DoB? |
Pos | Rider | Team | Time | |
---|---|---|---|---|
01 | Panto Carmelo Consolato | Gragnano Sporting Club | 03:57:44 | |
02 | Domont Axel | Chambery Cyclisme Formation | + 05 | |
03 | Kern Julian | Seven Stones | + 12 | |
04 | Lebas Thomas | Amical Velo Club Aixois | + 14 | |
05 | Averin Maksym | Team Palazzago | + 18 | |
06 | Gorodnichev Ilya | F.Coppi Gazzera Videa | + 18 | |
07 | Polanc Jan | Radenska | + 18 | |
08 | Bardet Romain | Chambery Cyclisme Formation | + 18 | |
09 | Totschnig Harald | Tyrol Team | + 18 | |
10 | Facchini Patrick | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 22 | |
11 | Ribet Aurelien | Amical Velo Club Aixois | + 22 | |
12 | Zakarin Ilnur | Russia | + 25 | |
13 | Lane Patrick | Team Jayco-AIS | + 27 | |
14 | Busato Matteo | Zalf Desiree Fior | + 28 | |
15 | Greselin Roberto | Mantovani Fontana | + 32 | |
16 | Doneddu Antonio | Team Palazzago | + 33 | |
17 | Hirt Jan | Czech Republic | + 33 | |
18 | Ianniello Vincenzo | Caparrini Vibert Le Village It | + 38 | |
19 | Grigorev Aleksandr | Itera - Katusha | + 42 | |
20 | Asjes Jelmer | Rucanor-Line Cycling Team | + 42 | |
21 | Balck Sebastian | Sweden | + 47 | |
22 | Wöhrer David | Tyrol Team | + 54 | |
23 | Ceola Mattia | Mantovani Fontana | + 01:11 | |
24 | Manarelli Carlos Alexandre | Generali - Ballan | + 01:19 | |
25 | Durbridge Luke | Team Jayco-AIS | + 01:47 | |
26 | Bongiorno Francesco Manuel | Zalf Desiree Fior | + 02:07 | |
27 | Nuber Simon | Thüringer Energie Team | + 03:39 | |
28 | Bliakevicius Mantas | Gragnano Sporting Club | + 04:08 | |
29 | Persson Lucas | Sweden | + 04:27 | |
30 | Grubic Luka | Brisot Gaiaplast Bibanese | + 04:27 | |
31 | Stimulak Klemen | Radenska | + 04:29 | |
32 | Zanco Diego | Zalf Desiree Fior | + 04:31 | |
33 | McCarthy Jay | Team Jayco-AIS | + 04:33 | |
34 | Yovchev Yovcho | Cycling Team Friuli | + 04:33 | |
35 | Dvorsky David | Czech Republic | + 04:35 | |
36 | de Groot Daan | Rucanor-Line Cycling Team | + 04:39 | |
37 | Anacona Winner | Caparrini Vibert Le Village It | + 04:42 | |
38 | Nichele Attilio | Marchiol Emisfero Site | + 04:44 | |
39 | Tatarinov Gennadiy | Russia | + 04:45 | |
40 | Steigmiller Jakob | Thüringer Energie Team | + 04:51 | |
41 | Krizek Matthias | Marchiol Emisfero Site | + 04:55 | |
42 | Razumov Maxim | Itera - Katusha | + 05:01 | |
43 | Canola Marco | Zalf Desiree Fior | + 05:01 | |
44 | Palandri Marino | Gragnano Sporting Club | + 05:05 | |
45 | Quintero Duber | Gallina S.Inox Tonoli | + 05:05 | |
46 | Ramier Romain | Amical Velo Club Aixois | + 05:05 | |
47 | Dzhebraylov Eldar | Etruria Team | + 05:09 | |
48 | Pechkarev Viktor | Russia | + 05:11 | |
49 | Teychenne Mathieu | Chambery Cyclisme Formation | + 05:11 | |
50 | Beney Romain | V.C. Mendrisio - PL Valli | + 05:11 | |
51 | Zanon Elia | Mantovani Fontana | + 05:11 | |
52 | Ries Phillip | Germany | + 05:11 | |
53 | Moresco Mattia | F.Coppi Gazzera Videa | + 05:22 | |
54 | Plötner Nils | Germany | + 06:15 | |
55 | Miletta Luigi | Gragnano Sporting Club | + 06:40 | |
56 | Welter Thomas | Chambery Cyclisme Formation | + 13:11 | |
57 | Kuen Maximilian | Tyrol Team | + 21:41 | |
58 | Sütterlin Jasha | Thüringer Energie Team | + 21:42 | |
59 | Schreurs Mark | Rucanor-Line Cycling Team | + 21:45 | |
60 | Bercz Patrick | Germany | + 21:47 | |
61 | Kobelt Rolf | V.C. Mendrisio - PL Valli | + 21:49 | |
62 | Stevenson Christofer | Sweden | + 21:50 | |
63 | Marchiori Antonio | F.Coppi Gazzera Videa | + 21:53 | |
64 | Broers Erwin | Rucanor-Line Cycling Team | + 21:54 | |
65 | Brenterch Erwan | Amical Velo Club Aixois | + 22:08 | |
66 | Puccioni Mirko | Caparrini Vibert Le Village It | + 22:08 | |
67 | Bani Eugenio [*] | Caparrini Vibert Le Village It | + 22:08 | |
68 | Petrus Lubomir | Czech Republic | + 22:16 | |
69 | Gomirato Davide | Zalf Desiree Fior | + 22:47 | |
70 | Kirchmair Stefan | Tyrol Team | + 24:05 | |
71 | Stankovic Marko | A.C.S. Gruppo Lupi | + 24:05 | |
72 | Katyrin Roman | Itera - Katusha | + 24:05 | |
73 | Yakimov Konstantin | Russia | + 24:05 | |
74 | Menciassi Alessio | Etruria Team | + 24:05 | |
75 | Åbom Henrik | Sweden | + 24:05 | |
76 | Vogt Mario | Germany | + 24:05 | |
77 | Hofstetter Oliver | V.C. Mendrisio - PL Valli | + 24:05 | |
78 | Guaglianone Giuseppe | Gragnano Sporting Club | + 24:05 | |
79 | Pizzaballa Gabriele | Team Palazzago | + 24:05 | |
80 | Pokidov Maxim | Itera - Katusha | + 24:05 | |
81 | Bernardi Diego | Brisot Gaiaplast Bibanese | + 24:05 | |
82 | Graziato Massimo | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 24:05 | |
83 | Eyring Andy | Germany | + 24:05 | |
84 | Magrin Andrea | Cycling Team Friuli | + 24:05 | |
85 | Fortin Filippo | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 24:05 | |
86 | Gaffurini Nicola | Gallina S.Inox Tonoli | + 24:05 | |
87 | Fanelli Stiven | Gallina S.Inox Tonoli | + 24:05 | |
88 | Troian Daniele | A.C.S. Gruppo Lupi | + 24:11 | |
89 | Jenko Robert | Radenska | + 24:39 | |
90 | Francesconi Nicolas | Etruria Team | + 24:40 | |
91 | Rajsp Andrej | Radenska | + 24:42 | |
92 | Bürgel Bastian | Thüringer Energie Team | + 24:46 | |
93 | Zambon Matteo | Team Palazzago | + 31:15 | |
94 | Storti Riccardo | Brisot Gaiaplast Bibanese | + 31:15 | |
95 | Obkircher Marc | Tyrol Team | + 31:15 | |
96 | Biasio Riccardo | Marchiol Emisfero Site | + 31:15 | |
97 | Costanzi Edoardo | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 31:15 | |
98 | Orlandi Luca | Team Palazzago | + 31:15 | |
99 | Zhupa Eugert | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 31:15 | |
100 | Vannacci Alessandro | Caparrini Vibert Le Village It | + 31:29 | |
101 | Vecera Jakub | Czech Republic | + 31:35 | |
102 | Amicabile Marco | Gallina S.Inox Tonoli | + 31:41 | |
103 | Dugani Flumian Luca | Brisot Gaiaplast Bibanese | + 31:52 | |
DNS | Bostner Jaka | Radenska | ||
DNF | Marcolina Piergiacomo | Cycling Team Friuli | ||
DNF | Fusaz Marco | Cycling Team Friuli | ||
DNF | Calderan Alessandro | Cycling Team Friuli | ||
DNF | Ferraresso Daniele | Generali - Ballan | ||
DNF | Dal Bo Rudy | Generali - Ballan | ||
DNF | Bedin Mattia Costantino | Generali - Ballan | ||
DNF | Cavasin Daniele | Generali - Ballan | ||
DNF | Denonfoux Laurent | Amical Velo Club Aixois | ||
DNF | Nolten Bram | Rucanor-Line Cycling Team | ||
DNF | Akimov Mikhail | Russia | ||
DNF | Willam Mike | Thüringer Energie Team | ||
DNF | Foppoli Michele | Gallina S.Inox Tonoli | ||
DNF | Ongaretto Elia | Marchiol Emisfero Site | ||
DNF | Marchiori Federico | Marchiol Emisfero Site | ||
DNF | Frazer Mauricio | START Cycling Team | ||
DNF | Gil Tomas Enrique | START Cycling Team | ||
DNF | Calixto Manuel Bello | START Cycling Team | ||
DNF | Alberti Nicholas Luca | Etruria Team | ||
DNF | Targetti Tommaso | Etruria Team | ||
DNF | Zuanon Daniele | Mantovani Fontana | ||
DNF | Guderzo Andrea | Mantovani Fontana | ||
DNF | Nordhoff Alexander | Seven Stones | ||
DNF | Roth Christopher | Seven Stones | ||
DNF | Hümbert Michael | Seven Stones | ||
DNF | Benning Hans-Joachim | Seven Stones | ||
DNF | Zucchini Giacomo | F.Coppi Gazzera Videa | ||
DNF | Marcon Gianluca | F.Coppi Gazzera Videa | ||
DNF | Maurer Remy | V.C. Mendrisio - PL Valli | ||
DNF | Stucki Dominik | V.C. Mendrisio - PL Valli | ||
DNF | Andersson Lars | Sweden | ||
DNF | Stöhr Pavel | Czech Republic | ||
DNF | Slokotovich Andrey | A.C.S. Gruppo Lupi | ||
DNF | Rinaldi Luca | A.C.S. Gruppo Lupi | ||
DNF | Manakov Viktor | Itera - Katusha |
Pos | Rider | Team | Time | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | - | Busato Matteo | Zalf Desiree Fior | 14:39:44 | |
2 | 5 | Panto Carmelo Consolato | Gragnano Sporting Club | + 01 | |
3 | 12 | Domont Axel | Chambery Cyclisme Formation | + 11 | |
4 | 2 | Lebas Thomas | Amical Velo Club Aixois | + 15 | |
5 | 2 | Polanc Jan | Radenska | + 19 | |
6 | 2 | Bardet Romain | Chambery Cyclisme Formation | + 19 | |
7 | 2 | Totschnig Harald | Tyrol Team | + 19 | |
8 | 6 | Facchini Patrick | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 23 | |
9 | 12 | Gorodnichev Ilya | F.Coppi Gazzera Videa | + 24 | |
10 | 1 | Zakarin Ilnur | Russia | + 26 | |
11 | 9 | Ribet Aurelien | Amical Velo Club Aixois | + 28 | |
12 | 2 | Lane Patrick | Team Jayco-AIS | + 28 | |
13 | 10 | Averin Maksym | Team Palazzago | + 36 | |
14 | 2 | Greselin Roberto | Mantovani Fontana | + 38 | |
15 | 11 | Ianniello Vincenzo | Caparrini Vibert Le Village It | + 39 | |
16 | 3 | Hirt Jan | Czech Republic | + 39 | |
17 | 15 | Doneddu Antonio | Team Palazzago | + 01:25 | |
18 | - | Bongiorno Francesco Manuel | Zalf Desiree Fior | + 02:13 | |
19 | 16 | Ceola Mattia | Mantovani Fontana | + 02:15 | |
20 | 19 | Asjes Jelmer | Rucanor-Line Cycling Team | + 02:18 | |
21 | 20 | Kern Julian | Seven Stones | + 02:22 | |
22 | 6 | Durbridge Luke | Team Jayco-AIS | + 02:39 | |
23 | 3 | Bliakevicius Mantas | Gragnano Sporting Club | + 04:31 | |
24 | 19 | McCarthy Jay | Team Jayco-AIS | + 04:34 | |
25 | 11 | Zanco Diego | Zalf Desiree Fior | + 04:37 | |
26 | 10 | Yovchev Yovcho | Cycling Team Friuli | + 04:39 | |
27 | 20 | Grigorev Aleksandr | Itera - Katusha | + 04:47 | |
28 | 11 | Anacona Winner | Caparrini Vibert Le Village It | + 04:48 | |
29 | 21 | Balck Sebastian | Sweden | + 04:52 | |
30 | 8 | Tatarinov Gennadiy | Russia | + 05:01 | |
31 | - | Grubic Luka | Brisot Gaiaplast Bibanese | + 05:19 | |
32 | 1 | Persson Lucas | Sweden | + 05:19 | |
33 | 9 | Palandri Marino | Gragnano Sporting Club | + 05:23 | |
34 | 4 | de Groot Daan | Rucanor-Line Cycling Team | + 05:31 | |
35 | 19 | Wöhrer David | Tyrol Team | + 05:42 | |
36 | 9 | Ries Phillip | Germany | + 06:03 | |
37 | 1 | Krizek Matthias | Marchiol Emisfero Site | + 06:05 | |
38 | 4 | Dzhebraylov Eldar | Etruria Team | + 06:09 | |
39 | 1 | Teychenne Mathieu | Chambery Cyclisme Formation | + 07:06 | |
40 | 5 | Nichele Attilio | Marchiol Emisfero Site | + 07:10 | |
41 | 4 | Plötner Nils | Germany | + 07:19 | |
42 | 1 | Zanon Elia | Mantovani Fontana | + 07:25 | |
43 | 1 | Quintero Duber | Gallina S.Inox Tonoli | + 07:28 | |
44 | 5 | Pechkarev Viktor | Russia | + 09:16 | |
45 | 10 | Beney Romain | V.C. Mendrisio - PL Valli | + 10:13 | |
46 | 7 | Miletta Luigi | Gragnano Sporting Club | + 11:18 | |
47 | 13 | Canola Marco | Zalf Desiree Fior | + 11:43 | |
48 | 16 | Ramier Romain | Amical Velo Club Aixois | + 11:51 | |
49 | 23 | Manarelli Carlos Alexandre | Generali - Ballan | + 11:54 | |
50 | 20 | Stimulak Klemen | Radenska | + 13:06 | |
51 | 25 | Dvorsky David | Czech Republic | + 16:34 | |
52 | 27 | Steigmiller Jakob | Thüringer Energie Team | + 17:07 | |
53 | 28 | Nuber Simon | Thüringer Energie Team | + 17:23 | |
54 | 40 | Moresco Mattia | F.Coppi Gazzera Videa | + 20:48 | |
55 | 14 | Welter Thomas | Chambery Cyclisme Formation | + 21:48 | |
56 | 47 | Razumov Maxim | Itera - Katusha | + 24:17 | |
57 | 32 | Kirchmair Stefan | Tyrol Team | + 24:23 | |
58 | 29 | Fanelli Stiven | Gallina S.Inox Tonoli | + 24:57 | |
59 | 11 | Puccioni Mirko | Caparrini Vibert Le Village It | + 26:13 | |
60 | 14 | Magrin Andrea | Cycling Team Friuli | + 27:47 | |
61 | 9 | Katyrin Roman | Itera - Katusha | + 28:10 | |
62 | 1 | Kuen Maximilian | Tyrol Team | + 28:27 | |
63 | 4 | Schreurs Mark | Rucanor-Line Cycling Team | + 28:27 | |
64 | 7 | Pizzaballa Gabriele | Team Palazzago | + 29:37 | |
65 | 7 | Pokidov Maxim | Itera - Katusha | + 30:13 | |
66 | 5 | Marchiori Antonio | F.Coppi Gazzera Videa | + 30:35 | |
67 | 2 | Troian Daniele | A.C.S. Gruppo Lupi | + 31:09 | |
68 | 1 | Graziato Massimo | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 31:27 | |
69 | 1 | Gaffurini Nicola | Gallina S.Inox Tonoli | + 32:08 | |
70 | 3 | Stevenson Christofer | Sweden | + 32:25 | |
71 | 29 | Storti Riccardo | Brisot Gaiaplast Bibanese | + 33:25 | |
72 | 10 | Kobelt Rolf | V.C. Mendrisio - PL Valli | + 35:45 | |
73 | 4 | Yakimov Konstantin | Russia | + 36:04 | |
74 | 4 | Eyring Andy | Germany | + 36:10 | |
75 | 9 | Sütterlin Jasha | Thüringer Energie Team | + 36:15 | |
76 | 7 | Petrus Lubomir | Czech Republic | + 36:19 | |
77 | 8 | Bercz Patrick | Germany | + 36:20 | |
78 | 22 | Vannacci Alessandro | Caparrini Vibert Le Village It | + 36:58 | |
79 | 8 | Bani Eugenio [*] | Caparrini Vibert Le Village It | + 37:15 | |
80 | 15 | Gomirato Davide | Zalf Desiree Fior | + 38:17 | |
81 | 16 | Broers Erwin | Rucanor-Line Cycling Team | + 39:12 | |
82 | 10 | Bernardi Diego | Brisot Gaiaplast Bibanese | + 39:12 | |
83 | 3 | Rajsp Andrej | Radenska | + 39:32 | |
84 | 7 | Bürgel Bastian | Thüringer Energie Team | + 39:53 | |
85 | 17 | Brenterch Erwan | Amical Velo Club Aixois | + 41:24 | |
86 | 12 | Guaglianone Giuseppe | Gragnano Sporting Club | + 41:26 | |
87 | 12 | Vogt Mario | Germany | + 42:13 | |
88 | 12 | Menciassi Alessio | Etruria Team | + 43:21 | |
89 | 18 | Fortin Filippo | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 43:27 | |
90 | 20 | Åbom Henrik | Sweden | + 44:31 | |
91 | 20 | Hofstetter Oliver | V.C. Mendrisio - PL Valli | + 44:31 | |
92 | 21 | Jenko Robert | Radenska | + 46:01 | |
93 | 4 | Zhupa Eugert | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 46:22 | |
94 | 4 | Orlandi Luca | Team Palazzago | + 46:22 | |
95 | 19 | Stankovic Marko | A.C.S. Gruppo Lupi | + 46:35 | |
96 | 8 | Amicabile Marco | Gallina S.Inox Tonoli | + 46:48 | |
97 | 4 | Costanzi Edoardo | Trevigiani Dynamon Bottoli | + 50:31 | |
98 | 6 | Biasio Riccardo | Marchiol Emisfero Site | + 50:31 | |
99 | 24 | Francesconi Nicolas | Etruria Team | + 50:45 | |
100 | 8 | Dugani Flumian Luca | Brisot Gaiaplast Bibanese | + 51:14 | |
101 | 20 | Obkircher Marc | Tyrol Team | + 55:50 | |
102 | 26 | Zambon Matteo | Team Palazzago | + 57:52 | |
103 | 31 | Vecera Jakub | Czech Republic | + 58:14 |
4th stage | 156.6 km
Arta Terme -> Osoppo
2.2
M.Busato | Leader
M.Graziato | Points
I.Zakarin | Mountain