Front Races Teams Riders Ranking

Turul Romaniei | 2018 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Serghei Tvetcov Romania 16:51:3840
02 Onur Balkan Turkey + 1230
03 Mateusz Grabis Voster Uniwheels + 2025
04 Simon Pellaud Team Illuminate + 2220
05 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 2315
06 Emil Dima MSTina-Focus + 2710
07 Giovanni Aleotti Cycling Team Friuli + 335
08 Peter Schulting Monkey Town + 383
09 Massimo Orlandi Cycling Team Friuli + 433
10 Andrii Bratashchuk Team Novak + 483
11 Stanamir Cholakov Trevigiani - Phonix - Hemus + 48
12 Cristian Raileanu Moldova + 02:14
13 Maksym Vasilyv [*] Lviv Cycling Team + 04:07
14 Nicolae Tanovitchii Team Novak + 09:39
15 Jeen De Jong Monkey Town + 09:42
16 Yegor Dementyev Team Novak + 10:04
17 Oleksandr Prevar Team Novak + 10:04
18 Antonio Santoro Monkey Town + 10:41
19 Viktor Filutas Pannon Cycling Team + 11:01
20 Ahmet Örken Turkey + 11:15
21 Alberto Marengo Kobanya Cycling Team + 11:18
22 Jose Manuel Gutiérrez Massi - Kuwait + 11:21
23 Andras Szatmary Pannon Cycling Team + 11:21
24 Andrei Vrabii Moldova + 11:54
25 Adam Stachowiak Voster Uniwheels + 11:54
26 Jorge Ferrer Bueno Massi - Kuwait + 12:43
27 Oleg Zemlyakov Apple Team + 13:05
28 Hurgali Turebekov Apple Team + 13:26
29 Oliver Behringer Novo Nordisk Development + 13:35
30 Botond Hollo Pannon Cycling Team + 13:35
31 Hardzei Tsishchanka Belarus + 15:05
32 Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli + 15:51
33 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 16:03
34 Anton Lavrentyev Apple Team + 17:42
35 Nazym Bakirci Turkey + 18:19
36 Yuriy Chsherbinin Apple Team + 19:25
37 Rostyslav Zhukovskyy Kobanya Cycling Team + 20:57
38 Stephan Bakker Monkey Town + 21:51
39 Wim Kleiman Monkey Town + 21:51
40 Alessandro Pessot Cycling Team Friuli + 22:22
41 Muhammet Atalay Turkey + 25:15
42 Daniel Crista CSA Steaua Bucuresti + 25:52
43 Félix Barón Team Illuminate + 26:57
44 Lucas Daugé Novo Nordisk Development + 31:04
45 Daniel Moricz Kobanya Cycling Team + 31:18
46 Mihail Mihailov Trevigiani - Phonix - Hemus + 32:08
47 Roman Deshko Lviv Cycling Team + 34:29
48 Ahmet Akdylek Turkey + 36:03
49 Andrei-Cosmin Bidilici Romania + 36:21
50 Szymon Krawczyk Voster Uniwheels + 36:28
51 Gerhard-Cristian Dumitrescu Romania + 37:07
52 Krisztian Lovassy Kobanya Cycling Team + 37:20
53 Feritcam Samli Turkey + 39:20
54 Veaceslav Rusnac Moldova + 40:38
55 Volodymyr Dzhus Lviv Cycling Team + 40:39
56 Peter Cevini CSUVT-Devron West CT + 41:02
57 Valentin Plesea CSA Steaua Bucuresti + 41:05
58 Gergely Orosz Pannon Cycling Team + 41:06
59 Mateusz Komar Voster Uniwheels + 41:12
60 Alexandru-George Stancu Romania + 41:25
61 Aria Kiani Team Illuminate + 44:38
62 Filippo Ferronato Cycling Team Friuli + 45:07
63 Lorant Balazsi Team Novak + 46:13
64 Raman Tsishkou Belarus + 46:42
65 Ruben Caseny Catalá Massi - Kuwait + 47:45
66 Samuele Oliveto Kobanya Cycling Team + 48:19
67 Yauheni Karaliok Belarus + 48:21
68 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 49:11
69 Dan-Mihai Babaita CSUVT-Devron West CT + 53:39
70 Ionut-Andrei Andrei MSTina-Focus + 54:26
71 Krzysztof Parma Voster Uniwheels + 54:26
72 Roland Horvath CSA Steaua Bucuresti + 54:40
73 Pavlo Duma Lviv Cycling Team + 57:16
74 Marius Petrache CSUVT-Devron West CT + 57:58
75 Hamish Beadle Novo Nordisk Development + 57:58
76 Leonard Barbu CSA Steaua Bucuresti + 57:58
77 Yoan Kolev Trevigiani - Phonix - Hemus + 59:51
78 Gabor Molnar Kobanya Cycling Team + 01:01:04
79 Andrei Sobennicov Moldova + 01:03:22
80 Jackson Duncan Team Illuminate + 01:06:54
81 Joszef-Attila Malnasi Romania + 01:08:50
82 Juan Gonzalez Aguilera Novo Nordisk Development + 01:19:27
83 Mihnea Adrian Cristian CSA Steaua Bucuresti + 01:29:00
DNF Raman Ramanau Belarus
DNF Mikhail Shemetau Belarus
DNF Uladzislai Tsimoshyk Belarus
DNF Maxat Ayazbayev Apple Team
DNF Vadim Galeyev Apple Team
DNF Adrian Blagoescu CSUVT-Devron West CT
DNF Emil Chepetan CSUVT-Devron West CT
DNF Remus Farcas CSUVT-Devron West CT
DNF Andriy Rozhonyuk Lviv Cycling Team
DNF Lucas Casas Gutierrez Massi - Kuwait
DNF Hilari Redondo Corbera Massi - Kuwait
DNF Martins Pluto Monkey Town
DNF Andrei Cojanu MSTina-Focus
DNF Emanuel Stan MSTina-Focus
DNF Miklos Szabo Pannon Cycling Team
DNF Martin Laas Team Illuminate
DNF Eduard Novak Team Novak
DNF Aleks Bechkov Trevigiani - Phonix - Hemus
Information
Nations Romania
Date September 19th-23rd
CAT 2.2