Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta Ciclista a la Provincia de San Juan | 2020 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Results: 01.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Rudy Barbier Israel Start-Up Nation 03:45:1420
02 Manuel Belletti Androni Giocattoli-Sidermec + 0010
03 Tomas Contte EC Municipalidad de Pocito + 005
04 Sebastian Molano UAE Team Emirates + 00
05 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 00
06 Peter Sagan Bora-Hansgrohe + 00
07 Roman Maikin Russia + 00
08 Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 00
09 Fernando Gaviria UAE Team Emirates + 00
10 Cyril Lemoine Cofidis + 00
11 Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 00
12 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 00
13 Sebastian Mora Movistar Team + 00
14 Guillaume Martin Cofidis + 00
15 Fernando Barceló Cofidis + 00
16 Travis McCabe Israel Start-Up Nation + 00
17 Hugo Hofstetter Israel Start-Up Nation + 00
18 Laureano Rosas Transporte Puertas del Cuyo + 00
19 Oscar Bazan Argentina National Team + 00
20 Cesar Martingil Atum General-Tavira + 00
21 Brandon McNulty UAE Team Emirates + 00
22 Oliviero Troia UAE Team Emirates + 00
23 Bert Van Lerberghe Deceuninck-Quick Step + 00
24 Alessandro Tonelli Bardiani-CSF-Faizanè + 00
25 Juan Pablo Dotti SEP San Juan + 00
26 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 00
27 Ruben Ramos EC Municipalidad de Pocito + 00
28 Alexander Evtushenko Russia + 00
29 Mirco Maestri Bardiani-CSF-Faizanè + 00
30 Filippo Ganna Italy + 00
31 Unai Cuadrado Fundacion-Orbea + 00
32 Mattia Frapporti Androni Giocattoli-Sidermec + 00
33 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 00
34 Felipe Brito Brazil + 00
35 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 00
36 Luis Angel Mate Cofidis + 00
37 Inigo Elosegui Movistar Team + 00
38 Jose Reyes EC Municipalidad de Pocito + 00
39 José Rujano Venezuela + 00
40 Zdenek Stybar Deceuninck-Quick Step + 00
41 Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 00
42 Clever Martinez Venezuela + 00
43 Franklin Archibold Panama National Team + 00
44 Nathan Brown Rally Cycling + 00
45 Matteo Fabbro Bora-Hansgrohe + 00
46 Andrea Garosio Vini Zabú-KTM + 00
47 Emiliano Ibarra Transporte Puertas del Cuyo + 00
48 Randish Lorenzo Panama National Team + 00
49 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 00
50 Alejandro Duran SEP San Juan + 00
51 Leandro Messineo Transporte Puertas del Cuyo + 00
52 Nelson Oliveira Movistar Team + 00
53 Carlos Betancur Movistar Team + 00
54 Alvaro Trueba Atum General-Tavira + 00
55 Royner Navarro Peru National Team + 00
56 Maximiliano Richeze UAE Team Emirates + 00
57 Leonardo Finkler Brazil + 00
58 Matvei Mamykin Russia + 00
59 Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe + 00
60 Oscar Gatto Bora-Hansgrohe + 00
61 Pawel Poljanski Bora-Hansgrohe + 00
62 Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step + 00
63 Daniel Oss Bora-Hansgrohe + 00
64 Vladimir Ilchenko Russia + 00
65 Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 00
66 Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 00
67 Brayan Sanchez Team Medellin + 00
68 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 00
69 Leonardo Rodriguez Municipalidad de Rawson + 00
70 Umberto Marengo Vini Zabú-KTM + 00
71 Eduin Becerra Venezuela + 00
72 Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 00
73 Anderson Paredes Venezuela + 00
74 Diego Camargo Colombia Tierra de Atletas-GW + 00
75 Magno Nazaret SEP San Juan + 00
76 Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step + 00
77 Óscar Sevilla Team Medellin + 00
78 Jose Hernandez Team Medellin + 00
79 Nicolas Tivani Agrupacion Virgen De Fatima + 00
80 Leandro Velardez Agrupacion Virgen De Fatima + 00
81 Maximiliano Navarrete EC Municipalidad de Pocito + 00
82 Omar Mendoza Colombia Tierra de Atletas-GW + 00
83 Daniel Diaz Transporte Puertas del Cuyo + 00
84 Juan Melivillo EC Municipalidad de Pocito + 00
85 Veljko Stojnic Vini Zabú-KTM + 00
86 Michele Scartezzini Italy + 00
87 Jonathan Milan Italy + 00
88 Mamyr Stash Russia + 00
89 Garikoitz Bravo Fundacion-Orbea + 00
90 Francesco Lamon Italy + 00
91 Oscar Gomez Agrupacion Virgen De Fatima + 00
92 Nicolas Naranjo Agrupacion Virgen De Fatima + 00
93 Vinicius Rangel Brazil + 00
94 Andre Gohr Brazil + 00
95 Ricardo Escuela Agrupacion Virgen De Fatima + 00
96 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 00
97 Cesar Paredes Team Medellin + 00
98 Walter Vargas Team Medellin + 00
99 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW + 00
100 Rob Britton Rally Cycling + 00
101 Robin Carpenter Rally Cycling + 00
102 Kyle Murphy Rally Cycling + 00
103 Gavin Mannion Rally Cycling + 00
104 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 00
105 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 00
106 Alejandro Quilci Municipalidad de Rawson + 00
107 Alejandro Marque Atum General-Tavira + 00
108 Leonardo Basso Italy + 00
109 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 00
110 Oscar Quiroz Colombia Tierra de Atletas-GW + 00
111 Christophe Laporte Cofidis + 00
112 Lucas Gaday Argentina National Team + 00
113 Emiliano Contreras Transporte Puertas del Cuyo + 00
114 Cristofer Jurado Panama National Team + 00
115 Aleksandr Grigoriev Atum General-Tavira + 00
116 Weimar Roldan Team Medellin + 00
117 Marco Benfatto Bardiani-CSF-Faizanè + 00
118 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 00
119 Mikel Alonso Fundacion-Orbea + 00
120 Colin Joyce Rally Cycling + 00
121 Maris Bogdanovics Amore & Vita | P: + 00
122 Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 00
123 Frederico Figueiredo Atum General-Tavira + 00
124 Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 00
125 Andy Limaylla Peru National Team + 05:45
126 Robinson Ruiz Peru National Team + 05:45
127 Sergei Rostovcev Russia + 06:59
128 Davide Plebani Italy + 06:59
129 Renzo Obando Argentina National Team + 06:59
130 Maximo Rojas Venezuela + 06:59
131 Daniel Juarez Agrupacion Virgen De Fatima + 06:59
132 Carlos Samudio Panama National Team + 06:59
133 Iker Ballarin Fundacion-Orbea + 06:59
134 Jose Alarcon Venezuela + 06:59
135 Facundo Cattapan Municipalidad de Rawson + 06:59
136 Agustin Fraysse Argentina National Team + 06:59
137 Juan Curuchet Argentina National Team + 06:59
138 Tom Bohli UAE Team Emirates + 06:59
139 Nelson Soto Colombia Tierra de Atletas-GW + 06:59
140 William Munoz Colombia Tierra de Atletas-GW + 06:59
141 Jokin Aranburu Fundacion-Orbea + 06:59
142 César Gárate Peru National Team + 06:59
143 Hugo Ruiz Peru National Team + 06:59
144 Peio Goikoetxea Fundacion-Orbea + 06:59
145 Efraín Toloza SEP San Juan + 06:59
146 Alain Quispe Peru National Team + 06:59
147 Matias Maggiora SEP San Juan + 06:59
148 Sergio Aguirre Municipalidad de Rawson + 06:59
149 Johan Jacobs Movistar Team + 06:59
150 Piet Allegaert Cofidis + 06:59
151 Mauro Richeze Transporte Puertas del Cuyo + 06:59
152 Dario Diaz Transporte Puertas del Cuyo + 06:59
153 Higinio Lucero Municipalidad de Rawson + 06:59
154 Kevin Castro Municipalidad de Rawson + 06:59
155 Sebastian Cianci Argentina National Team + 06:59
156 Francisco Monte Argentina National Team + 06:59
157 Alessandro Guimaraes Brazil + 06:59
158 Gerardo Atencio EC Municipalidad de Pocito + 06:59
159 Renan Ladewig Brazil + 06:59
160 Leonardo Cobarrubia SEP San Juan + 06:59
161 Andrea Di Renzo Vini Zabú-KTM + 06:59
162 Filippo Zaccanti Bardiani-CSF-Faizanè + 06:59
163 Bolivar Espinosa Panama National Team + 06:59
164 Gabriel Juarez Agrupacion Virgen De Fatima + 09:22
165 Hector Lucero SEP San Juan + 14:39
166 Gerardo Tivani EC Municipalidad de Pocito + 14:39
167 Ruben Simao Atum General-Tavira + 20:14
OOT Pedro Gordillo Municipalidad de Rawson
Pos Name Team Time
01 Rudy Barbier Israel Start-Up Nation 03:45:04
02 Manuel Belletti Androni Giocattoli-Sidermec + 04
03 Tomas Contte EC Municipalidad de Pocito + 06
04 Sebastian Molano UAE Team Emirates + 10
05 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 10
06 Peter Sagan Bora-Hansgrohe + 10
07 Roman Maikin Russia National Team + 10
08 Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 10
09 Fernando Gaviria UAE Team Emirates + 10
10 Cyril Lemoine Cofidis + 10
11 Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 10
12 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 10
13 Sebastian Mora Movistar Team + 10
14 Guillaume Martin Cofidis + 10
15 Fernando Barceló Cofidis + 10
16 Travis McCabe Israel Start-Up Nation + 10
17 Hugo Hofstetter Israel Start-Up Nation + 10
18 Laureano Rosas Transporte Puertas del Cuyo + 10
19 Oscar Bazan Argentina National Team + 10
20 Cesar Martingil Atum General-Tavira -Maria Nova Lounge H + 10
21 Brandon McNulty UAE Team Emirates + 10
22 Oliviero Troia UAE Team Emirates + 10
23 Bert Van Lerberghe Deceuninck-Quick Step + 10
24 Alessandro Tonelli Bardiani-CSF-Faizanè + 10
25 Juan Pablo Dotti SEP San Juan + 10
26 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 10
27 Ruben Ramos EC Municipalidad de Pocito + 10
28 Alexander Evtushenko Russia National Team + 10
29 Mirco Maestri Bardiani-CSF-Faizanè + 10
30 Filippo Ganna Italy National Team + 10
31 Unai Cuadrado Fundacion-Orbea + 10
32 Mattia Frapporti Androni Giocattoli-Sidermec + 10
33 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 10
34 Felipe Brito Brazil National Team + 10
35 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 10
36 Luis Angel Mate Cofidis + 10
37 Inigo Elosegui Movistar Team + 10
38 Jose Reyes EC Municipalidad de Pocito + 10
39 José Rujano Venezuela National Team + 10
40 Zdenek Stybar Deceuninck-Quick Step + 10
41 Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 10
42 Clever Martinez Venezuela National Team + 10
43 Franklin Archibold Panama National Team + 10
44 Nathan Brown Rally Cycling + 10
45 Matteo Fabbro Bora-Hansgrohe + 10
46 Andrea Garosio Vini Zabú-KTM + 10
47 Emiliano Ibarra Transporte Puertas del Cuyo + 10
48 Randish Lorenzo Panama National Team + 10
49 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 10
50 Alejandro Duran SEP San Juan + 10
51 Leandro Messineo Transporte Puertas del Cuyo + 10
52 Nelson Oliveira Movistar Team + 10
53 Carlos Betancur Movistar Team + 10
54 Alvaro Trueba Atum General-Tavira -Maria Nova Lounge H + 10
55 Royner Navarro Peru National Team + 10
56 Maximiliano Richeze UAE Team Emirates + 10
57 Leonardo Finkler Brazil National Team + 10
58 Matvei Mamykin Russia National Team + 10
59 Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe + 10
60 Oscar Gatto Bora-Hansgrohe + 10
61 Pawel Poljanski Bora-Hansgrohe + 10
62 Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step + 10
63 Daniel Oss Bora-Hansgrohe + 10
64 Vladimir Ilchenko Russia National Team + 10
65 Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 10
66 Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 10
67 Brayan Sanchez Team Medellin + 10
68 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 10
69 Leonardo Rodriguez Municipalidad de Rawson + 10
70 Umberto Marengo Vini Zabú-KTM + 10
71 Eduin Becerra Venezuela National Team + 10
72 Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 10
73 Anderson Paredes Venezuela National Team + 10
74 Diego Camargo Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 10
75 Magno Nazaret SEP San Juan + 10
76 Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step + 10
77 Óscar Sevilla Team Medellin + 10
78 Jose Hernandez Team Medellin + 10
79 Nicolas Tivani Agrupacion Virgen De Fatima + 10
80 Leandro Velardez Agrupacion Virgen De Fatima + 10
81 Maximiliano Navarrete EC Municipalidad de Pocito + 10
82 Omar Mendoza Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 10
83 Daniel Diaz Transporte Puertas del Cuyo + 10
84 Juan Melivillo EC Municipalidad de Pocito + 10
85 Veljko Stojnic Vini Zabú-KTM + 10
86 Michele Scartezzini Italy National Team + 10
87 Jonathan Milan Italy National Team + 10
88 Mamyr Stash Russia National Team + 10
89 Garikoitz Bravo Fundacion-Orbea + 10
90 Francesco Lamon Italy National Team + 10
91 Oscar Gomez Agrupacion Virgen De Fatima + 10
92 Nicolas Naranjo Agrupacion Virgen De Fatima + 10
93 Vinicius Rangel Brazil National Team + 10
94 Andre Gohr Brazil National Team + 10
95 Ricardo Escuela Agrupacion Virgen De Fatima + 10
96 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 10
97 Cesar Paredes Team Medellin + 10
98 Walter Vargas Team Medellin + 10
99 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 10
100 Rob Britton Rally Cycling + 10
101 Robin Carpenter Rally Cycling + 10
102 Kyle Murphy Rally Cycling + 10
103 Gavin Mannion Rally Cycling + 10
104 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 10
105 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 10
106 Alejandro Quilci Municipalidad de Rawson + 10
107 Alejandro Marque Atum General-Tavira -Maria Nova Lounge H + 10
108 Leonardo Basso Italy National Team + 10
109 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 10
110 Oscar Quiroz Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 10
111 Christophe Laporte Cofidis + 10
112 Lucas Gaday Argentina National Team + 10
113 Emiliano Contreras Transporte Puertas del Cuyo + 10
114 Cristofer Jurado Panama National Team + 10
115 Aleksandr Grigoriev Atum General-Tavira -Maria Nova Lounge H + 10
116 Weimar Roldan Team Medellin + 10
117 Marco Benfatto Bardiani-CSF-Faizanè + 10
118 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 10
119 Mikel Alonso Fundacion-Orbea + 10
120 Colin Joyce Rally Cycling + 10
121 Maris Bogdanovics Amore & Vita | P: + 10
122 Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 10
123 Frederico Figueiredo Atum General-Tavira -Maria Nova Lounge H + 10
124 Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 10
125 Andy Limaylla Peru National Team + 05:55
126 Robinson Ruiz Peru National Team + 05:55
127 Daniel Juarez Agrupacion Virgen De Fatima + 07:03
128 Agustin Fraysse Argentina National Team + 07:06
129 Facundo Cattapan Municipalidad de Rawson + 07:07
130 Filippo Zaccanti Bardiani-CSF-Faizanè + 07:08
131 Sergei Rostovcev Russia National Team + 07:09
132 Davide Plebani Italy National Team + 07:09
133 Renzo Obando Argentina National Team + 07:09
134 Maximo Rojas Venezuela National Team + 07:09
135 Carlos Samudio Panama National Team + 07:09
136 Iker Ballarin Fundacion-Orbea + 07:09
137 Jose Alarcon Venezuela National Team + 07:09
138 Juan Curuchet Argentina National Team + 07:09
139 Tom Bohli UAE Team Emirates + 07:09
140 Nelson Soto Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 07:09
141 William Munoz Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 07:09
142 Jokin Aranburu Fundacion-Orbea + 07:09
143 César Gárate Peru National Team + 07:09
144 Hugo Ruiz Peru National Team + 07:09
145 Peio Goikoetxea Fundacion-Orbea + 07:09
146 Efraín Toloza SEP San Juan + 07:09
147 Alain Quispe Peru National Team + 07:09
148 Matias Maggiora SEP San Juan + 07:09
149 Sergio Aguirre Municipalidad de Rawson + 07:09
150 Johan Jacobs Movistar Team + 07:09
151 Piet Allegaert Cofidis + 07:09
152 Mauro Richeze Transporte Puertas del Cuyo + 07:09
153 Dario Diaz Transporte Puertas del Cuyo + 07:09
154 Higinio Lucero Municipalidad de Rawson + 07:09
155 Kevin Castro Municipalidad de Rawson + 07:09
156 Sebastian Cianci Argentina National Team + 07:09
157 Francisco Monte Argentina National Team + 07:09
158 Alessandro Guimaraes Brazil National Team + 07:09
159 Gerardo Atencio EC Municipalidad de Pocito + 07:09
160 Renan Ladewig Brazil National Team + 07:09
161 Leonardo Cobarrubia SEP San Juan + 07:09
162 Andrea Di Renzo Vini Zabú-KTM + 07:09
163 Bolivar Espinosa Panama National Team + 07:09
164 Gabriel Juarez Agrupacion Virgen De Fatima + 09:32
165 Hector Lucero SEP San Juan + 14:49
166 Gerardo Tivani EC Municipalidad de Pocito + 14:49
167 Ruben Simao Atum General-Tavira -Maria Nova Lounge H + 20:24
Info
Nations Argentina
Date January 26th
Where San Juan -> San Juan
What 01.Stage
Distance 163.5 km
Leader R.Barbier
Youth T.Contte
Mountain C.Paredes
Sprint D.Juarez