Giro della Regione Friuli

UCI, Stage race, 3rd -5th September 2021, Italy

GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Rapp Jonas Hrinkow Advarics Cycleang 10:33:1840
02 Parra José Félix Equipo Kern Pharma + 1930
03 Puppio Antonio Team Qhubeka + 01:3025
04 Martinelli Alessio Team Colpack Ballan + 01:3220
05 Hocevar Kristjan Adria Mobil + 01:3615
06 Baroncini Filippo Team Colpack Ballan + 01:5610
07 Ivanov Viacheslav Russia + 01:575
08 Nordal Mattias V.C.Mendrisio + 02:033
09 Castrillo Jaime Equipo Kern Pharma + 02:153
10 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 02:393
11 Christen Fabio NIPPO-Provence-PTS Conti + 02:43
12 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 02:47
13 Brozyna Piotr HRE Mazowsze Serce Polski + 02:51
14 Zurlo Matteo Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:11
15 Zambanini Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:33
16 Messner Martin WSA KTM Graz + 03:48
17 Porta Gabriele Gallina-Ekotek-Colosio + 03:48
18 Mclain Logan Tirol KTM Cycling Team + 04:00
19 Cañaveral Johnatan Bardiani CSF Faizanè + 04:07
20 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 04:57
21 Busatto Francesco U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 05:03
22 Tracz Szymon NIPPO-Provence-PTS Conti + 05:03
23 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Marchiol-Dynatek + 05:12
24 Parashchak Yaroslav Iseo - Rime - Carnovali + 05:12
25 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 05:15
26 Stepanov Andrei Gazprom-RusVelo U23 + 05:16
27 Zoccarato Samuele Bardiani CSF Faizanè + 05:34
28 Cemazar Nik KK Kranj + 06:35
29 Maris Elias Basso Team Flanders + 06:56
30 De Laurentiis Giuseppe Aran Cucine Vejus + 07:24
31 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy + 07:27
32 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 07:57
33 Glivar Gal Adria Mobil + 08:39
34 Konczer Michael Hrinkow Advarics Cycleang + 08:47
35 Favretto Carlo Pedale Scaligero + 09:13
36 Habets Jordan Amsterdam Racing Academy + 09:17
37 Calzoni Walter Gallina-Ekotek-Colosio + 10:07
38 Stachowiak Adam HRE Mazowsze Serce Polski + 10:14
39 Primozic Jaka KK Kranj + 10:29
40 Stockman Abram Team SKS Sauerland NRW + 11:03
41 Sobal Yauhen Minsk CC + 11:12
42 Santaromita Alessandro V.C.Mendrisio + 11:22
43 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 11:26
44 Stockman Michiel Team SKS Sauerland NRW + 11:29
45 Wright Paul MG.K vis VPM + 11:35
46 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 11:43
47 Sens Connor Holdsworth Zappi RT + 12:30
48 Tendon Arnaud Switzerland + 12:35
49 Loderer Timon Hrinkow Advarics Cycleang + 12:35
50 Igoshev Egor Russia + 13:12
51 Arrieta Igor Equipo Kern Pharma + 13:26
52 Botta Davide V.C.Mendrisio + 13:26
53 Iacomoni Federico Iseo - Rime - Carnovali + 14:09
54 Per David Adria Mobil + 14:11
55 Di Nella Giannicola Aran Cucine Vejus + 14:13
56 Granger Ben Holdsworth Zappi RT + 14:33
57 Imboden Simon Switzerland + 15:09
58 Hellemose Asbjørn V.C.Mendrisio + 15:13
59 D'Aiuto Filippo Pedale Scaligero + 15:16
60 Tosin Riccardo General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 15:18
61 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 15:24
62 Pase Christian Danilo Work Service-Marchiol-Dynatek + 15:50
63 Repse Uros KK Kranj + 15:56
64 Di Benedetto Stefano Work Service-Marchiol-Dynatek + 16:03
65 Janssen Christoph Switzerland + 16:42
66 Salvietti Niccolo MG.K vis VPM + 16:42
67 Parravano Francesco Aran Cucine Vejus + 16:59
68 Benedetti Gabriele Zalf Euromobil Désirée Fior + 17:11
69 Gazzola Giovanni Pedale Scaligero + 17:18
70 Kurianov Stepan Gazprom-RusVelo U23 + 17:25
71 Jarc Aljaz Adria Mobil + 17:26
72 Gazzoli Michele Team Colpack Ballan + 17:30
73 Baseggio Matteo General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 17:30
74 Zavala Leonardo A.R. Monex Pro Cycling Team + 17:39
75 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 17:39
76 Guasco Mattia Team Qhubeka + 17:39
77 Malaver Brayan Esteban Aran Cucine Vejus + 17:39
78 Debeir Arno Basso Team Flanders + 17:46
79 Syritsa Gleb Russia + 18:25
80 Stehli Felix NIPPO-Provence-PTS Conti + 18:41
81 Cobo Ivan Equipo Kern Pharma + 19:00
82 Verza Riccardo Zalf Euromobil Désirée Fior + 19:12
83 Couanon Jonathan NIPPO-Provence-PTS Conti + 19:33
84 Epis Giosue Iseo - Rime - Carnovali + 19:33
85 Arroyo Miguel A.R. Monex Pro Cycling Team + 19:39
86 Stockx Aaron Basso Team Flanders + 19:42
87 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 19:55
88 Kabas Maximilian WSA KTM Graz + 20:26
89 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 21:02
90 Mazzucco Fabio Bardiani CSF Faizanè + 21:33
91 Carpene Samuele General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 21:46
92 Adamietz Johannes Team SKS Sauerland NRW + 22:07
93 Bauce Davide Gallina-Ekotek-Colosio + 22:29
94 Pritzen Marc Team Qhubeka + 22:41
95 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 23:31
96 Zambelli Samuele Iseo - Rime - Carnovali + 23:40
97 Kingston Matthew Holdsworth Zappi RT + 23:42
98 Bonneu Kamiel Basso Team Flanders + 23:57
99 Agostini Nicholas General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 24:11
100 Di Felice Francesco MG.K vis VPM + 24:25
101 Gatti Andrea Gallina-Ekotek-Colosio + 24:46
102 Ziherl Luka KK Kranj + 24:54
103 Taffarel Andrea Gaiaplast Bibanese + 24:54
104 Karaliok Yauheni Minsk CC + 25:53
105 Ceron Martin Gaiaplast Bibanese + 26:37
106 Candy Nicholas Holdsworth Zappi RT + 26:55
107 Govekar Matevz Tirol KTM Cycling Team + 27:06
108 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 27:15
109 Zanoncello Enrico Bardiani CSF Faizanè + 27:20
110 Hoeks Daan Amsterdam Racing Academy + 27:24
111 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 27:31
112 Cao Marco Work Service-Marchiol-Dynatek + 27:34
113 Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic + 27:38
114 Menegotto Jacopo General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 27:43
115 Masotto Leandro Iseo - Rime - Carnovali + 28:01
116 Auer Daniel WSA KTM Graz + 28:06
117 Novolodskii Ivan Russia + 28:10
118 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 28:48
119 Baker Joe Holdsworth Zappi RT + 28:57
120 Räim Mihkel HRE Mazowsze Serce Polski + 29:01
121 Pellegrini Cristofer U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 29:09
122 Furlan Francesco U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 29:09
123 Colnaghi Luca U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 29:14
124 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 29:29
125 Klahre Jakob Switzerland + 29:35
126 Di Guglielmo Fabio MG.K vis VPM + 30:02
127 Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy + 30:54
128 Shischkin Vlas Russia + 31:18
129 Gießelmann Michel Team SKS Sauerland NRW + 31:30
130 Schmidbauer Maximilian WSA KTM Graz + 31:31
131 Colnar Aljaz Adria Mobil + 31:40
132 Ishigami Masahiro NIPPO-Provence-PTS Conti + 31:40
133 Shauchenka Siarhei Minsk CC + 31:42
134 Masotto Giulio Zalf Euromobil Désirée Fior + 31:45
135 Dalla Pola Riccardo Gallina-Ekotek-Colosio + 31:53
136 Paties Montagner Eric Work Service-Marchiol-Dynatek + 32:04
137 Marchuk Dzianis Minsk CC + 32:18
138 Garzara Mattia Cycling Team Friuli ASD + 32:18
139 Cao Mario Gaiaplast Bibanese + 32:27
140 Lunardelli Yuri Gaiaplast Bibanese + 32:27
141 Finkst Tilen Ljubljana Gusto Santic + 32:34
142 Pencedano Nicolo MG.K vis VPM + 32:50
143 Pajek Luka Hrinkow Advarics Cycleang + 32:51
144 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics Cycleang + 33:00
145 Miralrio Jose Eduardo A.R. Monex Pro Cycling Team + 33:21
146 Gansevich Bogdan Gazprom-RusVelo U23 + 33:40
147 Cassol Daniel U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 35:28
148 Loman Mathijs Amsterdam Racing Academy + 37:22
149 Sarc Leon KK Kranj + 38:01
DNF Senokosov Oleg Gazprom-RusVelo U23
DNF Yatsenko Ivan Gazprom-RusVelo U23
DNF Heiniger Lars Switzerland
DNF Cadena Edgar A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Olei Federico A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Marziale Luca Aran Cucine Vejus
DNF Aimonetto Pietro Cycling Team Friuli ASD
DNF Buratti Nicolò Cycling Team Friuli ASD
DNF Tosin Nicola Gaiaplast Bibanese
DNF Bernas Pawel HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Grinkevich Mark Minsk CC
DNF Mattaloni Alex Pedale Scaligero
DNF Pelanek Lubos Pedale Scaligero
DNF Kulbe Lars Team SKS Sauerland NRW
DNF Ghirlanda Marco V.C.Mendrisio
DNF Ritzinger Felix WSA KTM Graz

Information