Giro della Regione Friuli

UCI, Stage race, 1st -4th September 2022, Italy

GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck DT 11:17:2240
02 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 0130
03 Toneatti Davide CX Italia + 0325
04 Zurlo Matteo Zalf Euromobil Fior + 5720
05 Garosio Andrea Biesse-Carrera + 01:0715
06 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:1410
07 Lucca Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:265
08 Lock Dennis Carnovali-Rime + 01:303
09 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 01:543
10 Innocenti Andrea Parkpre Racing Team + 02:093
11 Vandebosch Toon Alpecin-Deceuninck DT + 02:23
12 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:23
13 Berhe Welay EF Education-NIPPO DT + 02:30
14 Kielich Timo Alpecin-Deceuninck DT + 02:38
15 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 02:48
16 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 03:08
17 Granger Ben Zappi Racing Team + 03:14
18 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 03:58
19 Faresin Edoardo Zalf Euromobil Fior + 03:59
20 Buschek Paul Tirol KTM Cycling Team + 04:01
21 Romele Alessandro Team Colpack Ballan + 04:10
22 Hocevar Kristjan Adria Mobil + 04:11
23 De Clercq Seppe Basso Team Flanders + 04:22
24 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 04:47
25 Zumer Matic Meblo Jogi Pro-Concrete + 04:58
26 Diaz Alex Baqué Cycling Team + 05:03
27 De Vet Sander Basso Team Flanders + 05:12
28 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 05:21
29 Porta Gabriele Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 05:25
30 Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck DT + 06:04
31 Tracz Szymon EF Education-NIPPO DT + 06:26
32 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 06:37
33 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 06:39
34 Mitchell Adam Cycling Sheffield + 06:43
35 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 07:01
36 Colombo Raul Work Service-Vitalcare-Dynatek + 07:04
37 Berasi Michele Carnovali-Rime + 07:08
38 Cemazar Nik Adria Mobil + 07:47
39 Bergagna Tommaso CX Italia + 08:02
40 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 08:15
41 Vanoni Filippo V.C.Mendrisio + 08:37
42 Menegotto Jacopo Team Qhubeka + 08:45
43 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 08:53
44 Wood George Cycling Sheffield + 09:10
45 Vovk Jaka Cycling Team Kranj + 09:12
46 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 09:32
47 Sorarrain Gorka Baqué Cycling Team + 09:37
48 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 09:40
49 Stajnar Mihael Meblo Jogi Pro-Concrete + 10:15
50 Verza Riccardo Zalf Euromobil Fior + 10:21
51 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 10:30
52 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO DT + 10:45
53 Thys Joren Basso Team Flanders + 10:57
54 D'Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 11:37
55 Ceron Martin Gaiaplast Bibanese + 12:08
56 Clapasson Thomas V.C.Mendrisio + 12:11
57 Brennsæter Trym EF Education-NIPPO DT + 13:07
58 Per David Adria Mobil + 14:38
59 Epis Giosue Carnovali-Rime + 14:47
60 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 15:11
61 Vandenbulcke Alex Basso Team Flanders + 15:51
62 Foldager Anders Biesse-Carrera + 15:56
63 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Fior + 15:59
64 Esquerra Azcona Enrique A.R. Monex Pro Cycling Team + 16:01
65 Onesti Emanuele U.C. Trevigiani Energiapura + 16:05
66 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 16:06
67 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 16:06
68 Leone Samuele CX Italia + 16:13
69 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 16:17
70 Zambelli Samuele Work Service-Vitalcare-Dynatek + 16:19
71 Rizza Stefano Parkpre Racing Team + 16:23
72 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 16:27
73 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 16:27
74 Ceolin Federico CX Italia + 16:29
75 Loiscio Giovanni Parkpre Racing Team + 16:31
76 Pozza Ettore General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 16:52
77 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 16:52
78 Sanchez Ruben Team Colpack Ballan + 16:54
79 Riera Joan Albert Baqué Cycling Team + 17:07
80 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 17:08
81 Mueller Taj Zappi Racing Team + 17:10
82 Onaindia Beñat Baqué Cycling Team + 17:18
83 Ritzinger Felix WSA KTM Graz p/b Leomo + 17:18
84 Masciarelli Lorenzo CX Italia + 17:31
85 Milan Matteo Cycling Team Friuli ASD + 17:50
86 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 17:52
87 Rocchetta Cristian Zalf Euromobil Fior + 17:59
88 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 18:16
89 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 18:18
90 Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic + 18:21
91 Saligari Giacomo V.C.Mendrisio + 18:26
92 Burchio Federico Work Service-Vitalcare-Dynatek + 18:28
93 Reißig Patrick Maloja Pushbikers + 18:42
94 Quartucci Lorenzo Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 18:57
95 Bonanni Christian Gaiaplast Bibanese + 18:59
96 Persico Davide Team Colpack Ballan + 19:01
97 Guasco Mattia Team Qhubeka + 19:10
98 Pavlic Marko Meblo Jogi Pro-Concrete + 19:10
99 Bruno Andrea Alfio Parkpre Racing Team + 19:22
100 Bertazzo Liam Maloja Pushbikers + 19:47
101 Ferri Edoardo Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 19:50
102 Carta Elia Meblo Jogi Pro-Concrete + 20:03
103 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 20:52
104 Nencini Tommaso Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 20:56
105 Moro Riccardo Parkpre Racing Team + 21:01
106 Belleri Michael Biesse-Carrera + 21:15
107 Della Lunga Francesco Team Colpack Ballan + 21:32
108 Baseggio Matteo U.C. Trevigiani Energiapura + 21:35
109 Horvat Ziga Hrinkow Advarics + 21:44
110 Giordani Carloalberto Biesse-Carrera + 22:45
111 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 22:49
112 Candy Nicholas Zappi Racing Team + 22:53
113 Fiaschi Matteo Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 23:01
114 Montefiori Matteo In Emilia Romagna Cycling Team + 23:30
115 Wafler Tim Tirol KTM Cycling Team + 23:40
116 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 24:11
117 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 26:49
118 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + 27:15
119 Hartley James Cycling Sheffield + 27:21
120 Coukham Joe Cycling Sheffield + 27:37
121 Jenni Luca EF Education-NIPPO DT + 27:44
122 Kirkham William Zappi Racing Team + 27:53
123 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + 27:56
124 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 28:14
125 Vrhovnik Luka Meblo Jogi Pro-Concrete + 28:20
126 Cia Jacopo Gaiaplast Bibanese + 28:32
127 Botta Matteo V.C.Mendrisio + 28:36
128 Collinelli Luca In Emilia Romagna Cycling Team + 28:50
129 Agirrebeitia Mikel Baqué Cycling Team + 29:23
130 Spoljar Jaka Adria Mobil + 32:24
131 Macek Matic Ljubljana Gusto Santic + 32:37
132 Messieri Alessandro In Emilia Romagna Cycling Team + 32:38
133 Yakovlev Mykyta U.C. Trevigiani Energiapura + 32:48
134 Hansen Adam WSA KTM Graz p/b Leomo + 33:09
135 Filutas Viktor Adria Mobil + 33:37
136 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 34:00
DNF Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Peyrot Balvanera Jorge A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Bogna Alex Alpecin-Deceuninck DT
DNF McKay James Cycling Sheffield
DNF Olivo Bryan Cycling Team Friuli ASD
DNF Cvjeticanin Maks Cycling Team Kranj
DNF Sarc Leon Cycling Team Kranj
DNF Polese Ivano Gaiaplast Bibanese
DNF Taffarel Andrea Gaiaplast Bibanese
DNF Rapp Jonas Hrinkow Advarics
DNF Rosner Linus Tirol KTM Cycling Team
DNF Cao Marco U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Aldegheri Davide V.C.Mendrisio
DNF Kerschbaumer Leo WSA KTM Graz p/b Leomo

Information