS
+ 49
29
Halgand
Patrice
1974
Jean Delatour
+ 53
30
Fragniere
Cédric
1976
Crédit Agricole
+ 56
31
Oriol
Christophe
1973
Ag2r Prévoyance
+ 57
32
Verbrugghe
Rik
1974
Lotto - Domo
+ 57
33
Van Goolen
Jurgen
1980
Quick Step - Davitamon
+ 01:00
34
Atienza
Daniel
1974
Cofidis
+ 01:02
35
Cabello
Francisco
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 01:02
36
Lavarinhas
Rui
1971
Milaneza - MSS
+ 01:04
37
Evans
Cadel
1977
Team Telekom
+ 01:04
38
Virenque
Richard
1969
Quick Step - Davitamon
+ 01:08
39
Botcharov
Alexandre
1975
Ag2r Prévoyance
+ 01:08
40
Robin
Jean-Cyril
1969
Fdjeux.com
+ 01:09
41
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 01:11
42
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
+ 01:13
43
Herrero
David
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 01:15
44
Bourquenoud
Pierre
1969
Jean Delatour
+ 01:17
45
Wiggins
Bradley
1980
Fdjeux.com
+ 01:23
46
Pradera
Mikel
1975
ONCE - Eroski
+ 01:28
47
González de Galdeano
Álvaro
1970
ONCE - Eroski
+ 01:29
48
Joly
Sébastien
1979
Jean Delatour
+ 01:35
49
Zülle
Alex
1968
Phonak Hearing Systems
+ 01:43
50
Brandt
Christophe
1977
Lotto - Domo
+ 01:43
51
Lembo
Eddy
1980
MBK - Oktos - St. Quentin
+ 01:45
52
García
José Vicente
1972
iBanesto.com
+ 01:50
53
Bénéteau
Walter
1972
Brioches La Boulangère
+ 01:55
54
Schleck
Fränk
1980
Team CSC
+ 01:55
55
Ardila
Mauricio
1979
Marlux - Ville de Chareloi
+ 02:02
56
Wadecki
Piotr
1973
Quick Step - Davitamon
+ 02:08
57
Silloniz
Aitor
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 02:14
58
Sousa
Rui
1976
Milaneza - MSS
+ 02:20
59
Bouyer
Franck
1974
Brioches La Boulangère
+ 02:28
60
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 02:30
61
Gabriel
Frédéric
1970
MBK - Oktos - St. Quentin
+ 02:34
62
Pineau
Jérôme
1980
Brioches La Boulangère
+ 02:48
63
Contador
Alberto
1982
ONCE - Eroski
+ 03:11
64
Passuello
Domenico
1978
Quick Step - Davitamon
+ 03:24
65
Vogondy
Nicolas
1977
Fdjeux.com
+ 03:34
66
Gerrikagoitia
Gorka
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 03:37
67
Diaz Justo
Rafael
1972
ONCE - Eroski
+ 03:58
68
Yakovlev
Sergei
1976
Team Telekom
+ 03:59
69
Le Boulanger
Yoann
1975
MBK - Oktos - St. Quentin
+ 04:15
70
Canada
David
1975
Quick Step - Davitamon
+ 06:50
71
Becke
Daniel
1978
Team Bianchi
+ 07:11
72
Chaurreau
Inigo
1973
Ag2r Prévoyance
+ 07:15
73
Gonzalez Rios
Jonathan
1981
ONCE - Eroski
+ 07:15
74
Liese
Thomas
1968
Team Bianchi
+ 07:17
75
Menchov
Denis
1978
iBanesto.com
+ 07:20
76
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 07:22
77
Lastras
Pablo
1976
iBanesto.com
+ 07:29
78
Schumacher
Stefan
1981
Team Telekom
+ 07:31
79
Da Cruz
Carlos
1974
Fdjeux.com
+ 07:35
80
Aerts
Mario
1974
Team Telekom
+ 07:36
81
Moreau
Christophe
1971
Crédit Agricole
+ 07:36
82
Garcia
Felix Manuel
1968
BigMat - Auber 93
+ 07:41
83
Salmon
Benoît
1974
Phonak Hearing Systems
+ 07:43
84
Silloniz Aresti
Josu
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 07:44
85
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r Prévoyance
+ 07:47
86
Lopez
Alberto
1972
Euskaltel-Euskadi
+ 07:48
87
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
+ 07:48
88
Portal
Nicolas
1979
Ag2r Prévoyance
+ 07:51
89
Weigold
Steffen
1979
Gerolsteiner
+ 07:52
90
Charteau
Anthony
1979
Brioches La Boulangère
+ 07:55
91
Talabardon
Sebastien
1978
BigMat - Auber 93
+ 07:56
92
Schnider
Daniel
1973
Phonak Hearing Systems
+ 07:58
93
Gutierrez
Ignacio
1977
Kelme - Costa Blanca
+ 08:03
94
Urban
Malte
1974
Team Bianchi
+ 08:04
95
Horrach
Joan
1974
Milaneza - MSS
+ 08:09
96
Gougot
Fabrice
1971
Phonak Hearing Systems
+ 08:28
97
Loder
Thierry
1975
Ag2r Prévoyance
+ 08:32
98
Merckx
Axel
1972
Lotto - Domo
+ 08:42
99
Hardter
Uwe
1977
Gerolsteiner
+ 09:04
100
Rastelli
Ellis
1975
Gerolsteiner
+ 09:05
101
Pencole
Franck
1976
MBK - Oktos - St. Quentin
+ 09:06
102
Sastre
Carlos
1975
Team CSC
+ 09:08
103
Fofonov
Dmitriy
1976
Cofidis
+ 09:16
104
Seigneur
Eddy
1969
Jean Delatour
+ 10:16
105
Ljungqvist
Marcus
1974
Crédit Agricole
+ 10:19
106
Poos
Christian
1977
Marlux - Ville de Chareloi
+ 10:43
107
Usano Martinez
Julian
1975
Kelme - Costa Blanca
+ 11:05
108
Martinez
Miguel
1976
Phonak Hearing Systems
+ 11:12
109
Rinero
Christophe
1973
MBK - Oktos - St. Quentin
+ 11:24
110
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 11:45
111
Christensen
Bekim
1973
Team CSC
+ 12:05
112
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 12:43
113
Mattozza
Sebastien
1977
Marlux - Ville de Chareloi
+ 12:55
114
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Domo
+ 15:09
115
Kristensen
Lennie
1968
Team CSC
+ 15:26
116
Lamouller
Loïc
1978
BigMat - Auber 93
+ 15:48
117
Aebersold
Niki
1972
Phonak Hearing Systems
+ 16:03
118
Morin
Anthony
1974
Crédit Agricole
+ 16:22
119
Tombak
Janek
1976
Cofidis
+ 18:16
DNF
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
DNF
Brouzes
Niels
1981
BigMat - Auber 93
DNF
Saugrain
Cyril
1973
BigMat - Auber 93
DNF
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
DNF
Hary
Maryan
1980
Brioches La Boulangère
DNF
Nazon
Damien
1974
Brioches La Boulangère
DNF
Millar
David
1977
Cofidis
DNF
Augé
Stephane
1974
Crédit Agricole
DNF
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
DNF
Artetxe
Mikel
1976
Euskaltel-Euskadi
DNF
Casper
Jimmy
1978
Fdjeux.com
DNF
Lhuillier
Regis
1980
Fdjeux.com
DNF
Peschel
Uwe
1968
Gerolsteiner
DNF
Karpets
Vladimir
1980
iBanesto.com
DNF
Mancebo
Francisco
1976
iBanesto.com
DNF
Osa
Unai
1975
iBanesto.com
DNF
Rodriguez
Javier
1971
iBanesto.com
DNF
Bouvard
Gilles
1969
Jean Delatour
DNF
Edaleine
Christophe
1979
Jean Delatour
DNF
Goubert
Stéphane
1970
Jean Delatour
DNF
Rodriguez
Alexis
1977
Kelme - Costa Blanca
DNF
Tauler Llull
Antonio
1974
Kelme - Costa Blanca
DNF
D'Hollander
Glenn
1974
Lotto - Domo
DNF
Detilloux
Christophe
1974
Lotto - Domo
DNF
Steegmans
Gert
1980
Lotto - Domo
DNF
Verbrugghe
Ief
1975
Lotto - Domo
DNF
Coenen
Johan
1979
Marlux - Ville de Chareloi
DNF
Coupe
Geoffroy
1981
Marlux - Ville de Chareloi
DNF
Guilbert
Charles
1972
Marlux - Ville de Chareloi
DNF
L´Hoir
Manu
1975
Marlux - Ville de Chareloi
DNF
Barthe
Stéphane
1972
MBK - Oktos - St. Quentin
DNF
Hunt
Jeremy
1974
MBK - Oktos - St. Quentin
DNF
Templier
Vincent
1972
MBK - Oktos - St. Quentin
DNF
Cardoso
Pedro
1974
Milaneza - MSS
DNF
Davis
Allan
1980
ONCE - Eroski
DNF
Dessel
Cyril
1974
Phonak Hearing Systems
DNF
Clerc
Aurelien
1979
Quick Step - Davitamon
DNF
Von Kleinsorgen
Christoph
1980
Team Bianchi
DNF
Wilhelms
Thorsten
1969
Team Bianchi
DNF
Madsen
Jimmi
1969
Team CSC
DNF
Fagnini
Gian Matteo
1970
Team Telekom
DNF
Reichl
Dirk
1981
Team Telekom
DNF
Vinokourov
Alexandre
1973
Team Telekom
Information
Critérium International
France
29th -30th March 2003
2.1