Giro della Regione Friuli - 2018

Overall Youth Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum 11:19:4740
02 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 2530
03 Andrea Di Renzo VPM Porto Sant Elpidio + 01:4425
04 Einer Rubio Vejus TMF + 03:2720
05 Simone Ravanelli Biesse Carrera Gavardo + 03:2815
06 Davide Botta Team Colpack + 03:4710
07 Andrea Garosio D'Amico - Utensilnord + 03:475
08 Aldo Caiati Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:503
09 Alberto Amici Biesse Carrera Gavardo + 04:033
10 Benjamin Brkic Tirol Cycling Team + 04:073
11 Simone Zandomeneghi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 04:17
12 Davide Casarotto General Store Bottoli Zardini + 04:21
13 Jalel Duranti Petroli Firenze-Hopplá + 04:22
14 Hafetab Weldu Dimension Data for Qhubeka + 04:23
15 Andrea Cacciotti Petroli Firenze-Hopplá + 04:34
16 Marcel Neuhauser Tirol Cycling Team + 04:34
17 Robin Froidevaux Akros - Renfer SA + 04:38
18 Gordian Banzer Akros - Renfer SA + 04:45
19 Josh Teasdale Team Differdange - Losch + 04:45
20 Rasmus Iversen General Store Bottoli Zardini + 04:51
21 Flavio Tasca Work Service Videa Coppi Gazzera + 05:13
22 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 06:29
23 Kent Main Dimension Data for Qhubeka + 06:31
24 Anthony Rappo IAM Excelsior + 06:51
25 Tuur Deprez VL Technics - Experza + 06:51
26 Riccardo Lucca Team Colpack + 07:12
27 Ivan Martinelli D'Amico - Utensilnord + 07:16
28 Stan Van Tricht VL Technics - Experza + 07:20
29 Larry Valvasori Team Differdange - Losch + 07:28
30 Alexander Vdovin Lokosphinx + 07:31
31 Enrico Salvador Biesse Carrera Gavardo + 08:05
32 Gino Mäder IAM Excelsior + 08:18
33 Alessandro Iacchi Team Cervelo + 08:36
34 Christian Scerbo V.C.Cremonese-Guerciotti + 08:36
35 Emanuele Barison Work Service Videa Coppi Gazzera + 08:36
36 Olivier Pardini Team Differdange - Losch + 09:01
37 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 09:39
38 Nico Houtteman VL Technics - Experza + 09:57
39 Filippo Tagliani Delio Gallina Colosio Eurofeed + 10:13
40 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 11:21
41 Francesco Baldi VPM Porto Sant Elpidio + 11:33
42 Yuri Colonna Petroli Firenze-Hopplá + 12:51
43 Nicola Genuin Gaiaplast Bibanese + 13:29
44 Lorenzo Delco Biesse Carrera Gavardo + 13:31
45 Andrea Calabrese Gaiaplast Bibanese + 13:41
46 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 14:51
47 Samuele Zoccarato General Store Bottoli Zardini + 14:56
48 Alessandro Vandromme VL Technics - Experza + 15:09
49 Gabriele Lancia Team Cervelo + 15:32
50 Samuel Mugisha Dimension Data for Qhubeka + 16:16
51 Marco Landi Petroli Firenze-Hopplá + 16:21
52 Ettore Carlini D'Amico - Utensilnord + 16:23
53 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 16:42
54 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza + 16:47
55 Mattia Baldo Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 17:03
56 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 17:22
57 Gianluca Milani Zalf Euromobil Désirée Fior + 17:29
58 Davide Bauce Delio Gallina Colosio Eurofeed + 17:43
59 Fabrizio Capodicasa Delio Gallina Colosio Eurofeed + 18:21
60 Fabio Di Guglielmo VPM Porto Sant Elpidio + 19:02
61 Alberto Dainese Zalf Euromobil Désirée Fior + 19:51
62 Uros Repse MebloJogi-Kult-Solkan + 20:37
63 Davide Leone VPM Porto Sant Elpidio + 20:52
64 Nicholas Cianetti Petroli Firenze-Hopplá + 21:25
65 Andrea Calza Gaiaplast Bibanese + 21:26
66 Kevin Colleoni Biesse Carrera Gavardo + 21:40
67 Giovanni Lonardi Zalf Euromobil Désirée Fior + 21:46
68 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 21:46
69 Mehdi El Chokri Dimension Data for Qhubeka + 21:58
70 Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli + 22:23
71 Emanuele Pizzo VPM Porto Sant Elpidio + 22:24
72 Andrea Scalvinoni Team Palazzago + 22:25
73 José Manuel Gutiérrez Massi - Kuwait + 22:46
74 Michael Delle Foglie Team Cervelo + 23:09
75 Florian Gamper Tirol Cycling Team + 23:11
76 Marco Borgo General Store Bottoli Zardini + 23:50
77 Giacomo Venturini Gaiaplast Bibanese + 24:11
78 Francesco Di Felice Delio Gallina Colosio Eurofeed + 24:17
79 Cristian Rocchetta General Store Bottoli Zardini + 24:17
80 Giacomo Zilio Work Service Videa Coppi Gazzera + 24:33
81 Stefano Ippolito Team Palazzago + 24:35
82 Jan Petelin Team Differdange - Losch + 24:59
83 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 25:02
84 Louis Visser Dimension Data for Qhubeka + 25:10
85 Davide Bais Cycling Team Friuli + 25:27
86 Samuele Zambelli Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 25:28
87 Andrea Toniatti Team Colpack + 25:29
88 Cezary Grodzicki Team Palazzago + 26:35
89 Nico Selenati Akros - Renfer SA + 26:46
90 Jorge Ferrer Bueno Massi - Kuwait + 27:09
91 Luis Antonio Gomez Urosa Work Service Videa Coppi Gazzera + 27:23
92 Matteo Baseggio Work Service Videa Coppi Gazzera + 27:28
93 Joel Suter Akros - Renfer SA + 28:34
94 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 29:26
95 Matteo Natali Petroli Firenze-Hopplá + 29:53
96 Gabriele Maria Denaro Team Palazzago + 30:50
97 Manuel Vecchiato Work Service Videa Coppi Gazzera + 31:10
98 Luca Cibrario V.C.Cremonese-Guerciotti + 32:06
99 Luca Maritano V.C.Cremonese-Guerciotti + 32:31
100 Stefan Bissegger Akros - Renfer SA + 32:59
101 Friso Van Diemen WP Groot Amsterdam + 33:50
102 Francesco Pirro Delio Gallina Colosio Eurofeed + 35:25
103 Ollie Jones Dimension Data for Qhubeka + 36:38
104 Alexander Evtushenko Lokosphinx + 37:45
105 Gregorio Ferri Zalf Euromobil Désirée Fior + 39:08
106 Emanuele Onesti D'Amico - Utensilnord + 39:23
107 Lucio Pierantozzi Team Colpack + 40:29
108 Francesco Laterza Vejus TMF + 40:52
109 Francesco Bettini D'Amico - Utensilnord + 41:56
110 Jacopo Cavicchioli Cycling Team Friuli + 42:42
111 Cristian Spagni Gaiaplast Bibanese + 43:35
112 Angelo Raffaele D'Amico - Utensilnord + 43:52
113 Ahmed Galdoune Delio Gallina Colosio Eurofeed + 44:11
DNF Jonas Döring Akros - Renfer SA
DNF Stefano Moro Biesse Carrera Gavardo
DNF Matteo Donega Cycling Team Friuli
DNF Alberto Giuriato Cycling Team Friuli
DNF Simone Casule Gaiaplast Bibanese
DNF Alberto Zanoni General Store Bottoli Zardini
DNF Matteo Bellia IAM Excelsior
DNF Antoine Debons IAM Excelsior
DNF Luca Coati Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Stefano Corti Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Alex Zanetti Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Kirill Svesnikov Lokosphinx
DNF Lucas Casas Gutierrez Massi - Kuwait
DNF Ruben Caseny Catalá Massi - Kuwait
DNF Oskar Malasetxeberria Massi - Kuwait
DNF Hilari Redondo Corbera Massi - Kuwait
DNF Simon Cibej MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Jernej Furlan MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Robert Jenko MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Jan Ostervuh MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Tim Roskar MebloJogi-Kult-Solkan
DNF Tiziano Lanzano Team Cervelo
DNF Manuel Pesci Team Cervelo
DNF Edoardo Sali Team Cervelo
DNF Federico Sartor Team Colpack
DNF Enrico Zanoncello Team Colpack
DNF Tiago Da Silva Team Differdange - Losch
DNF Andrea Cervellera Team Palazzago
DNF Matteo Fantoni Team Palazzago
DNF Sven Burger Tirol Cycling Team
DNF Nicolas Coppolino V.C.Cremonese-Guerciotti
DNF Filippo Sanvito V.C.Cremonese-Guerciotti
DNF Mattia Soprana V.C.Cremonese-Guerciotti
DNF Luigi D'Amico Vejus TMF
DNF Alessandro Susco Vejus TMF
DNF Nicolas Verougstraete VL Technics - Experza
DNF Simone Germana VPM Porto Sant Elpidio
DNF Niels Boele WP Groot Amsterdam
DNF Koos Jeroen Kers WP Groot Amsterdam
DNF Nils Wolfenbuttel WP Groot Amsterdam
DNF Nicola Breda Zalf Euromobil Désirée Fior
Information
Nation Italy
Date 6th - 8th September
CAT 2.2
Other
Embed Results