FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Five rings of Moscow
UCI, Stage race, 1st stage, 5th May 2012, Russia
Race info
Results
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Bulgaria
Czechia
Germany
Greece
Hungary
Latvia
Netherlands
Russia
Serbia
Slovakia
Slovenia
Spain
Turkey
Ukraine
USA
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Stevic
Ivan
1980
Salcano - Arnavutkoy
03:54:09
02
Müller
Dirk
1973
Nutrixxion - Abus
+ 00
03
Boev
Igor
1989
Itera - Katusha
+ 00
04
Topchanyk
Artem
1989
SP Tableware
+ 04
05
Vermeer
Tom
1985
Nutrixxion - Abus
+ 45
06
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss Cycling Team
+ 47
07
Budaragin
Alexis
1986
RusVelo
+ 47
08
Tamouridis
Ioannis
1980
SP Tableware
+ 47
09
Mezgec
Luka
1988
Sava
+ 56
10
Mironov
Alexander
1984
RusVelo
+ 56
11
Nikandrov
Dmitri
1979
-
+ 56
12
Kochetkov
Pavel
1986
Itera - Katusha
+ 56
13
Canecky
Marek
1988
Salcano - Arnavutkoy
+ 56
14
Bajc
Andi
1988
Salcano - Arnavutkoy
+ 56
15
Samokhvalov
Anton
1986
RusVelo
+ 56
16
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD - Lampre Continental
+ 56
17
Kerkez
Vladimir
1984
Sava
+ 56
18
Hasanovic
Esad
1985
-
+ 56
19
Tsikhanau
Alexei
1986
-
+ 56
20
Rybakov
Alexander
1988
Itera - Katusha
+ 01:00
21
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss Cycling Team
+ 01:16
22
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Kolss Cycling Team
+ 01:45
23
Solomennikov
Andrey
1987
Itera - Katusha
+ 02:07
24
Rotyakov
Aleksandr
1991
-
+ 02:57
25
Holt
Daniel
1981
-
+ 03:04
26
Kazsa
Gabor
1989
Salcano - Arnavutkoy
+ 03:04
27
Chuporshnev
Kirill
1990
-
+ 03:04
28
Lozano
David
1988
Team Type 1 - Sanofi
+ 03:04
29
Popkov
Vitaliy
1983
ISD - Lampre Continental
+ 03:04
30
Kosyakov
Dmitriy
1986
Itera - Katusha
+ 03:04
31
Gavrilov
Anatoliy
1990
-
+ 06:16
32
Safonau
Siarhei
1990
Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska
+ 06:26
33
Holubeu
Andrei
1991
-
+ 06:26
34
Nikolaev
Sergey
1988
-
+ 06:26
35
Bitenc
Jure
1991
Sava
+ 06:26
36
Burjek
Nik
1987
Sava
+ 06:26
37
Mekelj
Tim
1992
Sava
+ 06:26
38
Simantirakis
Vasileios
1989
SP Tableware
+ 06:26
39
Bakhin
Evgeny
1988
-
+ 06:26
40
Khripta
Andreiy
1986
Kolss Cycling Team
+ 06:26
41
Kuznetsov
Vyacheslav
1989
Itera - Katusha
+ 06:26
42
Der
Zsolt
1983
-
+ 06:26
43
Shmidt
Alexey
1983
-
+ 07:55
44
Khatuntsev
Alexander
1985
RusVelo
+ 07:55
45
Zhuykov
Denis
1993
-
+ 07:55
46
Sakellaridis
Neofytos
1989
SP Tableware
+ 07:59
47
Bekmanis
Indulis
1989
Rietumu - Delfin
+ 08:07
48
Velikanov
Aleksey
1989
-
+ 08:25
49
Kozomara
Nikola
1991
-
+ 08:48
50
Schweizer
Michael
1983
Nutrixxion - Abus
+ 08:48
51
Leontenko
Yuriy
1986
Kolss Cycling Team
+ 11:16
52
Kondrut
Vitaly
1984
Kolss Cycling Team
+ 11:16
53
Byvaltsev
Andrey
1990
-
+ 11:38
54
Kartashov
Artem
1992
-
+ 11:40
55
Zverkov
Evgeny
1993
-
+ 11:44
56
Stankovic
Marko
1988
-
+ 11:48
57
Maslenikov
Vadim
1989
-
+ 11:50
58
Neustroev
Vasily
1990
-
+ 11:50
59
Bartenev
Maxim
1993
-
+ 11:50
60
Makarov
Ivan
1991
-
+ 11:50
61
Bardin
Vladimir
1992
-
+ 11:50
62
Priadein
Pavel
1990
-
+ 11:50
63
Smirnovs
Andris
1990
Rietumu - Delfin
+ 11:50
64
Volik
Konstantin
1984
China 361 Cycling Team
+ 11:50
65
Yakimov
Konstantin
1991
-
+ 11:50
66
Volovod
Dmytro
1992
ISD - Lampre Continental
+ 11:50
67
Kulyk
Andrii
1989
Kolss Cycling Team
+ 11:50
68
Chestnov
Grigory
1984
-
+ 11:50
69
Leontyev
Alexey
1991
-
+ 11:50
70
Kournov
Nikolai
1992
-
+ 11:50
71
Chubukov
Nikita
-
-
+ 11:50
72
Grygorenko
Oleksandr
1988
Kolss Cycling Team
+ 11:50
73
Sorokins
Dmitrijs
1982
Rietumu - Delfin
+ 11:50
74
Berezkin
Denis
1989
-
+ 11:50
75
Suravets
Dzmitryi
1992
-
+ 11:50
76
Burkhardt
Holger
1987
Nutrixxion - Abus
+ 11:50
77
Bushmin
Maxim
1993
-
+ 11:50
78
Bozhenko
Kirill
1987
-
+ 11:50
79
Bakumenko
Vladyslav
1991
ISD - Lampre Continental
+ 11:50
80
Polishchuk
Maksym
1984
ISD - Lampre Continental
+ 11:50
81
Sobrino
Joaquin
1982
SP Tableware
+ 11:50
82
Karatzios
Georgios
1990
SP Tableware
+ 11:50
83
Kovalev
Ivan
1986
RusVelo
+ 11:50
84
Krasnov
Leonid
1988
RusVelo
+ 11:50
85
Valynin
Valery
1986
RusVelo
+ 11:50
86
Piasetski
Aliaksandr
1993
-
+ 11:50
87
Martyenko
Oleksandr
1989
ISD - Lampre Continental
+ 11:50
88
Dzhus
Volodymyr
1993
ISD - Lampre Continental
+ 11:50
89
Khviyuzau
Kanstantsin
1992
-
+ 11:50
90
Chuporshnev
Denis
1992
-
+ 11:50
91
Kirzhaykin
Nikita
1993
-
+ 11:50
92
Körber
Sebastian
1984
Nutrixxion - Abus
+ 11:50
93
Zrimsek
Jure
1982
Sava
+ 12:01
94
Schmitt
Alexander
1989
Nutrixxion - Abus
+ 12:01
95
Vosekalns
Andris
1992
Rietumu - Delfin
+ 12:03
96
Besaha
Mikhail
1989
-
+ 12:05
97
Carsi
Mustafa
1992
Salcano - Arnavutkoy
+ 12:08
98
Mokhov
Anton
1992
-
+ 12:09
99
Bekineev
Nikita
-
-
+ 12:09
100
Ozdemir
Bünyamin
1987
Salcano - Arnavutkoy
+ 13:17
101
Gorbachev
Gleb
1991
Uzbekistan Suren Team
+ 15:39
102
Panfilov
Sergey
1992
-
+ 15:52
103
Lozovoy
Dmitriy
1990
Uzbekistan Suren Team
+ 15:57
104
Artsimovich
Siarhei
1990
-
+ 16:07
105
Kuperasov
Konstantin
1991
-
+ 16:17
106
Stepanov
Anton
-
-
+ 16:36
107
Dyshakov
Ilya
1992
-
+ 16:36
108
Helms
Stradford James
1991
-
+ 16:36
109
Kropachev
Egor
1993
-
+ 16:36
110
Morris
Justin
1986
-
+ 16:36
111
Khobotov
Denis
1992
-
+ 16:36
112
Bykov
Igor
1991
-
+ 16:36
113
Zheltobryuhov
Evgeniy
1991
-
+ 16:36
114
Artsimovich
Andrei
-
-
+ 16:36
115
Lyga
Anton
1992
-
+ 16:36
116
Kitaev
Ruslan
1993
-
+ 16:36
117
Potakov
Ivan
1992
-
+ 16:36
118
Agastyan
Vladislav
1992
-
+ 16:36
119
Prokofjevs
Ivars
1991
Rietumu - Delfin
+ 17:03
120
Reznichenko
Vadim
1992
-
+ 17:36
OOT
Russell
Branden
1992
-
DNF
Krylov
Andrei
-
-
DNF
Pozdniakov
Vladimir
1993
-
DNF
Patenka
Yauheni
1991
-
DNF
Kugaveskiy
Nikita
1993
-
DNF
Stash
Mamyr
1993
-
DNF
Borozdin
Sergey
-
-
DNF
Ryabnin
Andrey
-
-
DNF
Rosanov
Dmitriy
1989
-
DNF
Abramov
Nikita
1989
-
DNF
Patskevich
Uladzislau
1992
-
DNF
Ponomarenko
Ilya
1993
ISD - Lampre Continental
DNF
Sergis
Kaspars
1992
Rietumu - Delfin
DNF
Kandyba
Alexander
-
-
DNF
Rovny
Ivan
1987
RusVelo
DNF
Trubetskoy
Sergey
1990
-
Information
Five rings of Moscow
Russia
1st stage | 150.0 km
Moskva
->
Moskva
2.2
I.Stevic
| Leader