Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Turul Romaniei

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team 04:06:14814
02 Mihkel Räim 1993 Estonia + 0065
03 Eduard Michael Grosu 1992 Romania + 0053
04 Jonathan Milan 2000 Cycling Team Friuli + 004
05 Richard Banusch 1998 LKT Team Brandenburg + 004
06 Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 003
07 Savva Novikov 1999 Lokosphinx + 003
08 Norman Vahtra 1996 Estonia + 003
09 Siim Kiskonen 1997 Estonia + 002
10 Aleksandr Smirnov 1998 Lokosphinx + 002
11 Szymon Krawczyk 1998 Voster ATS Team + 002
12 Kirill Svesnikov 1992 Lokosphinx + 002
13 Artur Detko 1983 Poland + 002
14 Ivar Slik 1993 Monkey Town - A Block CT + 001
15 Luca Fioretti 1984 Team Novak + 001
16 Félix Barón 1991 Team Illuminate + 001
17 Alexandr Barsov 2000 Lokosphinx + 001
18 Evgenii Tikhonin 1998 Russia + 001
19 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 001
20 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 001
21 Nicola Gaffurini 1989 Monkey Town - A Block CT + 001
22 Henning Bommel 1983 LKT Team Brandenburg + 001
23 Viktor Filutas 1996 Pannon Cycling Team + 001
24 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 001
25 Igor Sidorov 1999 Russia + 00-
26 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Giotti Victoria-Palomar + 00-
27 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 00-
28 Lucas Kubis 2000 Slovakia + 00-
29 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 00-
30 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 00-
31 Serghei Tvetcov 1988 Romania + 00
32 Samuel Oros 1998 Slovakia + 00
33 Rodolfo Torres 1987 Team Illuminate + 00
34 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 00
35 Juraj Karas 1985 Slovakia + 00
36 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 00
37 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 00
38 Markus Pajur 2000 Estonia + 00
39 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 00
40 Alex Molenaar 1999 Monkey Town - A Block CT + 00
41 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 00
42 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 00
43 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 00
44 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 00
45 Alexander Evtushenko 1993 Russia + 00
46 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 00
47 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 00
48 Simone Sano 1997 Team Novak + 00
49 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 00
50 Riccardo Bobbo 1999 Team Novak + 00
51 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 00
52 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 00
53 Paul Rudys 1998 LKT Team Brandenburg + 00
54 Camilo Castiblanco 1988 Team Illuminate + 00
55 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 00
56 Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 00
57 Bartosz Warchol 1992 Poland + 00
58 Gabriele Petrelli 2000 Cycling Team Friuli + 00
59 Kacper Kistowski 1993 Poland + 00
60 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 00
61 Karl Patrick Lauk 1997 Estonia + 00
62 Matteo Donega 1998 Cycling Team Friuli + 00
63 Jeen De Jong 1996 Monkey Town - A Block CT + 00
64 Victor Manakov 1992 Russia + 00
65 Joosep Sankmann 1999 Estonia + 00
66 Emanuele Amadio 1999 Cycling Team Friuli + 00
67 Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 00
68 Arseny Nikiforov 1998 Lokosphinx + 00
69 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 16
70 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 01:37
71 Moritz Malcharek 1997 LKT Team Brandenburg + 14:44
72 Andrei Cojanu 1999 Romania + 14:47
73 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 14:47
74 Stefan Nota 1994 Slovakia + 14:47
75 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 14:47
76 Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team + 14:47
77 Miklos Szabo 1998 Pannon Cycling Team + 14:47
78 Valentin Vasiloiu 2000 Romania + 14:47
79 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 14:47
80 Rait Ärm 2000 Estonia + 14:47
81 Juraj Lajcha 1994 Slovakia + 14:47
82 Adrian Honkisz 1988 Poland + 14:47
83 Sebastian Matusiak 1997 Poland + 14:47
84 Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli + 14:47
85 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 14:47
86 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 14:47
87 Krzysztof Domin 2000 Poland + 14:47
88 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 17:07
89 Sebastian Schmiedel 1997 LKT Team Brandenburg + 27:10
90 Adam Nocen 1999 Poland + 27:10
91 Leonard Barbu 1996 Romania + 27:10
92 Gabor Molnar 1999 Team Novak + 27:10
DNF Sergei Rostovcev 1997 Russia
DNF Steven Kalf 1995 Team Illuminate
DNF Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team
DNF Martin Gavenda 2000 Slovakia
Pos Name Born Team Time
01 - Ivar Slik 1993 Monkey Town - A Block CT 08:18:48
02 - Alex Molenaar 1999 Monkey Town - A Block CT + 04
03 13 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team + 46
04 - Eduard Michael Grosu 1992 Romania + 48
05 7 Mihkel Räim 1993 Estonia + 50
06 3 Jonathan Milan 2000 Cycling Team Friuli + 50
07 19 Félix Barón 1991 Team Illuminate + 52
08 3 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 53
09 3 Jeen De Jong 1996 Monkey Town - A Block CT + 53
10 3 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 54
11 3 Alexander Evtushenko 1993 Russia + 54
12 2 Richard Banusch 1998 LKT Team Brandenburg + 56
13 2 Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 56
14 1 Savva Novikov 1999 Lokosphinx + 56
15 - Aleksandr Smirnov 1998 Lokosphinx + 56
16 2 Kirill Svesnikov 1992 Lokosphinx + 56
17 5 Artur Detko 1983 Poland + 56
18 6 Szymon Krawczyk 1998 Voster ATS Team + 56
19 9 Norman Vahtra 1996 Estonia + 56
20 - Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 56
21 8 Siim Kiskonen 1997 Estonia + 56
22 1 Henning Bommel 1983 LKT Team Brandenburg + 56
23 - Nicola Gaffurini 1989 Monkey Town - A Block CT + 56
24 3 Alexandr Barsov 2000 Lokosphinx + 56
25 13 Luca Fioretti 1984 Team Novak + 56
26 9 Evgenii Tikhonin 1998 Russia + 56
27 3 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Giotti Victoria-Palomar + 56
28 5 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 56
29 12 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 56
30 13 Riccardo Bobbo 1999 Team Novak + 56
31 1 Rodolfo Torres 1987 Team Illuminate + 56
32 4 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 56
33 12 Igor Sidorov 1999 Russia + 56
34 8 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 56
35 4 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 56
36 4 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 56
37 - Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 56
38 11 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 56
39 7 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 56
40 14 Juraj Karas 1985 Slovakia + 56
41 6 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 56
42 17 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 56
43 5 Simone Sano 1997 Team Novak + 56
44 1 Paul Rudys 1998 LKT Team Brandenburg + 56
45 11 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 56
46 2 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 56
47 26 Serghei Tvetcov 1988 Romania + 56
48 15 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 56
49 8 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 56
50 2 Camilo Castiblanco 1988 Team Illuminate + 56
51 - Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 56
52 2 Bartosz Warchol 1992 Poland + 56
53 25 Samuel Oros 1998 Slovakia + 56
54 8 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 56
55 12 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 56
56 24 Markus Pajur 2000 Estonia + 56
57 3 Victor Manakov 1992 Russia + 56
58 7 Karl Patrick Lauk 1997 Estonia + 56
59 9 Gabriele Petrelli 2000 Cycling Team Friuli + 56
60 4 Emanuele Amadio 1999 Cycling Team Friuli + 56
61 15 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 56
62 10 Kacper Kistowski 1993 Poland + 56
63 6 Matteo Donega 1998 Cycling Team Friuli + 56
64 2 Joosep Sankmann 1999 Estonia + 56
65 6 Arseny Nikiforov 1998 Lokosphinx + 56
66 8 Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 56
67 58 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 01:10
68 14 Viktor Filutas 1996 Pannon Cycling Team + 01:16
69 14 Lucas Kubis 2000 Slovakia + 01:22
70 12 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 02:33
71 46 Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli + 15:35
72 58 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 15:43
73 34 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 15:43
74 40 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 15:43
75 22 Adrian Honkisz 1988 Poland + 15:43
76 15 Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team + 15:43
77 22 Sebastian Matusiak 1997 Poland + 15:43
78 1 Miklos Szabo 1998 Pannon Cycling Team + 15:43
79 9 Krzysztof Domin 2000 Poland + 15:43
80 3 Juraj Lajcha 1994 Slovakia + 15:43
81 3 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 16:08
82 3 Moritz Malcharek 1997 LKT Team Brandenburg + 16:25
83 3 Valentin Vasiloiu 2000 Romania + 17:05
84 4 Andrei Cojanu 1999 Romania + 17:33
85 5 Stefan Nota 1994 Slovakia + 18:43
86 3 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 18:43
87 4 Rait Ärm 2000 Estonia + 19:22
88 6 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 24:28
89 8 Gabor Molnar 1999 Team Novak + 28:26
90 3 Adam Nocen 1999 Poland + 29:36
91 2 Sebastian Schmiedel 1997 LKT Team Brandenburg + 31:45
92 3 Leonard Barbu 1996 Romania + 55:44

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Turul Romaniei
Romania
02.stage Hills
176.3 km
Brașov -> Focșani
September 12th (2019)
Leader I.Slik
Youth A.Molenaar
Mountain P.Stosz
Sprint F.Ferronato