Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta Ciclista a la Provincia de San Juan | 2020 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Results: 07.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Fernando Gaviria UAE Team Emirates 02:58:0320
02 Peter Sagan Bora-Hansgrohe + 0010
03 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 005
04 Manuel Belletti Androni Giocattoli-Sidermec + 00
05 Hugo Hofstetter Israel Start-Up Nation + 00
06 Rudy Barbier Israel Start-Up Nation + 00
07 Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 00
08 Sebastian Mora Movistar Team + 00
09 Nelson Soto Colombia Tierra de Atletas-GW + 00
10 Marco Benfatto Bardiani-CSF-Faizanè + 00
11 Piet Allegaert Cofidis + 00
12 Mikel Alonso Euskaltel-Euskadi + 00
13 Robinson Ruiz Peru National Team + 00
14 Cesar Martingil Atum General-Tavira + 00
15 Umberto Marengo Vini Zabú-KTM + 00
16 Jonathan Milan Italy + 00
17 Lucas Gaday Argentina National Team + 00
18 Alain Quispe Peru National Team + 00
19 Nicolas Naranjo Agrupacion Virgen De Fatima + 00
20 Bert Van Lerberghe Deceuninck-Quick Step + 00
21 Alessandro Guimaraes Brazil + 00
22 Roman Maikin Russia + 00
23 Tomas Contte EC Municipalidad de Pocito + 00
24 Sergei Rostovcev Russia + 00
25 Maris Bogdanovics Amore & Vita | P: + 00
26 Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi + 00
27 Maximiliano Richeze UAE Team Emirates + 00
28 Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 00
29 Mauro Richeze Transporte Puertas del Cuyo + 00
30 Daniel Oss Bora-Hansgrohe + 00
31 Mamyr Stash Russia + 00
32 Aleksandr Grigoriev Atum General-Tavira + 00
33 Maximiliano Navarrete EC Municipalidad de Pocito + 00
34 Guillaume Martin Cofidis + 00
35 Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step + 00
36 Alejandro Marque Atum General-Tavira + 00
37 Fernando Barceló Cofidis + 00
38 Ricardo Escuela Agrupacion Virgen De Fatima + 00
39 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 00
40 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 00
41 Cesar Paredes Team Medellin + 00
42 Diego Camargo Colombia Tierra de Atletas-GW + 00
43 Leonardo Rodriguez Municipalidad de Rawson + 00
44 Anderson Paredes Venezuela + 00
45 Oscar Bazan Argentina National Team + 00
46 Mattia Frapporti Androni Giocattoli-Sidermec + 00
47 Omar Mendoza Colombia Tierra de Atletas-GW + 00
48 Royner Navarro Peru National Team + 00
49 Oscar Gatto Bora-Hansgrohe + 00
50 Maximo Rojas Venezuela + 00
51 Vinicius Rangel Brazil + 00
52 Nicolas Tivani Agrupacion Virgen De Fatima + 00
53 Ruben Ramos EC Municipalidad de Pocito + 00
54 Franklin Archibold Panama National Team + 00
55 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW + 00
56 Renzo Obando Argentina National Team + 00
57 Frederico Figueiredo Atum General-Tavira + 00
58 Alexander Evtushenko Russia + 00
59 Hugo Ruiz Peru National Team + 00
60 Jose Reyes EC Municipalidad de Pocito + 00
61 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 00
62 Brandon McNulty UAE Team Emirates + 00
63 Johan Jacobs Movistar Team + 00
64 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 00
65 Laureano Rosas Transporte Puertas del Cuyo + 00
66 Clever Martinez Venezuela + 00
67 Randish Lorenzo Panama National Team + 00
68 José Rujano Venezuela + 00
69 Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi + 00
70 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 00
71 Juan Pablo Dotti SEP San Juan + 00
72 Óscar Sevilla Team Medellin + 00
73 Zdenek Stybar Deceuninck-Quick Step + 00
74 Leonardo Basso Italy + 00
75 Juan Melivillo EC Municipalidad de Pocito + 00
76 Alessandro Tonelli Bardiani-CSF-Faizanè + 00
77 Ruben Simao Atum General-Tavira + 00
78 Nelson Oliveira Movistar Team + 00
79 Eduin Becerra Venezuela + 00
80 Jose Hernandez Team Medellin + 00
81 Walter Vargas Team Medellin + 00
82 Brayan Sanchez Team Medellin + 00
83 Garikoitz Bravo Euskaltel-Euskadi + 00
84 Matteo Fabbro Bora-Hansgrohe + 00
85 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 00
86 Inigo Elosegui Movistar Team + 00
87 Filippo Ganna Italy + 00
88 Michele Scartezzini Italy + 00
89 Jose Alarcon Venezuela + 00
90 Andy Limaylla Peru National Team + 00
91 Leandro Messineo Transporte Puertas del Cuyo + 00
92 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 00
93 Kevin Castro Municipalidad de Rawson + 00
94 Andrea Garosio Vini Zabú-KTM + 00
95 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 00
96 Andrea Di Renzo Vini Zabú-KTM + 00
97 Pawel Poljanski Bora-Hansgrohe + 00
98 Carlos Betancur Movistar Team + 00
99 Luis Angel Mate Cofidis + 00
100 Alvaro Trueba Atum General-Tavira + 00
101 Leonardo Finkler Brazil + 00
102 Carlos Samudio Panama National Team + 00
103 Gabriel Juarez Agrupacion Virgen De Fatima + 00
104 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 00
105 Sebastian Molano UAE Team Emirates + 00
106 Oscar Gomez Agrupacion Virgen De Fatima + 00
107 Matvei Mamykin Russia + 00
108 Gavin Mannion Rally Cycling + 00
109 Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 00
110 Andre Gohr Brazil + 00
111 Sergio Aguirre Municipalidad de Rawson + 00
112 Vladimir Ilchenko Russia + 00
113 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 00
114 Cyril Lemoine Cofidis + 00
115 Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 00
116 Alejandro Quilci Municipalidad de Rawson + 00
117 Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 00
118 Colin Joyce Rally Cycling + 00
119 Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 00
120 Travis McCabe Israel Start-Up Nation + 00
121 Alejandro Duran SEP San Juan + 00
122 Daniel Diaz Transporte Puertas del Cuyo + 00
123 Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 00
124 Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe + 00
125 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 00
126 Matias Maggiora SEP San Juan + 00
127 William Munoz Colombia Tierra de Atletas-GW + 00
128 Efraín Toloza SEP San Juan + 00
129 Emiliano Ibarra Transporte Puertas del Cuyo + 00
130 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 00
131 Hector Lucero SEP San Juan + 00
132 Mirco Maestri Bardiani-CSF-Faizanè + 00
133 Gerardo Tivani EC Municipalidad de Pocito + 00
134 Sebastian Cianci Argentina National Team + 00
135 Agustin Fraysse Argentina National Team + 00
136 Higinio Lucero Municipalidad de Rawson + 00
137 Oliviero Troia UAE Team Emirates + 00
138 Emiliano Contreras Transporte Puertas del Cuyo + 00
139 Rob Britton Rally Cycling + 00
140 Leandro Velardez Agrupacion Virgen De Fatima + 00
141 Daniel Juarez Agrupacion Virgen De Fatima + 00
142 Magno Nazaret SEP San Juan + 00
143 Robin Carpenter Rally Cycling + 00
144 Kyle Murphy Rally Cycling + 00
145 Leonardo Cobarrubia SEP San Juan + 00
146 Gerardo Atencio EC Municipalidad de Pocito + 00
147 Francisco Monte Argentina National Team + 00
148 Nathan Brown Rally Cycling + 00
149 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 00
150 Francesco Lamon Italy + 00
151 Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 00
152 Juan Curuchet Argentina National Team + 00
153 Bolivar Espinosa Panama National Team + 00
154 César Gárate Peru National Team + 00
155 Cristofer Jurado Panama National Team + 00
DNS Filippo Zaccanti Bardiani-CSF-Faizanè
DNS Davide Plebani Italy
DNF Tom Bohli UAE Team Emirates
DNF Veljko Stojnic Vini Zabú-KTM
DNF Weimar Roldan Team Medellin
DNF Dario Diaz Transporte Puertas del Cuyo
Pos Name Team Time
01 - Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step 23:13:59
02 - Filippo Ganna Italy National Team + 33
03 - Óscar Sevilla Team Medellin + 01:01
04 - Brandon McNulty UAE Team Emirates + 01:21
05 - Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 02:11
06 - Nelson Oliveira Movistar Team + 02:27
07 - Guillaume Martin Cofidis + 02:28
08 - Cesar Paredes Team Medellin + 02:36
09 - Gavin Mannion Rally Cycling + 02:53
10 - Juan Pablo Dotti SEP San Juan + 03:05
11 - Nicolas Tivani Agrupacion Virgen De Fatima + 03:14
12 - Juan Melivillo EC Municipalidad de Pocito + 03:27
13 - Pawel Poljanski Bora-Hansgrohe + 03:41
14 - Matteo Fabbro Bora-Hansgrohe + 04:00
15 - Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 04:24
16 - Ricardo Escuela Agrupacion Virgen De Fatima + 04:36
17 - Omar Mendoza Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 04:42
18 - Diego Camargo Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 04:53
19 - Eduardo Sepulveda Movistar Team + 04:54
20 - Inigo Elosegui Movistar Team + 04:56
21 - José Rujano Venezuela National Team + 05:02
22 - Luis Angel Mate Cofidis + 05:17
23 - Garikoitz Bravo Euskaltel-Euskadi + 05:18
24 - Colin Joyce Rally Cycling + 05:18
25 - Laureano Rosas Transporte Puertas del Cuyo + 05:31
26 - Vinicius Rangel Brazil National Team + 05:45
27 - Roman Maikin Russia National Team + 05:47
28 - Fernando Barceló Cofidis + 05:49
29 - Marco Tizza Amore & Vita | P: + 05:50
30 - Jose Reyes EC Municipalidad de Pocito + 06:14
31 - Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 06:40
32 - Eduin Becerra Venezuela National Team + 07:05
33 - Frederico Figueiredo Atum General-Tavira - Maria Nova Hotel + 07:29
34 - Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 07:42
35 - Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 08:10
36 - Oscar Bazan Argentina National Team + 08:31
37 - Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 09:20
38 - Brayan Sanchez Team Medellin + 09:26
39 - Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 09:30
40 - Alejandro Marque Atum General-Tavira - Maria Nova Hotel + 10:05
41 - Ruben Ramos EC Municipalidad de Pocito + 10:29
42 - Andrea Garosio Vini Zabú-KTM + 11:11
43 - Royner Navarro Peru National Team + 11:40
44 - Leonardo Finkler Brazil National Team + 11:50
45 - Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 12:02
46 - Alessandro Tonelli Bardiani-CSF-Faizanè + 12:14
47 - Peter Sagan Bora-Hansgrohe + 12:31
48 - Nathan Brown Rally Cycling + 12:44
49 - Anderson Paredes Venezuela National Team + 13:29
50 - Jose Alarcon Venezuela National Team + 14:08
51 - Walter Vargas Team Medellin + 14:30
52 - Alexander Evtushenko Russia National Team + 14:42
53 - Zdenek Stybar Deceuninck-Quick Step + 14:49
54 - Magno Nazaret SEP San Juan + 15:15
55 - Aleksandr Grigoriev Atum General-Tavira - Maria Nova Hotel + 15:31
56 - Cyril Lemoine Cofidis + 15:39
57 - Leandro Messineo Transporte Puertas del Cuyo + 15:40
58 - Sebastian Mora Movistar Team + 15:52
59 - Alejandro Duran SEP San Juan + 15:53
60 - Umberto Marengo Vini Zabú-KTM + 16:13
61 - Mirco Maestri Bardiani-CSF-Faizanè + 16:16
62 - Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 16:26
63 - Daniel Diaz Transporte Puertas del Cuyo + 16:33
64 - Robin Carpenter Rally Cycling + 16:42
65 - Andre Gohr Brazil National Team + 16:43
66 - Carlos Betancur Movistar Team + 17:27
67 - Cristofer Jurado Panama National Team + 17:59
68 - Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 18:01
69 - Kyle Murphy Rally Cycling + 19:31
70 - Nicolas Naranjo Agrupacion Virgen De Fatima + 19:56
71 - Daniel Oss Bora-Hansgrohe + 21:24
72 - Rob Britton Rally Cycling + 21:57
73 - Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 22:09
74 - Johan Jacobs Movistar Team + 22:28
75 - Hugo Hofstetter Israel Start-Up Nation + 22:32
76 - Maximiliano Navarrete EC Municipalidad de Pocito + 22:57
77 - Clever Martinez Venezuela National Team + 23:06
78 - Mattia Frapporti Androni Giocattoli-Sidermec + 23:15
79 - Maximiliano Richeze UAE Team Emirates + 23:19
80 - Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 23:47
81 - Mikel Alonso Euskaltel-Euskadi + 23:53
82 - Jose Hernandez Team Medellin + 24:08
83 - Fernando Gaviria UAE Team Emirates + 24:09
84 - Leonardo Basso Italy National Team + 24:28
85 - Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 24:55
86 - Rudy Barbier Israel Start-Up Nation + 24:59
87 - Tomas Contte EC Municipalidad de Pocito + 25:08
88 - Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 25:14
89 - Oscar Gatto Bora-Hansgrohe + 25:21
90 - Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 26:08
91 - Oliviero Troia UAE Team Emirates + 26:11
92 - Bert Van Lerberghe Deceuninck-Quick Step + 26:19
93 - Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 26:27
94 - Manuel Belletti Androni Giocattoli-Sidermec + 26:40
95 - Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 26:41
96 - Cesar Martingil Atum General-Tavira - Maria Nova Hotel + 27:02
97 - Marco Benfatto Bardiani-CSF-Faizanè + 27:15
98 - Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe + 27:20
99 - Sebastian Molano UAE Team Emirates + 27:28
100 - Maris Bogdanovics Amore & Vita | P: + 27:29
101 - Lucas Gaday Argentina National Team + 27:34
102 - Mamyr Stash Russia National Team + 27:42
103 - Travis McCabe Israel Start-Up Nation + 28:53
104 - Nelson Soto Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 29:19
105 - Renzo Obando Argentina National Team + 29:38
106 - Jonathan Milan Italy National Team + 29:51
107 - Piet Allegaert Cofidis + 30:42
108 - Leonardo Rodriguez Municipalidad de Rawson + 32:12
109 - Andrea Di Renzo Vini Zabú-KTM + 32:45
110 - Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 33:11
111 1 Alvaro Trueba Atum General-Tavira - Maria Nova Hotel + 33:18
112 1 Michele Scartezzini Italy National Team + 33:35
113 1 Franklin Archibold Panama National Team + 33:51
114 1 Alessandro Guimaraes Brazil National Team + 34:59
115 1 Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 35:37
116 1 William Munoz Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 35:51
117 1 Emiliano Ibarra Transporte Puertas del Cuyo + 35:52
118 1 Sergio Aguirre Municipalidad de Rawson + 36:19
119 1 Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi + 36:52
120 1 Leonardo Cobarrubia SEP San Juan + 37:25
121 1 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 37:38
122 3 Oscar Gomez Agrupacion Virgen De Fatima + 40:37
123 3 Mauro Richeze Transporte Puertas del Cuyo + 41:26
124 3 Carlos Samudio Panama National Team + 41:55
125 3 Matvei Mamykin Russia National Team + 41:59
126 3 Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 42:04
127 3 Francesco Lamon Italy National Team + 44:03
128 3 César Gárate Peru National Team + 44:10
129 4 Gerardo Tivani EC Municipalidad de Pocito + 46:15
130 4 Bolivar Espinosa Panama National Team + 48:00
131 5 Kevin Castro Municipalidad de Rawson + 48:43
132 5 Vladimir Ilchenko Russia National Team + 48:50
133 5 Maximo Rojas Venezuela National Team + 50:14
134 5 Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi + 50:56
135 5 Alain Quispe Peru National Team + 51:06
136 5 Sebastian Cianci Argentina National Team + 51:49
137 5 Higinio Lucero Municipalidad de Rawson + 51:54
138 5 Randish Lorenzo Panama National Team + 51:55
139 5 Agustin Fraysse Argentina National Team + 52:55
140 5 Emiliano Contreras Transporte Puertas del Cuyo + 53:48
141 5 Robinson Ruiz Peru National Team + 53:49
142 5 Leandro Velardez Agrupacion Virgen De Fatima + 54:15
143 5 Efraín Toloza SEP San Juan + 55:11
144 5 Francisco Monte Argentina National Team + 55:21
145 5 Gabriel Juarez Agrupacion Virgen De Fatima + 56:04
146 5 Hugo Ruiz Peru National Team + 57:33
147 5 Sergei Rostovcev Russia National Team + 58:49
148 6 Daniel Juarez Agrupacion Virgen De Fatima + 01:00:36
149 6 Gerardo Atencio EC Municipalidad de Pocito + 01:03:37
150 6 Juan Curuchet Argentina National Team + 01:03:58
151 6 Andy Limaylla Peru National Team + 01:04:09
152 6 Alejandro Quilci Municipalidad de Rawson + 01:07:08
153 6 Ruben Simao Atum General-Tavira - Maria Nova Hotel + 01:10:26
154 6 Matias Maggiora SEP San Juan + 01:22:10
155 6 Hector Lucero SEP San Juan + 01:29:09
Info
Nations Argentina
Date February 2nd
Where San Juan -> San Juan
What 07.Stage
Distance 141.3 km
Leader R.Evenepoel
Youth R.Evenepoel
Mountain G.Martin
Sprint D.Juarez