Front Races Teams Riders Ranking

Trofeo Alcide Degasperi | 2019

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum 3:44:1040
02 Marco Frigo Zalf Euromobil Désirée Fior + 0030
03 Connor Brown Dimension Data CT + 0025
04 Matteo Bellia Biesse - Carrera + 1220
05 Francesco Di Felice General Store + 2115
06 Marco Landi Zalf Euromobil Désirée Fior + 2110
07 Nicholas Rinaldi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 215
08 Daniel Smarzaro General Store + 213
09 Emanuele Favero Northwave - Cofiloc + 213
10 Aurelio Massaro Velo Racing Palazzago + 213
11 Alessandro Covi Team Colpack + 21
12 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 21
13 Filippo Conca Biesse - Carrera + 21
14 Martin Lavric Dimension Data CT + 21
15 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 21
16 Michel Piccot Biesse - Carrera + 21
17 Dimitri Casotti Trentino CT U-23 + 21
18 Mason Hollyman Holdsworth Zappi RT + 21
19 Adam Stenson U.C.Monaco + 21
20 Andrea Toniatti Team Colpack + 21
21 Anton Popov Velo Racing Palazzago + 21
22 Washinton Joel Fuertes U.C.Monaco + 21
23 Ben Gerrits U.C.Monaco + 21
24 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 21
25 Jason Saltzman Holdsworth Zappi RT + 21
26 Mehdi El Chokri Dimension Data CT + 21
27 Kevin Colleoni Biesse - Carrera + 21
28 Alessandro Monaco Team Casillo Maserati + 21
29 Flavio Tasca Work Service Videa Coppi Gazzera + 21
30 Emanuele Barison Work Service Videa Coppi Gazzera + 21
31 Cezary Grodzicki Velo Racing Palazzago + 1:10
32 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 3:10
33 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 3:10
34 Karl Tronstad Holdsworth Zappi RT + 3:10
35 Leonardo Giani V.C.Mendrisio-PL Valli + 3:10
36 Luca Cavallo U.C.Monaco + 3:10
37 Samuel Mugisha Dimension Data CT + 3:10
38 Matteo Baseggio Zalf Euromobil Désirée Fior + 3:10
39 Riccardo Tosin General Store + 3:10
40 Dominic Von Burg V.C.Mendrisio-PL Valli + 3:10
41 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 3:10
42 Salvatore Furnari Velo Racing Palazzago + 3:10
43 Filippo Bertone Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 3:10
44 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 3:10
45 Davide Baldaccini Team Colpack + 3:10
46 Riccardo Lucca Work Service Videa Coppi Gazzera + 3:10
47 Giacomo Garavaglia Team Colpack + 3:10
48 Andrea Pietrobon Zalf Euromobil Désirée Fior + 3:10
49 Maxim Gridchin Astana City + 5:12
50 Yuri Colonna Team Casillo Maserati + 7:14
51 Stefano Cristoforetti Trentino CT U-23 + 7:14
52 Bolat Niyazov Astana City + 7:14
53 Charly Petelin Northwave - Cofiloc + 7:14
54 Jacopo Pesenti Velo Racing Palazzago + 7:14
55 Million Beza Dimension Data CT + 7:14
56 Samuel Fongaro G.C.Sissio Team + 7:14
57 Nicolas Nesi Work Service Videa Coppi Gazzera + 7:14
58 Mirco Sartori Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 7:14
59 Luca Coati Team Casillo Maserati + 7:14
60 Enrico Salvador Northwave - Cofiloc + 7:14
61 Daniil Marukhin Astana City + 7:14
62 Andrea Cervellera Team Casillo Maserati + 7:14
63 Martin Nessler Team Casillo Maserati + 7:14
64 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 7:14
65 Tommaso Campesan Work Service Videa Coppi Gazzera + 7:14
66 Tommaso Bonaldo Cycling Team Valcavasia + 7:14
67 Mattia Pellizzer Team Casillo Maserati + 7:14
68 Davide Pruni Micari Cablotech + 7:14
69 Samuele Zambelli Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 7:14
70 Tommaso Rigatti General Store + 7:14
71 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 7:14
72 Goncalo Carvalho U.C.Monaco + 7:14
73 Manuel Belloni V.C.Mendrisio-PL Valli + 7:14
74 Luca Mozzato Dimension Data CT + 7:14
75 Filippo Tagliani Team Casillo Maserati + 7:14
76 Davide Botta Team Colpack + 7:14
77 Andrea Ferrari Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 7:14
78 Timothy Guy Ljubljana Gusto Xaurum + 7:14
79 Filippo Bedeschi Micari Cablotech + 7:14
DNS Raul Colombo Biesse - Carrera
DNS Stefano Taglietti Biesse - Carrera
DNS Matteo Marin Fly Cycling Team
DNS Mattia Taborra General Store
DNS Marco Provera Speeder Cycling Team
DNF Stefano Alberti Aries CT
DNF Mattia Baccinelli Aries CT
DNF Massimo Beloli Aries CT
DNF Stefano Cerutti Aries CT
DNF Christian Zanetta Aries CT
DNF Mattia Gardi Micari Cablotech
DNF Nicolo Marabini Micari Cablotech
DNF Simone Rassu Micari Cablotech
DNF Lorenzo Tomesani Micari Cablotech
DNF Francesco Valentine Micari Cablotech
DNF Olzhas Bayembayev Astana City
DNF Andrea Berzi Biesse - Carrera
DNF Christian Bonnani Bike Team Nordest
DNF Flavio Ceolin Bike Team Nordest
DNF Stefano Cerisara Bike Team Nordest
DNF Atillio Fetter Bike Team Nordest
DNF Emanuele Marin Bike Team Nordest
DNF Raffaele Caenaro Cycling Team Valcavasia
DNF Matteo Ferro Cycling Team Valcavasia
DNF Nicolo Lunardon Cycling Team Valcavasia
DNF Matteo Padovan Cycling Team Valcavasia
DNF Daniele Ruviero Cycling Team Valcavasia
DNF Filippo Stocco Cycling Team Valcavasia
DNF Alessandro Araldi Fly Cycling Team
DNF Andrea Bozzi Fly Cycling Team
DNF Fabio Carrara Fly Cycling Team
DNF Mattia Manfreda Fly Cycling Team
DNF Marco Rivellini Fly Cycling Team
DNF Diego Sartorello Fly Cycling Team
DNF Alberto Appoloni G.C.Sissio Team
DNF Marco Grendene G.C.Sissio Team
DNF Leonardo Luppino G.C.Sissio Team
DNF Leonardo Pasquotto G.C.Sissio Team
DNF Simone Rancan G.C.Sissio Team
DNF Enea Righetti G.C.Sissio Team
DNF Davide Casarotto General Store
DNF Daniel Alejandro Largo General Store
DNF Charlie Beake Holdsworth Zappi RT
DNF Tim James Holdsworth Zappi RT
DNF George Kimber Holdsworth Zappi RT
DNF Nic McKibbin Holdsworth Zappi RT
DNF Mattia Baldo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Enrico Spadini Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Yuan Tang Peng Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Francesco Boaga Northwave - Cofiloc
DNF Alberto Leoni Northwave - Cofiloc
DNF Emanuele Paolini Northwave - Cofiloc
DNF Davide Scandiuzzi Northwave - Cofiloc
DNF Alberto Braga Pedale Scaligero
DNF Michele Businaro Pedale Scaligero
DNF Luiz Gustavo De Candido Pedale Scaligero
DNF Stefano Di Benedetto Pedale Scaligero
DNF Mattia Faccio Pedale Scaligero
DNF Ferenc Szöllosi Pedale Scaligero
DNF Davide Vezzu Pedale Scaligero
DNF Adrian Bernet Speeder Cycling Team
DNF Matteo Bertrand Speeder Cycling Team
DNF Lorenzo Gardini Speeder Cycling Team
DNF Soh Narumi Speeder Cycling Team
DNF Roberto Pasi-Puttini Speeder Cycling Team
DNF Jacopo Rognoni Speeder Cycling Team
DNF Paul Double Team Colpack
DNF Nicolas Gomez Team Colpack
DNF Matteo Agostini Trentino CT U-23
DNF Nicholas Agostini Trentino CT U-23
DNF Patrick Sandri Trentino CT U-23
DNF Gianluca Vedovelli Trentino CT U-23
DNF Pietro Vivari Trentino CT U-23
DNF Davide Aldegheri V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Giacomo Conti V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Alessandro Motti V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Roberto Pasta Velo Racing Palazzago
DNF Luis Antonio Gomez Urosa Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF Filippo Mori Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior
Information
Nations Italy
Date June 2nd
Distance 160.4 km
CAT 1.2