Giro della Regione Friuli - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Epis Giosue Carnovali-Rime 7 03:34:58
2 Vandebosch Toon Alpecin-Deceuninck Development Team 3 + 00
3 Zurlo Matteo Zalf Euromobil Fior 1 + 00
4 Sorarrain Gorka Baqué Cycling Team + 00
5 Per David Adria Mobil + 00
6 Toneatti Davide CX Italia + 00
7 Vandenbulcke Alex Basso Team Flanders + 00
8 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 07
9 Persico Davide Team Colpack Ballan + 01:30
10 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Fior + 01:30
11 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 01:30
12 Foldager Anders Biesse-Carrera + 01:30
13 Zambelli Samuele Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:30
14 Onesti Emanuele U.C. Trevigiani Energiapura + 01:30
15 Stajnar Mihael Meblo Jogi Pro-Concrete + 01:30
16 Baseggio Matteo U.C. Trevigiani Energiapura + 01:30
17 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 01:30
18 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 01:30
19 Onaindia Beñat Baqué Cycling Team + 01:30
20 Horvat Ziga Hrinkow Advarics + 01:30
21 Brennsæter Trym EF Education-NIPPO Development Team + 01:30
22 Garosio Andrea Biesse-Carrera + 01:30
23 Quartucci Lorenzo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 01:30
24 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 01:30
25 Rocchetta Cristian Zalf Euromobil Fior + 01:30
26 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:30
27 Zumer Matic Meblo Jogi Pro-Concrete + 01:30
28 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 01:30
29 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 01:30
30 Granger Ben Zappi Racing Team + 01:30
31 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 01:30
32 De Vet Sander Basso Team Flanders + 01:30
33 Giordani Carloalberto Biesse-Carrera + 01:30
34 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:30
35 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 01:30
36 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:30
37 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 01:30
38 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 01:30
39 Vanoni Filippo V.C.Mendrisio + 01:30
40 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 01:30
41 Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:30
42 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 01:30
43 Kielich Timo Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:30
44 Bertazzo Liam Maloja Pushbikers + 01:30
45 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 01:30
46 Faresin Edoardo Zalf Euromobil Fior + 01:30
47 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 01:30
48 Moro Riccardo Parkpre Racing Team + 01:30
49 Burchio Federico Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:30
50 Saligari Giacomo V.C.Mendrisio + 01:30
51 Wood George Cycling Sheffield + 01:30
52 Vovk Jaka Cycling Team Kranj + 01:30
53 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 01:30
54 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 01:30
55 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:30
56 Riera Joan Albert Baqué Cycling Team + 01:30
57 Rizza Stefano Parkpre Racing Team + 01:30
58 Leone Samuele CX Italia + 01:30
59 Hocevar Kristjan Adria Mobil + 01:30
60 Thys Joren Basso Team Flanders + 01:30
61 Innocenti Andrea Parkpre Racing Team + 01:30
62 Masciarelli Lorenzo CX Italia + 01:30
63 Colombo Raul Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:30
64 Belleri Michael Biesse-Carrera + 01:30
65 Porta Gabriele Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 01:30
66 Buschek Paul Tirol KTM Cycling Team + 01:30
67 Bruno Andrea Alfio Parkpre Racing Team + 01:30
68 Diaz Alex Baqué Cycling Team + 01:30
69 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 01:30
70 Sanchez Ruben Team Colpack Ballan + 01:30
71 Clapasson Thomas V.C.Mendrisio + 01:30
72 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:30
73 Romele Alessandro Team Colpack Ballan + 01:30
74 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 01:30
75 Pozza Ettore General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:30
76 Berasi Michele Carnovali-Rime + 01:30
77 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 01:30
78 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:30
79 Verza Riccardo Zalf Euromobil Fior + 01:30
80 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO Development Team + 01:30
81 Menegotto Jacopo Team Qhubeka + 01:30
82 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 01:30
83 Ceolin Federico CX Italia + 01:30
84 Lucca Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:30
85 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 01:30
86 Cemazar Nik Adria Mobil + 01:30
87 Lock Dennis Carnovali-Rime + 01:30
88 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 01:30
89 Milan Matteo Cycling Team Friuli ASD + 01:30
90 D'Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:44
91 Loiscio Giovanni Parkpre Racing Team + 01:51
92 Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic + 02:34
93 Mueller Taj Zappi Racing Team + 02:34
94 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 02:34
95 Pavlic Marko Meblo Jogi Pro-Concrete + 02:34
96 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 02:34
97 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 02:34
98 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 02:34
99 Bonanni Christian Gaiaplast Bibanese + 02:34
100 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:34
101 Esquerra Azcona Enrique A.R. Monex Pro Cycling Team + 02:34
102 Mitchell Adam Cycling Sheffield + 02:34
103 Bergagna Tommaso CX Italia + 02:34
104 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 02:34
105 Guasco Mattia Team Qhubeka + 02:34
106 Ritzinger Felix WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:34
107 Fiaschi Matteo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 02:34
108 Sarc Leon Cycling Team Kranj + 02:34
109 Ferri Edoardo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 02:34
110 Ceron Martin Gaiaplast Bibanese + 02:42
111 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 03:03
112 Wafler Tim Tirol KTM Cycling Team + 03:33
113 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 06:10
114 Della Lunga Francesco Team Colpack Ballan + 06:10
115 Nencini Tommaso Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 06:10
116 Agirrebeitia Mikel Baqué Cycling Team + 09:05
117 Montefiori Matteo In Emilia Romagna Cycling Team + 09:05
118 Messieri Alessandro In Emilia Romagna Cycling Team + 09:05
119 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 09:09
120 Hartley James Cycling Sheffield + 12:11
121 Coukham Joe Cycling Sheffield + 12:11
122 Botta Matteo V.C.Mendrisio + 12:14
123 Carta Elia Meblo Jogi Pro-Concrete + 12:14
124 Candy Nicholas Zappi Racing Team + 12:14
125 Yakovlev Mykyta U.C. Trevigiani Energiapura + 12:16
126 Collinelli Luca In Emilia Romagna Cycling Team + 12:16
127 Polese Ivano Gaiaplast Bibanese + 12:16
128 Jenni Luca EF Education-NIPPO Development Team + 12:16
129 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + 12:16
130 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 12:16
131 Vrhovnik Luka Meblo Jogi Pro-Concrete + 12:16
132 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 12:16
133 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 12:16
134 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + 12:16
135 Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team + 12:16
136 Kirkham Will Zappi Racing Team + 12:16
137 Filutas Viktor Adria Mobil + 12:16
138 Spoljar Jaka Adria Mobil + 12:16
139 Hansen Adam WSA KTM Graz p/b Leomo + 12:16
140 Cia Jacopo Gaiaplast Bibanese + 12:16
DNF Peyrot Balvanera Jorge A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF McKay James Cycling Sheffield
DNF Olivo Bryan Cycling Team Friuli ASD
DNF Cvjeticanin Maks Cycling Team Kranj
DNF Taffarel Andrea Gaiaplast Bibanese
DNF Rosner Linus Tirol KTM Cycling Team
DNF Cao Marco U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Aldegheri Davide V.C.Mendrisio
DNF Kerschbaumer Leo WSA KTM Graz p/b Leomo
Pos Rider Team Time
1 8 Zurlo Matteo Zalf Euromobil Fior 03:57:28
2 24 Vandebosch Toon Alpecin-Deceuninck Development Team + 13
3 38 Per David Adria Mobil + 18
4 19 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 20
5 43 Toneatti Davide CX Italia + 23
6 62 Epis Giosue Carnovali-Rime + 27
7 6 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 42
8 84 Vandenbulcke Alex Basso Team Flanders + 51
9 97 Sorarrain Gorka Baqué Cycling Team + 01:17
10 5 Foldager Anders Biesse-Carrera + 01:25
11 3 Garosio Andrea Biesse-Carrera + 01:25
12 5 Giordani Carloalberto Biesse-Carrera + 01:25
13 7 Belleri Michael Biesse-Carrera + 01:25
14 2 Rocchetta Cristian Zalf Euromobil Fior + 01:30
15 4 Faresin Edoardo Zalf Euromobil Fior + 01:30
16 6 Verza Riccardo Zalf Euromobil Fior + 01:30
17 3 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 01:35
18 2 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 01:35
19 2 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Fior + 01:39
20 2 Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:43
21 3 Kielich Timo Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:43
22 2 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:43
23 2 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:43
24 7 Onesti Emanuele U.C. Trevigiani Energiapura + 01:45
25 4 Baseggio Matteo U.C. Trevigiani Energiapura + 01:45
26 7 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 01:46
27 7 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 01:46
28 4 Menegotto Jacopo Team Qhubeka + 01:46
29 25 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 01:46
30 27 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 01:46
31 5 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 01:47
32 6 Buschek Paul Tirol KTM Cycling Team + 01:47
33 12 Hocevar Kristjan Adria Mobil + 01:48
34 8 Cemazar Nik Adria Mobil + 01:48
35 16 Brennsæter Trym EF Education-NIPPO Development Team + 01:53
36 14 Leone Samuele CX Italia + 01:53
37 9 Masciarelli Lorenzo CX Italia + 01:53
38 15 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 01:53
39 15 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO Development Team + 01:53
40 9 Ceolin Federico CX Italia + 01:53
41 14 Horvat Ziga Hrinkow Advarics + 01:54
42 16 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 01:54
43 13 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 01:54
44 21 Quartucci Lorenzo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 01:56
45 17 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:56
46 14 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:56
47 12 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:56
48 15 Porta Gabriele Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 01:56
49 21 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 01:57
50 19 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 01:57
51 20 Lock Dennis Carnovali-Rime + 01:57
52 24 Zambelli Samuele Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:59
53 19 Burchio Federico Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:59
54 19 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:59
55 20 Colombo Raul Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:59
56 18 Lucca Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:59
57 22 Moro Riccardo Parkpre Racing Team + 02:03
58 20 Rizza Stefano Parkpre Racing Team + 02:03
59 21 Innocenti Andrea Parkpre Racing Team + 02:03
60 17 Bruno Andrea Alfio Parkpre Racing Team + 02:03
61 22 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 02:07
62 22 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 02:07
63 2 D'Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 02:10
64 22 Wood George Cycling Sheffield + 02:20
65 29 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 02:21
66 27 De Vet Sander Basso Team Flanders + 02:21
67 24 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 02:21
68 27 Pozza Ettore General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 02:21
69 28 Zumer Matic Meblo Jogi Pro-Concrete + 02:24
70 30 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 02:26
71 33 Persico Davide Team Colpack Ballan + 02:32
72 29 Romele Alessandro Team Colpack Ballan + 02:32
73 30 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 02:32
74 31 Sanchez Ruben Team Colpack Ballan + 02:34
75 34 Onaindia Beñat Baqué Cycling Team + 02:47
76 32 Riera Joan Albert Baqué Cycling Team + 02:47
77 33 Diaz Alex Baqué Cycling Team + 02:47
78 57 Ritzinger Felix WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:47
79 34 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 02:48
80 34 Vovk Jaka Cycling Team Kranj + 02:48
81 46 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 02:50
82 42 Guasco Mattia Team Qhubeka + 02:51
83 36 Bergagna Tommaso CX Italia + 02:57
84 37 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 03:00
85 19 Fiaschi Matteo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 03:00
86 39 Berasi Michele Carnovali-Rime + 03:10
87 5 Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic + 03:11
88 7 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 03:11
89 71 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 03:16
90 36 Granger Ben Zappi Racing Team + 03:17
91 36 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 03:17
92 40 Bertazzo Liam Maloja Pushbikers + 03:18
93 42 Milan Matteo Cycling Team Friuli ASD + 03:19
94 9 Ferri Edoardo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 03:22
95 7 Mitchell Adam Cycling Sheffield + 03:24
96 Pavlic Marko Meblo Jogi Pro-Concrete + 03:28
97 41 Vanoni Filippo V.C.Mendrisio + 03:32
98 39 Saligari Giacomo V.C.Mendrisio + 03:32
99 40 Clapasson Thomas V.C.Mendrisio + 03:32
100 63 Wafler Tim Tirol KTM Cycling Team + 03:50
101 11 Sarc Leon Cycling Team Kranj + 03:52
102 39 Stajnar Mihael Meblo Jogi Pro-Concrete + 03:57
103 39 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 03:58
104 12 Bonanni Christian Gaiaplast Bibanese + 03:58
105 38 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 04:02
106 12 Ceron Martin Gaiaplast Bibanese + 04:06
107 22 Mueller Taj Zappi Racing Team + 04:21
108 26 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 04:22
109 22 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 04:22
110 36 Thys Joren Basso Team Flanders + 04:48
111 33 Esquerra Azcona Enrique A.R. Monex Pro Cycling Team + 05:42
112 37 Loiscio Giovanni Parkpre Racing Team + 06:31
113 49 Nencini Tommaso Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 06:36
114 12 Della Lunga Francesco Team Colpack Ballan + 07:12
115 100 Montefiori Matteo In Emilia Romagna Cycling Team + 09:10
116 31 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 10:01
117 10 Agirrebeitia Mikel Baqué Cycling Team + 10:22
118 15 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 10:57
119 21 Messieri Alessandro In Emilia Romagna Cycling Team + 11:29
120 107 Collinelli Luca In Emilia Romagna Cycling Team + 12:21
121 102 Hansen Adam WSA KTM Graz p/b Leomo + 12:29
122 94 Yakovlev Mykyta U.C. Trevigiani Energiapura + 12:31
123 96 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + 12:31
124 85 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 12:33
125 81 Filutas Viktor Adria Mobil + 12:34
126 83 Spoljar Jaka Adria Mobil + 12:34
127 75 Jenni Luca EF Education-NIPPO Development Team + 12:39
128 71 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 12:40
129 40 Hartley James Cycling Sheffield + 13:01
130 40 Coukham Joe Cycling Sheffield + 13:01
131 33 Carta Elia Meblo Jogi Pro-Concrete + 13:08
132 33 Vrhovnik Luka Meblo Jogi Pro-Concrete + 13:10
133 18 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + 13:36
134 17 Polese Ivano Gaiaplast Bibanese + 13:40
135 16 Cia Jacopo Gaiaplast Bibanese + 13:40
136 14 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 13:46
137 13 Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team + 13:46
138 10 Candy Nicholas Zappi Racing Team + 14:01
139 9 Kirkham Will Zappi Racing Team + 14:03
140 4 Botta Matteo V.C.Mendrisio + 14:16
Pos Rider Team Time
1 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team 03:57:48
2 Epis Giosue Carnovali-Rime + 07
3 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Fior + 01:19
4 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:23
5 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 01:26
6 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 01:26
7 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 01:26
8 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 01:27
9 Buschek Paul Tirol KTM Cycling Team + 01:27
10 Brennsæter Trym EF Education-NIPPO Development Team + 01:33
11 Masciarelli Lorenzo CX Italia + 01:33
12 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:36
13 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:36
14 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 01:37
15 Lock Dennis Carnovali-Rime + 01:37
16 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:39
17 Bruno Andrea Alfio Parkpre Racing Team + 01:43
18 D'Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:50
19 Wood George Cycling Sheffield + 02:00
20 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 02:01
21 Romele Alessandro Team Colpack Ballan + 02:12
22 Sanchez Ruben Team Colpack Ballan + 02:14
23 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 02:28
24 Vovk Jaka Cycling Team Kranj + 02:28
25 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 02:30
26 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 02:40
27 Fiaschi Matteo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 02:40
28 Berasi Michele Carnovali-Rime + 02:50
29 Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic + 02:51
30 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:56
31 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 02:57
32 Milan Matteo Cycling Team Friuli ASD + 02:59
33 Mitchell Adam Cycling Sheffield + 03:04
34 Vanoni Filippo V.C.Mendrisio + 03:12
35 Saligari Giacomo V.C.Mendrisio + 03:12
36 Wafler Tim Tirol KTM Cycling Team + 03:30
37 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 03:38
38 Esquerra Azcona Enrique A.R. Monex Pro Cycling Team + 05:22
39 Montefiori Matteo In Emilia Romagna Cycling Team + 08:50
40 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 09:41
41 Messieri Alessandro In Emilia Romagna Cycling Team + 11:09
42 Collinelli Luca In Emilia Romagna Cycling Team + 12:01
43 Spoljar Jaka Adria Mobil + 12:14
44 Jenni Luca EF Education-NIPPO Development Team + 12:19
45 Hartley James Cycling Sheffield + 12:41
46 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + 13:16
47 Polese Ivano Gaiaplast Bibanese + 13:20
48 Cia Jacopo Gaiaplast Bibanese + 13:20
49 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 13:26
50 Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team + 13:26
51 Kirkham Will Zappi Racing Team + 13:43
52 Botta Matteo V.C.Mendrisio + 13:56

Information