A Travers les Hauts - 2019

Overall Youth Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Ethan Hayter Great Britain 11:18:0440
02 Matthew Walls Great Britain + 0430
03 Fred Wright Great Britain + 0825
04 Bas Van Der Kooij Monkey Town - À Bloc CT + 1020
05 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 1315
06 Alberto Dainese SEG Racing Academy + 1410
07 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 155
08 Alois Kankovsky Elkov - Author + 163
09 Tom Pidcock Team Wiggins-Le Col + 163
10 Florian Maître Vendée U + 163
11 Nico Selenati Akros-Thömus + 18
12 Willy Artus Sojasun espoir-ACNC + 18
13 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 19
14 Maël Guégan Sojasun espoir-ACNC + 19
15 Cyril Barthe Euskadi Basque - Murias + 20
16 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 20
17 Jason Tesson Sojasun espoir-ACNC + 20
18 Rick Pluimers Monkey Town - À Bloc CT + 20
19 Uladzimir Harakhavik C.C.Villeneuve Saint Germain + 20
20 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 20
21 Dominik Neuman Elkov - Author + 20
22 Marten Kooistra SEG Racing Academy + 20
23 Robin Froidevaux Akros-Thömus + 20
24 Luca Mozzato Dimension Data CT + 20
25 Harry Sweeny EvoPro Racing + 20
26 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 20
27 Connor Brown Dimension Data CT + 20
28 Steven Tronet C.C.Nogent-sur-Oise + 20
29 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 20
30 Brent Van Moer Lotto - Soudal U23 + 20
31 Jan Barta Elkov - Author + 20
32 Michael Kukrle Elkov - Author + 20
33 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 20
34 Michal Schlegel Elkov - Author + 20
35 Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col + 20
36 Steffen Munk Team Coloquick + 20
37 Casper von Folsach Team Coloquick + 38
38 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 49
39 Jordan Levasseur V.C.Rouen 76 + 01:10
40 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 01:20
41 Gerben Thijssen Lotto - Soudal U23 + 01:25
42 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 01:26
43 Ziga Jerman Continental Groupama-FDJ + 01:28
44 Martins Pluto Monkey Town - À Bloc CT + 01:35
45 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 01:35
46 Adrien Lagrée Sojasun espoir-ACNC + 02:09
47 Mathias Bundsgaard Matz BHS - Almeborg Bornholm + 02:11
48 Alexander Konychev Dimension Data CT + 02:11
49 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 02:24
50 Mehdi El Chokri Dimension Data CT + 02:28
51 Ethan Vernon Great Britain + 02:28
52 Maxime Farazijn C.C.Villeneuve Saint Germain + 02:48
53 Vincent Pastot C.C.Nogent-sur-Oise + 02:48
54 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 02:48
55 Jacob Hindsgaul Madsen Team Coloquick + 02:48
56 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 02:48
57 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:48
58 Matej Zahalka Elkov - Author + 02:48
59 Daan Hoole SEG Racing Academy + 02:48
60 Darragh O'Mahony C.C.Nogent-sur-Oise + 02:48
61 Vincent Louiche C.C.Villeneuve Saint Germain + 02:54
62 Sergio Samitier Euskadi Basque - Murias + 03:00
63 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 03:04
64 Alexander Salby Team Coloquick + 03:48
65 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 04:03
66 Nicolas Moncomble ESEG Douai-Origine Cycles + 04:03
67 Maximilien Picoux V.C.Rouen 76 + 04:39
68 Jelle Cant Tarteletto - Isorex + 04:39
69 Florian Deriaux ESEG Douai-Origine Cycles + 04:39
70 Morgan Kneisky Continental Groupama-FDJ + 05:14
71 Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ + 05:23
72 Christopher Piry C.C.Nogent-sur-Oise + 05:33
73 Nicola Gaffurini Monkey Town - À Bloc CT + 05:42
74 Clément Orceau Vendée U + 06:22
75 Luke Mudgway EvoPro Racing + 10:52
76 Albert Muela Galvez EvoPro Racing + 11:24
77 Baptiste Deman ESEG Douai-Origine Cycles + 11:40
78 Joris Ducrocq C.C.Villeneuve Saint Germain + 11:40
79 Morten Hulgaard Team Coloquick + 12:37
80 Jacques Sauvagnargues Team Wiggins-Le Col + 12:50
81 Aaron Kearney EvoPro Racing + 13:31
82 Alexis Caresmel C.C.Villeneuve Saint Germain + 13:31
83 Jonas Döring Akros-Thömus + 13:31
84 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 13:43
85 Manuel Zobrist Akros-Thömus + 14:18
86 Joel Suter Akros-Thömus + 15:58
87 Marlon Gaillard Vendée U + 19:26
88 Théo Menant Vendée U + 20:41
89 Louis Pijourlet Vendée U + 20:41
90 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 21:04
91 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 22:08
92 Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ + 22:47
93 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 22:48
94 Barnabas Peak SEG Racing Academy + 23:13
95 Valentin Richard C.C.Villeneuve Saint Germain + 24:25
96 Dany Maffeis C.C.Nogent-sur-Oise + 24:53
97 Florian Van Eslander ESEG Douai-Origine Cycles + 25:42
98 Georgios Stavrakakis SEG Racing Academy + 28:09
99 Martin Meiler Team Vorarlberg Santic + 31:33
100 Cormac McGeough EvoPro Racing + 34:23
DNF Rhys Britton Great Britain
DNF Joe Nally Great Britain
DNF Lois Dufaux Akros-Thömus
DNF Jeppe Hanssing BHS - Almeborg Bornholm
DNF Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm
DNF Million Beza Dimension Data CT
DNF Maxime Huygens ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Corentin Quertinmont ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias
DNF Gotzon Udondo Euskadi Basque - Murias
DNF Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias
DNF Sander De Pestel Lotto - Soudal U23
DNF Wim Kleiman Monkey Town - À Bloc CT
DNF Florian Dauphin Sojasun espoir-ACNC
DNF Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC
DNF David Boucher Tarteletto - Isorex
DNF Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex
DNF Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex
DNF Johan Price-Pejtersen Team Coloquick
DNF Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Tim Wollenberg Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Daniel Federspiel Team Vorarlberg Santic
DNF Daniel Knapp Team Vorarlberg Santic
DNF Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col
DNF Dylan Kowalski V.C.Rouen 76
DNF Anthony Macron V.C.Rouen 76
DNF Clément Saint-Martin V.C.Rouen 76
DNF Donavan Grondin Vendée U
Information
Nation France
Date 24th - 26th May
CAT 2.2
Other
Embed Results