Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Trofeo Alcide Degasperi
UCI, One-day race, 2nd June 2019, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
Results
Embed Results
Nations
Australia
Brazil
Colombia
Croatia
Ecuador
Ethiopia
Great Britain
Hungary
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Luxembourg
Morocco
Netherlands
New Zealand
Norway
Portugal
Russia
Rwanda
Slovenia
Switzerland
Taiwan
USA
Venezuela
Teams
Aries CT
Astana City
Biesse - Carrera
Bike Team Nordest
Cycling Team Valcavasia
Dimension Data CT
Fly Cycling Team
G.C.Sissio Team
General Store
Holdsworth Zappi RT
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
Ljubljana Gusto Xaurum
Micari Cablotech
Northwave - Cofiloc
Pedale Scaligero
Speeder Cycling Team
Team Casillo - Maserati
Team Colpack
Trentino CT U-23
U.C.Monaco
V.C.Mendrisio-PL Valli
Velo Racing Palazzago
Work Service Videa Coppi Gazzera
Zalf Euromobil Désirée Fior
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Hill
Ben
1990
Ljubljana Gusto Xaurum
03:44:10
40
02
Frigo
Marco
2000
Zalf Euromobil Désirée Fior
+ 00
30
03
Brown
Connor
1998
Dimension Data CT
+ 00
25
04
Bellia
Matteo
1997
Biesse - Carrera
+ 12
20
05
Di Felice
Francesco
1997
General Store
+ 21
15
06
Landi
Marco
1996
Zalf Euromobil Désirée Fior
+ 21
10
07
Rinaldi
Nicholas
1997
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
+ 21
5
08
Smarzaro
Daniel
1997
General Store
+ 21
3
09
Favero
Emanuele
1992
Northwave - Cofiloc
+ 21
3
10
Massaro
Aurelio
2000
Velo Racing Palazzago
+ 21
3
11
Covi
Alessandro
1998
Team Colpack
+ 21
12
Faresin
Edoardo
1998
Zalf Euromobil Désirée Fior
+ 21
13
Conca
Filippo
1998
Biesse - Carrera
+ 21
14
Lavric
Martin
1998
Dimension Data CT
+ 21
15
Karl
Adam Kristof
1999
U.C.Monaco
+ 21
16
Piccot
Michel
1997
Biesse - Carrera
+ 21
17
Casotti
Dimitri
1999
Trentino CT U-23
+ 21
18
Hollyman
Mason
2000
Holdsworth Zappi RT
+ 21
19
Stenson
Adam
1998
U.C.Monaco
+ 21
20
Toniatti
Andrea
1992
Team Colpack
+ 21
21
Popov
Anton
1999
Velo Racing Palazzago
+ 21
22
Fuertes
Joel
1999
U.C.Monaco
+ 21
23
Gerrits
Ben
1997
U.C.Monaco
+ 21
24
Verza
Riccardo
1997
Zalf Euromobil Désirée Fior
+ 21
25
Saltzman
Jason
1997
Holdsworth Zappi RT
+ 21
26
Choukri
Mehdi
1997
Dimension Data CT
+ 21
27
Colleoni
Kevin
1999
Biesse - Carrera
+ 21
28
Monaco
Alessandro
1998
Team Casillo - Maserati
+ 21
29
Tasca
Flavio
1993
Work Service Videa Coppi Gazzera
+ 21
30
Barison
Emanuele
1998
Work Service Videa Coppi Gazzera
+ 21
31
Grodzicki
Cezary
1996
Velo Racing Palazzago
+ 01:10
32
Potocki
Viktor
1999
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 03:10
33
Groselj
Matic
1996
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 03:10
34
Tronstad
Karl
1998
Holdsworth Zappi RT
+ 03:10
35
Giani
Leonardo
2000
V.C.Mendrisio-PL Valli
+ 03:10
36
Cavallo
Luca
1999
U.C.Monaco
+ 03:10
37
Mugisha
Samuel
1997
Dimension Data CT
+ 03:10
38
Baseggio
Matteo
1998
Zalf Euromobil Désirée Fior
+ 03:10
39
Tosin
Riccardo
1998
General Store
+ 03:10
40
Von Burg
Dominic
1995
V.C.Mendrisio-PL Valli
+ 03:10
41
Ulysbayev
Dinmukhammed
1998
Astana City
+ 03:10
42
Furnari
Salvatore
1998
Velo Racing Palazzago
+ 03:10
43
Bertone
Filippo
1997
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
+ 03:10
44
Prah
Aljaz
1998
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 03:10
45
Baldaccini
Davide
1998
Team Colpack
+ 03:10
46
Lucca
Riccardo
1997
Work Service Videa Coppi Gazzera
+ 03:10
47
Garavaglia
Giacomo
1996
Team Colpack
+ 03:10
48
Pietrobon
Andrea
1999
Zalf Euromobil Désirée Fior
+ 03:10
49
Gridchin
Maxim
2000
Astana City
+ 05:12
50
Colonna
Yuri
1996
Team Casillo - Maserati
+ 07:14
51
Cristoforetti
Stefano
2000
Trentino CT U-23
+ 07:14
52
Niyazov
Bolat
2000
Astana City
+ 07:14
53
Petelin
Charly
1994
Northwave - Cofiloc
+ 07:14
54
Pesenti
Jacopo
1999
Velo Racing Palazzago
+ 07:14
55
Beza
Million
1998
Dimension Data CT
+ 07:14
56
Fongaro
Samuel
2000
G.C.Sissio Team
+ 07:14
57
Nesi
Nicolas
1997
Work Service Videa Coppi Gazzera
+ 07:14
58
Sartori
Mirco
1996
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
+ 07:14
59
Coati
Luca
1999
Team Casillo - Maserati
+ 07:14
60
Salvador
Enrico
1994
Northwave - Cofiloc
+ 07:14
61
Marukhin
Daniil
1999
Astana City
+ 07:14
62
Cervellera
Andrea
1998
Team Casillo - Maserati
+ 07:14
63
Nessler
Martin
2000
Team Casillo - Maserati
+ 07:14
64
Fantoni
Matteo
1999
Velo Racing Palazzago
+ 07:14
65
Campesan
Tommaso
1998
Work Service Videa Coppi Gazzera
+ 07:14
66
Bonaldo
Tommaso
1999
Cycling Team Valcavasia
+ 07:14
67
Pellizzer
Mattia
1998
Team Casillo - Maserati
+ 07:14
68
Pruni
Davide
1999
Micari Cablotech
+ 07:14
69
Zambelli
Samuele
1998
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
+ 07:14
70
Rigatti
Tommaso
1998
General Store
+ 07:14
71
Mehagnoul
Marc
1999
U.C.Monaco
+ 07:14
72
Carvalho
Goncalo
1997
U.C.Monaco
+ 07:14
73
Belloni
Manuel
1998
V.C.Mendrisio-PL Valli
+ 07:14
74
Mozzato
Luca
1998
Dimension Data CT
+ 07:14
75
Tagliani
Filippo
1995
Team Casillo - Maserati
+ 07:14
76
Botta
Davide
1997
Team Colpack
+ 07:14
77
Ferrari
Andrea
1998
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
+ 07:14
78
Guy
Timothy
1989
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 07:14
79
Bedeschi
Filippo
1996
Micari Cablotech
+ 07:14
DNS
Colombo
Raul
1996
Biesse - Carrera
DNS
Taglietti
Stefano
1999
Biesse - Carrera
DNS
Marin
Matteo
2001
Fly Cycling Team
DNS
Taborra
Mattia
1999
General Store
DNS
Provera
Marco
1992
Speeder Cycling Team
DNF
Alberti
Stefano
1998
Aries CT
DNF
Baccinelli
Mattia
2000
Aries CT
DNF
Beloli
Massimo
1999
Aries CT
DNF
Cerutti
Stefano
1999
Aries CT
DNF
Zanetta
Christian
1996
Aries CT
DNF
Gardi
Mattia
2000
Micari Cablotech
DNF
Marabini
Nicolo
2000
Micari Cablotech
DNF
Rassu
Simone
1999
Micari Cablotech
DNF
Tomesani
Lorenzo
1998
Micari Cablotech
DNF
Valentine
Francesco
-
Micari Cablotech
DNF
Bayembayev
Olzhas
1999
Astana City
DNF
Berzi
Andrea
2000
Biesse - Carrera
DNF
Bonanni
Christian
2000
Bike Team Nordest
DNF
Ceolin
Flavio
1997
Bike Team Nordest
DNF
Cerisara
Stefano
1997
Bike Team Nordest
DNF
Fetter
Atillio
1996
Bike Team Nordest
DNF
Marin
Emanuele
-
Bike Team Nordest
DNF
Caenaro
Raffaele
2000
Cycling Team Valcavasia
DNF
Ferro
Matteo
2000
Cycling Team Valcavasia
DNF
Lunardon
Nicolo
2000
Cycling Team Valcavasia
DNF
Padovan
Matteo
2000
Cycling Team Valcavasia
DNF
Ruviero
Daniele
2000
Cycling Team Valcavasia
DNF
Stocco
Filippo
1999
Cycling Team Valcavasia
DNF
Araldi
Alessandro
1998
Fly Cycling Team
DNF
Bozzi
Andrea
2000
Fly Cycling Team
DNF
Carrara
Fabio
1999
Fly Cycling Team
DNF
Manfreda
Mattia
1995
Fly Cycling Team
DNF
Rivellini
Marco
1998
Fly Cycling Team
DNF
Sartorello
Diego
1999
Fly Cycling Team
DNF
Appoloni
Alberto
2000
G.C.Sissio Team
DNF
Grendene
Marco
2000
G.C.Sissio Team
DNF
Luppino
Leonardo
1999
G.C.Sissio Team
DNF
Pasquotto
Leonardo
2000
G.C.Sissio Team
DNF
Rancan
Simone
1999
G.C.Sissio Team
DNF
Righetti
Enea
2000
G.C.Sissio Team
DNF
Casarotto
Davide
1997
General Store
DNF
Largo
Daniel Alejandro
1997
General Store
DNF
Beake
Charlie
1997
Holdsworth Zappi RT
DNF
James
Tim
1998
Holdsworth Zappi RT
DNF
Kimber
George
1999
Holdsworth Zappi RT
DNF
McKibbin
Nic
1998
Holdsworth Zappi RT
DNF
Baldo
Mattia
1997
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF
Spadini
Enrico
2000
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF
Peng
Yuan Tang
1993
Ljubljana Gusto Xaurum
DNF
Rucigaj
Ziga
1995
Ljubljana Gusto Xaurum
DNF
Boaga
Francesco
1999
Northwave - Cofiloc
DNF
Leoni
Alberto
2000
Northwave - Cofiloc
DNF
Paolini
Emanuele
1999
Northwave - Cofiloc
DNF
Scandiuzzi
Davide
2000
Northwave - Cofiloc
DNF
Braga
Alberto
1999
Pedale Scaligero
DNF
Businaro
Michele
2000
Pedale Scaligero
DNF
De Candido
Luiz Gustavo
1994
Pedale Scaligero
DNF
Di Benedetto
Stefano
1998
Pedale Scaligero
DNF
Faccio
Mattia
2000
Pedale Scaligero
DNF
Szöllosi
Ferenc
1998
Pedale Scaligero
DNF
Vezzu
Davide
2000
Pedale Scaligero
DNF
Bernet
Adrian
1997
Speeder Cycling Team
DNF
Bertrand
Matteo
1994
Speeder Cycling Team
DNF
Gardini
Lorenzo
1998
Speeder Cycling Team
DNF
Narumi
Soh
1997
Speeder Cycling Team
DNF
Pasi-Puttini
Roberto
1993
Speeder Cycling Team
DNF
Rognoni
Jacopo
1995
Speeder Cycling Team
DNF
Double
Paul
1996
Team Colpack
DNF
Gomez
Nicolas
2000
Team Colpack
DNF
Agostini
Matteo
1992
Trentino CT U-23
DNF
Agostini
Nicholas
2000
Trentino CT U-23
DNF
Sandri
Patrick
1999
Trentino CT U-23
DNF
Vedovelli
Gianluca
1998
Trentino CT U-23
DNF
Vivari
Pietro
1999
Trentino CT U-23
DNF
Aldegheri
Davide
2000
V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF
Conti
Giacomo
1998
V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF
Motti
Alessandro
2000
V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF
Santaromita
Alessandro
1999
V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF
Pasta
Roberto
2000
Velo Racing Palazzago
DNF
Gomez
Luis
1994
Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF
Mori
Filippo
1997
Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF
Zurlo
Matteo
1998
Zalf Euromobil Désirée Fior
Information
Trofeo Alcide Degasperi
Italy
2nd June 2019
1.2 | 160.4 km