Giro della Regione Friuli - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior 03:43:337
02 Filippo D'Aiuto Pedale Scaligero + 01:023
03 Antonio Puppio Team Qhubeka + 01:021
04 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 01:02
05 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:02
06 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:04
07 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 01:04
08 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 01:04
09 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:04
10 Fabio Christen NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:04
11 David Per Adria Mobil + 01:04
12 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 01:04
13 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 01:04
14 Pawel Bernas HRE Mazowsze Serce Polski + 01:04
15 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 01:04
16 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:04
17 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 01:04
18 Jon Agirre Equipo Kern Pharma + 01:04
19 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 01:04
20 Riccardo Tosin General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:04
21 José Félix Parra Equipo Kern Pharma + 01:04
22 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:04
23 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 01:08
24 Elias Maris Basso Team Flanders + 01:08
25 Martin Messner WSA KTM Graz + 01:08
26 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 01:08
27 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 01:08
28 Viacheslav Ivanov Russia + 01:08
29 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 01:08
30 Samuele Zoccarato Bardiani CSF Faizanè + 01:08
31 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 01:08
32 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 01:08
33 Davide Botta V.C.Mendrisio + 01:08
34 Nik Cemazar KK Kranj + 01:12
35 Ivan Cobo Cayon Equipo Kern Pharma + 01:12
36 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 01:16
37 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 01:16
38 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 01:30
39 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 01:34
40 Jaime Castrillo Equipo Kern Pharma + 01:34
41 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 03:01
42 Egor Igoshev Russia + 03:25
43 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 03:25
44 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 03:25
45 Arnaud Tendon Switzerland + 03:25
46 Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:25
47 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 03:25
48 Jordan Habets Amsterdam Racing Academy + 03:25
49 Paul Wright MG.K vis VPM + 03:25
50 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 03:25
51 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01:04
52 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 03:25
53 Carlo Francesco Favretto Pedale Scaligero + 03:25
54 Niek Voogt Amsterdam Racing Academy + 03:25
55 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 03:25
56 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 03:25
57 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 03:25
58 Gal Glivar Adria Mobil + 03:25
59 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 03:25
60 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:25
61 Mattia Guasco Team Qhubeka + 03:25
62 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 03:25
63 Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team + 03:25
64 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 03:25
65 Jaka Primozic KK Kranj + 03:25
66 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 03:25
67 Federico Iacomoni Iseo - Rime - Carnovali + 03:25
68 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 03:25
69 Yauheni Sobal Minsk CC + 03:25
70 Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio + 03:25
71 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 03:39
72 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 03:39
73 Christian Danilo Pase Work Service-Marchiol-Dynatek + 03:45
74 Yauheni Karaliok Minsk CC + 04:15
75 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 05:24
76 Miguel Arroyo A.R. Monex Pro Cycling Team + 05:25
77 Matthew Kingston Holdsworth Zappi RT + 05:25
78 Gleb Syritsa Russia + 05:27
79 Christoph Janssen Switzerland + 05:28
80 Aljaz Jarc Adria Mobil + 05:28
81 Giosue Epis Iseo - Rime - Carnovali + 05:28
82 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 05:28
83 Ben Granger Holdsworth Zappi RT + 05:28
84 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 05:28
85 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 05:28
86 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 05:28
87 Arno Debeir Basso Team Flanders + 05:28
88 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 05:28
89 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 05:28
90 Giannicola Di Nella Aran Cucine Vejus + 05:28
91 Niccolo Salvietti MG.K vis VPM + 05:28
92 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 05:28
93 Uros Repse KK Kranj + 05:28
94 Marc Pritzen Team Qhubeka + 05:28
95 Martin Ceron Gaiaplast Bibanese + 05:50
96 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 05:50
97 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 05:50
98 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:50
99 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 06:07
100 Stefano Di Benedetto Work Service-Marchiol-Dynatek + 06:07
101 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 09:12
102 Giovanni Gazzola Pedale Scaligero + 09:12
103 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 09:12
104 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 09:12
105 Anze Skok Ljubljana Gusto Santic + 09:12
106 Fabio Di Guglielmo MG.K vis VPM + 09:12
107 Igor Arrieta Equipo Kern Pharma + 09:12
108 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 09:12
109 Jakob Klahre Switzerland + 09:12
110 Daan Hoeks Amsterdam Racing Academy + 09:12
111 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 09:12
112 Simon Imboden Switzerland + 09:12
113 Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio + 09:12
114 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 09:12
115 Mark Grinkevich Minsk CC + 09:12
116 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 09:12
117 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 09:12
118 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 09:12
119 Marco Cao Work Service-Marchiol-Dynatek + 09:19
120 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 09:19
121 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 09:19
122 Luka Ziherl KK Kranj + 10:40
123 Ivan Novolodskii Russia + 10:40
124 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 10:40
125 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 10:40
126 Felix Stehli NIPPO-Provence-PTS Conti + 10:40
127 Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese + 10:40
128 Jose Eduardo Miralrio A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:40
129 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 10:40
130 Maximilian Schmidbauer WSA KTM Graz + 10:40
131 Dzianis Marchuk Minsk CC + 10:40
132 Nicolas Gomez Team Colpack Ballan + 10:40
133 Masahiro Ishigami NIPPO-Provence-PTS Conti + 10:40
134 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 10:40
135 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 10:40
136 Vlas Shichkin Russia + 10:40
137 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 10:40
138 Mario Cao Gaiaplast Bibanese + 10:40
139 Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese + 10:40
140 Joe Baker Holdsworth Zappi RT + 10:40
141 Daniel Auer WSA KTM Graz + 10:40
142 Aljaz Colnar Adria Mobil + 10:40
143 Francesco Furlan U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 10:40
144 Nicolo Pencedano MG.K vis VPM + 10:47
145 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 10:54
146 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:54
147 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 10:54
148 Rainer Kepplinger Hrinkow Advarics Cycleang + 10:54
149 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 10:54
150 Bogdan Gansevich Gazprom-RusVelo U23 + 10:59
151 Riccardo Dalla Pola Gallina-Ekotek-Colosio + 11:02
152 Michel Gießelmann Team SKS Sauerland NRW + 11:13
153 Nicholas Candy Holdsworth Zappi RT + 12:41
154 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 12:42
155 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 12:42
156 Oleg Senokosov Gazprom-RusVelo U23 + 12:42
157 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 13:50
158 Mathijs Loman Amsterdam Racing Academy + 15:35
159 Lubos Pelanek Pedale Scaligero + 15:35
160 Leon Sarc KK Kranj + 16:14
161 Lars Heiniger Switzerland + 25:19
DNF Federico Olei A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Nicola Tosin Gaiaplast Bibanese
DNF Alex Mattaloni Pedale Scaligero
DNF Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW
Pos Rider Team Time
01 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior 03:43:33
02 Filippo D'Aiuto Pedale Scaligero + 01:02
03 Antonio Puppio Team Qhubeka + 01:02
04 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 01:02
05 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:02
06 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:04
07 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 01:04
08 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 01:04
09 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:04
10 Fabio Christen NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:04
11 David Per Adria Mobil + 01:04
12 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 01:04
13 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 01:04
14 Pawel Bernas HRE Mazowsze Serce Polski + 01:04
15 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 01:04
16 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:04
17 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 01:04
18 Jon Agirre Equipo Kern Pharma + 01:04
19 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 01:04
20 Riccardo Tosin General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:04
21 José Félix Parra Equipo Kern Pharma + 01:04
22 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:04
23 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01:04
24 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 01:08
25 Elias Maris Basso Team Flanders + 01:08
26 Martin Messner WSA KTM Graz + 01:08
27 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 01:08
28 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 01:08
29 Viacheslav Ivanov Russia + 01:08
30 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 01:08
31 Samuele Zoccarato Bardiani CSF Faizanè + 01:08
32 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 01:08
33 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 01:08
34 Davide Botta V.C.Mendrisio + 01:08
35 Nik Cemazar KK Kranj + 01:12
36 Ivan Cobo Cayon Equipo Kern Pharma + 01:12
37 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 01:16
38 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 01:16
39 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 01:30
40 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 01:34
41 Jaime Castrillo Equipo Kern Pharma + 01:34
42 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 03:01
43 Egor Igoshev Russia + 03:25
44 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 03:25
45 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 03:25
46 Arnaud Tendon Switzerland + 03:25
47 Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:25
48 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 03:25
49 Jordan Habets Amsterdam Racing Academy + 03:25
50 Paul Wright MG.K vis VPM + 03:25
51 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 03:25
52 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 03:25
53 Carlo Francesco Favretto Pedale Scaligero + 03:25
54 Niek Voogt Amsterdam Racing Academy + 03:25
55 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 03:25
56 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 03:25
57 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 03:25
58 Gal Glivar Adria Mobil + 03:25
59 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 03:25
60 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:25
61 Mattia Guasco Team Qhubeka + 03:25
62 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 03:25
63 Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team + 03:25
64 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 03:25
65 Jaka Primozic KK Kranj + 03:25
66 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 03:25
67 Federico Iacomoni Iseo - Rime - Carnovali + 03:25
68 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 03:25
69 Yauheni Sobal Minsk CC + 03:25
70 Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio + 03:25
71 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 03:39
72 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 03:39
73 Christian Danilo Pase Work Service-Marchiol-Dynatek + 03:45
74 Yauheni Karaliok Minsk CC + 04:15
75 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 05:24
76 Miguel Arroyo A.R. Monex Pro Cycling Team + 05:25
77 Matthew Kingston Holdsworth Zappi RT + 05:25
78 Gleb Syritsa Russia + 05:27
79 Christoph Janssen Switzerland + 05:28
80 Aljaz Jarc Adria Mobil + 05:28
81 Giosue Epis Iseo - Rime - Carnovali + 05:28
82 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 05:28
83 Ben Granger Holdsworth Zappi RT + 05:28
84 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 05:28
85 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 05:28
86 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 05:28
87 Arno Debeir Basso Team Flanders + 05:28
88 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 05:28
89 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 05:28
90 Giannicola Di Nella Aran Cucine Vejus + 05:28
91 Niccolo Salvietti MG.K vis VPM + 05:28
92 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 05:28
93 Uros Repse KK Kranj + 05:28
94 Marc Pritzen Team Qhubeka + 05:28
95 Martin Ceron Gaiaplast Bibanese + 05:50
96 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 05:50
97 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 05:50
98 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:50
99 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 06:07
100 Stefano Di Benedetto Work Service-Marchiol-Dynatek + 06:07
101 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 09:12
102 Giovanni Gazzola Pedale Scaligero + 09:12
103 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 09:12
104 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 09:12
105 Anze Skok Ljubljana Gusto Santic + 09:12
106 Fabio Di Guglielmo MG.K vis VPM + 09:12
107 Igor Arrieta Equipo Kern Pharma + 09:12
108 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 09:12
109 Jakob Klahre Switzerland + 09:12
110 Daan Hoeks Amsterdam Racing Academy + 09:12
111 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 09:12
112 Simon Imboden Switzerland + 09:12
113 Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio + 09:12
114 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 09:12
115 Mark Grinkevich Minsk CC + 09:12
116 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 09:12
117 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 09:12
118 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 09:12
119 Marco Cao Work Service-Marchiol-Dynatek + 09:19
120 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 09:19
121 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 09:19
122 Luka Ziherl KK Kranj + 10:40
123 Ivan Novolodskii Russia + 10:40
124 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 10:40
125 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 10:40
126 Felix Stehli NIPPO-Provence-PTS Conti + 10:40
127 Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese + 10:40
128 Jose Eduardo Miralrio A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:40
129 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 10:40
130 Maximilian Schmidbauer WSA KTM Graz + 10:40
131 Dzianis Marchuk Minsk CC + 10:40
132 Nicolas Gomez Team Colpack Ballan + 10:40
133 Masahiro Ishigami NIPPO-Provence-PTS Conti + 10:40
134 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 10:40
135 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 10:40
136 Vlas Shichkin Russia + 10:40
137 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 10:40
138 Mario Cao Gaiaplast Bibanese + 10:40
139 Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese + 10:40
140 Joe Baker Holdsworth Zappi RT + 10:40
141 Daniel Auer WSA KTM Graz + 10:40
142 Aljaz Colnar Adria Mobil + 10:40
143 Francesco Furlan U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 10:40
144 Nicolo Pencedano MG.K vis VPM + 10:47
145 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 10:54
146 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:54
147 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 10:54
148 Rainer Kepplinger Hrinkow Advarics Cycleang + 10:54
149 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 10:54
150 Bogdan Gansevich Gazprom-RusVelo U23 + 10:59
151 Riccardo Dalla Pola Gallina-Ekotek-Colosio + 11:02
152 Michel Gießelmann Team SKS Sauerland NRW + 11:13
153 Nicholas Candy Holdsworth Zappi RT + 12:41
154 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 12:42
155 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 12:42
156 Oleg Senokosov Gazprom-RusVelo U23 + 12:42
157 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 13:50
158 Mathijs Loman Amsterdam Racing Academy + 15:35
159 Lubos Pelanek Pedale Scaligero + 15:35
160 Leon Sarc KK Kranj + 16:14
161 Lars Heiniger Switzerland + 25:19
Pos Rider Team Time
01 Filippo D'Aiuto Pedale Scaligero 03:44:35
02 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
03 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 02
04 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 02
05 Fabio Christen NIPPO-Provence-PTS Conti + 02
06 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 02
07 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 02
08 Viacheslav Ivanov Russia + 06
09 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 06
10 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 14
11 Egor Igoshev Russia + 02:23
12 Arnaud Tendon Switzerland + 02:23
13 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 02:23
14 Jordan Habets Amsterdam Racing Academy + 02:23
15 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 02:23
16 Carlo Francesco Favretto Pedale Scaligero + 02:23
17 Niek Voogt Amsterdam Racing Academy + 02:23
18 Gal Glivar Adria Mobil + 02:23
19 Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team + 02:23
20 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 02:23
21 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 02:23
22 Federico Iacomoni Iseo - Rime - Carnovali + 02:23
23 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 02:37
24 Christian Danilo Pase Work Service-Marchiol-Dynatek + 02:43
25 Matthew Kingston Holdsworth Zappi RT + 04:23
26 Giosue Epis Iseo - Rime - Carnovali + 04:26
27 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 04:26
28 Giannicola Di Nella Aran Cucine Vejus + 04:26
29 Giovanni Gazzola Pedale Scaligero + 08:10
30 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 08:10
31 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 08:10
32 Igor Arrieta Equipo Kern Pharma + 08:10
33 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 08:10
34 Jakob Klahre Switzerland + 08:10
35 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 08:10
36 Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio + 08:10
37 Mark Grinkevich Minsk CC + 08:10
38 Marco Cao Work Service-Marchiol-Dynatek + 08:17
39 Luka Ziherl KK Kranj + 09:38
40 Ivan Novolodskii Russia + 09:38
41 Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese + 09:38
42 Jose Eduardo Miralrio A.R. Monex Pro Cycling Team + 09:38
43 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 09:38
44 Maximilian Schmidbauer WSA KTM Graz + 09:38
45 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 09:38
46 Vlas Shichkin Russia + 09:38
47 Mario Cao Gaiaplast Bibanese + 09:38
48 Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese + 09:38
49 Joe Baker Holdsworth Zappi RT + 09:38
50 Aljaz Colnar Adria Mobil + 09:38
51 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 09:52
52 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 09:52
53 Bogdan Gansevich Gazprom-RusVelo U23 + 09:57
54 Nicholas Candy Holdsworth Zappi RT + 11:39
55 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 11:40
56 Oleg Senokosov Gazprom-RusVelo U23 + 11:40
57 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 12:48
58 Lars Heiniger Switzerland + 24:17
Pos Team Time
01 Zalf Euromobil Désirée Fior 11:12:45
02 NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:06
03 Bardiani CSF Faizanè + 01:10
04 Equipo Kern Pharma + 01:14
05 V.C.Mendrisio + 01:18
06 Team Colpack Ballan + 01:30
07 Adria Mobil + 03:31
08 HRE Mazowsze Serce Polski + 03:31
09 Tirol KTM Cycling Team + 03:39
10 Hrinkow Advarics Cycleang + 03:57
11 Team Qhubeka + 05:22
12 General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 05:48
13 Team SKS Sauerland NRW + 06:14
14 Basso Team Flanders + 07:51
15 Iseo - Rime - Carnovali + 07:51
16 Russia + 07:54
17 KK Kranj + 07:59
18 Cycling Team Friuli ASD + 08:05
19 Work Service-Marchiol-Dynatek + 08:50
20 MG.K vis VPM + 10:12
21 Aran Cucine Vejus + 10:12
22 Pedale Scaligero + 11:33
23 A.R. Monex Pro Cycling Team + 12:12
24 Holdsworth Zappi RT + 12:12
25 Amsterdam Racing Academy + 13:56
26 Minsk CC + 14:46
27 Switzerland + 15:59
28 Ljubljana Gusto Santic + 15:59
29 Gallina-Ekotek-Colosio + 17:26
30 WSA KTM Graz + 18:54
31 Gazprom-RusVelo U23 + 18:54
32 U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 20:32
33 Gaiaplast Bibanese + 25:04
Information
Nation Italy
Date 3rd September
Where Rive d'Arcano -> Tarvisio
What 1st stage
Distance 151.4 km
Classification 2.2
Other
Embed Results