Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
The Paths of King Nikola
UCI, Stage race, 1st stage, 23rd March 2005, Montenegro
Race info
Results
Startlist
History
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Albania
Austria
Bulgaria
Croatia
Czechia
Germany
Hungary
Israel
Italy
Latvia
Mexico
Netherlands
New Zealand
North Macedonia
Poland
Romania
Serbia
Slovakia
Slovenia
Turkey
Ukraine
Teams
-
Aerospace Engeenering Pro Equipe
B&E Cycling Team
CK ZP Sport AS Podbrezova
Hemus 1896 - Aurora 2000 Berchi
Knauf Team
Legia - Bazyliszek
Nesebar
Perutnina Ptuj
PSK Whirlpool
Rietumu Bank
Sava
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Lasis
Normunds
1985
Rietumu Bank
02
Jezowski
Krzysztof
1975
Knauf Team
03
Ilesic
Aldo Ino
1984
Perutnina Ptuj
04
Zaradny
Piotr
1972
Knauf Team
05
Kruzic
Jan
1979
CK ZP Sport AS Podbrezova
06
Stevic
Ivan
1980
Aerospace Engeenering Pro Equipe
07
Kirilov Tchanliev
Svetoslav
1973
-
08
Prazdnovsky
Martin
1975
CK ZP Sport AS Podbrezova
09
Skiba
Sebastian
1978
Legia - Bazyliszek
10
Rabon
Frantisek
1983
PSK Whirlpool
11
Zoledziowski
Gregorz
1980
Legia - Bazyliszek
12
Zajc
Gregor
1973
-
13
Gülar
Mustafa
1975
-
14
Zulkuarov
Meder
1974
-
15
Miholjevic
Hrvoje
1979
Perutnina Ptuj
16
Kollert
Michal
1984
PSK Whirlpool
17
Jerse
Rok
1981
Sava
18
Saramotins
Aleksejs
1982
Rietumu Bank
19
Zitta
Pavel
1985
PSK Whirlpool
20
Svab
Gasper
1986
Sava
21
Remak
Zoltan
1977
CK ZP Sport AS Podbrezova
22
Prokic
Predrag
1982
Aerospace Engeenering Pro Equipe
23
Bonca
Valter
1968
Sava
24
Varvarrjouk
Anatoly
1971
-
25
Smelcerovic
Goran
1982
-
26
Vizer
Barnabas
1982
-
27
Lupas
Emil Pabvel
1974
-
28
Bidilici
Andrei-Cosmin
1999
-
29
Behcet
Usta
1985
-
30
Dimitrov
Krasimir
1983
Hemus 1896 - Aurora 2000 Berchi
31
Eisaks
Gusts
1985
Rietumu Bank
32
Melehs
Olegs
1982
Rietumu Bank
33
Chumanov
Pavel
1968
-
34
Mutlu
Mehmet
1982
-
35
Der
Zsolt
1983
-
36
Kiendys
Tomasz
1977
Knauf Team
37
Pajovic
Igor
1977
-
38
Grawunder
Thomas
1985
-
39
Danculovic
Tomislav
1980
Perutnina Ptuj
40
Penev
Dimitar Dimitrov
1982
Nesebar
41
Husar
Radovan
1980
CK ZP Sport AS Podbrezova
42
Premuzic
Boris
1968
Sava
43
Demarin
Massimo
1979
Perutnina Ptuj
44
Maral
Mustafa
1981
-
45
Riska
Martin
1975
PSK Whirlpool
46
Cotar
Marin
1977
-
47
Blahut
Radek
1973
PSK Whirlpool
48
Stoytchev
Bogdan
1985
-
49
Pokupec
Zvonimir
1982
-
50
Jugovic
Aleksandar
1986
Aerospace Engeenering Pro Equipe
51
Lengyel
Tamas
1980
-
52
Szekeres
Csaba
1977
-
53
Drumev
Georgi
-
-
54
Welniak
Jaroslaw
1978
Legia - Bazyliszek
55
Ramirez Cheris
Adrian Galdino
1985
-
56
Vennell
Jeremy
1980
B&E Cycling Team
57
Kisko
Gabor
1974
-
58
Keliar
Miroslav
1978
CK ZP Sport AS Podbrezova
59
Spasic
Dragan
1982
-
60
Hasanovic
Esad
1985
Aerospace Engeenering Pro Equipe
61
Radotic
Bruno
1983
-
62
Gerganov Balev
Evgeni
1975
-
63
Nowak
Hubert
1980
Legia - Bazyliszek
64
Ralchevski Ivanov
Plamen
1984
Hemus 1896 - Aurora 2000 Berchi
65
Lisowicz
Tomasz
1977
Knauf Team
66
Ivanov
Sergej
-
-
67
Al
Thijs
1980
B&E Cycling Team
68
Hvastija
Martin
1969
Perutnina Ptuj
69
Voskamp
Niek
1981
B&E Cycling Team
70
Blagojevic
Njegos
1986
Aerospace Engeenering Pro Equipe
71
Fadrny
Ondrej
1978
PSK Whirlpool
72
Kerkez
Vladimir
1984
Sava
73
Haakman
Tino
1972
B&E Cycling Team
74
Dviri
Dor
1984
Aerospace Engeenering Pro Equipe
75
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Knauf Team
76
Ernestovskis
Daniels
1986
Rietumu Bank
77
Manu
George-Adrian
-
-
78
Ramirez Cheris
Misael Galdino
1985
Hemus 1896 - Aurora 2000 Berchi
79
Mahoric
Mitja
1976
Perutnina Ptuj
80
Eisaks
Kalvis
1983
Rietumu Bank
81
Cavaliere
Clemente
1979
Aerospace Engeenering Pro Equipe
82
Demirev
Svetozar Aleksandrov
1982
Hemus 1896 - Aurora 2000 Berchi
83
Casic
Elvir
-
-
84
Goostjes
Hugo
1985
B&E Cycling Team
85
Knopf
Michael
1980
Sava
86
Ansons
Arturs
1984
Rietumu Bank
87
Slobodnik
Ondrej
1976
CK ZP Sport AS Podbrezova
88
Arany
Gabor
1976
-
89
Zdzieblko
Dawid
1982
Legia - Bazyliszek
90
Walczak
Damian
1984
Knauf Team
91
Laza
Victor
1981
Aerospace Engeenering Pro Equipe
92
Jezierski
Sebastian
1981
Legia - Bazyliszek
93
Top
Serkan
-
-
94
Kostov
Atanas Kostov
1981
Hemus 1896 - Aurora 2000 Berchi
95
Bruin
Ivor
1980
B&E Cycling Team
96
Diaconu
Dan
1978
-
97
Carstea
Andrei
-
-
98
Stefanovic
Dejan
1986
Aerospace Engeenering Pro Equipe
99
Garamszegi
Laszlo
1978
-
100
Alic
Adnan
-
-
101
Hasimaj
Admir
-
-
102
Danila
Dan-Viorel
-
-
103
Velichkovski
Sashe
1986
-
104
Temelkovski
Ljupce
-
-
105
Cvetkovski
Stojan
-
-
106
Rezhik
David
-
-
107
Passerini
Andrea
1985
Hemus 1896 - Aurora 2000 Berchi
108
Wolff
Amos
1982
-
109
Stratiev
Jordan
-
-
110
Sezen
Ismail
1985
-
111
Herbst
Robert
-
-
112
Pavlovic
Milos
1986
-
113
Avdolli
Ermir
-
-
114
Plaku
Erion
-
-
Information
The Paths of King Nikola
Montenegro
1st stage | 86.0 km
Tivar
->
Ulcinj
2.2
N.Lasis
| Leader