Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Giro della Regione Friuli

2020 | http://www.libertasceresetto.com/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Andreas Leknessund Uno-X Pro Cycling Team 03:33:207
02 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 01:023
03 Alexis Guérin Team Vorarlberg Santic + 01:031
04 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 01:08
05 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 01:12
06 Janez Brajkovic Adria Mobil + 01:12
07 Urko Berrade Equipo Kern Pharma + 01:33
08 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 02:42
09 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 02:42
10 Luca Van Boven GM Recycling Team + 02:42
11 Szymon Tracz CCC Development Team + 02:42
12 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:42
13 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 02:42
14 Riccardo Lucca General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 02:42
15 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 02:45
16 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 02:45
17 Alex Tolio Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 02:45
18 Piotr Pekala CCC Development Team + 02:45
19 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 02:48
20 Davide Bais Cycling Team Friuli + 04:28
21 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 04:28
22 Nik Cemazar KK Kranj + 04:28
23 Elias Maris GM Recycling Team + 04:28
24 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 04:28
25 Omar El Gouzi Iseo Serrature Rime Carnovali + 04:28
26 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 04:28
27 Martin Lavric NTT Continental Cycling Team + 04:28
28 Enrico Loss Namedsport-Rocket + 05:22
29 Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 06:25
30 Jelte Krijnsen WP Groot Amsterdam + 06:27
31 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 06:27
32 Jaka Primozic KK Kranj + 06:30
33 Luis Daniel Zea Contreras Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 06:31
34 Giovanni De Carlo Gaiaplast Bibanese + 06:33
35 Luca Cibrario Development Guerciotti + 06:33
36 Luuk Van Gestel WP Groot Amsterdam + 06:33
37 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 06:33
38 Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 06:33
39 Raffaele Radice Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 06:33
40 Ivan Martinelli D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 06:33
41 Robbe Claeys GM Recycling Team + 07:23
42 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 07:27
43 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 07:27
44 Paolo Toto Work Service - Dynatek - Vega + 07:30
45 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 07:30
46 Flavio Tasca General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 07:34
47 Jordan Habets WP Groot Amsterdam + 07:34
48 Samuele Carpene Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 07:34
49 Frank Sosa Delio Gallina Colosio + 07:34
50 Giovanni Aleotti Cycling Team Friuli + 07:40
51 Kacper Walkowiak CCC Development Team + 07:40
52 Harry Sweeny Lotto - Soudal U23 + 07:40
53 Karol Domagalski Mazowsze - Serce Polski + 07:40
54 Edouard Bonnefoix U.C.Monaco + 10:06
55 Negasi Haylu Abreha NTT Continental Cycling Team + 10:06
56 Antonio Santoro Work Service - Dynatek - Vega + 10:08
57 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 10:08
58 Matej Drinovec KK Kranj + 10:08
59 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 10:08
60 Luca Paladin Delio Gallina Colosio + 10:08
61 Martí Marquez Equipo Kern Pharma + 10:15
62 Jaime Castrillo Equipo Kern Pharma + 10:15
63 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 10:16
64 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 10:38
65 Lars Daniels GM Recycling Team + 10:38
66 Kevin Bonaldo Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:46
67 Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 10:46
68 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 11:00
69 Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket + 11:53
70 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Santic + 11:53
71 Mattia Pellizzer Iseo Serrature Rime Carnovali + 11:53
72 Raul Colombo Work Service - Dynatek - Vega + 11:57
73 Francesco Zandri Work Service - Dynatek - Vega + 11:57
74 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 13:22
75 Davide Debenedetti Development Guerciotti + 13:22
76 Federico Burchio Work Service - Dynatek - Vega + 13:22
77 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 13:22
78 Uros Repse KK Kranj + 13:22
79 Liam Slock GM Recycling Team + 13:22
80 Ziga Horvat Adria Mobil + 13:22
81 Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy + 13:22
82 Alex Raimondi Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 13:22
83 Adrian Kurek Mazowsze - Serce Polski + 13:22
84 Fabio Garzi Namedsport-Rocket + 13:22
85 Francisco Galvan Equipo Kern Pharma + 13:22
86 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 13:22
87 Daniel Smarzaro General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 14:09
88 Connor Brown NTT Continental Cycling Team + 14:09
89 Natnael Tesfazion NTT Continental Cycling Team + 16:17
90 Enrico Zanoncello Zalf Euromobil Désirée Fior + 17:17
91 Tsvetan Ivanov Bulgaria + 17:17
92 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 17:17
93 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli + 17:17
94 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 17:17
95 Niccolo Salvietti Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 17:17
96 Francesco Furlan Gaiaplast Bibanese + 17:17
97 Rok Korosec Ljubljana Gusto Santic + 17:17
98 Florenz Knauer Maloja Pushbikers + 17:17
99 Luka Lakota KK Kranj + 17:17
100 Adam Stenson U.C.Monaco + 17:17
101 Maksym Bilyi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 17:17
102 Filippo Tagliani Zalf Euromobil Désirée Fior + 17:17
103 Luca Coati Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 17:17
104 Davide Colnaghi Namedsport-Rocket + 17:17
105 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli + 17:17
106 Matteo Baseggio General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 17:17
107 Ferenc Szöllosi Delio Gallina Colosio + 17:17
108 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 17:17
109 Bostijan Murn Adria Mobil + 17:17
110 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 17:17
111 Artur Sowinski Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 17:17
112 David Per Adria Mobil + 17:17
113 Marc Pritzen NTT Continental Cycling Team + 17:17
114 Antonio Di Sante Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 17:17
115 Matteo Furlan Iseo Serrature Rime Carnovali + 17:17
116 Cristian Rocchetta General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 17:17
117 Matic Groselj Ljubljana Gusto Santic + 17:17
118 Borislav Ivanov Bulgaria + 17:17
119 Simone Casule Gaiaplast Bibanese + 17:17
120 Manuel Belloni V.C.Mendrisio + 17:17
121 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 17:17
122 Szymon Krawczyk CCC Development Team + 17:37
123 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 17:43
124 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 18:09
125 Matthias Mangertseder Maloja Pushbikers + 18:09
126 Mika Heming Maloja Pushbikers + 18:09
127 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 18:12
128 Norbert Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 18:12
129 Alan Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 18:12
130 Federico Arioli Delio Gallina Colosio + 18:12
131 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 18:12
132 Samuele Zambelli Iseo Serrature Rime Carnovali + 18:12
133 Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 18:12
134 Michele Muraro Development Guerciotti + 18:12
135 Emanuele Barison Zalf Euromobil Désirée Fior + 18:12
136 Dominik Gorak CCC Development Team + 18:12
137 Remi Cocusse U.C.Monaco + 18:12
138 Ventsislav Venkov Bulgaria + 18:12
139 Niklas Larsen Uno-X Pro Cycling Team + 18:12
140 Davide Aldegheri V.C.Mendrisio + 18:12
141 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 18:12
142 Nicolo Di Bernardo Gaiaplast Bibanese + 18:12
143 Riccardo Dalla Pola Gaiaplast Bibanese + 18:19
144 Edoardo Sali Delio Gallina Colosio + 18:21
145 Simone Buda Development Guerciotti + 18:21
146 Jasen Aleksandrov Bulgaria + 29:55
DNS Filippo Bertone Iseo Serrature Rime Carnovali
DNS Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy
DNS Carson Miles Israel Cycling Academy
DNS Yannick Achterberg Maloja Pushbikers
DNF Yoan Kolev Bulgaria
DNF Valter Ghigino D'Amico UM Tools Area Zero VVF
DNF Corey Davis Maloja Pushbikers
Pos Rider Team Time
01 2 Andreas Leknessund Uno-X Pro Cycling Team 07:37:33
02 8 Alexis Guérin Team Vorarlberg Santic + 01:53
03 22 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 02:27
04 19 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 02:30
05 3 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 02:42
06 45 Janez Brajkovic Adria Mobil + 02:46
07 19 Urko Berrade Equipo Kern Pharma + 02:52
08 2 Szymon Tracz CCC Development Team + 03:13
09 1 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 03:33
10 1 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 03:36
11 2 Piotr Pekala CCC Development Team + 03:41
12 12 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 04:00
13 24 Riccardo Lucca General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 04:06
14 93 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 04:30
15 46 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 04:37
16 50 Alex Tolio Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 04:43
17 53 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 04:45
18 58 Luca Van Boven GM Recycling Team + 04:57
19 1 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 05:43
20 15 Davide Bais Cycling Team Friuli + 05:52
21 29 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 06:02
22 31 Martin Lavric NTT Continental Cycling Team + 06:13
23 54 Elias Maris GM Recycling Team + 06:43
24 54 Omar El Gouzi Iseo Serrature Rime Carnovali + 06:49
25 21 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 06:58
26 19 Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 07:07
27 62 Nik Cemazar KK Kranj + 07:10
28 68 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 07:15
29 17 Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 07:57
30 15 Jelte Krijnsen WP Groot Amsterdam + 07:59
31 12 Luuk Van Gestel WP Groot Amsterdam + 08:05
32 20 Kacper Walkowiak CCC Development Team + 08:36
33 16 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 08:40
34 39 Raffaele Radice Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 08:42
35 16 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 08:45
36 6 Harry Sweeny Lotto - Soudal U23 + 09:02
37 3 Giovanni Aleotti Cycling Team Friuli + 09:04
38 48 Luis Daniel Zea Contreras Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 09:05
39 5 Jordan Habets WP Groot Amsterdam + 09:06
40 47 Jaka Primozic KK Kranj + 09:12
41 52 Ivan Martinelli D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 09:16
42 53 Giovanni De Carlo Gaiaplast Bibanese + 09:18
43 73 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 09:18
44 14 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 09:19
45 19 Samuele Carpene Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 09:32
46 29 Robbe Claeys GM Recycling Team + 09:38
47 59 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 09:55
48 53 Frank Sosa Delio Gallina Colosio + 10:26
49 53 Paolo Toto Work Service - Dynatek - Vega + 10:52
50 28 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 11:32
51 9 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 11:38
52 59 Karol Domagalski Mazowsze - Serce Polski + 11:50
53 14 Negasi Haylu Abreha NTT Continental Cycling Team + 12:07
54 36 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 12:13
55 - Lars Daniels GM Recycling Team + 12:28
56 4 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 12:30
57 25 Martí Marquez Equipo Kern Pharma + 12:41
58 30 Matej Drinovec KK Kranj + 12:50
59 39 Edouard Bonnefoix U.C.Monaco + 12:53
60 39 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 12:55
61 13 Kevin Bonaldo Zalf Euromobil Désirée Fior + 12:59
62 38 Luca Paladin Delio Gallina Colosio + 13:00
63 16 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Santic + 13:26
64 27 Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 13:29
65 39 Antonio Santoro Work Service - Dynatek - Vega + 13:30
66 14 Mattia Pellizzer Iseo Serrature Rime Carnovali + 14:14
67 56 Francisco Galvan Equipo Kern Pharma + 14:16
68 53 Adrian Kurek Mazowsze - Serce Polski + 14:21
69 49 Flavio Tasca General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 14:22
70 73 Enrico Loss Namedsport-Rocket + 14:38
71 65 Luca Cibrario Development Guerciotti + 14:45
72 24 Ziga Horvat Adria Mobil + 14:56
73 14 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 15:14
74 9 Alex Raimondi Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 15:20
75 48 Connor Brown NTT Continental Cycling Team + 15:29
76 38 Daniel Smarzaro General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 15:33
77 13 Uros Repse KK Kranj + 16:04
78 14 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 16:05
79 18 Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy + 16:09
80 23 Federico Burchio Work Service - Dynatek - Vega + 16:44
81 27 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 16:50
82 33 Jaime Castrillo Equipo Kern Pharma + 16:50
83 55 Natnael Tesfazion NTT Continental Cycling Team + 17:37
84 79 Szymon Krawczyk CCC Development Team + 18:08
85 84 Niklas Larsen Uno-X Pro Cycling Team + 18:12
86 28 Raul Colombo Work Service - Dynatek - Vega + 18:19
87 71 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 18:22
88 56 Matteo Baseggio General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 18:41
89 58 Cristian Rocchetta General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 18:41
90 54 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli + 18:41
91 51 Rok Korosec Ljubljana Gusto Santic + 18:47
92 51 Matic Groselj Ljubljana Gusto Santic + 18:47
93 44 David Per Adria Mobil + 18:51
94 42 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 19:00
95 41 Marc Pritzen NTT Continental Cycling Team + 19:02
96 67 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 19:03
97 83 Norbert Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 19:11
98 35 Luca Coati Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 19:15
99 31 Enrico Zanoncello Zalf Euromobil Désirée Fior + 19:20
100 31 Filippo Tagliani Zalf Euromobil Désirée Fior + 19:20
101 80 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 19:24
102 69 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 19:36
103 22 Matteo Furlan Iseo Serrature Rime Carnovali + 19:38
104 65 Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 19:39
105 21 Niccolo Salvietti Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 19:51
106 21 Artur Sowinski Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 19:51
107 51 Mika Heming Maloja Pushbikers + 19:59
108 14 Francesco Furlan Gaiaplast Bibanese + 20:02
109 37 Matthias Mangertseder Maloja Pushbikers + 20:14
110 39 Emanuele Barison Zalf Euromobil Désirée Fior + 20:15
111 32 Samuele Zambelli Iseo Serrature Rime Carnovali + 20:33
112 29 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 20:42
113 8 Manuel Belloni V.C.Mendrisio + 20:45
114 5 Davide Colnaghi Namedsport-Rocket + 21:17
115 5 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 21:17
116 31 Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket + 21:26
117 18 Davide Debenedetti Development Guerciotti + 21:34
118 6 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli + 22:09
119 23 Fabio Garzi Namedsport-Rocket + 22:38
120 7 Bostijan Murn Adria Mobil + 22:58
121 31 Francesco Zandri Work Service - Dynatek - Vega + 23:46
122 3 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 24:11
123 3 Florenz Knauer Maloja Pushbikers + 24:23
124 2 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 24:38
125 8 Dominik Gorak CCC Development Team + 24:52
126 25 Liam Slock GM Recycling Team + 24:57
127 3 Antonio Di Sante Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 25:13
128 2 Maksym Bilyi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 25:16
129 1 Simone Casule Gaiaplast Bibanese + 25:18
130 - Luka Lakota KK Kranj + 25:19
131 10 Alan Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 25:19
132 1 Ferenc Szöllosi Delio Gallina Colosio + 25:25
133 7 Adam Stenson U.C.Monaco + 25:55
134 11 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 25:58
135 4 Nicolo Di Bernardo Gaiaplast Bibanese + 26:19
136 4 Federico Arioli Delio Gallina Colosio + 26:20
137 8 Riccardo Dalla Pola Gaiaplast Bibanese + 26:20
138 1 Michele Muraro Development Guerciotti + 26:24
139 1 Edoardo Sali Delio Gallina Colosio + 26:35
140 1 Simone Buda Development Guerciotti + 26:39
141 3 Tsvetan Ivanov Bulgaria + 26:47
142 3 Borislav Ivanov Bulgaria + 26:47
143 2 Remi Cocusse U.C.Monaco + 26:50
144 4 Davide Aldegheri V.C.Mendrisio + 28:00
145 5 Ventsislav Venkov Bulgaria + 28:34
146 3 Jasen Aleksandrov Bulgaria + 40:15
Pos Rider Team Time
1 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team 07:40:15
2 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 54
3 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 01:18
4 Alex Tolio Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 02:01
5 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:03
6 Luca Van Boven GM Recycling Team + 02:15
7 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 04:33
8 Daan Hoeks WP Groot Amsterdam + 05:15
9 Jelte Krijnsen WP Groot Amsterdam + 05:17
10 Luuk Van Gestel WP Groot Amsterdam + 05:23
11 Kacper Walkowiak CCC Development Team + 05:54
12 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 05:58
13 Jordan Habets WP Groot Amsterdam + 06:24
14 Giovanni De Carlo Gaiaplast Bibanese + 06:36
15 Samuele Carpene Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 06:50
16 Robbe Claeys GM Recycling Team + 06:56
17 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 08:50
18 Negasi Haylu Abreha NTT Continental Cycling Team + 09:25
19 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 09:31
20 Lars Daniels GM Recycling Team + 09:46
21 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 10:13
22 Kevin Bonaldo Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:17
23 Luca Paladin Delio Gallina Colosio + 10:18
24 Alex Raimondi Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 12:38
25 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli + 15:59
26 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 16:18
27 Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 16:57
28 Mika Heming Maloja Pushbikers + 17:17
29 Francesco Furlan Gaiaplast Bibanese + 17:20
30 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli + 19:27
31 Fabio Garzi Namedsport-Rocket + 19:56
32 Bostijan Murn Adria Mobil + 20:16
33 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 21:29
34 Dominik Gorak CCC Development Team + 22:10
35 Liam Slock GM Recycling Team + 22:15
36 Maksym Bilyi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 22:34
37 Nicolo Di Bernardo Gaiaplast Bibanese + 23:37
38 Federico Arioli Delio Gallina Colosio + 23:38
39 Riccardo Dalla Pola Gaiaplast Bibanese + 23:38
40 Remi Cocusse U.C.Monaco + 24:08
41 Davide Aldegheri V.C.Mendrisio + 25:18
42 Ventsislav Venkov Bulgaria + 25:52
Info
Nation Italy
Date October 10
Where San Vito al Tagliamento -> Buja - Santo Stefano
What 03.Stage
Distance 148 km