Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Turul Romaniei

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Mihkel Räim 1993 Estonia 02:37:09814
02 Jonathan Milan 2000 Cycling Team Friuli + 0065
03 Norman Vahtra 1996 Estonia + 0053
04 Siim Kiskonen 1997 Estonia + 004
05 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team + 004
06 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 003
07 Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 003
08 Eduard Michael Grosu 1992 Romania + 003
09 Richard Banusch 1998 LKT Team Brandenburg + 002
10 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 002
11 Aleksandr Smirnov 1998 Lokosphinx + 002
12 Savva Novikov 1999 Lokosphinx + 002
13 Ivar Slik 1993 Monkey Town - A Block CT + 002
14 Rait Ärm 2000 Estonia + 001
15 Lucas Kubis 2000 Slovakia + 001
16 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 001
17 Riccardo Bobbo 1999 Team Novak + 001
18 Félix Barón 1991 Team Illuminate + 001
19 Alex Molenaar 1999 Monkey Town - A Block CT + 001
20 Juraj Karas 1985 Slovakia + 001
21 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 001
22 Szymon Krawczyk 1998 Voster ATS Team + 001
23 Gabor Molnar 1999 Team Novak + 001
24 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 001
25 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 00-
26 Artur Detko 1983 Poland + 00-
27 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 00-
28 Alexandr Barsov 2000 Lokosphinx + 00-
29 Evgenii Tikhonin 1998 Russia + 00-
30 Igor Sidorov 1999 Russia + 00-
31 Moritz Malcharek 1997 LKT Team Brandenburg + 00
32 Rodolfo Torres 1987 Team Illuminate + 00
33 Markus Pajur 2000 Estonia + 00
34 Alexander Evtushenko 1993 Russia + 00
35 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 00
36 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 00
37 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 00
38 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 00
39 Viktor Filutas 1996 Pannon Cycling Team + 00
40 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 00
41 Simone Sano 1997 Team Novak + 00
42 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 00
43 Gabriele Petrelli 2000 Cycling Team Friuli + 00
44 Nicola Gaffurini 1989 Monkey Town - A Block CT + 00
45 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 00
46 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 00
47 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 00
48 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 00
49 Paul Rudys 1998 LKT Team Brandenburg + 00
50 Luca Fioretti 1984 Team Novak + 00
51 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 00
52 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 00
53 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 00
54 Serghei Tvetcov 1988 Romania + 00
55 Camilo Castiblanco 1988 Team Illuminate + 00
56 Jeen De Jong 1996 Monkey Town - A Block CT + 00
57 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 00
58 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 00
59 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 00
60 Bartosz Warchol 1992 Poland + 00
61 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 00
62 Valentin Vasiloiu 2000 Romania + 00
63 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 00
64 Krzysztof Domin 2000 Poland + 00
65 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 00
66 Miklos Szabo 1998 Pannon Cycling Team + 00
67 Adrian Honkisz 1988 Poland + 00
68 Emanuele Amadio 1999 Cycling Team Friuli + 00
69 Kacper Kistowski 1993 Poland + 00
70 Sebastian Matusiak 1997 Poland + 00
71 Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team + 00
72 Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 00
73 Henning Bommel 1983 LKT Team Brandenburg + 00
74 Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 00
75 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 00
76 Adam Nocen 1999 Poland + 00
77 Karl Patrick Lauk 1997 Estonia + 00
78 Matteo Donega 1998 Cycling Team Friuli + 00
79 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 00
80 Samuel Oros 1998 Slovakia + 00
81 Victor Manakov 1992 Russia + 00
82 Juraj Lajcha 1994 Slovakia + 00
83 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Giotti Victoria-Palomar + 00
84 Stefan Nota 1994 Slovakia + 00
85 Joosep Sankmann 1999 Estonia + 00
86 Arseny Nikiforov 1998 Lokosphinx + 00
87 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 00
88 Kirill Svesnikov 1992 Lokosphinx + 00
89 Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli + 00
90 Andrei Cojanu 1999 Romania + 17
91 Sebastian Schmiedel 1997 LKT Team Brandenburg + 19
92 Leonard Barbu 1996 Romania + 01:18
Pos Name Born Team Time
01 - Ivar Slik 1993 Monkey Town - A Block CT 10:55:57
02 - Alex Molenaar 1999 Monkey Town - A Block CT + 04
03 2 Mihkel Räim 1993 Estonia + 40
04 2 Jonathan Milan 2000 Cycling Team Friuli + 44
05 2 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team + 46
06 2 Eduard Michael Grosu 1992 Romania + 48
07 12 Norman Vahtra 1996 Estonia + 52
08 1 Félix Barón 1991 Team Illuminate + 52
09 18 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Giotti Victoria-Palomar + 52
10 24 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 53
11 3 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 53
12 3 Jeen De Jong 1996 Monkey Town - A Block CT + 53
13 3 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 54
14 11 Luca Fioretti 1984 Team Novak + 54
15 4 Alexander Evtushenko 1993 Russia + 54
16 3 Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 56
17 5 Richard Banusch 1998 LKT Team Brandenburg + 56
18 4 Savva Novikov 1999 Lokosphinx + 56
19 4 Aleksandr Smirnov 1998 Lokosphinx + 56
20 1 Siim Kiskonen 1997 Estonia + 56
21 1 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 56
22 4 Szymon Krawczyk 1998 Voster ATS Team + 56
23 6 Artur Detko 1983 Poland + 56
24 - Alexandr Barsov 2000 Lokosphinx + 56
25 5 Riccardo Bobbo 1999 Team Novak + 56
26 2 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 56
27 1 Evgenii Tikhonin 1998 Russia + 56
28 5 Nicola Gaffurini 1989 Monkey Town - A Block CT + 56
29 2 Rodolfo Torres 1987 Team Illuminate + 56
30 3 Igor Sidorov 1999 Russia + 56
31 9 Juraj Karas 1985 Slovakia + 56
32 10 Henning Bommel 1983 LKT Team Brandenburg + 56
33 4 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 56
34 2 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 56
35 - Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 56
36 20 Kirill Svesnikov 1992 Lokosphinx + 56
37 5 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 56
38 1 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 56
39 7 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 56
40 3 Simone Sano 1997 Team Novak + 56
41 3 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 56
42 5 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 56
43 1 Paul Rudys 1998 LKT Team Brandenburg + 56
44 1 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 56
45 9 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 56
46 5 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 56
47 9 Markus Pajur 2000 Estonia + 56
48 - Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 56
49 12 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 56
50 3 Serghei Tvetcov 1988 Romania + 56
51 1 Camilo Castiblanco 1988 Team Illuminate + 56
52 10 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 56
53 1 Bartosz Warchol 1992 Poland + 56
54 5 Gabriele Petrelli 2000 Cycling Team Friuli + 56
55 - Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 56
56 5 Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 56
57 8 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 56
58 5 Samuel Oros 1998 Slovakia + 56
59 1 Emanuele Amadio 1999 Cycling Team Friuli + 56
60 2 Kacper Kistowski 1993 Poland + 56
61 3 Karl Patrick Lauk 1997 Estonia + 56
62 5 Victor Manakov 1992 Russia + 56
63 - Matteo Donega 1998 Cycling Team Friuli + 56
64 2 Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 56
65 1 Joosep Sankmann 1999 Estonia + 56
66 1 Arseny Nikiforov 1998 Lokosphinx + 56
67 - Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 01:10
68 - Viktor Filutas 1996 Pannon Cycling Team + 01:16
69 - Lucas Kubis 2000 Slovakia + 01:22
70 - Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 02:33
71 - Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli + 15:34
72 5 Sebastian Matusiak 1997 Poland + 15:37
73 1 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 15:43
74 1 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 15:43
75 1 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 15:43
76 1 Adrian Honkisz 1988 Poland + 15:43
77 1 Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team + 15:43
78 1 Krzysztof Domin 2000 Poland + 15:43
79 1 Miklos Szabo 1998 Pannon Cycling Team + 15:43
80 - Juraj Lajcha 1994 Slovakia + 15:43
81 1 Moritz Malcharek 1997 LKT Team Brandenburg + 16:25
82 1 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 16:26
83 - Valentin Vasiloiu 2000 Romania + 17:05
84 - Andrei Cojanu 1999 Romania + 17:50
85 1 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 18:43
86 1 Stefan Nota 1994 Slovakia + 18:43
87 - Rait Ärm 2000 Estonia + 19:22
88 - Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 24:28
89 - Gabor Molnar 1999 Team Novak + 28:26
90 - Adam Nocen 1999 Poland + 29:36
91 - Sebastian Schmiedel 1997 LKT Team Brandenburg + 32:14
92 - Leonard Barbu 1996 Romania + 57:02

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Turul Romaniei
Romania
03.stage Flat
124.4 km
Buzău -> Târgoviște
September 13th (2019)
Leader I.Slik
Youth A.Molenaar
Mountain P.Stosz
Sprint F.Ferronato