Tour de Gironde - 2015

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Stephane Poulhies Occitane CF 04:30:18
02 Robin Stenuit Veranclassic - Ekoi + 00
03 Tim Ariesen Cycling Team Jo Piels + 00
04 Bryan Alaphilippe Armee de Terre + 00
05 Justin Jules Veranclassic - Ekoi + 00
06 Marcel Meisen Team Kuota - Lotto + 00
07 Clément Barbeau UC Nantes - Atlantique + 00
08 Paul Sauvage CR4C Roanne + 00
09 Jérémy Cornu Vendee U + 00
10 Lucas Destang Vendee U + 00
11 Romain Cardis Vendee U + 00
12 Guillaume Bonnet Probikeshop Saint-Etienne + 00
13 Charalampos Kastrantas CC Villeneuve Saint-Germain + 00
14 Sylvain Blanquefort UC Nantes - Atlantique + 00
15 Benjamin Le Montagner UC Nantes - Atlantique + 00
16 Yannis Yssaad Sojasun espoir - ACNC + 00
17 Aksel Nõmmela Probikeshop Saint-Etienne + 00
18 Fabien Schmidt Côtes d'Armor + 00
19 Jordi Simon Team Ecuador + 00
20 Kevin Soubes C.C.Périgueux-Dordogne + 00
21 Pablo Torres Burgos - BH + 00
22 Pawel Cieslik Whirlpool - Author + 00
23 Matthieu Gaultier Côtes d'Armor + 00
24 Clément Mary Sojasun espoir - ACNC + 00
25 Arnaud Labbe C.C.Périgueux-Dordogne + 00
26 Sven Van Luijk Cycling Team Jo Piels + 00
27 Justin Mottier C.C. Nogent sur Oise + 00
28 Albert Torres Team Ecuador + 00
29 Remi Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
30 Adrien Goujon Océane Top 16 + 00
31 Benoit Sinner Armee de Terre + 00
32 Sjoerd Kouwenhoven Metec - TKH p/b Mantel + 00
33 Remco Te Brake Metec - TKH p/b Mantel + 00
34 Nick Schultz CR4C Roanne + 00
35 Flavien Maurelet GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
36 Geoffrey Millour Côtes d'Armor + 00
37 Jochem Hoekstra Cycling Team Jo Piels + 00
38 Mathias Le Turnier Océane Top 16 + 00
39 Quentin Tanis CC Villeneuve Saint-Germain + 00
40 Tommy Pouget Sojasun espoir - ACNC + 00
41 Axel Crochard Occitane CF + 00
42 Romain Faussurier Probikeshop Saint-Etienne + 00
43 Grzegorz Kwiatkowski U.S.Montauban 82 + 00
44 Polychronis Tzortzakis CC Villeneuve Saint-Germain + 00
45 Martin Hunal Whirlpool - Author + 00
46 Fabrice Seigneur Sojasun espoir - ACNC + 00
47 Rudy Fiefvez Entente Sud Gascogne + 00
48 Ibai Salas Burgos - BH + 00
49 Yohan Soubes C.C.Périgueux-Dordogne + 00
50 David Chopin Côtes d'Armor + 00
51 Antonin Servant Océane Top 16 + 00
52 Paul-Mickael Mentheour Côtes d'Armor + 00
53 Oscar Riesebeek Metec - TKH p/b Mantel + 00
54 Erwan Cornillet Sojasun espoir - ACNC + 00
55 Christopher Hatz Team Kuota - Lotto + 00
56 Josef Hosek Whirlpool - Author + 00
57 Gert-Jan Bosman Cycling Team Jo Piels + 00
58 Mickaël Larpe Girondins de Bordeaux + 00
59 Romain Campistrous GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
60 Abderrahmane Mansouri Velo Club Sovac + 00
61 Julen Mitxelena Tolosa GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
62 Romain Guyot Vendee U + 00
63 Yoan Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
64 Jeremy Loubeau Occitane CF + 00
65 Olivier Le Court U.S.Montauban 82 + 00
66 Killian Larpe Girondins de Bordeaux + 00
67 Mohamed Bouzidi Velo Club Sovac + 00
68 Jean-Luc Delpech E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 00
69 Thibault Athane CR4C Roanne + 00
70 Tomas Kalojiros Whirlpool - Author + 00
71 Serge Dewortelaer Veranclassic - Ekoi + 00
72 Remi Benarfa Occitane CF + 00
73 Sébastien Piry CC Villeneuve Saint-Germain + 00
74 Abderrahmane Karim Hadj-Bouzid Velo Club Sovac + 00
75 Jon Larrinaga GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
76 Felix Drumm Team Kuota - Lotto + 00
77 Sébastien Havot C.C. Nogent sur Oise + 00
78 Lukas Loer Team Kuota - Lotto + 00
79 Pedro Rodriguez Team Ecuador + 00
80 Martial Roman Veranclassic - Ekoi + 00
81 Juan Carlos Riutort Burgos - BH + 00
82 Antoine Leplingard Vendee U + 00
83 Florent Sentucq C.C.Périgueux-Dordogne + 00
84 Jean Mespoulede C.C.Périgueux-Dordogne + 00
85 Nicolas Legras C.C. Nogent sur Oise + 00
86 Abderrahmane Hamza Velo Club Sovac + 00
87 Marlon Gaillard Vendee U + 00
88 Julian Braun Team Kuota - Lotto + 00
89 Romain Leroy E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 00
90 Damien Lapouges E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 00
91 Thomas Lassaigne CR4C Roanne + 00
92 Alexis Tourtelot C.C.Périgueux-Dordogne + 00
93 Rens Te Stroet Cycling Team Jo Piels + 00
94 Bastien Lhomme Probikeshop Saint-Etienne + 00
95 Pavel Camrda Whirlpool - Author + 00
96 Stephan Bakker Cycling Team Jo Piels + 00
97 Sebastian Mascaro Rigo Burgos - BH + 00
98 Lucien Capot Entente Sud Gascogne + 00
99 Carlos Eduardo Quisphe Team Ecuador + 00
100 Hugues Ane U.S.Montauban 82 + 00
101 Anthony Haspot UC Nantes - Atlantique + 00
102 Mickael Szkolnik Girondins de Bordeaux + 00
103 Edwig Cammaerts Veranclassic - Ekoi + 00
104 Victor Martin Burgos - BH + 00
105 Rick Goeree Metec - TKH p/b Mantel + 00
106 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 20
107 Alexandre Delétang Océane Top 16 + 20
108 Ludovic Nadon Océane Top 16 + 20
109 Jorge Montenegro Team Ecuador + 20
110 Hugo Lorenzi U.S.Montauban 82 + 25
111 Damien Fabre Probikeshop Saint-Etienne + 25
112 Jean Marie Gouret Sojasun espoir - ACNC + 28
113 Dario Hernandez Illana Burgos - BH + 31
114 Jelle Wolsink Metec - TKH p/b Mantel + 31
115 Jordan Levasseur Armee de Terre + 35
116 Yoann Barbas Armee de Terre + 43
117 Dries Hollanders Metec - TKH p/b Mantel + 45
118 Damien Capus Occitane CF + 50
119 Tobias Knaup Team Kuota - Lotto + 01:04
120 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 01:40
121 Kevin Fouache UC Nantes - Atlantique + 02:05
122 Dany Maffeis CC Villeneuve Saint-Germain + 00
123 Maxence Pedreno CR4C Roanne + 02:28
124 Arnaud Gleizes Entente Sud Gascogne + 00
125 Joseba Del Barrio Sanz Entente Sud Gascogne + 03:31
126 Stephane Reimherr E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 03:31
127 Damien Casteran U.S.Montauban 82 + 04:08
128 Jan Kovar Whirlpool - Author + 04:29
DNS Alex Wohler CC Villeneuve Saint-Germain
DNS Ryan Cavanagh CR4C Roanne
DNF Vincent Ginelli C.C. Nogent sur Oise
DNF Antton Ibarguren Telletxea Entente Sud Gascogne
DNF Thibault Nuns Océane Top 16
DNF Mickael Brun Probikeshop Saint-Etienne
DNF Clément Orceau UC Nantes - Atlantique
DNF Guillaume De Almeida U.S.Montauban 82
Pos Rider Team Time
01 2 Stephane Poulhies Occitane CF 12:15:02
02 1 Marcel Meisen Team Kuota - Lotto + 04
03 2 Robin Stenuit Veranclassic - Ekoi + 07
04 2 Justin Jules Veranclassic - Ekoi + 09
05 5 Julen Mitxelena Tolosa GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10
06 6 Tim Ariesen Cycling Team Jo Piels + 12
07 3 Nick Schultz CR4C Roanne + 12
08 2 Pablo Torres Burgos - BH + 14
09 1 Jérémy Cornu Vendee U + 16
10 3 Romain Cardis Vendee U + 16
11 2 Charalampos Kastrantas CC Villeneuve Saint-Germain + 16
12 1 David Chopin Côtes d'Armor + 16
13 1 Romain Campistrous GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 16
14 1 Guillaume Bonnet Probikeshop Saint-Etienne + 20
15 1 Benoit Sinner Armee de Terre + 20
16 1 Stephan Bakker Cycling Team Jo Piels + 22
17 14 Serge Dewortelaer Veranclassic - Ekoi + 22
18 - Clément Barbeau UC Nantes - Atlantique + 23
19 - Aksel Nõmmela Probikeshop Saint-Etienne + 23
20 - Pawel Cieslik Whirlpool - Author + 23
21 - Sven Van Luijk Cycling Team Jo Piels + 23
22 1 Arnaud Labbe C.C.Périgueux-Dordogne + 23
23 1 Geoffrey Millour Côtes d'Armor + 23
24 2 Justin Mottier C.C. Nogent sur Oise + 23
25 - Fabrice Seigneur Sojasun espoir - ACNC + 23
26 1 Romain Guyot Vendee U + 23
27 2 Yohan Soubes C.C.Périgueux-Dordogne + 23
28 2 Grzegorz Kwiatkowski U.S.Montauban 82 + 23
29 1 Jon Larrinaga GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 23
30 2 Sjoerd Kouwenhoven Metec - TKH p/b Mantel + 35
31 3 Sylvain Blanquefort UC Nantes - Atlantique + 36
32 1 Flavien Maurelet GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 36
33 2 Mathias Le Turnier Océane Top 16 + 36
34 2 Jochem Hoekstra Cycling Team Jo Piels + 40
35 2 Clément Mary Sojasun espoir - ACNC + 43
36 3 Rudy Fiefvez Entente Sud Gascogne + 43
37 1 Gert-Jan Bosman Cycling Team Jo Piels + 43
38 2 Ibai Salas Burgos - BH + 52
39 28 Jordi Simon Team Ecuador + 56
40 3 Oscar Riesebeek Metec - TKH p/b Mantel + 01:06
41 4 Josef Hosek Whirlpool - Author + 01:06
42 18 Yoann Barbas Armee de Terre + 01:06
43 3 Lukas Loer Team Kuota - Lotto + 01:11
44 34 Juan Carlos Riutort Burgos - BH + 01:11
45 4 Paul Sauvage CR4C Roanne + 01:14
46 2 Albert Torres Team Ecuador + 01:14
47 6 Yannis Yssaad Sojasun espoir - ACNC + 01:14
48 7 Quentin Tanis CC Villeneuve Saint-Germain + 01:14
49 3 Thibault Athane CR4C Roanne + 01:14
50 15 Tommy Pouget Sojasun espoir - ACNC + 01:14
51 21 Adrien Goujon Océane Top 16 + 01:14
52 2 Arnaud Gleizes Entente Sud Gascogne + 01:14
53 4 Rens Te Stroet Cycling Team Jo Piels + 01:14
54 14 Erwan Cornillet Sojasun espoir - ACNC + 01:14
55 1 Dany Maffeis CC Villeneuve Saint-Germain + 01:14
56 4 Jean Mespoulede C.C.Périgueux-Dordogne + 01:14
57 10 Killian Larpe Girondins de Bordeaux + 01:14
58 3 Romain Leroy E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 01:14
59 15 Paul-Mickael Mentheour Côtes d'Armor + 01:14
60 4 Pedro Rodriguez Team Ecuador + 01:14
61 2 Florent Sentucq C.C.Périgueux-Dordogne + 01:14
62 - Julian Braun Team Kuota - Lotto + 01:14
63 16 Axel Crochard Occitane CF + 01:14
64 9 Olivier Le Court U.S.Montauban 82 + 01:14
65 4 Sébastien Havot C.C. Nogent sur Oise + 01:14
66 4 Martial Roman Veranclassic - Ekoi + 01:14
67 1 Hugues Ane U.S.Montauban 82 + 01:14
68 9 Remi Benarfa Occitane CF + 01:14
69 6 Pavel Camrda Whirlpool - Author + 01:14
70 29 Dario Hernandez Illana Burgos - BH + 01:32
71 13 Alexandre Delétang Océane Top 16 + 01:34
72 1 Jorge Montenegro Team Ecuador + 01:34
73 7 Matthieu Gaultier Côtes d'Armor + 01:36
74 10 Bryan Alaphilippe Armee de Terre + 01:39
75 10 Benjamin Le Montagner UC Nantes - Atlantique + 01:40
76 11 Christopher Hatz Team Kuota - Lotto + 01:43
77 11 Jean-Luc Delpech E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 01:43
78 22 Jeremy Loubeau Occitane CF + 01:44
79 28 Martin Hunal Whirlpool - Author + 01:54
80 1 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 01:56
81 34 Dries Hollanders Metec - TKH p/b Mantel + 01:57
82 6 Damien Capus Occitane CF + 02:04
83 39 Lucien Capot Entente Sud Gascogne + 02:06
84 42 Tobias Knaup Team Kuota - Lotto + 02:08
85 5 Mickaël Larpe Girondins de Bordeaux + 02:13
86 5 Remco Te Brake Metec - TKH p/b Mantel + 02:14
87 28 Anthony Haspot UC Nantes - Atlantique + 02:14
88 5 Fabien Schmidt Côtes d'Armor + 02:15
89 5 Kevin Soubes C.C.Périgueux-Dordogne + 02:15
90 5 Victor Martin Burgos - BH + 02:15
91 7 Abderrahmane Karim Hadj-Bouzid Velo Club Sovac + 02:15
92 5 Carlos Eduardo Quisphe Team Ecuador + 02:15
93 7 Jordan Levasseur Armee de Terre + 02:18
94 5 Mohamed Bouzidi Velo Club Sovac + 02:21
95 5 Antoine Leplingard Vendee U + 02:38
96 5 Marlon Gaillard Vendee U + 02:39
97 6 Polychronis Tzortzakis CC Villeneuve Saint-Germain + 02:42
98 4 Sébastien Piry CC Villeneuve Saint-Germain + 02:42
99 6 Tomas Kalojiros Whirlpool - Author + 02:56
100 6 Remi Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 03:01
101 6 Alexis Tourtelot C.C.Périgueux-Dordogne + 03:01
102 8 Abderrahmane Hamza Velo Club Sovac + 03:01
103 6 Edwig Cammaerts Veranclassic - Ekoi + 03:01
104 7 Mickael Szkolnik Girondins de Bordeaux + 03:01
105 7 Nicolas Legras C.C. Nogent sur Oise + 03:01
106 7 Bastien Lhomme Probikeshop Saint-Etienne + 03:01
107 1 Hugo Lorenzi U.S.Montauban 82 + 03:26
108 8 Yoan Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 03:31
109 5 Ludovic Nadon Océane Top 16 + 03:32
110 18 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 03:53
111 22 Kevin Fouache UC Nantes - Atlantique + 03:53
112 5 Lucas Destang Vendee U + 04:34
113 8 Felix Drumm Team Kuota - Lotto + 05:01
114 4 Thomas Lassaigne CR4C Roanne + 05:03
115 5 Maxence Pedreno CR4C Roanne + 07:11
116 1 Damien Casteran U.S.Montauban 82 + 07:20
117 5 Sebastian Mascaro Rigo Burgos - BH + 08:07
118 5 Damien Lapouges E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 08:11
119 6 Jean Marie Gouret Sojasun espoir - ACNC + 09:22
120 7 Antonin Servant Océane Top 16 + 09:55
121 8 Abderrahmane Mansouri Velo Club Sovac + 11:55
122 2 Stephane Reimherr E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 12:19
123 7 Romain Faussurier Probikeshop Saint-Etienne + 12:23
124 9 Damien Fabre Probikeshop Saint-Etienne + 15:59
125 6 Joseba Del Barrio Sanz Entente Sud Gascogne + 16:01
126 6 Jan Kovar Whirlpool - Author + 18:58
127 7 Rick Goeree Metec - TKH p/b Mantel + 21:09
128 7 Jelle Wolsink Metec - TKH p/b Mantel + 37:23
Information
Nation France
Date 31st May
Where Mios -> Villenave d’Ornon
What 3rd stage
Distance 195 km
Leader S.Poulhies
Youth T.Ariesen
Points S.Poulhies
Mountain M.Larpe
Sprint N.Garbet
Other
Embed Results