Giro della Regione Friuli - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team 03:43:107
02 Gino Mäder IAM Excelsior + 003
03 Alberto Dainese Zalf Euromobil Désirée Fior + 001
04 Gordian Banzer Akros - Renfer SA + 00
05 Jalel Duranti Petroli Firenze-Hopplá + 00
06 Francesco Di Felice Delio Gallina Colosio Eurofeed + 00
07 Francesco Baldi VPM Porto Sant Elpidio + 00
08 Yuri Colonna Petroli Firenze-Hopplá + 00
09 Florian Gamper Tirol Cycling Team + 00
10 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 00
11 Andrea Toniatti Team Colpack + 00
12 Giovanni Lonardi Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
13 Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli + 00
14 Stan Van Tricht VL Technics - Experza + 00
15 Olivier Pardini Team Differdange - Losch + 00
16 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 00
17 Robin Froidevaux Akros - Renfer SA + 00
18 Einer Rubio Vejus TMF + 00
19 Marco Landi Petroli Firenze-Hopplá + 00
20 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 00
21 Enrico Salvador Biesse Carrera Gavardo + 00
22 Mattia Baldo Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 00
23 Alessandro Iacchi Team Cervelo + 00
24 Filippo Tagliani Delio Gallina Colosio Eurofeed + 00
25 Anthony Rappo IAM Excelsior + 00
26 Christian Scerbo V.C.Cremonese-Guerciotti + 00
27 Matteo Baseggio Work Service Videa Coppi Gazzera + 00
28 Gabriele Lancia Team Cervelo + 00
29 Kent Main Dimension Data for Qhubeka + 00
30 Benjamin Brkic Tirol Cycling Team + 00
31 Emanuele Pizzo VPM Porto Sant Elpidio + 00
32 Davide Casarotto General Store Bottoli Zardini + 00
33 Ivan Martinelli D'Amico - Utensilnord + 00
34 Josh Teasdale Team Differdange - Losch + 00
35 Simone Zandomeneghi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 00
36 Rasmus Iversen General Store Bottoli Zardini + 00
37 Tuur Deprez VL Technics - Experza + 00
38 Cristian Rocchetta General Store Bottoli Zardini + 00
39 Andrea Garosio D'Amico - Utensilnord + 00
40 Aldo Caiati Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
41 Larry Valvasori Team Differdange - Losch + 00
42 Flavio Tasca Work Service Videa Coppi Gazzera + 00
43 Davide Botta Team Colpack + 00
44 Alberto Amici Biesse Carrera Gavardo + 00
45 Michael Delle Foglie Team Cervelo + 00
46 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 00
47 Hafetab Weldu Dimension Data for Qhubeka + 00
48 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 00
49 Simone Ravanelli Biesse Carrera Gavardo + 00
50 Davide Leone VPM Porto Sant Elpidio + 00
51 Alexander Vdovin Lokosphinx + 00
52 Andrea Di Renzo VPM Porto Sant Elpidio + 00
53 Emanuele Barison Work Service Videa Coppi Gazzera + 00
54 Marcel Neuhauser Tirol Cycling Team + 00
55 Ettore Carlini D'Amico - Utensilnord + 00
56 José Manuel Gutiérrez Massi - Kuwait + 00
57 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 00
58 Andrea Cacciotti Petroli Firenze-Hopplá + 00
59 Mehdi El Chokri Dimension Data for Qhubeka + 11
60 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 11
61 Giacomo Zilio Work Service Videa Coppi Gazzera + 16
62 Nico Selenati Akros - Renfer SA + 52
63 Riccardo Lucca Team Colpack + 01:01
64 Louis Visser Dimension Data for Qhubeka + 01:01
65 Andrea Calabrese Gaiaplast Bibanese + 01:01
66 Gabriele Maria Denaro Team Palazzago + 01:05
67 Gianluca Milani Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:08
68 Nico Houtteman VL Technics - Experza + 01:12
69 Friso Van Diemen WP Groot Amsterdam + 01:23
70 Samuele Zambelli Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 02:07
71 Nicholas Cianetti Petroli Firenze-Hopplá + 02:07
72 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 02:07
73 Stefano Ippolito Team Palazzago + 02:12
74 Alessandro Vandromme VL Technics - Experza + 02:36
75 Francesco Pirro Delio Gallina Colosio Eurofeed + 02:36
76 Jan Petelin Team Differdange - Losch + 02:36
77 Davide Bauce Delio Gallina Colosio Eurofeed + 02:36
78 Nicola Genuin Gaiaplast Bibanese + 02:36
79 Giacomo Venturini Gaiaplast Bibanese + 02:36
80 Jorge Ferrer Bueno Massi - Kuwait + 02:36
81 Luis Antonio Gomez Urosa Work Service Videa Coppi Gazzera + 03:07
82 Kevin Colleoni Biesse Carrera Gavardo + 03:56
83 Francesco Bettini D'Amico - Utensilnord + 03:56
84 Fabrizio Capodicasa Delio Gallina Colosio Eurofeed + 03:56
85 Andrea Calza Gaiaplast Bibanese + 05:25
86 Marco Borgo General Store Bottoli Zardini + 05:25
87 Davide Bais Cycling Team Friuli + 05:25
88 Gregorio Ferri Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:25
89 Andrea Scalvinoni Team Palazzago + 05:25
90 Emanuele Onesti D'Amico - Utensilnord + 05:25
91 Fabio Di Guglielmo VPM Porto Sant Elpidio + 05:25
92 Lorenzo Delco Biesse Carrera Gavardo + 05:25
93 Samuel Mugisha Dimension Data for Qhubeka + 05:25
94 Samuele Zoccarato General Store Bottoli Zardini + 06:11
95 Luca Maritano V.C.Cremonese-Guerciotti + 06:11
96 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 06:11
97 Uros Repse MebloJogi-Kult-Solkan + 06:11
98 Ollie Jones Dimension Data for Qhubeka + 06:11
99 Manuel Vecchiato Work Service Videa Coppi Gazzera + 06:11
100 Matteo Natali Petroli Firenze-Hopplá + 06:14
101 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 06:14
102 Joel Suter Akros - Renfer SA + 06:14
103 Cezary Grodzicki Team Palazzago + 06:14
104 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza + 08:46
105 Jacopo Cavicchioli Cycling Team Friuli + 09:12
106 Francesco Laterza Vejus TMF + 09:12
107 Cristian Spagni Gaiaplast Bibanese + 09:12
108 Angelo Raffaele D'Amico - Utensilnord + 09:12
109 Stefan Bissegger Akros - Renfer SA + 09:12
110 Alexander Evtushenko Lokosphinx + 09:12
111 Luca Cibrario V.C.Cremonese-Guerciotti + 09:12
112 Ahmed Galdoune Delio Gallina Colosio Eurofeed + 10:12
113 Lucio Pierantozzi Team Colpack + 11:18
DNS Filippo Sanvito V.C.Cremonese-Guerciotti
DNF Jonas Döring Akros - Renfer SA
DNF Alberto Giuriato Cycling Team Friuli
DNF Simone Casule Gaiaplast Bibanese
DNF Alberto Zanoni General Store Bottoli Zardini
DNF Antoine Debons IAM Excelsior
DNF Matteo Bellia IAM Excelsior
DNF Luca Coati Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Alex Zanetti Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Stefano Corti Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Kirill Svesnikov Lokosphinx
DNF Ruben Caseny Catalá Massi - Kuwait
DNF Oskar Malasetxeberria Massi - Kuwait
DNF Tim Roskar MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Simon Cibej MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Robert Jenko MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Jernej Furlan MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Jan Ostervuh MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Manuel Pesci Team Cervelo
DNF Edoardo Sali Team Cervelo
DNF Federico Sartor Team Colpack
DNF Enrico Zanoncello Team Colpack
DNF Tiago Da Silva Team Differdange - Losch
DNF Andrea Cervellera Team Palazzago
DNF Nicolas Coppolino V.C.Cremonese-Guerciotti
DNF Mattia Soprana V.C.Cremonese-Guerciotti
DNF Alessandro Susco Vejus TMF
DNF Luigi D'Amico Vejus TMF
DNF Nicolas Verougstraete VL Technics - Experza
DNF Simone Germana VPM Porto Sant Elpidio
DNF Koos Jeroen Kers WP Groot Amsterdam
DNF Nils Wolfenbuttel WP Groot Amsterdam
DNF Nicola Breda Zalf Euromobil Désirée Fior
Pos Rider Team Time
01 - Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum 11:19:47
02 - Dmitry Sokolov Lokosphinx + 25
03 - Andrea Di Renzo VPM Porto Sant Elpidio + 01:44
04 - Einer Rubio Vejus TMF + 03:27
05 - Simone Ravanelli Biesse Carrera Gavardo + 03:28
06 - Davide Botta Team Colpack + 03:47
07 - Andrea Garosio D'Amico - Utensilnord + 03:47
08 - Aldo Caiati Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:50
09 - Alberto Amici Biesse Carrera Gavardo + 04:03
10 - Benjamin Brkic Tirol Cycling Team + 04:07
11 - Simone Zandomeneghi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 04:17
12 - Davide Casarotto General Store Bottoli Zardini + 04:21
13 - Jalel Duranti Petroli Firenze-Hopplá + 04:22
14 - Hafetab Weldu Dimension Data for Qhubeka + 04:23
15 - Andrea Cacciotti Petroli Firenze-Hopplá + 04:34
16 - Marcel Neuhauser Tirol Cycling Team + 04:34
17 - Robin Froidevaux Akros - Renfer SA + 04:38
18 2 Gordian Banzer Akros - Renfer SA + 04:45
19 - Josh Teasdale Team Differdange - Losch + 04:45
20 1 Rasmus Iversen General Store Bottoli Zardini + 04:51
21 1 Flavio Tasca Work Service Videa Coppi Gazzera + 05:13
22 2 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 06:29
23 2 Kent Main Dimension Data for Qhubeka + 06:31
24 2 Anthony Rappo IAM Excelsior + 06:51
25 2 Tuur Deprez VL Technics - Experza + 06:51
26 3 Riccardo Lucca Team Colpack + 07:12
27 1 Ivan Martinelli D'Amico - Utensilnord + 07:16
28 1 Stan Van Tricht VL Technics - Experza + 07:20
29 1 Larry Valvasori Team Differdange - Losch + 07:28
30 1 Alexander Vdovin Lokosphinx + 07:31
31 2 Enrico Salvador Biesse Carrera Gavardo + 08:05
32 3 Gino Mäder IAM Excelsior + 08:18
33 3 Alessandro Iacchi Team Cervelo + 08:36
34 3 Christian Scerbo V.C.Cremonese-Guerciotti + 08:36
35 3 Emanuele Barison Work Service Videa Coppi Gazzera + 08:36
36 5 Olivier Pardini Team Differdange - Losch + 09:01
37 6 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 09:39
38 2 Nico Houtteman VL Technics - Experza + 09:57
39 5 Filippo Tagliani Delio Gallina Colosio Eurofeed + 10:13
40 7 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 11:21
41 7 Francesco Baldi VPM Porto Sant Elpidio + 11:33
42 10 Yuri Colonna Petroli Firenze-Hopplá + 12:51
43 3 Nicola Genuin Gaiaplast Bibanese + 13:29
44 10 Lorenzo Delco Biesse Carrera Gavardo + 13:31
45 5 Andrea Calabrese Gaiaplast Bibanese + 13:41
46 5 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 14:51
47 8 Samuele Zoccarato General Store Bottoli Zardini + 14:56
48 1 Alessandro Vandromme VL Technics - Experza + 15:09
49 8 Gabriele Lancia Team Cervelo + 15:32
50 5 Samuel Mugisha Dimension Data for Qhubeka + 16:16
51 9 Marco Landi Petroli Firenze-Hopplá + 16:21
52 9 Ettore Carlini D'Amico - Utensilnord + 16:23
53 9 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 16:42
54 22 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza + 16:47
55 9 Mattia Baldo Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 17:03
56 9 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 17:22
57 2 Gianluca Milani Zalf Euromobil Désirée Fior + 17:29
58 2 Davide Bauce Delio Gallina Colosio Eurofeed + 17:43
59 5 Fabrizio Capodicasa Delio Gallina Colosio Eurofeed + 18:21
60 7 Fabio Di Guglielmo VPM Porto Sant Elpidio + 19:02
61 9 Alberto Dainese Zalf Euromobil Désirée Fior + 19:51
62 7 Uros Repse MebloJogi-Kult-Solkan + 20:37
63 10 Davide Leone VPM Porto Sant Elpidio + 20:52
64 5 Nicholas Cianetti Petroli Firenze-Hopplá + 21:25
65 7 Andrea Calza Gaiaplast Bibanese + 21:26
66 - Kevin Colleoni Biesse Carrera Gavardo + 21:40
67 9 Giovanni Lonardi Zalf Euromobil Désirée Fior + 21:46
68 9 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 21:46
69 9 Mehdi El Chokri Dimension Data for Qhubeka + 21:58
70 10 Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli + 22:23
71 12 Emanuele Pizzo VPM Porto Sant Elpidio + 22:24
72 9 Andrea Scalvinoni Team Palazzago + 22:25
73 11 José Manuel Gutiérrez Massi - Kuwait + 22:46
74 12 Michael Delle Foglie Team Cervelo + 23:09
75 12 Florian Gamper Tirol Cycling Team + 23:11
76 9 Marco Borgo General Store Bottoli Zardini + 23:50
77 2 Giacomo Venturini Gaiaplast Bibanese + 24:11
78 18 Francesco Di Felice Delio Gallina Colosio Eurofeed + 24:17
79 18 Cristian Rocchetta General Store Bottoli Zardini + 24:17
80 18 Giacomo Zilio Work Service Videa Coppi Gazzera + 24:33
81 1 Stefano Ippolito Team Palazzago + 24:35
82 1 Jan Petelin Team Differdange - Losch + 24:59
83 15 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 25:02
84 8 Louis Visser Dimension Data for Qhubeka + 25:10
85 14 Davide Bais Cycling Team Friuli + 25:27
86 3 Samuele Zambelli Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 25:28
87 18 Andrea Toniatti Team Colpack + 25:29
88 16 Cezary Grodzicki Team Palazzago + 26:35
89 17 Nico Selenati Akros - Renfer SA + 26:46
90 12 Jorge Ferrer Bueno Massi - Kuwait + 27:09
91 2 Luis Antonio Gomez Urosa Work Service Videa Coppi Gazzera + 27:23
92 16 Matteo Baseggio Work Service Videa Coppi Gazzera + 27:28
93 14 Joel Suter Akros - Renfer SA + 28:34
94 6 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 29:26
95 5 Matteo Natali Petroli Firenze-Hopplá + 29:53
96 19 Gabriele Maria Denaro -Team Palazzago + 30:50
97 6 Manuel Vecchiato Work Service Videa Coppi Gazzera + 31:10
98 13 Luca Cibrario V.C.Cremonese-Guerciotti + 32:06
99 8 Luca Maritano V.C.Cremonese-Guerciotti + 32:31
100 9 Stefan Bissegger Akros - Renfer SA + 32:59
101 21 Friso Van Diemen WP Groot Amsterdam + 33:50
102 22 Francesco Pirro Delio Gallina Colosio Eurofeed + 35:25
103 15 Ollie Jones Dimension Data for Qhubeka + 36:38
104 7 Alexander Evtushenko Lokosphinx + 37:45
105 22 Gregorio Ferri Zalf Euromobil Désirée Fior + 39:08
106 24 Emanuele Onesti D'Amico - Utensilnord + 39:23
107 7 Lucio Pierantozzi Team Colpack + 40:29
108 11 Francesco Laterza Vejus TMF + 40:52
109 35 Francesco Bettini D'Amico - Utensilnord + 41:56
110 16 Jacopo Cavicchioli Cycling Team Friuli + 42:42
111 22 Cristian Spagni Gaiaplast Bibanese + 43:35
112 22 Angelo Raffaele D'Amico - Utensilnord + 43:52
113 18 Ahmed Galdoune Delio Gallina Colosio Eurofeed + 44:11
Information
Nation Italy
Date 8th September
Where Lignano Sabbiadoro -> Gorizia
What 3rd stage
Distance 157.5 km
Leader T.Pogacar
Youth T.Pogacar
Points A.Dainese
Mountain E.Rubio
Sprint S.Zoccarato
Other
Embed Results