A Travers les Hauts - 2014

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Fabian Schnaidt Vorarlberg 03:41:32
02 Maxime Vantomme Roubaix - Lille Metropole + 00
03 Daniel Hoelgaard Etixx + 00
04 Jon Aberasturi Euskadi + 00
05 Florent Mottet Wallonie Bruxelles + 00
06 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 00
07 Yannis Yssaad BigMat - Auber 93 + 00
08 Rudy Barbier Roubaix - Lille Metropole + 00
09 Maxime Le Montagner Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
10 Alfonso Fiorenza Nanking - Fondriest + 00
11 Joeri Stallaert Veranclassic - Doltcini + 00
12 Jef Van Meirhaege Lotto - Belisol U23 + 00
13 Umberto Atzori Koga Cycling Team + 00
14 Samuel Spokes Etixx + 00
15 Thomas Boudat Vendee U + 00
16 Filippo Baggio Nanking - Fondriest + 00
17 Romain Cardis Vendee U + 00
18 Twan Castelijns Koga Cycling Team + 00
19 Mark Sehestad Pedersen Team Tre-For - Blue Water + 00
20 Jenthe Biermans DT Giant - Shimano + 00
21 Romain Le Roux Armee de Terre + 00
22 Emmanuel Keo C.C. Nogent sur Oise + 00
23 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 00
24 Grischa Janorschke Vorarlberg + 00
25 Mads Pedersen Cult Energy Vital Water + 00
26 Sascha Weber Veranclassic - Doltcini + 00
27 Marc Fournier C.C. Nogent sur Oise + 00
28 Frederik Vandewiele Veranclassic - Doltcini + 00
29 Amaury Capiot Lotto - Belisol U23 + 00
30 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 00
31 Melvin Boskamp Koga Cycling Team + 00
32 Maxime Renault BigMat - Auber 93 + 00
33 Frédéric Amorison Wallonie Bruxelles + 00
34 Pierre Gouault BigMat - Auber 93 + 00
35 Alo Jakin BigMat - Auber 93 + 00
36 Karel Hnik Etixx + 00
37 Julien Morice Vendee U + 00
38 Ruben Pols Lotto - Belisol U23 + 00
39 Anthony Haspot Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
40 Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 00
41 Alexis Guérin Etixx + 00
42 Jérémy Cornu Vendee U + 00
43 Nicolas Winter Vorarlberg + 00
44 Thomas Rostollan La Pomme Marseille 13 + 00
45 Radovan Dolezel Etixx + 00
46 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 00
47 Taruia Krainer Vendee U + 00
48 Rene Hooghiemster Koga Cycling Team + 00
49 Martin Mortensen Cult Energy Vital Water + 00
50 Lars Van Der Haar DT Giant - Shimano + 00
51 Julien Duval Roubaix - Lille Metropole + 00
52 Jon Larrinaga Euskadi + 00
53 Yann Guyot Armee de Terre + 00
54 Vincent Ginelli C.C. Nogent sur Oise + 00
55 Bob Schoonbroodt Veranclassic - Doltcini + 00
56 Bruno Armirail Armee de Terre + 00
57 Bart Van Haaren Koga Cycling Team + 00
58 David Le Lay Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
59 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 00
60 Yann Botrel Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
61 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 00
62 Julien Antomarchi La Pomme Marseille 13 + 00
63 Olivier Le Gac Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
64 Steven Tronet BigMat - Auber 93 + 00
65 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 00
66 Frederic Brun Jr. BigMat - Auber 93 + 00
67 Fabien Grellier Vendee U + 00
68 Andrii Bratashchuk Kolss Cycling Team + 00
69 Christoph Springer Vorarlberg + 00
70 Vincent Guezennec Brest Iroise Cyclisme 2000 + 00
71 Rasmus Quaade Team Tre-For - Blue Water + 00
72 Søren Kragh Andersen Team Tre-For - Blue Water + 00
73 Mathieu Teychenne-Coutet Armee de Terre + 00
74 Jean-Lou Paiani Roubaix - Lille Metropole + 00
75 Rick Ottema Veranclassic - Doltcini + 00
76 Jonathan Dufrasne Wallonie Bruxelles + 00
77 Gorik Gardeyn Veranclassic - Doltcini + 00
78 Rasmus Guldhammer Team Tre-For - Blue Water + 28
79 Benoit Sinner Armee de Terre + 00
80 Tim Kerkhof Etixx + 00
81 Maxime Anciaux Wallonie Bruxelles + 01:15
82 Nicola Dal Santo Nanking - Fondriest + 00
83 Franck Vermeulen Roubaix - Lille Metropole + 03:11
84 Olivier Chevalier Wallonie Bruxelles + 03:11
85 Mads Würtz Schmidt Cult Energy Vital Water + 04:21
86 Nicolas Baldo Vorarlberg + 04:21
87 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 04:21
88 Matteo Belli Nanking - Fondriest + 04:21
89 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 04:21
90 Lasse Bøchman Larsen Cult Energy Vital Water + 04:21
91 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 04:21
92 Jasper Bovenhuis Koga Cycling Team + 04:21
93 Kévin Lebreton Armee de Terre + 04:21
94 Giacomo Forconi Nanking - Fondriest + 04:21
95 Anthony Turgis C.C. Nogent sur Oise + 04:21
96 Boris Dron Wallonie Bruxelles + 04:21
97 Patrick Jäger Vorarlberg + 08:07
98 Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team + 08:07
99 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 08:07
100 Benat Txoperena Euskadi + 08:07
101 Andrey Sazanov Russian Helicopters + 08:07
102 Carlos Barbero Euskadi + 08:07
103 Miguel Minguez Euskadi + 15:15
104 Ivan Savitsky Russian Helicopters + 15:15
OOT Patrick Clausen Team Tre-For - Blue Water
DNF Rasmus Sterobo Cult Energy Vital Water
DNF Alex Frame DT Giant - Shimano
DNF Maximilian Schachmann DT Giant - Shimano
DNF Maarten Craeghs Lotto - Belisol U23
DNF Luca Taschin Nanking - Fondriest
DNF Alexander Evtushenko Russian Helicopters
DNF Maksim Andreev Russian Helicopters
DNF Pavel Chursin Russian Helicopters
DNF Aleksandr Grigoriev Russian Helicopters
DNF Justin Jules La Pomme Marseille 13
Pos Rider Team Time
01 3 Maxime Vantomme Roubaix - Lille Metropole 04:16:36
02 - Rudy Barbier Roubaix - Lille Metropole + 05
03 2 Julien Duval Roubaix - Lille Metropole + 06
04 2 Thomas Boudat Vendee U + 14
05 - Julien Morice Vendee U + 15
06 1 Taruia Krainer Vendee U + 15
07 5 Amaury Capiot Lotto - Belisol U23 + 19
08 2 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 20
09 9 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 21
10 3 Jef Van Meirhaege Lotto - Belisol U23 + 22
11 2 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 22
12 2 Ruben Pols Lotto - Belisol U23 + 22
13 2 Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 23
14 2 Thomas Rostollan La Pomme Marseille 13 + 23
15 2 Julien Antomarchi La Pomme Marseille 13 + 23
16 3 Romain Cardis Vendee U + 24
17 7 Jon Aberasturi Euskadi + 33
18 3 Jon Larrinaga Euskadi + 33
19 11 Jérémy Cornu Vendee U + 35
20 8 Samuel Spokes Etixx + 41
21 5 Karel Hnik Etixx + 41
22 3 Alexis Guérin Etixx + 41
23 4 Radovan Dolezel Etixx + 41
24 5 Romain Le Roux Armee de Terre + 46
25 8 Yann Guyot Armee de Terre + 46
26 4 Bruno Armirail Armee de Terre + 46
27 7 Mathieu Teychenne-Coutet Armee de Terre + 46
28 3 Benoit Sinner Armee de Terre + 46
29 6 Emmanuel Keo C.C. Nogent sur Oise + 51
30 9 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 51
31 6 Marc Fournier C.C. Nogent sur Oise + 51
32 4 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 51
33 12 Pierre Gouault BigMat - Auber 93 + 55
34 6 Fabien Grellier Vendee U + 55
35 9 Yannis Yssaad BigMat - Auber 93 + 56
36 5 Alo Jakin BigMat - Auber 93 + 56
37 5 Steven Tronet BigMat - Auber 93 + 56
38 5 Frederic Brun Jr. BigMat - Auber 93 + 56
39 9 Mark Sehestad Pedersen Team Tre-For - Blue Water + 01:01
40 7 Rasmus Quaade Team Tre-For - Blue Water + 01:01
41 5 Søren Kragh Andersen Team Tre-For - Blue Water + 01:01
42 11 Frédéric Amorison Wallonie Bruxelles + 01:06
43 9 Jonathan Dufrasne Wallonie Bruxelles + 01:06
44 10 Joeri Stallaert Veranclassic - Doltcini + 01:11
45 13 Sascha Weber Veranclassic - Doltcini + 01:11
46 11 Frederik Vandewiele Veranclassic - Doltcini + 01:11
47 9 Rick Ottema Veranclassic - Doltcini + 01:11
48 7 Gorik Gardeyn Veranclassic - Doltcini + 01:11
49 41 Fabian Schnaidt Vorarlberg + 01:16
50 12 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 01:16
51 14 Jenthe Biermans DT Giant - Shimano + 01:21
52 11 Lars Van Der Haar DT Giant - Shimano + 01:21
53 42 Alfonso Fiorenza Nanking - Fondriest + 01:26
54 23 Filippo Baggio Nanking - Fondriest + 01:26
55 20 Twan Castelijns Koga Cycling Team + 01:26
56 28 Grischa Janorschke Vorarlberg + 01:26
57 16 Mads Pedersen Cult Energy Vital Water + 01:26
58 29 Melvin Boskamp Koga Cycling Team + 01:26
59 17 Anthony Haspot Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:26
60 18 Nicolas Winter Vorarlberg + 01:26
61 31 Rene Hooghiemster Koga Cycling Team + 01:26
62 23 Martin Mortensen Cult Energy Vital Water + 01:26
63 18 Bart Van Haaren Koga Cycling Team + 01:26
64 18 Yann Botrel Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:26
65 23 Olivier Le Gac Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:26
66 28 Christoph Springer Vorarlberg + 01:26
67 3 David Le Lay Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:46
68 21 Nicola Dal Santo Nanking - Fondriest + 01:46
69 18 Maxime Anciaux Wallonie Bruxelles + 02:21
70 29 Bob Schoonbroodt Veranclassic - Doltcini + 02:22
71 32 Tim Kerkhof Etixx + 03:30
72 33 Vincent Ginelli C.C. Nogent sur Oise + 04:08
73 33 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 04:19
74 33 Andrii Bratashchuk Kolss Cycling Team + 04:19
75 43 Kévin Lebreton Armee de Terre + 05:05
76 38 Anthony Turgis C.C. Nogent sur Oise + 05:12
77 21 Franck Vermeulen Roubaix - Lille Metropole + 05:21
78 32 Maxime Renault BigMat - Auber 93 + 05:24
79 29 Boris Dron Wallonie Bruxelles + 05:27
80 20 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 05:37
81 20 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 05:37
82 11 Giacomo Forconi Nanking - Fondriest + 05:44
83 4 Mads Würtz Schmidt Cult Energy Vital Water + 05:47
84 12 Nicolas Baldo Vorarlberg + 05:47
85 2 Matteo Belli Nanking - Fondriest + 05:47
86 19 Lasse Bøchman Larsen Cult Energy Vital Water + 05:47
87 18 Jasper Bovenhuis Koga Cycling Team + 05:47
88 21 Rasmus Guldhammer Team Tre-For - Blue Water + 05:50
89 23 Florent Mottet Wallonie Bruxelles + 06:09
90 23 Maxime Le Montagner Brest Iroise Cyclisme 2000 + 06:43
91 23 Vincent Guezennec Brest Iroise Cyclisme 2000 + 06:43
92 10 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 06:49
93 22 Jean-Lou Paiani Roubaix - Lille Metropole + 07:54
94 74 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 08:40
95 72 Carlos Barbero Euskadi + 08:40
96 20 Umberto Atzori Koga Cycling Team + 08:45
97 20 Daniel Hoelgaard Etixx + 08:54
98 13 Olivier Chevalier Wallonie Bruxelles + 09:20
99 27 Patrick Jäger Vorarlberg + 09:33
100 32 Andrey Sazanov Russian Helicopters + 09:33
101 42 Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team + 09:43
102 2 Benat Txoperena Euskadi + 12:12
103 81 Miguel Minguez Euskadi + 15:48
104 7 Ivan Savitsky Russian Helicopters + 17:16
Information
Nation France
Date 24th May
Where Margny-lès-Compiègne -> Beaurains
What 2nd stage
Distance 167.1 km
Leader M.Vantomme
Youth R.Barbier
Mountain K.Lebreton
Other
Embed Results