Giro della Regione Friuli - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Daniel Auer WSA KTM Graz 03:13:117
02 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 043
03 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 081
04 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 08
05 Jordan Habets Amsterdam Racing Academy + 08
06 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 08
07 Samuele Zoccarato Bardiani CSF Faizanè + 08
08 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 08
09 Fabio Di Guglielmo MG.K vis VPM + 08
10 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 08
11 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 08
12 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 56
13 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 56
14 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 56
15 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 56
16 Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 56
17 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 56
18 Giosue Epis Iseo - Rime - Carnovali + 56
19 Gleb Syritsa Russia + 56
20 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 56
21 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 56
22 Nicolas Gomez Team Colpack Ballan + 56
23 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 56
24 Dzianis Marchuk Minsk CC + 56
25 Arnaud Tendon Switzerland + 56
26 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 56
27 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 56
28 Daan Hoeks Amsterdam Racing Academy + 56
29 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 56
30 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 56
31 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 56
32 Ivan Cobo Cayon Equipo Kern Pharma + 56
33 Marco Cao Work Service-Marchiol-Dynatek + 56
34 Matthew Kingston Holdsworth Zappi RT + 56
35 Antonio Puppio Team Qhubeka + 56
36 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 56
37 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 56
38 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 56
39 Anze Skok Ljubljana Gusto Santic + 56
40 Carlo Francesco Favretto Pedale Scaligero + 56
41 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 56
42 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 56
43 Joe Baker Holdsworth Zappi RT + 56
44 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 56
45 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 56
46 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 56
47 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 56
48 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 56
49 Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio + 56
50 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 56
51 Jaka Primozic KK Kranj + 56
52 Aljaz Jarc Adria Mobil + 56
53 Gal Glivar Adria Mobil + 56
54 Elias Maris Basso Team Flanders + 56
55 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 56
56 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 56
57 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 56
58 Federico Iacomoni Iseo - Rime - Carnovali + 56
59 Riccardo Dalla Pola Gallina-Ekotek-Colosio + 56
60 Felix Stehli NIPPO-Provence-PTS Conti + 56
61 Fabio Christen NIPPO-Provence-PTS Conti + 56
62 Maximilian Schmidbauer WSA KTM Graz + 56
63 Yauheni Karaliok Minsk CC + 56
64 Niek Voogt Amsterdam Racing Academy + 56
65 Egor Igoshev Russia + 56
66 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 56
67 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 56
68 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 56
69 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 56
70 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 56
71 José Félix Parra Equipo Kern Pharma + 01:05
72 Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team + 01:05
73 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 01:05
74 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 01:05
75 Luka Ziherl KK Kranj + 01:05
76 Christoph Janssen Switzerland + 01:05
77 Uros Repse KK Kranj + 01:05
78 Vlas Shichkin Russia + 01:05
79 Mario Cao Gaiaplast Bibanese + 01:05
80 Jon Agirre Equipo Kern Pharma + 01:05
81 Jose Eduardo Miralrio A.R. Monex Pro Cycling Team + 01:05
82 Igor Arrieta Equipo Kern Pharma + 01:05
83 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 01:05
84 Giannicola Di Nella Aran Cucine Vejus + 01:05
85 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 01:05
86 Yauheni Sobal Minsk CC + 01:05
87 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 01:05
88 Martin Messner WSA KTM Graz + 01:05
89 Niccolo Salvietti MG.K vis VPM + 01:05
90 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 01:05
91 Viacheslav Ivanov Russia + 01:05
92 Riccardo Tosin General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:05
93 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 01:05
94 David Per Adria Mobil + 01:05
95 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 01:05
96 Aljaz Colnar Adria Mobil + 01:05
97 Nik Cemazar KK Kranj + 01:05
98 Jaime Castrillo Equipo Kern Pharma + 01:05
99 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 01:05
100 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 01:05
101 Christian Danilo Pase Work Service-Marchiol-Dynatek + 01:05
102 Nicholas Candy Holdsworth Zappi RT + 01:05
103 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 01:05
104 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 01:05
105 Simon Imboden Switzerland + 01:05
106 Nicolo Pencedano MG.K vis VPM + 01:05
107 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 01:05
108 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 01:05
109 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:05
110 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 01:05
111 Masahiro Ishigami NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:05
112 Arno Debeir Basso Team Flanders + 01:05
113 Ivan Novolodskii Russia + 01:05
114 Miguel Arroyo A.R. Monex Pro Cycling Team + 01:05
115 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:05
116 Giovanni Gazzola Pedale Scaligero + 01:05
117 Stefano Di Benedetto Work Service-Marchiol-Dynatek + 01:05
118 Filippo D'Aiuto Pedale Scaligero + 01:05
119 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 01:05
120 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:05
121 Paul Wright MG.K vis VPM + 01:05
122 Ben Granger Holdsworth Zappi RT + 01:05
123 Davide Botta V.C.Mendrisio + 01:05
124 Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese + 01:05
125 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 01:05
126 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 01:05
127 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 01:05
128 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 01:05
129 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 01:05
130 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:05
131 Francesco Furlan U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:05
132 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 01:05
133 Bogdan Gansevich Gazprom-RusVelo U23 + 01:05
134 Mattia Guasco Team Qhubeka + 01:05
135 Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese + 01:05
136 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 01:05
137 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 01:05
138 Marc Pritzen Team Qhubeka + 01:05
139 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 01:05
140 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 01:05
141 Jakob Klahre Switzerland + 01:05
142 Leon Sarc KK Kranj + 01:05
143 Mathijs Loman Amsterdam Racing Academy + 01:05
144 Rainer Kepplinger Hrinkow Advarics Cycleang + 01:24
145 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 01:26
146 Martin Ceron Gaiaplast Bibanese + 01:29
147 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 01:29
148 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 56
149 Michel Gießelmann Team SKS Sauerland NRW + 01:49
DNS Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23
DNF Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD
DNF Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio
Pos Rider Team Time
01 - Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang 10:33:18
02 - José Félix Parra Equipo Kern Pharma + 19
03 - Antonio Puppio Team Qhubeka + 01:30
04 - Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 01:32
05 - Kristijan Hocevar Adria Mobil + 01:36
06 - Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 01:56
07 - Viacheslav Ivanov Russia + 01:57
08 - Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 02:03
09 - Jaime Castrillo Equipo Kern Pharma + 02:15
10 - Jon Agirre Equipo Kern Pharma + 02:39
11 - Fabio Christen NIPPO-Provence-PTS Conti + 02:43
12 1 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 02:47
13 2 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 02:51
14 4 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:11
15 3 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:33
16 - Martin Messner WSA KTM Graz + 03:48
17 3 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 03:48
18 1 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 04:00
19 - Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 04:07
20 - Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 04:57
21 1 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 05:03
22 2 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 05:03
23 2 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 05:12
24 1 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 05:12
25 1 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 05:15
26 1 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 05:16
27 - Samuele Zoccarato Bardiani CSF Faizanè + 05:34
28 - Nik Cemazar KK Kranj + 06:35
29 - Elias Maris Basso Team Flanders + 06:56
30 - Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 07:24
31 - Niek Voogt Amsterdam Racing Academy + 07:27
32 - Emile Brouwers Basso Team Flanders + 07:57
33 1 Gal Glivar Adria Mobil + 08:39
34 1 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 08:47
35 - Carlo Francesco Favretto Pedale Scaligero + 09:13
36 1 Jordan Habets Amsterdam Racing Academy + 09:17
37 1 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 10:07
38 - Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 10:14
39 - Jaka Primozic KK Kranj + 10:29
40 - Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 11:03
41 - Yauheni Sobal Minsk CC + 11:12
42 - Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 11:22
43 1 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 11:26
44 2 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 11:29
45 2 Paul Wright MG.K vis VPM + 11:35
46 1 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 11:43
47 - Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 12:30
48 - Arnaud Tendon Switzerland + 12:35
49 - Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 12:35
50 - Egor Igoshev Russia + 13:12
51 1 Igor Arrieta Equipo Kern Pharma + 13:26
52 1 Davide Botta V.C.Mendrisio + 13:26
53 2 Federico Iacomoni Iseo - Rime - Carnovali + 14:09
54 1 David Per Adria Mobil + 14:11
55 1 Giannicola Di Nella Aran Cucine Vejus + 14:13
56 - Ben Granger Holdsworth Zappi RT + 14:33
57 - Simon Imboden Switzerland + 15:09
58 2 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 15:13
59 1 Filippo D'Aiuto Pedale Scaligero + 15:16
60 1 Riccardo Tosin General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 15:18
61 - Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 15:24
62 - Christian Danilo Pase Work Service-Marchiol-Dynatek + 15:50
63 - Uros Repse KK Kranj + 15:56
64 - Stefano Di Benedetto Work Service-Marchiol-Dynatek + 16:03
65 - Christoph Janssen Switzerland + 16:42
66 - Niccolo Salvietti MG.K vis VPM + 16:42
67 - Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 16:59
68 10 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 17:11
69 1 Giovanni Gazzola Pedale Scaligero + 17:18
70 1 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 17:25
71 1 Aljaz Jarc Adria Mobil + 17:26
72 1 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 17:30
73 1 Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 17:30
74 1 Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team + 17:39
75 2 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 17:39
76 2 Mattia Guasco Team Qhubeka + 17:39
77 1 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 17:39
78 1 Arno Debeir Basso Team Flanders + 17:46
79 - Gleb Syritsa Russia + 18:25
80 - Felix Stehli NIPPO-Provence-PTS Conti + 18:41
81 - Ivan Cobo Cayon Equipo Kern Pharma + 19:00
82 - Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 19:12
83 1 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 19:33
84 1 Giosue Epis Iseo - Rime - Carnovali + 19:33
85 2 Miguel Arroyo A.R. Monex Pro Cycling Team + 19:39
86 - Aaron Stockx Basso Team Flanders + 19:42
87 - Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 19:55
88 - Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 20:26
89 - Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 21:02
90 - Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 21:33
91 - Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 21:46
92 1 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 22:07
93 2 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 22:29
94 - Marc Pritzen Team Qhubeka + 22:41
95 7 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 23:31
96 1 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 23:40
97 1 Matthew Kingston Holdsworth Zappi RT + 23:42
98 1 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 23:57
99 1 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 24:11
100 1 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 24:25
101 4 Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio + 24:46
102 1 Luka Ziherl KK Kranj + 24:54
103 1 Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese + 24:54
104 2 Yauheni Karaliok Minsk CC + 25:53
105 2 Martin Ceron Gaiaplast Bibanese + 26:37
106 2 Nicholas Candy Holdsworth Zappi RT + 26:55
107 2 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 27:06
108 2 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 27:15
109 2 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 27:20
110 2 Daan Hoeks Amsterdam Racing Academy + 27:24
111 4 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 27:31
112 4 Marco Cao Work Service-Marchiol-Dynatek + 27:34
113 - Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 27:38
114 3 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 27:43
115 1 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 28:01
116 7 Daniel Auer WSA KTM Graz + 28:06
117 1 Ivan Novolodskii Russia + 28:10
118 1 Nicolas Gomez Team Colpack Ballan + 28:48
119 2 Joe Baker Holdsworth Zappi RT + 28:57
120 - Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 29:01
121 3 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 29:09
122 - Francesco Furlan U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 29:09
123 2 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 29:14
124 3 Anze Skok Ljubljana Gusto Santic + 29:29
125 1 Jakob Klahre Switzerland + 29:35
126 4 Fabio Di Guglielmo MG.K vis VPM + 30:02
127 4 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 30:54
128 4 Vlas Shichkin Russia + 31:18
129 - Michel Gießelmann Team SKS Sauerland NRW + 31:30
130 3 Maximilian Schmidbauer WSA KTM Graz + 31:31
131 4 Aljaz Colnar Adria Mobil + 31:40
132 2 Masahiro Ishigami NIPPO-Provence-PTS Conti + 31:40
133 3 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 31:42
134 3 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 31:45
135 3 Riccardo Dalla Pola Gallina-Ekotek-Colosio + 31:53
136 3 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 32:04
137 4 Dzianis Marchuk Minsk CC + 32:18
138 4 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 32:18
139 4 Mario Cao Gaiaplast Bibanese + 32:27
140 4 Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese + 32:27
141 5 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 32:34
142 5 Nicolo Pencedano MG.K vis VPM + 32:50
143 3 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 32:51
144 1 Rainer Kepplinger Hrinkow Advarics Cycleang + 33:00
145 3 Jose Eduardo Miralrio A.R. Monex Pro Cycling Team + 33:21
146 3 Bogdan Gansevich Gazprom-RusVelo U23 + 33:40
147 3 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 35:28
148 3 Mathijs Loman Amsterdam Racing Academy + 37:22
149 3 Leon Sarc KK Kranj + 38:01
Pos Rider Team Time
01 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan 10:34:50
02 Viacheslav Ivanov Russia + 25
03 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 31
04 Fabio Christen NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:11
05 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:01
06 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 02:28
07 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 03:25
08 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 03:31
09 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 03:40
10 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 05:52
11 Niek Voogt Amsterdam Racing Academy + 05:55
12 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 06:25
13 Gal Glivar Adria Mobil + 07:07
14 Carlo Francesco Favretto Pedale Scaligero + 07:41
15 Jordan Habets Amsterdam Racing Academy + 07:45
16 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 08:35
17 Arnaud Tendon Switzerland + 11:03
18 Egor Igoshev Russia + 11:40
19 Igor Arrieta Equipo Kern Pharma + 11:54
20 Federico Iacomoni Iseo - Rime - Carnovali + 12:37
21 Giannicola Di Nella Aran Cucine Vejus + 12:41
22 Filippo D'Aiuto Pedale Scaligero + 13:44
23 Christian Danilo Pase Work Service-Marchiol-Dynatek + 14:18
24 Giovanni Gazzola Pedale Scaligero + 15:46
25 Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team + 16:07
26 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 16:07
27 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 16:07
28 Giosue Epis Iseo - Rime - Carnovali + 18:01
29 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 18:54
30 Matthew Kingston Holdsworth Zappi RT + 22:10
31 Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio + 23:14
32 Luka Ziherl KK Kranj + 23:22
33 Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese + 23:22
34 Nicholas Candy Holdsworth Zappi RT + 25:23
35 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 25:59
36 Marco Cao Work Service-Marchiol-Dynatek + 26:02
37 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 26:06
38 Ivan Novolodskii Russia + 26:38
39 Joe Baker Holdsworth Zappi RT + 27:25
40 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 27:37
41 Jakob Klahre Switzerland + 28:03
42 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 29:22
43 Vlas Shichkin Russia + 29:46
44 Maximilian Schmidbauer WSA KTM Graz + 29:59
45 Aljaz Colnar Adria Mobil + 30:08
46 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 30:32
47 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 30:46
48 Mario Cao Gaiaplast Bibanese + 30:55
49 Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese + 30:55
50 Jose Eduardo Miralrio A.R. Monex Pro Cycling Team + 31:49
51 Bogdan Gansevich Gazprom-RusVelo U23 + 32:08
52 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 33:56
Pos Team Time
01 Equipo Kern Pharma 31:44:36
02 Team Colpack Ballan + 10:11
03 Bardiani CSF Faizanè + 10:14
04 NIPPO-Provence-PTS Conti + 12:09
05 Tirol KTM Cycling Team + 13:22
06 Zalf Euromobil Désirée Fior + 14:27
07 Hrinkow Advarics Cycleang + 16:40
08 Adria Mobil + 18:35
09 HRE Mazowsze Serce Polski + 19:23
10 V.C.Mendrisio + 19:43
11 Basso Team Flanders + 27:44
12 Aran Cucine Vejus + 28:07
13 KK Kranj + 28:18
14 Russia + 28:52
15 Gallina-Ekotek-Colosio + 31:24
16 Team Qhubeka + 31:33
17 Work Service-Marchiol-Dynatek + 32:14
18 Iseo - Rime - Carnovali + 34:03
19 Pedale Scaligero + 37:05
20 Amsterdam Racing Academy + 39:26
21 Switzerland + 39:44
22 Team SKS Sauerland NRW + 39:57
23 Holdsworth Zappi RT + 41:42
24 Cycling Team Friuli ASD + 42:23
25 MG.K vis VPM + 47:03
26 WSA KTM Graz + 47:29
27 Gazprom-RusVelo U23 + 48:42
28 General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 49:52
29 U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 58:30
30 A.R. Monex Pro Cycling Team + 01:00:45
31 Minsk CC + 01:03:04
32 Ljubljana Gusto Santic + 01:06:11
33 Gaiaplast Bibanese + 01:18:52
Information
Nation Italy
Date 5th September
Where Mortegliano -> Pordenone
What 3rd stage
Distance 157 km
Classification 2.2
Other
Embed Results