Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Turul Romaniei
UCI, Stage race, 11th -15th September 2019, Romania
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2022
2021
2020
2019
2018
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1974
1973
1969
1968
1967
1966
1965
1961
1960
1959
1958
1956
1955
1954
1953
1951
1950
1946
1936
1935
1934
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Colombia
Czechia
Estonia
Germany
Hungary
Italy
Japan
Netherlands
Poland
Romania
Russia
Slovakia
Ukraine
USA
Teams
CCC Development Team
Cycling Team Friuli
Elkov - Author
Estonia
Giotti Victoria-Palomar
LKT Team Brandenburg
Lokosphinx
Monkey Town - À Bloc CT
Pannon Cycling Team
Poland
Romania
Russia
Slovakia
Team Illuminate
Team Novak
Voster ATS Team
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Molenaar
Alex
1999
Monkey Town - À Bloc CT
16:26:12
125
02
Novikov
Savva
1999
Lokosphinx
+ 15
85
03
Hnik
Karel
1991
Elkov - Author
+ 46
70
04
Tvetcov
Serghei
1988
Romania
+ 48
60
05
Barta
Jan
1984
Elkov - Author
+ 49
50
06
Brozyna
Piotr
1995
CCC Development Team
+ 52
40
07
Valter
Attila
1998
CCC Development Team
+ 52
35
08
Dima
Emil
1997
Giotti Victoria-Palomar
+ 52
30
09
Bais
Davide
1998
Cycling Team Friuli
+ 52
25
10
Torres
Rodolfo
1987
Team Illuminate
+ 01:00
20
11
Vdovin
Alexander
1993
Lokosphinx
+ 01:05
15
12
Stosz
Patryk
1994
CCC Development Team
+ 01:09
10
13
Castiblanco
Camilo
1987
Team Illuminate
+ 01:11
5
14
Otruba
Jakub
1998
Elkov - Author
+ 01:19
5
15
Stachowiak
Adam
1989
Voster ATS Team
+ 01:21
5
16
Kukrle
Michael
1994
Elkov - Author
+ 01:28
3
17
Sidorov
Igor
1999
Russia
+ 01:33
3
18
Warchol
Bartosz
1992
Poland
+ 01:43
3
19
Kistowski
Kacper
1993
Poland
+ 01:49
3
20
Tikhonin
Evgenii
1998
Russia
+ 02:41
3
21
Amadio
Emanuele
1999
Cycling Team Friuli
+ 02:45
3
22
Barón
Félix
1991
Team Illuminate
+ 02:49
3
23
Petrelli
Gabriele
2000
Cycling Team Friuli
+ 02:50
3
24
Paluta
Michal
1995
CCC Development Team
+ 02:53
3
25
Sano
Simone
1997
Team Novak
+ 02:53
3
26
Pekala
Piotr
1998
CCC Development Team
+ 02:53
27
Kobayashi
Marino
1994
Giotti Victoria-Palomar
+ 02:53
28
Dina
Daniel
1997
Pannon Cycling Team
+ 02:53
29
Pajur
Markus
2000
Estonia
+ 02:53
30
Rudys
Paul
1998
LKT Team Brandenburg
+ 02:53
31
Koch
Christian
1996
LKT Team Brandenburg
+ 03:07
32
Slik
Ivar
1993
Monkey Town - À Bloc CT
+ 03:42
33
Evtushenko
Alexander
1993
Russia
+ 04:36
34
De Jong
Jeen
1996
Monkey Town - À Bloc CT
+ 04:42
35
Zahalka
Matej
1993
Elkov - Author
+ 04:50
36
Grabis
Mateusz
1994
Voster ATS Team
+ 04:50
37
Fioretti
Luca
[*]
1984
Team Novak
+ 05:09
38
Krawczyk
Szymon
1998
Voster ATS Team
+ 05:12
39
Bommel
Henning
1983
LKT Team Brandenburg
+ 05:57
40
Janssen
Adriaan
1995
Monkey Town - À Bloc CT
+ 06:34
41
Filutas
Viktor
1996
Pannon Cycling Team
+ 06:38
42
Crista
Daniel
1991
Giotti Victoria-Palomar
+ 06:54
43
Detko
Artur
1983
Poland
+ 06:58
44
Dobre
Vlad-Nicolae
1995
Giotti Victoria-Palomar
+ 07:27
45
Karas
Juraj
1985
Slovakia
+ 07:31
46
Barsov
Alexandr
2000
Lokosphinx
+ 07:34
47
Smirnov
Aleksandr
1998
Lokosphinx
+ 08:08
48
Kubis
Lukas
2000
Slovakia
+ 09:09
49
Sankmann
Joosep
1999
Estonia
+ 09:18
50
Gaffurini
Nicola
1989
Monkey Town - À Bloc CT
+ 09:21
51
Neuman
Dominik
1995
Elkov - Author
+ 10:08
52
Schlegel
Michal
1995
Elkov - Author
+ 10:08
53
Banusch
Richard
1998
LKT Team Brandenburg
+ 11:06
54
Orosz
Gergely
1999
Pannon Cycling Team
+ 11:06
55
Räim
Mihkel
1993
Estonia
+ 12:17
56
Aniolkowski
Stanislaw
1997
CCC Development Team
+ 12:57
57
Milan
Jonathan
2000
Cycling Team Friuli
+ 13:05
58
Dementyev
Yegor
1987
Team Novak
+ 13:17
59
Manakov
Viktor
1992
Russia
+ 13:17
60
Lauk
Karl Patrick
1997
Estonia
+ 13:26
61
Kiskonen
Siim
1997
Estonia
+ 14:17
62
Plucinski
Leszek
1990
Voster ATS Team
+ 14:54
63
Oros
Samuel
1998
Slovakia
+ 16:29
64
Grosu
Eduard Michael
1992
Romania
+ 17:14
65
Santoro
Antonio
1989
Monkey Town - À Bloc CT
+ 19:27
66
Honkisz
Adrian
1988
Poland
+ 20:44
67
Vahtra
Norman
1996
Estonia
+ 23:13
68
Bobbo
Riccardo
1999
Team Novak
+ 23:13
69
Forray
Andras
2000
Pannon Cycling Team
+ 27:25
70
Cojanu
Andrei
1999
Romania
+ 27:27
71
Banaszek
Adrian
1993
Voster ATS Team
+ 28:04
72
Walkowiak
Kacper
2000
CCC Development Team
+ 28:04
73
Szabo
Miklos
1998
Pannon Cycling Team
+ 28:04
74
Matusiak
Sebastian
1997
Poland
+ 29:57
75
Moricz
Daniel
1996
Pannon Cycling Team
+ 30:46
76
Janiszewski
Sylwester
1988
Voster ATS Team
+ 31:13
77
Jitaru
Ciprian
2000
Giotti Victoria-Palomar
+ 32:53
78
Malcharek
Moritz
1997
LKT Team Brandenburg
+ 33:40
79
Vasiloiu
Valentin
2000
Romania
+ 35:27
80
Ärm
Rait
2000
Estonia
+ 35:44
81
Nota
Stefan
1994
Slovakia
+ 36:23
82
Ferronato
Filippo
1998
Cycling Team Friuli
+ 37:55
83
Schmiedel
Sebastian
1997
LKT Team Brandenburg
+ 42:24
84
Nocen
Adam
1999
Poland
+ 44:58
85
Molnar
Gabor
1999
Team Novak
+ 50:47
86
Barbu
Leonard
1996
Romania
+ 01:15:50
DNF
Domin
Krzysztof
2000
Poland
DNF
Andrei
Ionut-Andrei
1999
Romania
DNF
Petrache
Marius
1987
Romania
DNF
Ilchenko
Vladimir
1996
Russia
DNF
Rostovtsev
Sergei
1997
Russia
DNF
Gavenda
Martin
2000
Slovakia
DNF
Gavenda
Miroslav
1997
Slovakia
DNF
Lajcha
Juraj
1994
Slovakia
DNF
Donega
Matteo
1998
Cycling Team Friuli
DNF
Vulcan
Denis Marian
1999
Giotti Victoria-Palomar
DNF
Nikiforov
Arseny
1998
Lokosphinx
DNF
Svesnikov
Kirill
1992
Lokosphinx
DNF
Kalf
Steven
1995
Team Illuminate
DNF
Kiani
Aria
1992
Team Illuminate
DNF
Laas
Martin
1993
Team Illuminate
DNF
Balazsi
Lorant
1999
Team Novak
DNF
Taciak
Mateusz
1984
Voster ATS Team
Information
Turul Romaniei
Romania
11th -15th September 2019
2.1