Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Arctic Race | Avenir | BinckBank | Burgos | Utah

2011 Strade Bianche

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Philippe Gilbert 1982 Omega Pharma-Lotto 4:44:26120
02 Alessandro Ballan 1979 BMC Racing Team + 0096
03 Damiano Cunego 1981 Lampre - ISD + 0072
04 Jure Kocjan 1984 Team Type 1 - Sanofi + 0060
05 Fabian Cancellara 1981 Leopard Trek + 0054
06 Angel Vicioso 1977 Androni Giocattoli - CIPI + 0048
07 Oscar Gatto 1985 Farnese Vini - Neri Sottoli + 0043
08 Giovanni Visconti 1983 Farnese Vini - Neri Sottoli + 0038
09 Greg Van Avermaet 1985 BMC Racing Team + 0035
10 Fabian Wegmann 1980 Leopard Trek + 0031
11 Michael Albasini 1980 Team HTC - Highroad + 0029
12 Ryder Hesjedal 1980 Garmin-Cervélo + 0026
13 David de la Fuente 1981 Geox-TMC + 0024
14 David Gutierrez G. 1982 Geox-TMC + 0022
15 George Hincapie 1973 BMC Racing Team + 0019
16 Massimo Codol 1973 Acqua e Sapone + 0018
17 Patxi Vila 1975 De Rosa - Ceramica Flaminia + 0017
18 Emanuele Sella 1981 Androni Giocattoli - CIPI + 0016
19 Marco Pinotti 1976 Team HTC - Highroad + 0014
20 Rubens Bertogliati 1979 Team Type 1 - Sanofi + 4013
21 Francesco Failli 1983 Farnese Vini - Neri Sottoli + 4012
22 Craig Lewis 1985 Team HTC - Highroad + 4511
23 Przemyslaw Niemiec 1980 Lampre - ISD + 1:0010
24 Hayden Roulston 1981 Team HTC - Highroad + 1:158
25 Daniel Oss 1987 Liquigas-Cannondale + 1:507
26 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Lampre - ISD + 2:306
27 Stuart O'Grady 1973 Leopard Trek + 3:205
28 Mark Cavendish 1985 Team HTC - Highroad + 3:204
29 Vicente Reynès 1981 Omega Pharma-Lotto + 3:202
30 Cadel Evans 1977 BMC Racing Team + 3:201
31 Andy Schleck 1985 Leopard Trek + 3:20
32 Tiziano Dall'Antonia 1983 Liquigas-Cannondale + 3:20
33 Jose Cayetano Sarmiento 1987 Acqua e Sapone + 3:20
34 Paolo Ciavatta 1984 Acqua e Sapone + 3:20
35 Ramunas Navardauskas 1988 Garmin-Cervélo + 3:20
36 Patrik Sinkewitz [*] 1980 Farnese Vini - Neri Sottoli + 3:20
37 Alessandro Donati 1979 Acqua e Sapone + 3:20
38 Roberto Ferrari 1983 Androni Giocattoli - CIPI + 3:20
39 Maciej Bodnar 1985 Liquigas-Cannondale + 3:20
40 Daniele Ratto 1989 Geox-TMC + 3:20
41 Alan Marangoni 1984 Liquigas-Cannondale + 3:20
42 Manuele Mori 1980 Lampre - ISD + 3:20
43 Davide Ricci Bitti 1984 Farnese Vini - Neri Sottoli + 3:20
44 Leonardo Giordani 1977 Farnese Vini - Neri Sottoli + 3:20
45 Bernhard Eisel 1981 Team HTC - Highroad + 3:20
46 Paolo Longo Borghini 1980 Liquigas-Cannondale + 3:20
47 Marcel Wyss 1986 Geox-TMC + 3:20
48 Giampaolo Cheula 1979 Geox-TMC + 3:20
49 Tom Stamsnijder 1985 Leopard Trek + 3:20
50 Matthias Brändle 1989 Geox-TMC + 3:20
51 André Greipel 1982 Omega Pharma-Lotto + 3:20
52 Martin Kohler 1985 BMC Racing Team + 3:20
53 Fabio Taborre 1985 Acqua e Sapone + 3:20
54 Dmitriy Kozontchuk 1984 Geox-TMC + 3:20
55 Cameron Wurf 1983 Liquigas-Cannondale + 3:20
56 Chad Beyer 1986 BMC Racing Team + 3:20
57 Thomas Peterson 1986 Garmin-Cervélo + 3:20
58 Giario Ermeti 1981 Androni Giocattoli - CIPI + 3:20
DNF Carlos Betancur 1989 Acqua e Sapone
DNF Claudio Corioni 1982 Acqua e Sapone
DNF Francesco Di Paolo 1982 Acqua e Sapone
DNF Luca Barla 1987 Androni Giocattoli - CIPI
DNF Alessandro De Marchi 1986 Androni Giocattoli - CIPI
DNF Francesco Ginanni 1985 Androni Giocattoli - CIPI
DNF Antonio Santoro 1989 Androni Giocattoli - CIPI
DNF Mathias Frank 1986 BMC Racing Team
DNF Mauro Santambrogio 1984 BMC Racing Team
DNF Manuel Belletti 1985 Colnago - CSF Inox
DNF Marco Frapporti 1985 Colnago - CSF Inox
DNF Paolo Locatelli 1989 Colnago - CSF Inox
DNF Omar Lombardi 1989 Colnago - CSF Inox
DNF Sacha Modolo 1987 Colnago - CSF Inox
DNF Angelo Pagani 1988 Colnago - CSF Inox
DNF Andrea Pasqualon 1988 Colnago - CSF Inox
DNF Stefano Pirazzi 1987 Colnago - CSF Inox
DNF Paolo Bailetti 1980 De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF Stefano Borchi 1987 De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF Giuseppe De Maria 1984 De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF Edoardo Girardi 1985 De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF Sergio Lagana 1982 De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF Fabio Piscopiello 1985 De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF Federico Rocchetti 1986 De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF Diego Caccia 1981 Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF Matteo Rabottini 1987 Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF Tyler Farrar 1984 Garmin-Cervélo
DNF Roger Hammond 1974 Garmin-Cervélo
DNF Brett Lancaster 1979 Garmin-Cervélo
DNF Travis Meyer 1989 Garmin-Cervélo
DNF Matthew Wilson 1977 Garmin-Cervélo
DNF Vitaliy Buts 1986 Lampre - ISD
DNF Denys Kostyuk 1982 Lampre - ISD
DNF Adriano Malori 1988 Lampre - ISD
DNF Balint Szeghalmi 1980 Lampre - ISD
DNF Daniele Bennati 1980 Leopard Trek
DNF Joost Posthuma 1981 Leopard Trek
DNF Mauro Da Dalto 1981 Liquigas-Cannondale
DNF Juraj Sagan 1988 Liquigas-Cannondale
DNF Adam Hansen 1981 Omega Pharma-Lotto
DNF Olivier Kaisen 1983 Omega Pharma-Lotto
DNF Sebastian Lang 1979 Omega Pharma-Lotto
DNF Marcel Sieberg 1982 Omega Pharma-Lotto
DNF Frederik Willems 1979 Omega Pharma-Lotto
DNF Bert Grabsch 1975 Team HTC - Highroad
DNF Peter Velits 1985 Team HTC - Highroad
DNF Daniele Callegarin 1982 Team Type 1 - Sanofi
DNF Andrea Grendene 1986 Team Type 1 - Sanofi
DNF Aldo Ino Ilesic 1984 Team Type 1 - Sanofi
DNF Javier Mejias 1983 Team Type 1 - Sanofi
DNF Scott Stewart 1987 Team Type 1 - Sanofi
DNF Martijn Verschoor 1985 Team Type 1 - Sanofi
Strade Bianche
Italy - March 5th
Distance 190 km
Classification 1.1

Want to use results from
FirstCycling on your site?