Tour de Gironde - 2015

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Robin Stenuit Veranclassic - Ekoi 03:40:26
02 Stephane Poulhies Occitane CF + 00
03 Bryan Alaphilippe Armee de Terre + 00
04 Aksel Nõmmela Probikeshop Saint-Etienne + 00
05 Justin Jules Veranclassic - Ekoi + 00
06 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 00
07 Yoan Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
08 Clément Barbeau UC Nantes - Atlantique + 00
09 Paul Sauvage CR4C Roanne + 00
10 Romain Cardis Vendee U + 00
11 Matthieu Gaultier Côtes d'Armor + 00
12 Charalampos Kastrantas CC Villeneuve Saint-Germain + 00
13 Jelle Wolsink Metec - TKH p/b Mantel + 00
14 Fabien Schmidt Côtes d'Armor + 00
15 Pawel Cieslik Whirlpool - Author + 00
16 Jérémy Cornu Vendee U + 00
17 Albert Torres Team Ecuador + 00
18 Guillaume Bonnet Probikeshop Saint-Etienne + 00
19 Remi Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
20 Martin Hunal Whirlpool - Author + 00
21 Oscar Riesebeek Metec - TKH p/b Mantel + 00
22 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 00
23 Sven Van Luijk Cycling Team Jo Piels + 00
24 Julen Mitxelena Tolosa GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
25 Jordan Levasseur Armee de Terre + 00
26 Kevin Soubes C.C.Périgueux-Dordogne + 00
27 Clément Mary Sojasun espoir - ACNC + 00
28 Yannis Yssaad Sojasun espoir - ACNC + 00
29 Arnaud Gleizes Entente Sud Gascogne + 00
30 Marcel Meisen Team Kuota - Lotto + 00
31 Alexis Tourtelot C.C.Périgueux-Dordogne + 00
32 Geoffrey Millour Côtes d'Armor + 00
33 Lucien Capot Entente Sud Gascogne + 00
34 Hugo Lorenzi U.S.Montauban 82 + 00
35 Arnaud Labbe C.C.Périgueux-Dordogne + 00
36 Thibault Athane CR4C Roanne + 00
37 Quentin Tanis CC Villeneuve Saint-Germain + 00
38 Thomas Lassaigne CR4C Roanne + 00
39 Ibai Salas Burgos - BH + 00
40 Rens Te Stroet Cycling Team Jo Piels + 00
41 Dario Hernandez Illana Burgos - BH + 00
42 Edwig Cammaerts Veranclassic - Ekoi + 00
43 Abderrahmane Hamza Velo Club Sovac + 00
44 Stephan Bakker Cycling Team Jo Piels + 00
45 Mickael Szkolnik Girondins de Bordeaux + 00
46 Christopher Hatz Team Kuota - Lotto + 00
47 Lukas Loer Team Kuota - Lotto + 00
48 Flavien Maurelet GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
49 Dany Maffeis CC Villeneuve Saint-Germain + 00
50 Jordi Simon Team Ecuador + 00
51 Sébastien Piry CC Villeneuve Saint-Germain + 00
52 Alex Wohler CC Villeneuve Saint-Germain + 00
53 Dries Hollanders Metec - TKH p/b Mantel + 00
54 Anthony Haspot UC Nantes - Atlantique + 00
55 Sjoerd Kouwenhoven Metec - TKH p/b Mantel + 00
56 Benjamin Le Montagner UC Nantes - Atlantique + 00
57 Yoann Barbas Armee de Terre + 00
58 Jeremy Loubeau Occitane CF + 00
59 Jean Mespoulede C.C.Périgueux-Dordogne + 00
60 Antton Ibarguren Telletxea Entente Sud Gascogne + 00
61 Polychronis Tzortzakis CC Villeneuve Saint-Germain + 00
62 Mickaël Larpe Girondins de Bordeaux + 00
63 Pablo Torres Burgos - BH + 00
64 Sylvain Blanquefort UC Nantes - Atlantique + 00
65 Rick Goeree Metec - TKH p/b Mantel + 00
66 Alexandre Delétang Océane Top 16 + 00
67 Fabrice Seigneur Sojasun espoir - ACNC + 00
68 Justin Mottier C.C. Nogent sur Oise + 00
69 Lucas Destang Vendee U + 00
70 Romain Guyot Vendee U + 00
71 Josef Hosek Whirlpool - Author + 00
72 Remco Te Brake Metec - TKH p/b Mantel + 00
73 Tim Ariesen Cycling Team Jo Piels + 00
74 Rudy Fiefvez Entente Sud Gascogne + 00
75 Clément Orceau UC Nantes - Atlantique + 00
76 Gert-Jan Bosman Cycling Team Jo Piels + 00
77 Damien Lapouges E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 00
78 Sebastian Mascaro Rigo Burgos - BH + 00
79 Jochem Hoekstra Cycling Team Jo Piels + 00
80 Benoit Sinner Armee de Terre + 00
81 Thibault Nuns Océane Top 16 + 00
82 Mathias Le Turnier Océane Top 16 + 00
83 Jean-Luc Delpech E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 00
84 Nick Schultz CR4C Roanne + 00
85 Ludovic Nadon Océane Top 16 + 00
86 Tommy Pouget Sojasun espoir - ACNC + 00
87 Maxence Pedreno CR4C Roanne + 00
88 Victor Martin Burgos - BH + 00
89 Antoine Leplingard Vendee U + 00
90 Julian Braun Team Kuota - Lotto + 00
91 Damien Casteran U.S.Montauban 82 + 00
92 Romain Leroy E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 00
93 David Chopin Côtes d'Armor + 00
94 Jon Larrinaga GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
95 Erwan Cornillet Sojasun espoir - ACNC + 00
96 Tomas Kalojiros Whirlpool - Author + 00
97 Martial Roman Veranclassic - Ekoi + 00
98 Killian Larpe Girondins de Bordeaux + 00
99 Sébastien Havot C.C. Nogent sur Oise + 00
100 Florent Sentucq C.C.Périgueux-Dordogne + 00
101 Nicolas Legras C.C. Nogent sur Oise + 00
102 Bastien Lhomme Probikeshop Saint-Etienne + 00
103 Hugues Ane U.S.Montauban 82 + 00
104 Tobias Knaup Team Kuota - Lotto + 00
105 Pedro Rodriguez Team Ecuador + 00
106 Guillaume De Almeida U.S.Montauban 82 + 00
107 Pavel Camrda Whirlpool - Author + 00
108 Romain Campistrous GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00
109 Vincent Ginelli C.C. Nogent sur Oise + 00
110 Adrien Goujon Océane Top 16 + 00
111 Jan Kovar Whirlpool - Author + 00
112 Yohan Soubes C.C.Périgueux-Dordogne + 00
113 Grzegorz Kwiatkowski U.S.Montauban 82 + 00
114 Jaume Rovira Pons Team Ecuador + 00
115 Juan Carlos Riutort Burgos - BH + 00
116 Kevin Fouache UC Nantes - Atlantique + 00
117 Damien Capus Occitane CF + 00
118 Hichem Mokhtari Velo Club Sovac + 00
119 Mohamed Bouzidi Velo Club Sovac + 00
120 Axel Crochard Occitane CF + 00
121 Carlos Eduardo Quisphe Team Ecuador + 00
122 Jorge Montenegro Team Ecuador + 00
123 Abderrahmane Karim Hadj-Bouzid Velo Club Sovac + 00
124 Olivier Le Court U.S.Montauban 82 + 00
125 Serge Dewortelaer Veranclassic - Ekoi + 00
126 Paul-Mickael Mentheour Côtes d'Armor + 00
127 Laurent Levéque Girondins de Bordeaux + 00
128 Remi Benarfa Occitane CF + 00
129 Marlon Gaillard Vendee U + 24
130 Mickael Brun Probikeshop Saint-Etienne + 01:44
131 Felix Drumm Team Kuota - Lotto + 01:49
132 Damien Fabre Probikeshop Saint-Etienne + 07:12
133 Hichem Amari Velo Club Sovac + 07:12
134 Abderrahmane Mansouri Velo Club Sovac + 07:12
135 Stephane Reimherr E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 07:12
136 Jean Marie Gouret Sojasun espoir - ACNC + 07:40
137 Romain Faussurier Probikeshop Saint-Etienne + 07:40
138 Stéphen Guével Côtes d'Armor + 07:40
139 Antonin Servant Océane Top 16 + 07:40
140 Joseba Del Barrio Sanz Entente Sud Gascogne + 07:47
141 Ryan Cavanagh CR4C Roanne + 08:00
DSQ Thomas Vaubourzeix Veranclassic - Ekoi
DNS Samuel Barnagaud Girondins de Bordeaux
DNF Jean Goubert Entente Sud Gascogne
DNF Benjamin Thomas Armee de Terre
Pos Rider Team Time
01 Robin Stenuit Veranclassic - Ekoi 03:40:16
02 Stephane Poulhies Occitane CF + 04
03 Bryan Alaphilippe Armee de Terre + 06
04 Benjamin Le Montagner UC Nantes - Atlantique + 07
05 Benoit Sinner Armee de Terre + 07
06 Pablo Torres Burgos - BH + 08
07 Lucas Destang Vendee U + 08
08 Stephan Bakker Cycling Team Jo Piels + 09
09 Sjoerd Kouwenhoven Metec - TKH p/b Mantel + 09
10 Aksel Nõmmela Probikeshop Saint-Etienne + 10
11 Justin Jules Veranclassic - Ekoi + 10
12 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 10
13 Yoan Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10
14 Clément Barbeau UC Nantes - Atlantique + 10
15 Paul Sauvage CR4C Roanne + 10
16 Romain Cardis Vendee U + 10
17 Matthieu Gaultier Côtes d'Armor + 10
18 Charalampos Kastrantas CC Villeneuve Saint-Germain + 10
19 Jelle Wolsink Metec - TKH p/b Mantel + 10
20 Fabien Schmidt Côtes d'Armor + 10
21 Pawel Cieslik Whirlpool - Author + 10
22 Jérémy Cornu Vendee U + 10
23 Albert Torres Team Ecuador + 10
24 Guillaume Bonnet Probikeshop Saint-Etienne + 10
25 Remi Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10
26 Martin Hunal Whirlpool - Author + 10
27 Oscar Riesebeek Metec - TKH p/b Mantel + 10
28 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 10
29 Sven Van Luijk Cycling Team Jo Piels + 10
30 Julen Mitxelena Tolosa GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10
31 Jordan Levasseur Armee de Terre + 10
32 Kevin Soubes C.C.Périgueux-Dordogne + 10
33 Clément Mary Sojasun espoir - ACNC + 10
34 Yannis Yssaad Sojasun espoir - ACNC + 10
35 Arnaud Gleizes Entente Sud Gascogne + 10
36 Marcel Meisen Team Kuota - Lotto + 10
37 Alexis Tourtelot C.C.Périgueux-Dordogne + 10
38 Geoffrey Millour Côtes d'Armor + 10
39 Lucien Capot Entente Sud Gascogne + 10
40 Hugo Lorenzi U.S.Montauban 82 + 10
41 Arnaud Labbe C.C.Périgueux-Dordogne + 10
42 Thibault Athane CR4C Roanne + 10
43 Quentin Tanis CC Villeneuve Saint-Germain + 10
44 Thomas Lassaigne CR4C Roanne + 10
45 Ibai Salas Burgos - BH + 10
46 Rens Te Stroet Cycling Team Jo Piels + 10
47 Dario Hernandez Illana Burgos - BH + 10
48 Edwig Cammaerts Veranclassic - Ekoi + 10
49 Abderrahmane Hamza Velo Club Sovac + 10
50 Mickael Szkolnik Girondins de Bordeaux + 10
51 Christopher Hatz Team Kuota - Lotto + 10
52 Lukas Loer Team Kuota - Lotto + 10
53 Flavien Maurelet GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10
54 Dany Maffeis CC Villeneuve Saint-Germain + 10
55 Jordi Simon Team Ecuador + 10
56 Sébastien Piry CC Villeneuve Saint-Germain + 10
57 Alex Wohler CC Villeneuve Saint-Germain + 10
58 Dries Hollanders Metec - TKH p/b Mantel + 10
59 Anthony Haspot UC Nantes - Atlantique + 10
60 Yoann Barbas Armee de Terre + 10
61 Jeremy Loubeau Occitane CF + 10
62 Jean Mespoulede C.C.Périgueux-Dordogne + 10
63 Antton Ibarguren Telletxea Entente Sud Gascogne + 10
64 Polychronis Tzortzakis CC Villeneuve Saint-Germain + 10
65 Mickaël Larpe Girondins de Bordeaux + 10
66 Sylvain Blanquefort UC Nantes - Atlantique + 10
67 Rick Goeree Metec - TKH p/b Mantel + 10
68 Alexandre Delétang Océane Top 16 + 10
69 Fabrice Seigneur Sojasun espoir - ACNC + 10
70 Justin Mottier C.C. Nogent sur Oise + 10
71 Romain Guyot Vendee U + 10
72 Josef Hosek Whirlpool - Author + 10
73 Tim Ariesen Cycling Team Jo Piels + 10
74 Rudy Fiefvez Entente Sud Gascogne + 10
75 Clément Orceau UC Nantes - Atlantique + 10
76 Gert-Jan Bosman Cycling Team Jo Piels + 10
77 Damien Lapouges E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 10
78 Sebastian Mascaro Rigo Burgos - BH + 10
79 Jochem Hoekstra Cycling Team Jo Piels + 10
80 Thibault Nuns Océane Top 16 + 10
81 Mathias Le Turnier Océane Top 16 + 10
82 Jean-Luc Delpech E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 10
83 Nick Schultz CR4C Roanne + 10
84 Ludovic Nadon Océane Top 16 + 10
85 Tommy Pouget Sojasun espoir - ACNC + 10
86 Maxence Pedreno CR4C Roanne + 10
87 Victor Martin Burgos - BH + 10
88 Antoine Leplingard Vendee U + 10
89 Julian Braun Team Kuota - Lotto + 10
90 Damien Casteran U.S.Montauban 82 + 10
91 Romain Leroy E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 10
92 David Chopin Côtes d'Armor + 10
93 Jon Larrinaga GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10
94 Erwan Cornillet Sojasun espoir - ACNC + 10
95 Tomas Kalojiros Whirlpool - Author + 10
96 Martial Roman Veranclassic - Ekoi + 10
97 Killian Larpe Girondins de Bordeaux + 10
98 Sébastien Havot C.C. Nogent sur Oise + 10
99 Florent Sentucq C.C.Périgueux-Dordogne + 10
100 Nicolas Legras C.C. Nogent sur Oise + 10
101 Bastien Lhomme Probikeshop Saint-Etienne + 10
102 Hugues Ane U.S.Montauban 82 + 10
103 Tobias Knaup Team Kuota - Lotto + 10
104 Pedro Rodriguez Team Ecuador + 10
105 Guillaume De Almeida U.S.Montauban 82 + 10
106 Pavel Camrda Whirlpool - Author + 10
107 Romain Campistrous GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10
108 Vincent Ginelli C.C. Nogent sur Oise + 10
109 Adrien Goujon Océane Top 16 + 10
110 Jan Kovar Whirlpool - Author + 10
111 Yohan Soubes C.C.Périgueux-Dordogne + 10
112 Grzegorz Kwiatkowski U.S.Montauban 82 + 10
113 Jaume Rovira Pons Team Ecuador + 10
114 Juan Carlos Riutort Burgos - BH + 10
115 Kevin Fouache UC Nantes - Atlantique + 10
116 Damien Capus Occitane CF + 10
117 Hichem Mokhtari Velo Club Sovac + 10
118 Mohamed Bouzidi Velo Club Sovac + 10
119 Axel Crochard Occitane CF + 10
120 Carlos Eduardo Quisphe Team Ecuador + 10
121 Jorge Montenegro Team Ecuador + 10
122 Abderrahmane Karim Hadj-Bouzid Velo Club Sovac + 10
123 Olivier Le Court U.S.Montauban 82 + 10
124 Serge Dewortelaer Veranclassic - Ekoi + 10
125 Paul-Mickael Mentheour Côtes d'Armor + 10
126 Remi Benarfa Occitane CF + 10
127 Remco Te Brake Metec - TKH p/b Mantel + 30
128 Laurent Levéque Girondins de Bordeaux + 30
129 Marlon Gaillard Vendee U + 34
130 Mickael Brun Probikeshop Saint-Etienne + 01:54
131 Felix Drumm Team Kuota - Lotto + 01:59
132 Damien Fabre Probikeshop Saint-Etienne + 07:22
133 Hichem Amari Velo Club Sovac + 07:22
134 Abderrahmane Mansouri Velo Club Sovac + 07:22
135 Stephane Reimherr E.C.Trélissac Coulounieix 24 + 07:22
136 Jean Marie Gouret Sojasun espoir - ACNC + 07:50
137 Romain Faussurier Probikeshop Saint-Etienne + 07:50
138 Stéphen Guével Côtes d'Armor + 07:50
139 Antonin Servant Océane Top 16 + 07:50
140 Joseba Del Barrio Sanz Entente Sud Gascogne + 07:57
141 Ryan Cavanagh CR4C Roanne + 08:10
Information
Nation France
Date 29th May
Where Pauillac -> Pauillac
What 1st stage
Distance 174 km
Leader R.Stenuit
Youth B.Alaphilippe
Points R.Stenuit
Mountain P.Torres
Sprint A.Crochard
Other
Embed Results