A Travers les Hauts - 2014

Stage Overall

Pos Time
01 Roubaix - Lille Metropole 35:10
Rudy Barbier Julien Duval (00) Rudy Kowalski (00) Maxime Vantomme (00) Franck Vermeulen (02:04) Jean-Lou Paiani (07:48)
02 Vendee U + 09
Julien Morice Thomas Boudat Taruia Krainer Jérémy Cornu Romain Cardis (+ 18) Fabien Grellier (+ 49)
03 Lotto - Belisol U23 + 16
Rob Leemans Daniel McLay Maarten Craeghs Amaury Capiot Jef Van Meirhaege Ruben Pols
04 La Pomme Marseille 13 + 17
Jose Goncalves Thomas Rostollan Julien Antomarchi Thomas Vaubourzeix Justin Jules (+ 02:22) Evaldas Siskevicius (+ 02:22)
05 Euskadi + 27
Ilart Zuazubiskar Jon Larrinaga Miguel Minguez Carlos Barbero Jon Aberasturi Benat Txoperena (+ 03:59)
06 Etixx + 53
Alexis Guérin Karel Hnik Radovan Dolezel Samuel Spokes Tim Kerkhof (+ 03:24) Daniel Hoelgaard (+ 08:55)
07 Armee de Terre + 53
Romain Le Roux Bruno Armirail Benoit Sinner Kévin Lebreton Yann Guyot Mathieu Teychenne-Coutet
08 C.C. Nogent sur Oise + 57
Emmanuel Keo Benoît Daeninck Marc Fournier Anthony Turgis Nicolas Garbet Vincent Ginelli (+ 04:02)
09 BigMat - Auber 93 + 01:00
Alo Jakin Steven Tronet Frederic Brun Jr. Yannis Yssaad Pierre Gouault Maxime Renault (+ 05:18)
10 Team Tre-For - Blue Water + 01:04
Søren Kragh Andersen Rasmus Quaade Mark Sehestad Pedersen Mathias Møller Nielsen Patrick Clausen (+ 05:16) Rasmus Guldhammer (+ 05:16)
11 Wallonie Bruxelles + 01:10
Boris Dron Maxime Anciaux Jonathan Dufrasne Frédéric Amorison Olivier Chevalier (+ 06:03) Florent Mottet (+ 06:03)
12 Veranclassic - Doltcini + 01:21
Joeri Stallaert Gorik Gardeyn Rick Ottema Frederik Vandewiele Sascha Weber Bob Schoonbroodt (+ 02:16)
13 Kolss Cycling Team + 01:28
Oleksandr Golovash Oleksandr Kvachuk Andrii Kulyk Oleksandr Polivoda Oleksandr Prevar (+ 04:13) Andrii Bratashchuk (+ 04:13)
14 DT Giant - Shimano + 01:30
Lars Van Der Haar Maximilian Schachmann Jenthe Biermans Alex Frame
15 Koga Cycling Team + 01:49
Jasper Bovenhuis Twan Castelijns Bart Van Haaren Melvin Boskamp Rene Hooghiemster Umberto Atzori (+ 08:39)
16 Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:50
David Le Lay Anthony Haspot Yann Botrel Olivier Le Gac Maxime Le Montagner (+ 06:37) Vincent Guezennec (+ 06:37)
17 Russian Helicopters + 01:53
Andrey Sazanov Aleksandr Grigoriev Pavel Chursin Alexander Evtushenko Ivan Savitsky (+ 01:55) Maksim Andreev (+ 02:20)
18 Vorarlberg + 01:54
Patrick Jäger Nicolas Winter Grischa Janorschke Fabian Schnaidt Christoph Springer Nicolas Baldo
19 Nanking - Fondriest + 02:05
Giacomo Forconi Filippo Baggio Matteo Belli Nicola Dal Santo Luca Taschin Alfonso Fiorenza
20 Cult Energy Vital Water + 02:58
Lasse Bøchman Larsen Mads Pedersen Mads Würtz Schmidt Martin Mortensen Rasmus Sterobo
OOT Cult Energy Vital Water
Michael Carbel
Pos Rider Team Time
01 Julien Duval Roubaix - Lille Metropole 35:10
02 Rudy Barbier Roubaix - Lille Metropole + 00
03 Rudy Kowalski Roubaix - Lille Metropole + 00
04 Maxime Vantomme Roubaix - Lille Metropole + 00
05 Julien Morice Vendee U + 09
06 Thomas Boudat Vendee U + 09
07 Taruia Krainer Vendee U + 09
08 Jérémy Cornu Vendee U + 09
09 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 16
10 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 16
11 Maarten Craeghs Lotto - Belisol U23 + 16
12 Amaury Capiot Lotto - Belisol U23 + 16
13 Jef Van Meirhaege Lotto - Belisol U23 + 16
14 Ruben Pols Lotto - Belisol U23 + 16
15 Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 17
16 Thomas Rostollan La Pomme Marseille 13 + 17
17 Julien Antomarchi La Pomme Marseille 13 + 17
18 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 17
19 Romain Cardis Vendee U + 18
20 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 27
21 Jon Larrinaga Euskadi + 27
22 Miguel Minguez Euskadi + 27
23 Carlos Barbero Euskadi + 27
24 Jon Aberasturi Euskadi + 27
25 Alexis Guérin Etixx + 35
26 Karel Hnik Etixx + 35
27 Radovan Dolezel Etixx + 35
28 Samuel Spokes Etixx + 35
29 Romain Le Roux Armee de Terre + 40
30 Bruno Armirail Armee de Terre + 40
31 Benoit Sinner Armee de Terre + 40
32 Kévin Lebreton Armee de Terre + 40
33 Yann Guyot Armee de Terre + 40
34 Mathieu Teychenne-Coutet Armee de Terre + 40
35 Emmanuel Keo C.C. Nogent sur Oise + 45
36 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 45
37 Marc Fournier C.C. Nogent sur Oise + 45
38 Anthony Turgis C.C. Nogent sur Oise + 45
39 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 45
40 Fabien Grellier Vendee U + 49
41 Alo Jakin BigMat - Auber 93 + 50
42 Steven Tronet BigMat - Auber 93 + 50
43 Frederic Brun Jr. BigMat - Auber 93 + 50
44 Yannis Yssaad BigMat - Auber 93 + 50
45 Pierre Gouault BigMat - Auber 93 + 50
46 Søren Kragh Andersen Team Tre-For - Blue Water + 55
47 Rasmus Quaade Team Tre-For - Blue Water + 55
48 Mark Sehestad Pedersen Team Tre-For - Blue Water + 55
49 Mathias Møller Nielsen Team Tre-For - Blue Water + 55
50 Boris Dron Wallonie Bruxelles + 01:00
51 Maxime Anciaux Wallonie Bruxelles + 01:00
52 Jonathan Dufrasne Wallonie Bruxelles + 01:00
53 Frédéric Amorison Wallonie Bruxelles + 01:00
54 Joeri Stallaert Veranclassic - Doltcini + 01:05
55 Gorik Gardeyn Veranclassic - Doltcini + 01:05
56 Rick Ottema Veranclassic - Doltcini + 01:05
57 Frederik Vandewiele Veranclassic - Doltcini + 01:05
58 Sascha Weber Veranclassic - Doltcini + 01:05
59 Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team + 01:10
60 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 01:10
61 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 01:10
62 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 01:10
63 Lars Van Der Haar DT Giant - Shimano + 01:15
64 Maximilian Schachmann DT Giant - Shimano + 01:15
65 Jenthe Biermans DT Giant - Shimano + 01:15
66 Alex Frame DT Giant - Shimano + 01:15
67 Lasse Bøchman Larsen Cult Energy Vital Water + 01:20
68 Andrey Sazanov Russian Helicopters + 01:20
69 Jasper Bovenhuis Koga Cycling Team + 01:20
70 David Le Lay Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:20
71 Giacomo Forconi Nanking - Fondriest + 01:20
72 Patrick Jäger Vorarlberg + 01:20
73 Mads Pedersen Cult Energy Vital Water + 01:20
74 Aleksandr Grigoriev Russian Helicopters + 01:20
75 Twan Castelijns Koga Cycling Team + 01:20
76 Anthony Haspot Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:20
77 Filippo Baggio Nanking - Fondriest + 01:20
78 Nicolas Winter Vorarlberg + 01:20
79 Mads Würtz Schmidt Cult Energy Vital Water + 01:20
80 Pavel Chursin Russian Helicopters + 01:20
81 Bart Van Haaren Koga Cycling Team + 01:20
82 Yann Botrel Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:20
83 Matteo Belli Nanking - Fondriest + 01:20
84 Grischa Janorschke Vorarlberg + 01:20
85 Martin Mortensen Cult Energy Vital Water + 01:20
86 Alexander Evtushenko Russian Helicopters + 01:20
87 Melvin Boskamp Koga Cycling Team + 01:20
88 Olivier Le Gac Brest Iroise Cyclisme 2000 + 01:20
89 Nicola Dal Santo Nanking - Fondriest + 01:20
90 Fabian Schnaidt Vorarlberg + 01:20
91 Rasmus Sterobo Cult Energy Vital Water + 01:20
92 Rene Hooghiemster Koga Cycling Team + 01:20
93 Luca Taschin Nanking - Fondriest + 01:20
94 Christoph Springer Vorarlberg + 01:20
95 Alfonso Fiorenza Nanking - Fondriest + 01:20
96 Nicolas Baldo Vorarlberg + 01:20
97 Ivan Savitsky Russian Helicopters + 01:55
98 Franck Vermeulen Roubaix - Lille Metropole + 02:04
99 Bob Schoonbroodt Veranclassic - Doltcini + 02:16
100 Maksim Andreev Russian Helicopters + 02:20
101 Justin Jules La Pomme Marseille 13 + 02:22
102 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 02:22
103 Tim Kerkhof Etixx + 03:24
104 Benat Txoperena Euskadi + 03:59
105 Vincent Ginelli C.C. Nogent sur Oise + 04:02
106 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 04:13
107 Andrii Bratashchuk Kolss Cycling Team + 04:13
108 Patrick Clausen Team Tre-For - Blue Water + 05:16
109 Rasmus Guldhammer Team Tre-For - Blue Water + 05:16
110 Maxime Renault BigMat - Auber 93 + 05:18
111 Olivier Chevalier Wallonie Bruxelles + 06:03
112 Florent Mottet Wallonie Bruxelles + 06:03
113 Maxime Le Montagner Brest Iroise Cyclisme 2000 + 06:37
114 Vincent Guezennec Brest Iroise Cyclisme 2000 + 06:37
115 Jean-Lou Paiani Roubaix - Lille Metropole + 07:48
116 Umberto Atzori Koga Cycling Team + 08:39
117 Daniel Hoelgaard Etixx + 08:55
Information
Nation France
Date 23rd May
Where Lens -> Arras
What 1st stage
Distance 28.5 km
Leader R.Barbier
Youth R.Barbier
Other
Embed Results