A Travers les Hauts - 2014

Overall Youth Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Maxime Vantomme Roubaix - Lille Metropole 8:06:42
02 Rudy Barbier Roubaix - Lille Metropole + 05
03 Julien Duval Roubaix - Lille Metropole + 06
04 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 10
05 Thomas Boudat Vendee U + 14
06 Taruia Krainer Vendee U + 15
07 Julien Morice Vendee U + 15
08 Jef Van Meirhaege Lotto - Belisol U23 + 19
09 Amaury Capiot Lotto - Belisol U23 + 19
10 Thomas Rostollan La Pomme Marseille 13 + 20
11 Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 21
12 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 21
13 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 22
14 Ruben Pols Lotto - Belisol U23 + 22
15 Julien Antomarchi La Pomme Marseille 13 + 23
16 Romain Cardis Vendee U + 24
17 Jon Aberasturi Euskadi + 33
18 Jon Larrinaga Euskadi + 33
19 Jérémy Cornu Vendee U + 35
20 Samuel Spokes Etixx + 41
21 Alexis Guérin Etixx + 41
22 Karel Hnik Etixx + 41
23 Radovan Dolezel Etixx + 41
24 Romain Le Roux Armee de Terre + 46
25 Benoit Sinner Armee de Terre + 46
26 Bruno Armirail Armee de Terre + 46
27 Yann Guyot Armee de Terre + 46
28 Marc Fournier C.C. Nogent sur Oise + 51
29 Benoît Daeninck C.C. Nogent sur Oise + 51
30 Pierre Gouault BigMat - Auber 93 + 55
31 Yannis Yssaad BigMat - Auber 93 + 56
32 Alo Jakin BigMat - Auber 93 + 56
33 Steven Tronet BigMat - Auber 93 + 56
34 Frederic Brun Jr. BigMat - Auber 93 + 56
35 Mark Sehestad Pedersen Team Tre-For - Blue Water + 1:01
36 Frédéric Amorison Wallonie Bruxelles + 1:06
37 Mathieu Teychenne-Coutet Armee de Terre + 1:06
38 Joeri Stallaert Veranclassic - Doltcini + 1:11
39 Frederik Vandewiele Veranclassic - Doltcini + 1:11
40 Sascha Weber Veranclassic - Doltcini + 1:11
41 Rick Ottema Veranclassic - Doltcini + 1:11
42 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 1:15
43 Fabian Schnaidt Vorarlberg + 1:16
44 Jenthe Biermans DT Giant - Shimano + 1:21
45 Lars Van Der Haar DT Giant - Shimano + 1:21
46 Filippo Baggio Nanking - Fondriest + 1:22
47 Bart Van Haaren Koga Cycling Team + 1:24
48 Grischa Janorschke Vorarlberg + 1:26
49 Nicolas Winter Vorarlberg + 1:26
50 Melvin Boskamp Koga Cycling Team + 1:26
51 Martin Mortensen Cult Energy Vital Water + 1:26
52 Anthony Haspot Brest Iroise Cyclisme 2000 + 1:26
53 Olivier Le Gac Brest Iroise Cyclisme 2000 + 1:26
54 Yann Botrel Brest Iroise Cyclisme 2000 + 1:26
55 Rene Hooghiemster Koga Cycling Team + 1:26
56 Christoph Springer Vorarlberg + 1:26
57 Fabien Grellier Vendee U + 1:45
58 Alfonso Fiorenza Nanking - Fondriest + 1:46
59 Nicola Dal Santo Nanking - Fondriest + 1:46
60 Bob Schoonbroodt Veranclassic - Doltcini + 2:22
61 Søren Kragh Andersen Team Tre-For - Blue Water + 2:40
62 Tim Kerkhof Etixx + 3:58
63 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 4:19
64 Kévin Lebreton Armee de Terre + 5:05
65 Maxime Renault BigMat - Auber 93 + 5:24
66 Boris Dron Wallonie Bruxelles + 5:27
67 Anthony Turgis C.C. Nogent sur Oise + 5:30
68 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 5:37
69 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 5:37
70 Jasper Bovenhuis Koga Cycling Team + 5:41
71 Matteo Belli Nanking - Fondriest + 5:47
72 Nicolas Baldo Vorarlberg + 5:47
73 Rasmus Guldhammer Team Tre-For - Blue Water + 5:50
74 Florent Mottet Wallonie Bruxelles + 6:09
75 Lasse Bøchman Larsen Cult Energy Vital Water + 6:37
76 Maxime Le Montagner Brest Iroise Cyclisme 2000 + 6:43
77 Vincent Guezennec Brest Iroise Cyclisme 2000 + 6:43
78 Andrii Bratashchuk Kolss Cycling Team + 6:44
79 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 6:49
80 Carlos Barbero Euskadi + 8:40
81 Daniel Hoelgaard Etixx + 8:54
82 Umberto Atzori Koga Cycling Team + 9:17
83 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 9:18
84 David Le Lay Brest Iroise Cyclisme 2000 + 9:26
85 Patrick Jäger Vorarlberg + 9:33
86 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 9:51
87 Mads Pedersen Cult Energy Vital Water + 10:26
88 Benat Txoperena Euskadi + 12:12
89 Jonathan Dufrasne Wallonie Bruxelles + 12:47
90 Giacomo Forconi Nanking - Fondriest + 13:24
91 Twan Castelijns Koga Cycling Team + 13:52
92 Maxime Anciaux Wallonie Bruxelles + 14:02
93 Franck Vermeulen Roubaix - Lille Metropole + 14:21
94 Mads Würtz Schmidt Cult Energy Vital Water + 14:47
95 Jean-Lou Paiani Roubaix - Lille Metropole + 15:34
96 Miguel Minguez Euskadi + 15:48
97 Vincent Ginelli C.C. Nogent sur Oise + 16:26
98 Ivan Savitsky Russian Helicopters + 17:16
99 Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team + 17:23
100 Olivier Chevalier Wallonie Bruxelles + 21:01
DNF Emmanuel Keo C.C. Nogent sur Oise
DNF Michael Carbel Cult Energy Vital Water
DNF Rasmus Sterobo Cult Energy Vital Water
DNF Alex Frame DT Giant - Shimano
DNF Maximilian Schachmann DT Giant - Shimano
DNF Maarten Craeghs Lotto - Belisol U23
DNF Luca Taschin Nanking - Fondriest
DNF Maksim Andreev Russian Helicopters
DNF Pavel Chursin Russian Helicopters
DNF Alexander Evtushenko Russian Helicopters
DNF Aleksandr Grigoriev Russian Helicopters
DNF Andrey Sazanov Russian Helicopters
DNF Justin Jules La Pomme Marseille 13
DNF Patrick Clausen Team Tre-For - Blue Water
DNF Rasmus Quaade Team Tre-For - Blue Water
DNF Gorik Gardeyn Veranclassic - Doltcini
Information
Nation France
Date 23rd - 25th May
CAT 2.2
Other
Embed Results