A Travers les Hauts - 2014

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 03:50:06
02 Jasper Bovenhuis Koga Cycling Team + 00
03 Filippo Baggio Nanking - Fondriest + 00
04 Benoit Sinner Armee de Terre + 00
05 Rudy Barbier Roubaix - Lille Metropole + 00
06 Carlos Barbero Euskadi + 00
07 Yannis Yssaad BigMat - Auber 93 + 00
08 Daniel Hoelgaard Etixx + 00
09 Thomas Boudat Vendee U + 00
10 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 00
11 Grischa Janorschke Vorarlberg + 00
12 Joeri Stallaert Veranclassic - Doltcini + 00
13 Amaury Capiot Lotto - Belisol U23 + 00
14 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 00
15 Frederik Vandewiele Veranclassic - Doltcini + 00
16 Mark Sehestad Pedersen Team Tre-For - Blue Water + 00
17 Maxime Le Montagner Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
18 Jenthe Biermans DT Giant - Shimano + 00
19 Matteo Belli Nanking - Fondriest + 00
20 Jef Van Meirhaege Lotto - Belisol U23 + 00
21 Maxime Vantomme Roubaix - Lille Metropole + 00
22 Fabian Schnaidt Vorarlberg + 00
23 Alfonso Fiorenza Nanking - Fondriest + 00
24 Frédéric Amorison Wallonie Bruxelles + 00
25 Florent Mottet Wallonie Bruxelles + 00
26 Martin Mortensen Cult Energy Vital Water + 00
27 Bob Schoonbroodt Veranclassic - Doltcini + 00
28 Romain Cardis Vendee U + 00
29 Julien Duval Roubaix - Lille Metropole + 00
30 Thomas Rostollan La Pomme Marseille 13 + 00
31 Alexis Guérin Etixx + 00
32 Sascha Weber Veranclassic - Doltcini + 00
33 Taruia Krainer Vendee U + 00
34 Marc Fournier C.C. Nogent sur Oise + 00
35 Samuel Spokes Etixx + 00
36 Kévin Lebreton Armee de Terre + 00
37 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 00
38 Nicolas Winter Vorarlberg + 00
39 Olivier Le Gac Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
40 Bart Van Haaren Koga Cycling Team + 00
41 Patrick Jäger Vorarlberg + 00
42 Jon Aberasturi Euskadi + 00
43 Melvin Boskamp Koga Cycling Team + 00
44 Karel Hnik Etixx + 00
45 Radovan Dolezel Etixx + 00
46 Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 00
47 Romain Le Roux Armee de Terre + 00
48 Lars Van Der Haar DT Giant - Shimano + 00
49 Jon Larrinaga Euskadi + 00
50 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 00
51 Jérémy Cornu Vendee U + 00
52 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 00
53 Christoph Springer Vorarlberg + 00
54 Ruben Pols Lotto - Belisol U23 + 00
55 Pierre Gouault BigMat - Auber 93 + 00
56 Bruno Armirail Armee de Terre + 00
57 Julien Antomarchi La Pomme Marseille 13 + 00
58 Julien Morice Vendee U + 00
59 Yann Botrel Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
60 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 00
61 Alo Jakin BigMat - Auber 93 + 00
62 Rasmus Guldhammer Team Tre-For - Blue Water + 00
63 Anthony Haspot Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
64 Benat Txoperena Euskadi + 00
65 Rick Ottema Veranclassic - Doltcini + 00
66 Mathieu Teychenne-Coutet Armee de Terre + 00
67 Maxime Renault BigMat - Auber 93 + 00
68 Boris Dron Wallonie Bruxelles + 00
69 Yann Guyot Armee de Terre + 00
70 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 00
71 Miguel Minguez Euskadi + 00
72 Ivan Savitsky Russian Helicopters + 00
73 Rene Hooghiemster Koga Cycling Team + 00
74 Steven Tronet BigMat - Auber 93 + 00
75 Frederic Brun Jr. BigMat - Auber 93 + 00
76 Nicolas Baldo Vorarlberg + 00
77 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 00
78 Vincent Guezennec Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
79 Nicola Dal Santo Nanking - Fondriest + 00
80 Anthony Turgis C.C. Nogent sur Oise + 19
81 Tim Kerkhof Etixx + 28
82 Umberto Atzori Koga Cycling Team + 32
83 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 38
84 Fabien Grellier Vendee U + 50
85 Lasse Bøchman Larsen Cult Energy Vital Water + 50
86 Søren Kragh Andersen Team Tre-For - Blue Water + 01:39
87 Andrii Bratashchuk Kolss Cycling Team + 02:25
88 Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team + 07:40
89 Jean-Lou Paiani Roubaix - Lille Metropole + 07:40
90 David Le Lay Brest Iroise Cyclisme 2000 + 07:40
91 Giacomo Forconi Nanking - Fondriest + 07:40
92 Mads Würtz Schmidt Cult Energy Vital Water + 09:00
93 Mads Pedersen Cult Energy Vital Water + 09:00
94 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 09:00
95 Franck Vermeulen Roubaix - Lille Metropole + 09:00
96 Jonathan Dufrasne Wallonie Bruxelles + 11:41
97 Maxime Anciaux Wallonie Bruxelles + 11:41
98 Olivier Chevalier Wallonie Bruxelles + 11:41
99 Vincent Ginelli C.C. Nogent sur Oise + 12:18
100 Twan Castelijns Koga Cycling Team + 12:26
DNF Emmanuel Keo C.C. Nogent sur Oise
DNF Andrey Sazanov Russian Helicopters
DNF Rasmus Quaade Team Tre-For - Blue Water
DNF Gorik Gardeyn Veranclassic - Doltcini
Pos Rider Team Time
01 - Maxime Vantomme Roubaix - Lille Metropole 08:06:42
02 - Rudy Barbier Roubaix - Lille Metropole + 05
03 - Julien Duval Roubaix - Lille Metropole + 06
04 4 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 10
05 1 Thomas Boudat Vendee U + 14
06 - Taruia Krainer Vendee U + 15
07 2 Julien Morice Vendee U + 15
08 1 Amaury Capiot Lotto - Belisol U23 + 19
09 - Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 21
10 - Jef Van Meirhaege Lotto - Belisol U23 + 22
11 - Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 22
12 - Ruben Pols Lotto - Belisol U23 + 22
13 1 Thomas Rostollan La Pomme Marseille 13 + 23
14 1 Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 23
15 - Julien Antomarchi La Pomme Marseille 13 + 23
16 - Romain Cardis Vendee U + 24
17 - Jon Aberasturi Euskadi + 33
18 - Jon Larrinaga Euskadi + 33
19 - Jérémy Cornu Vendee U + 35
20 - Samuel Spokes Etixx + 41
21 1 Alexis Guérin Etixx + 41
22 1 Karel Hnik Etixx + 41
23 - Radovan Dolezel Etixx + 41
24 - Romain Le Roux Armee de Terre + 46
25 3 Benoit Sinner Armee de Terre + 46
26 - Bruno Armirail Armee de Terre + 46
27 2 Yann Guyot Armee de Terre + 46
28 1 Mathieu Teychenne-Coutet Armee de Terre + 46
29 2 Marc Fournier C.C. Nogent sur Oise + 51
30 2 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 51
31 2 Pierre Gouault BigMat - Auber 93 + 55
32 3 Yannis Yssaad BigMat - Auber 93 + 56
33 3 Alo Jakin BigMat - Auber 93 + 56
34 3 Steven Tronet BigMat - Auber 93 + 56
35 3 Frederic Brun Jr. BigMat - Auber 93 + 56
36 3 Mark Sehestad Pedersen Team Tre-For - Blue Water + 01:01
37 5 Frédéric Amorison Wallonie Bruxelles + 01:06
38 6 Joeri Stallaert Veranclassic - Doltcini + 01:11
39 7 Frederik Vandewiele Veranclassic - Doltcini + 01:11
40 5 Sascha Weber Veranclassic - Doltcini + 01:11
41 6 Rick Ottema Veranclassic - Doltcini + 01:11
42 7 Fabian Schnaidt Vorarlberg + 01:16
43 7 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 01:16
44 7 Jenthe Biermans DT Giant - Shimano + 01:21
45 7 Lars Van Der Haar DT Giant - Shimano + 01:21
46 8 Filippo Baggio Nanking - Fondriest + 01:22
47 6 Alfonso Fiorenza Nanking - Fondriest + 01:26
48 8 Grischa Janorschke Vorarlberg + 01:26
49 9 Melvin Boskamp Koga Cycling Team + 01:26
50 12 Martin Mortensen Cult Energy Vital Water + 01:26
51 9 Nicolas Winter Vorarlberg + 01:26
52 11 Bart Van Haaren Koga Cycling Team + 01:26
53 12 Olivier Le Gac Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:26
54 5 Anthony Haspot Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:26
55 9 Yann Botrel Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:26
56 5 Rene Hooghiemster Koga Cycling Team + 01:26
57 9 Christoph Springer Vorarlberg + 01:26
58 24 Fabien Grellier Vendee U + 01:45
59 9 Nicola Dal Santo Nanking - Fondriest + 01:46
60 10 Bob Schoonbroodt Veranclassic - Doltcini + 02:22
61 20 Søren Kragh Andersen Team Tre-For - Blue Water + 02:40
62 9 Tim Kerkhof Etixx + 03:58
63 10 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 04:19
64 11 Kévin Lebreton Armee de Terre + 05:05
65 13 Maxime Renault BigMat - Auber 93 + 05:24
66 13 Boris Dron Wallonie Bruxelles + 05:27
67 9 Anthony Turgis C.C. Nogent sur Oise + 05:31
68 13 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 05:37
69 11 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 05:37
70 17 Jasper Bovenhuis Koga Cycling Team + 05:41
71 14 Matteo Belli Nanking - Fondriest + 05:47
72 12 Nicolas Baldo Vorarlberg + 05:47
73 15 Rasmus Guldhammer Team Tre-For - Blue Water + 05:50
74 15 Florent Mottet Wallonie Bruxelles + 06:09
75 11 Lasse Bøchman Larsen Cult Energy Vital Water + 06:37
76 14 Maxime Le Montagner Brest Iroise Cyclisme 2000 + 06:43
77 14 Vincent Guezennec Brest Iroise Cyclisme 2000 + 06:43
78 4 Andrii Bratashchuk Kolss Cycling Team + 06:44
79 13 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 06:49
80 15 Carlos Barbero Euskadi + 08:40
81 16 Daniel Hoelgaard Etixx + 08:54
82 14 Umberto Atzori Koga Cycling Team + 09:17
83 11 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 09:18
84 17 David Le Lay Brest Iroise Cyclisme 2000 + 09:26
85 14 Patrick Jäger Vorarlberg + 09:33
86 56 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 09:51
87 30 Mads Pedersen Cult Energy Vital Water + 10:26
88 14 Benat Txoperena Euskadi + 12:12
89 46 Jonathan Dufrasne Wallonie Bruxelles + 12:47
90 8 Giacomo Forconi Nanking - Fondriest + 13:24
91 36 Twan Castelijns Koga Cycling Team + 13:52
92 23 Maxime Anciaux Wallonie Bruxelles + 14:02
93 16 Franck Vermeulen Roubaix - Lille Metropole + 14:21
94 11 Mads Würtz Schmidt Cult Energy Vital Water + 14:47
95 2 Jean-Lou Paiani Roubaix - Lille Metropole + 15:34
96 7 Miguel Minguez Euskadi + 15:48
97 25 Vincent Ginelli C.C. Nogent sur Oise + 16:26
98 6 Ivan Savitsky Russian Helicopters + 17:16
99 2 Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team + 17:23
100 2 Olivier Chevalier Wallonie Bruxelles + 21:01
Information
Nation France
Date 25th May
Where Arras -> Arras
What 3rd stage
Distance 167.7 km
Leader M.Vantomme
Youth R.Barbier
Mountain O.Polivoda
Other
Embed Results