Giro della Regione Friuli - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Lucca Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek 7 04:03:18
2 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia 3 + 02
3 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD 1 + 04
4 Lock Dennis Carnovali-Rime + 17
5 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 24
6 Toneatti Davide CX Italia + 24
7 Garosio Andrea Biesse-Carrera + 26
8 Granger Ben Zappi Racing Team + 41
9 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 44
10 Innocenti Andrea Parkpre Racing Team + 50
11 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 01:21
12 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 01:21
13 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 01:24
14 Kielich Timo Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:39
15 Zurlo Matteo Zalf Euromobil Fior + 01:41
16 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:42
17 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 02:21
18 Romele Alessandro Team Colpack Ballan + 02:22
19 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 02:27
20 Faresin Edoardo Zalf Euromobil Fior + 02:32
21 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 02:45
22 Diaz Alex Baqué Cycling Team + 02:49
23 Vandebosch Toon Alpecin-Deceuninck Development Team + 02:54
24 Buschek Paul Tirol KTM Cycling Team + 02:58
25 Zumer Matic Meblo Jogi Pro-Concrete + 03:07
26 Hocevar Kristjan Adria Mobil + 03:07
27 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 03:11
28 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 03:15
29 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 03:26
30 De Vet Sander Basso Team Flanders + 03:35
31 Mitchell Adam Cycling Sheffield + 03:52
32 Porta Gabriele Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 03:57
33 Berasi Michele Carnovali-Rime + 04:31
34 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 04:44
35 Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck Development Team + 04:49
36 Vanoni Filippo V.C.Mendrisio + 05:38
37 Bergagna Tommaso CX Italia + 05:38
38 Thys Joren Basso Team Flanders + 05:38
39 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 05:38
40 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 05:38
41 Colombo Raul Work Service-Vitalcare-Dynatek + 05:38
42 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 05:38
43 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 05:59
44 Cemazar Nik Adria Mobil + 06:19
45 Carta Elia Meblo Jogi Pro-Concrete + 06:49
46 Stajnar Mihael Meblo Jogi Pro-Concrete + 07:02
47 Vovk Jaka Cycling Team Kranj + 07:08
48 Wood George Cycling Sheffield + 07:23
49 Menegotto Jacopo Team Qhubeka + 07:32
50 Ceron Martin Gaiaplast Bibanese + 07:51
51 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 07:58
52 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 08:02
53 Sorarrain Gorka Baqué Cycling Team + 09:04
54 Verza Riccardo Zalf Euromobil Fior + 09:12
55 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 09:12
56 Clapasson Thomas V.C.Mendrisio + 09:12
57 Candy Nicholas Zappi Racing Team + 09:36
58 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO Development Team + 09:36
59 D'Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 09:47
60 Loiscio Giovanni Parkpre Racing Team + 09:49
61 Esquerra Azcona Enrique A.R. Monex Pro Cycling Team + 11:03
62 Brennsæter Trym EF Education-NIPPO Development Team + 11:58
63 Vandenbulcke Alex Basso Team Flanders + 13:09
64 Mueller Taj Zappi Racing Team + 13:09
65 Kirkham Will Zappi Racing Team + 14:18
66 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 15:04
67 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Fior + 15:04
68 Pozza Ettore General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 15:04
69 Guasco Mattia Team Qhubeka + 15:04
70 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 15:04
71 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 15:04
72 Botta Matteo V.C.Mendrisio + 15:04
73 Vrhovnik Luka Meblo Jogi Pro-Concrete + 15:04
74 Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic + 15:04
75 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 15:04
76 Onesti Emanuele U.C. Trevigiani Energiapura + 15:04
77 Epis Giosue Carnovali-Rime + 15:04
78 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 15:04
79 Riera Joan Albert Baqué Cycling Team + 15:04
80 Pavlic Marko Meblo Jogi Pro-Concrete + 15:04
81 Rizza Stefano Parkpre Racing Team + 15:04
82 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 15:04
83 Onaindia Beñat Baqué Cycling Team + 15:04
84 Leone Samuele CX Italia + 15:04
85 Milan Matteo Cycling Team Friuli ASD + 15:04
86 Cia Jacopo Gaiaplast Bibanese + 15:04
87 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 15:04
88 Ceolin Federico CX Italia + 15:04
89 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 15:04
90 Hartley James Cycling Sheffield + 15:04
91 Coukham Joe Cycling Sheffield + 15:04
92 Masciarelli Lorenzo CX Italia + 15:04
93 Per David Adria Mobil + 15:04
94 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 15:04
95 Jenni Luca EF Education-NIPPO Development Team + 15:04
96 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + 15:04
97 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + 15:04
98 Foldager Anders Biesse-Carrera + 15:04
99 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 15:04
100 Sanchez Ruben Team Colpack Ballan + 15:04
101 Della Lunga Francesco Team Colpack Ballan + 15:04
102 Ferri Edoardo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 15:04
103 Zambelli Samuele Work Service-Vitalcare-Dynatek + 15:04
104 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 15:04
105 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 15:04
106 Ritzinger Felix WSA KTM Graz p/b Leomo + 15:04
107 Montefiori Matteo In Emilia Romagna Cycling Team + 15:04
108 Bonanni Christian Gaiaplast Bibanese + 15:04
109 Nencini Tommaso Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 15:04
110 Saligari Giacomo V.C.Mendrisio + 15:04
111 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 16:20
112 Bertazzo Liam Maloja Pushbikers + 17:13
113 Rocchetta Cristian Zalf Euromobil Fior + 17:13
114 Collinelli Luca In Emilia Romagna Cycling Team + 17:13
115 Persico Davide Team Colpack Ballan + 17:13
116 Quartucci Lorenzo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 17:13
117 Burchio Federico Work Service-Vitalcare-Dynatek + 17:13
118 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 17:13
119 Bruno Andrea Alfio Parkpre Racing Team + 17:13
120 Giordani Carloalberto Biesse-Carrera + 19:31
121 Moro Riccardo Parkpre Racing Team + 19:31
122 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 19:31
123 Agirrebeitia Mikel Baqué Cycling Team + 19:34
124 Wafler Tim Tirol KTM Cycling Team + 20:34
125 Spoljar Jaka Adria Mobil + 20:34
126 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 20:34
127 Fiaschi Matteo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 20:34
128 Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team + 20:34
129 Belleri Michael Biesse-Carrera + 20:34
130 Baseggio Matteo U.C. Trevigiani Energiapura + 20:34
131 Filutas Viktor Adria Mobil + 20:34
132 Hansen Adam WSA KTM Graz p/b Leomo + 20:34
133 Horvat Ziga Hrinkow Advarics + 20:34
134 Yakovlev Mykyta U.C. Trevigiani Energiapura + 21:01
135 Polese Ivano Gaiaplast Bibanese + 21:42
136 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 21:44
137 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 21:44
138 Messieri Alessandro In Emilia Romagna Cycling Team + 21:53
DNF Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team
DNF Sarc Leon Cycling Team Kranj
Pos Rider Team Time
1 3 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team 08:01:30
2 5 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 02
3 2 Toneatti Davide CX Italia + 03
4 3 Zurlo Matteo Zalf Euromobil Fior + 57
5 6 Garosio Andrea Biesse-Carrera + 01:07
6 40 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:14
7 49 Lucca Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:15
8 43 Lock Dennis Carnovali-Rime + 01:30
9 33 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 01:54
10 49 Innocenti Andrea Parkpre Racing Team + 02:09
11 9 Vandebosch Toon Alpecin-Deceuninck Development Team + 02:23
12 18 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:23
13 25 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 02:30
14 35 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 02:37
15 6 Kielich Timo Alpecin-Deceuninck Development Team + 02:38
16 38 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:57
17 73 Granger Ben Zappi Racing Team + 03:14
18 3 Faresin Edoardo Zalf Euromobil Fior + 03:18
19 48 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 03:58
20 12 Buschek Paul Tirol KTM Cycling Team + 04:01
21 51 Romele Alessandro Team Colpack Ballan + 04:10
22 11 Hocevar Kristjan Adria Mobil + 04:11
23 42 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 04:22
24 19 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 04:36
25 44 Zumer Matic Meblo Jogi Pro-Concrete + 04:47
26 51 Diaz Alex Baqué Cycling Team + 04:52
27 21 Porta Gabriele Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 05:09
28 38 De Vet Sander Basso Team Flanders + 05:12
29 52 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 05:21
30 61 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 05:44
31 11 Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck Development Team + 05:48
32 38 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 06:26
33 62 Mitchell Adam Cycling Sheffield + 06:32
34 12 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 06:37
35 12 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 06:50
36 19 Colombo Raul Work Service-Vitalcare-Dynatek + 06:53
37 49 Berasi Michele Carnovali-Rime + 06:57
38 4 Cemazar Nik Adria Mobil + 07:23
39 44 Bergagna Tommaso CX Italia + 07:51
40 44 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 08:15
41 56 Vanoni Filippo V.C.Mendrisio + 08:26
42 14 Menegotto Jacopo Team Qhubeka + 08:34
43 26 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 08:53
44 20 Wood George Cycling Sheffield + 08:59
45 35 Vovk Jaka Cycling Team Kranj + 09:12
46 62 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 09:16
47 15 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 09:21
48 39 Sorarrain Gorka Baqué Cycling Team + 09:37
49 61 Thys Joren Basso Team Flanders + 09:42
50 34 Verza Riccardo Zalf Euromobil Fior + 09:58
51 22 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 10:14
52 50 Stajnar Mihael Meblo Jogi Pro-Concrete + 10:15
53 14 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO Development Team + 10:45
54 9 D'Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 11:13
55 51 Ceron Martin Gaiaplast Bibanese + 11:13
56 43 Clapasson Thomas V.C.Mendrisio + 12:00
57 22 Brennsæter Trym EF Education-NIPPO Development Team + 13:07
58 50 Vandenbulcke Alex Basso Team Flanders + 13:16
59 65 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 14:16
60 57 Per David Adria Mobil + 14:38
61 55 Epis Giosue Carnovali-Rime + 14:47
62 50 Loiscio Giovanni Parkpre Racing Team + 15:36
63 53 Foldager Anders Biesse-Carrera + 15:45
64 46 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 15:55
65 46 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Fior + 15:59
66 45 Esquerra Azcona Enrique A.R. Monex Pro Cycling Team + 16:01
67 43 Onesti Emanuele U.C. Trevigiani Energiapura + 16:05
68 42 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 16:06
69 42 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 16:06
70 34 Leone Samuele CX Italia + 16:13
71 34 Masciarelli Lorenzo CX Italia + 16:13
72 32 Ceolin Federico CX Italia + 16:13
73 28 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 16:16
74 24 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 16:17
75 23 Zambelli Samuele Work Service-Vitalcare-Dynatek + 16:19
76 18 Rizza Stefano Parkpre Racing Team + 16:23
77 16 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 16:27
78 10 Pozza Ettore General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 16:41
79 28 Mueller Taj Zappi Racing Team + 16:46
80 7 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 16:52
81 7 Sanchez Ruben Team Colpack Ballan + 16:54
82 7 Onaindia Beñat Baqué Cycling Team + 17:07
83 7 Riera Joan Albert Baqué Cycling Team + 17:07
84 6 Ritzinger Felix WSA KTM Graz p/b Leomo + 17:07
85 6 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 17:08
86 4 Guasco Mattia Team Qhubeka + 17:11
87 Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic + 17:31
88 1 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 17:36
89 4 Milan Matteo Cycling Team Friuli ASD + 17:39
90 4 Ferri Edoardo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 17:42
91 5 Pavlic Marko Meblo Jogi Pro-Concrete + 17:48
92 6 Saligari Giacomo V.C.Mendrisio + 17:52
93 79 Rocchetta Cristian Zalf Euromobil Fior + 17:59
94 63 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 18:16
95 8 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 18:18
96 8 Bonanni Christian Gaiaplast Bibanese + 18:18
97 53 Quartucci Lorenzo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 18:25
98 45 Burchio Federico Work Service-Vitalcare-Dynatek + 18:28
99 39 Bruno Andrea Alfio Parkpre Racing Team + 18:32
100 9 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 18:42
101 30 Persico Davide Team Colpack Ballan + 19:01
102 29 Carta Elia Meblo Jogi Pro-Concrete + 19:13
103 11 Bertazzo Liam Maloja Pushbikers + 19:47
104 92 Giordani Carloalberto Biesse-Carrera + 20:12
105 48 Moro Riccardo Parkpre Racing Team + 20:50
106 7 Nencini Tommaso Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 20:56
107 94 Belleri Michael Biesse-Carrera + 21:15
108 6 Della Lunga Francesco Team Colpack Ballan + 21:32
109 84 Baseggio Matteo U.C. Trevigiani Energiapura + 21:35
110 69 Horvat Ziga Hrinkow Advarics + 21:44
111 6 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 22:49
112 27 Fiaschi Matteo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 22:50
113 25 Candy Nicholas Zappi Racing Team + 22:53
114 1 Montefiori Matteo In Emilia Romagna Cycling Team + 23:30
115 15 Wafler Tim Tirol KTM Cycling Team + 23:40
116 28 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 24:11
117 1 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 26:33
118 5 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + 26:51
119 8 Jenni Luca EF Education-NIPPO Development Team + 26:59
120 8 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 27:00
121 8 Hartley James Cycling Sheffield + 27:21
122 8 Coukham Joe Cycling Sheffield + 27:21
123 9 Vrhovnik Luka Meblo Jogi Pro-Concrete + 27:30
124 15 Kirkham Will Zappi Racing Team + 27:37
125 8 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + 27:56
126 9 Cia Jacopo Gaiaplast Bibanese + 28:00
127 13 Botta Matteo V.C.Mendrisio + 28:36
128 8 Collinelli Luca In Emilia Romagna Cycling Team + 28:50
129 12 Agirrebeitia Mikel Baqué Cycling Team + 29:12
130 14 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 31:01
131 10 Hansen Adam WSA KTM Graz p/b Leomo + 32:19
132 6 Spoljar Jaka Adria Mobil + 32:24
133 8 Filutas Viktor Adria Mobil + 32:24
134 15 Messieri Alessandro In Emilia Romagna Cycling Team + 32:38
135 13 Yakovlev Mykyta U.C. Trevigiani Energiapura + 32:48
136 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 33:36
137 Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team + 33:36
138 4 Polese Ivano Gaiaplast Bibanese + 34:38
Pos Rider Team Time
1 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team 08:01:30
2 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:14
3 Lock Dennis Carnovali-Rime + 01:30
4 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:23
5 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:57
6 Buschek Paul Tirol KTM Cycling Team + 04:01
7 Romele Alessandro Team Colpack Ballan + 04:10
8 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 04:22
9 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 05:21
10 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 05:44
11 Mitchell Adam Cycling Sheffield + 06:32
12 Berasi Michele Carnovali-Rime + 06:57
13 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 08:15
14 Vanoni Filippo V.C.Mendrisio + 08:26
15 Wood George Cycling Sheffield + 08:59
16 Vovk Jaka Cycling Team Kranj + 09:12
17 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 10:14
18 D'Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 11:13
19 Brennsæter Trym EF Education-NIPPO Development Team + 13:07
20 Epis Giosue Carnovali-Rime + 14:47
21 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Fior + 15:59
22 Esquerra Azcona Enrique A.R. Monex Pro Cycling Team + 16:01
23 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 16:06
24 Masciarelli Lorenzo CX Italia + 16:13
25 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 16:16
26 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 16:17
27 Sanchez Ruben Team Colpack Ballan + 16:54
28 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 17:08
29 Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic + 17:31
30 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 17:36
31 Milan Matteo Cycling Team Friuli ASD + 17:39
32 Saligari Giacomo V.C.Mendrisio + 17:52
33 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 18:16
34 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 18:18
35 Bruno Andrea Alfio Parkpre Racing Team + 18:32
36 Fiaschi Matteo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 22:50
37 Montefiori Matteo In Emilia Romagna Cycling Team + 23:30
38 Wafler Tim Tirol KTM Cycling Team + 23:40
39 Jenni Luca EF Education-NIPPO Development Team + 26:59
40 Hartley James Cycling Sheffield + 27:21
41 Kirkham Will Zappi Racing Team + 27:37
42 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + 27:56
43 Cia Jacopo Gaiaplast Bibanese + 28:00
44 Botta Matteo V.C.Mendrisio + 28:36
45 Collinelli Luca In Emilia Romagna Cycling Team + 28:50
46 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 31:01
47 Spoljar Jaka Adria Mobil + 32:24
48 Messieri Alessandro In Emilia Romagna Cycling Team + 32:38
49 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 33:36
50 Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team + 33:36
51 Polese Ivano Gaiaplast Bibanese + 34:38

Information