Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2018 Turul Romaniei

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Serghei Tvetcov 1988 Romania 16:51:383540
02 Onur Balkan 1996 Turkey + 122830
03 Mateusz Grabis 1994 Voster Uniwheels + 202125
04 Simon Pellaud 1992 Team Illuminate + 221820
05 Mattia Bais 1996 Cycling Team Friuli + 231615
06 Emil Dima 1997 MSTina-Focus + 271410
07 Giovanni Aleotti 1999 Cycling Team Friuli + 33135
08 Peter Schulting 1987 Monkey Town + 38113
09 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 43103
10 Andrii Bratashchuk 1992 Team Novak + 4893
11 Stanamir Cholakov 1991 Trevigiani - Phonix - Hemus + 488
12 Cristian Raileanu 1993 Moldova + 02:148
13 Maksym Vasilyv [*] 1990 Lviv Cycling Team + 04:077
14 Nicolae Tanovitchii 1993 Team Novak + 09:396
15 Jeen De Jong 1996 Monkey Town + 09:426
16 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 10:045
17 Oleksandr Prevar 1990 Team Novak + 10:045
18 Antonio Santoro 1989 Monkey Town + 10:415
19 Viktor Filutas 1996 Pannon Cycling Team + 11:014
20 Ahmet Orken 1993 Turkey + 11:154
21 Alberto Marengo 1994 Kobanya Cycling Team + 11:184
22 Jose Gutiérrez Revuelta 1988 Massi - Kuwait + 11:213
23 Andras Szatmary 1990 Pannon Cycling Team + 11:213
24 Andrei Vrabii 1992 Moldova + 11:542
25 Adam Stachowiak 1989 Voster Uniwheels + 11:542
26 Jorge Ferrer Bueno 1984 Massi - Kuwait + 12:432
27 Oleg Zemlyakov 1993 Apple Team + 13:051
28 Hurgali Turebekov 1996 Apple Team + 13:261
29 Oliver Behringer 1996 Novo Nordisk Development + 13:351
30 Botond Hollo 1992 Pannon Cycling Team + 13:35-
31 Hardzei Tsishchanka 1995 Belarus + 15:05
32 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 15:51
33 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 16:03
34 Anton Lavrentyev 1995 Apple Team + 17:42
35 Nazym Bakirci 1986 Turkey + 18:19
36 Yuriy Chsherbinin 1996 Apple Team + 19:25
37 Rostyslav Zhukovskyy 1990 Kobanya Cycling Team + 20:57
38 Stephan Bakker 1994 Monkey Town + 21:51
39 Wim Kleiman 1993 Monkey Town + 21:51
40 Alessandro Pessot 1995 Cycling Team Friuli + 22:22
41 Muhammet Atalay 1989 Turkey + 25:15
42 Daniel Crista 1991 CSA Steaua Bucuresti + 25:52
43 Félix Barón 1991 Team Illuminate + 26:57
44 Lucas Daugé 1996 Novo Nordisk Development + 31:04
45 Daniel Moricz 1996 Kobanya Cycling Team + 31:18
46 Mihail Mihailov 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 32:08
47 Roman Deshko 1998 Lviv Cycling Team + 34:29
48 Ahmet Akdylek 1988 Turkey + 36:03
49 Andrei-Cosmin Bidilici 1999 Romania + 36:21
50 Szymon Krawczyk 1998 Voster Uniwheels + 36:28
51 Gerhard-Cristian Dumitrescu - Romania + 37:07
52 Krisztian Lovassy 1988 Kobanya Cycling Team + 37:20
53 Feritcam Samli 1994 Turkey + 39:20
54 Veaceslav Rusnac 1999 Moldova + 40:38
55 Volodymyr Dzhus 1993 Lviv Cycling Team + 40:39
56 Peter Cevini 1991 CSUVT-Devron West CT + 41:02
57 Valentin Plesea 1993 CSA Steaua Bucuresti + 41:05
58 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 41:06
59 Mateusz Komar 1985 Voster Uniwheels + 41:12
60 Alexandru-George Stancu 1992 Romania + 41:25
61 Aria Kiani 1992 Team Illuminate + 44:38
62 Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli + 45:07
63 Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 46:13
64 Raman Tsishkou 1994 Belarus + 46:42
65 Ruben Caseny Catalá 1986 Massi - Kuwait + 47:45
66 Samuele Oliveto 1994 Kobanya Cycling Team + 48:19
67 Yauheni Karaliok 1996 Belarus + 48:21
68 Ulugbek Saidov 1996 Novo Nordisk Development + 49:11
69 Dan-Mihai Babaita 1998 CSUVT-Devron West CT + 53:39
70 Ionut-Andrei Andrei 1999 MSTina-Focus + 54:26
71 Krzysztof Parma 1987 Voster Uniwheels + 54:26
72 Roland Horvath 1995 CSA Steaua Bucuresti + 54:40
73 Pavlo Duma 1997 Lviv Cycling Team + 57:16
74 Marius Petrache 1987 CSUVT-Devron West CT + 57:58
75 Hamish Beadle 1998 Novo Nordisk Development + 57:58
76 Leonard Barbu 1996 CSA Steaua Bucuresti + 57:58
77 Yoan Kolev 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 59:51
78 Gabor Molnar 1999 Kobanya Cycling Team + 01:01:04
79 Andrei Sobennicov 1988 Moldova + 01:03:22
80 Jackson Duncan 1992 Team Illuminate + 01:06:54
81 Joszef-Attila Malnasi 1998 Romania + 01:08:50
82 Juan Gonzalez Aguilera 1997 Novo Nordisk Development + 01:19:27
83 Mihnea Adrian Cristian - CSA Steaua Bucuresti + 01:29:00
DNF Raman Ramanau 1994 Belarus
DNF Mikhail Shemetau 1994 Belarus
DNF Uladzislai Tsimoshyk 1999 Belarus
DNF Maxat Ayazbayev 1992 Apple Team
DNF Vadim Galeyev 1992 Apple Team
DNF Adrian Blagoescu - CSUVT-Devron West CT
DNF Emil Chepetan - CSUVT-Devron West CT
DNF Remus Farcas - CSUVT-Devron West CT
DNF Andriy Rozhonyuk 1997 Lviv Cycling Team
DNF Lucas Casas Gutierrez 1994 Massi - Kuwait
DNF Hilari Redondo Corbera 1994 Massi - Kuwait
DNF Martins Pluto 1998 Monkey Town
DNF Andrei Cojanu 1999 MSTina-Focus
DNF Emanuel Stan 1999 MSTina-Focus
DNF Miklos Szabo 1998 Pannon Cycling Team
DNF Martin Laas 1993 Team Illuminate
DNF Eduard Novak 1976 Team Novak
DNF Aleks Bechkov 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Turul Romaniei
Romania - September 19th-23rd
Classification 2.2