Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Arctic Race | Avenir | BinckBank | Burgos | Utah

2019 Vuelta Ciclista a la Provincia de San Juan

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (51) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Results: 07.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Sam Bennett 1990 Bora - Hansgrohe 02:54:262514
02 Alvaro Hodeg 1996 Deceuninck - Quick Step + 00205
03 Erik Baska 1994 Bora - Hansgrohe + 00153
04 Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 0013
05 Peter Sagan 1990 Bora - Hansgrohe + 0011
06 Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy + 0010
07 Imerio Cima 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 009
08 Matteo Malucelli 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 008
09 Ricardo Escuela 1983 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 007
10 Fernando Gaviria 1994 UAE Team Emirates + 007
11 Nicolas Tivani 1995 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 006
12 Mark Cavendish 1985 Team Dimension Data + 006
13 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal + 005
14 Alain Quispe 1994 Peru + 005
15 Kevin Alejandro Castro Carvajal 1999 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 004
16 Maximiliano Ezequiel Navarrete 1991 Argentina + 004
17 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 004
18 Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 003
19 Riccardo Minali 1995 Israel Cycling Academy + 003
20 Matteo Montaguti 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 003
21 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 003
22 Aleksandr Grigorev 1992 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 002
23 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 002
24 Tommaso Bramati 1998 Biesse Carrera Gavardo + 002
25 Matus Stocek 1999 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 002
26 Felix Grossschartner 1993 Bora - Hansgrohe + 001
27 Orlando Trinidad Garibay Contreras 1993 Mexico + 001
28 Ottavio Dotti 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 001
29 Luis Villalobos 1998 Mexico + 001
30 Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 00-
31 Nicolas Paredes 1992 Medellin - Inder + 00
32 Remco Evenepoel 2000 Deceuninck - Quick Step + 00
33 Alejandro Marque 1981 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 00
34 Alessandro Ferreira Guimaraes 1995 Brazil + 00
35 Maximiliano Richeze 1983 Deceuninck - Quick Step + 00
36 Julian Alaphilippe 1992 Deceuninck - Quick Step + 00
37 Winner Anacona 1988 Movistar Team + 00
38 Gino Mäder 1997 Team Dimension Data + 00
39 Sebastian Castaño 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 00
40 Richard Carapaz 1993 Movistar Team + 00
41 Anderson Maldonado 1994 Uruguay + 00
42 Jens Keukeleire 1988 Lotto - Soudal + 00
43 Mattia Cattaneo 1990 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
44 Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 00
45 Diego Ferreyra Geldrez 1997 Chile + 00
46 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
47 Filippo Conca 1998 Biesse Carrera Gavardo + 00
48 Hector Lucero 1982 Equipo Municipalidad de Pocito + 00
49 Alejandro Parra 1998 Cuba + 00
50 Eduardo Ignacio Villanueva 1996 Start Team Gusto + 00
51 Simone Consonni 1994 UAE Team Emirates + 00
52 Rene Corella 1991 Start Team Gusto + 00
53 Tiago Machado 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 00
54 Felipe Peñaloza Yañez 1993 Chile + 00
55 Nairo Quintana 1990 Movistar Team + 00
56 Mauricio Graziani 1996 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 00
57 Ricardo Hernan Paredes Arancibia 1984 Chile + 00
58 Leonardo Rodriguez 1998 Asociacion Civil Mardan + 00
59 Ruben Ramos 1992 Argentina + 00
60 Daniel Zamora [*] 1987 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 00
61 Eduardo Sepulveda 1991 Movistar Team + 00
62 Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
63 César Enrique Gárate Guarniz 1996 Peru + 00
64 Renato Tapia 1995 Peru + 00
65 Emilio Pérez 1991 Cuba + 00
66 Daniel Higinio Lucero 1990 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 00
67 Tiesj Benoot 1994 Lotto - Soudal + 00
68 Cristian Rodriguez 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 00
69 Wilson Estiben Peña 1998 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 00
70 Christoph Pfingsten 1987 Bora - Hansgrohe + 00
71 Raul Colombo 1996 Biesse Carrera Gavardo + 00
72 Oscar Alfredo Gomez 1981 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 00
73 Andre Alexander Gonzales Zenteno 1998 Peru + 00
74 Nelson Andres Soto 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 00
75 Alonso Gamero 1992 Peru + 00
76 Robigzon Oyola 1988 Medellin - Inder + 00
77 Royner Navarro 1992 Peru + 00
78 Jairo Jesus Rios 1998 Argentina + 00
79 Julien Vermote 1989 Team Dimension Data + 00
80 Nicola Toffali 1992 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 00
81 Oscar Nehuen Bazan Claveles 1999 Start Team Gusto + 00
82 Hideto Nakane 1990 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
83 Bernhard Eisel 1981 Team Dimension Data + 00
84 Julen Amezqueta 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 00
85 Ignacio Espinoza 1999 Start Team Gusto + 00
86 Edison Fernando Bravo Mansilla 1992 Chile + 00
87 Jose Martin Reyes 1992 Equipo Municipalidad de Pocito + 00
88 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 00
89 Daniel Diaz 1989 Equipo Municipalidad de Pocito + 00
90 Nikolas Maes 1986 Lotto - Soudal + 00
91 Luis Alvarez 1987 Mexico + 00
92 Lauro Cesar Mouro Chaman 1987 Brazil + 00
93 Enzo Moyano 1989 Equipo Municipalidad de Pocito + 00
94 Bernardo León Navarro 1993 Start Team Gusto + 00
95 Jose Martinez 1997 Argentina + 00
96 Valerio Conti 1993 UAE Team Emirates + 00
97 Ruben Rojas 1989 Equipo Municipalidad de Pocito + 00
98 Jorge Arcas 1992 Movistar Team + 00
99 Omer Goldstein 1996 Israel Cycling Academy + 00
100 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Medellin - Inder + 00
101 Danilo Wyss 1985 Team Dimension Data + 00
102 Diego Leonel Rodriguez 1995 Uruguay + 00
103 Victor Arroyo 1988 Argentina + 00
104 Yans Carlos Arias Perez 1985 Cuba + 00
105 Fabio Duarte 1986 Medellin - Inder + 00
106 Gabriel Juarez 1990 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 00
107 Giovanni Visconti 1983 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 14
108 Magno Prado Nazaret 1986 Brazil + 14
109 Andre Eduardo Gohr 1996 Brazil + 14
110 Antonio Cabrera Torres 1981 Chile + 14
111 Leandro Messineo 1979 Asociacion Civil Mardan + 14
112 Carlos Barbero 1991 Movistar Team + 14
113 Freddy Gonzales Soto 1994 Start Team Gusto + 14
114 Facundo Matias Cattapán Carrión 1998 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 14
115 Alberto Amici 1993 Biesse Carrera Gavardo + 14
116 Jelle Vanendert 1985 Lotto - Soudal + 14
117 Dario Diaz 1981 Asociacion Civil Mardan + 14
118 Pedro Portuondo 1985 Cuba + 14
119 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 14
120 Jose Mendes 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 14
121 Alejandro Osorio 1998 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 14
122 Sergio Pardilla 1984 Caja Rural - Seguros RGA + 14
123 Ruben Dario Acosta 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 14
124 Diego Andres Jamen 1996 Uruguay + 14
125 Eduardo Corte 1992 Mexico + 14
126 Rinaldo Nocentini 1977 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 14
127 Sergio Aguirre 1976 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 14
128 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 14
129 Francesco Gavazzi 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 14
130 Francisco Monte 1988 Asociacion Civil Mardan + 14
131 Efren Santos 1992 Mexico + 14
132 Laureano Rosas 1990 Asociacion Civil Mardan + 14
133 Tom Bohli 1994 UAE Team Emirates + 14
134 Pawel Poljanski 1990 Bora - Hansgrohe + 14
135 Robert Mendez 1993 Uruguay + 14
136 Petr Vakoc 1992 Deceuninck - Quick Step + 14
137 Guillermo Brunetta 1975 Asociacion Civil Mardan + 14
138 Nahuel Eduardo Soares de Lima 1996 Uruguay + 14
139 Roberto Ferrari 1983 UAE Team Emirates + 14
140 Rasmus Fossum Tiller 1996 Team Dimension Data + 24
141 Ignacio Prado 1993 Mexico + 24
142 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 28
143 Oliviero Troia 1994 UAE Team Emirates + 32
144 Gerardo Tivani 1991 Equipo Municipalidad de Pocito + 36
145 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 51
146 Emiliano Contreras 1994 Asociacion Civil Mardan + 01:25
147 Adrian Richeze 1989 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 02:57
148 Giovanni Pedretti 1996 Biesse Carrera Gavardo + 03:37
149 Juan Melivillo 1989 Equipo Municipalidad de Pocito + 04:12
150 Leandro Velardez 1994 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 06:07
151 Luciano Montivero 1978 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 08:55
152 Felix Nodarse 1989 Cuba + 08:55
DNF Luca Pacioni 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
DNF Tommaso Fiaschi 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
Pos Name Born Team Time
01 - Winner Anacona 1988 Movistar Team 22:09:21
02 - Julian Alaphilippe 1992 Deceuninck - Quick Step + 35
03 - Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 57
04 - Valerio Conti 1993 UAE Team Emirates + 01:03
05 - Felix Grossschartner 1993 Bora - Hansgrohe + 01:13
06 - Richard Carapaz 1993 Movistar Team + 01:20
07 - Nicolas Paredes 1992 Medellin - Inder + 01:24
08 - Nairo Quintana 1990 Movistar Team + 01:29
09 - Remco Evenepoel 2000 Deceuninck - Quick Step + 01:36
10 - Tiesj Benoot 1994 Lotto - Soudal + 01:38
11 - Gino Mäder 1997 Team Dimension Data + 01:38
12 - Daniel Zamora [*] 1987 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 01:39
13 - Cristhian Montoya Giraldo 1989 Medellin - Inder + 01:47
14 - Aleksandr Grigorev 1992 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 01:48
15 - Nicolas Tivani 1995 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 02:07
16 - Mattia Cattaneo 1990 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:15
17 - Ricardo Escuela 1983 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 02:20
18 - Cristian Rodriguez 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 02:21
19 - Sebastian Castaño 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 02:30
20 - Daniel Diaz 1989 Equipo Municipalidad de Pocito + 02:32
21 - Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:38
22 - Mauricio Graziani 1996 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 02:42
23 - Danilo Wyss 1985 Team Dimension Data + 02:51
24 - Tiago Machado 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 03:07
25 - Ruben Ramos 1992 Argentina + 03:08
26 - Matteo Montaguti 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 03:34
27 - Julen Amezqueta 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 03:54
28 - Enzo Moyano 1989 Equipo Municipalidad de Pocito + 04:09
29 - Alejandro Osorio 1998 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 05:28
30 - Hideto Nakane 1990 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 05:44
31 - Fabio Duarte 1986 Medellin - Inder + 06:15
32 - Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 06:18
33 - Robigzon Oyola 1988 Medellin - Inder + 06:18
34 - Ruben Dario Acosta 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:47
35 - Eduardo Corte 1992 Mexico + 06:57
36 - Pawel Poljanski 1990 Bora - Hansgrohe + 07:03
37 - Filippo Conca 1998 Biesse Carrera Gavardo + 07:23
38 - Renato Tapia 1995 Peru + 08:34
39 - Orlando Trinidad Garibay Contreras 1993 Mexico + 08:48
40 - Efren Santos 1992 Mexico + 09:11
41 - Ruben Rojas 1989 Equipo Municipalidad de Pocito + 09:20
42 - Luis Alvarez 1987 Mexico + 09:26
43 - Omer Goldstein 1996 Israel Cycling Academy + 09:53
44 - Royner Navarro 1992 Peru + 10:18
45 - Luis Villalobos 1998 Mexico + 10:23
46 - Fernando Gaviria 1994 UAE Team Emirates + 10:47
47 1 Julien Vermote 1989 Team Dimension Data + 11:13
48 1 Alonso Gamero 1992 Peru + 11:21
49 1 Simone Consonni 1994 UAE Team Emirates + 11:23
50 1 Peter Sagan 1990 Bora - Hansgrohe + 11:24
51 4 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 11:24
52 - Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal + 11:41
53 - Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 11:48
54 - Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 11:51
55 - Wilson Estiben Peña 1998 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 12:11
56 - Jens Keukeleire 1988 Lotto - Soudal + 12:23
57 - Giovanni Visconti 1983 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 12:43
58 - Magno Prado Nazaret 1986 Brazil + 13:07
59 - Jelle Vanendert 1985 Lotto - Soudal + 13:08
60 - Alejandro Marque 1981 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 13:24
61 - Ottavio Dotti 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 13:39
62 - Nelson Andres Soto 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 13:47
63 - Jose Martin Reyes 1992 Equipo Municipalidad de Pocito + 13:54
64 1 Nikolas Maes 1986 Lotto - Soudal + 15:31
65 1 Christoph Pfingsten 1987 Bora - Hansgrohe + 15:44
66 1 Imerio Cima 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 15:45
67 1 Leonardo Rodriguez 1998 Asociacion Civil Mardan + 15:53
68 1 Jorge Arcas 1992 Movistar Team + 15:58
69 1 Maximiliano Richeze 1983 Deceuninck - Quick Step + 15:58
70 1 Andre Alexander Gonzales Zenteno 1998 Peru + 16:13
71 1 Anderson Maldonado 1994 Uruguay + 16:35
72 1 Oscar Nehuen Bazan Claveles 1999 Start Team Gusto + 16:39
73 1 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 16:49
74 1 Kevin Alejandro Castro Carvajal 1999 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 16:58
75 1 Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 17:04
76 1 Pedro Portuondo 1985 Cuba + 17:39
77 1 Francesco Gavazzi 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 17:43
78 1 Sergio Pardilla 1984 Caja Rural - Seguros RGA + 17:54
79 1 Alvaro Hodeg 1996 Deceuninck - Quick Step + 18:06
80 1 Nicola Toffali 1992 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 18:12
81 2 Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy + 18:18
82 3 Jairo Jesus Rios 1998 Argentina + 18:35
83 1 Antonio Cabrera Torres 1981 Chile + 18:39
84 2 Gerardo Tivani 1991 Equipo Municipalidad de Pocito + 18:53
85 1 Rasmus Fossum Tiller 1996 Team Dimension Data + 19:17
86 22 Juan Melivillo 1989 Equipo Municipalidad de Pocito + 19:30
87 - Ignacio Espinoza 1999 Start Team Gusto + 19:37
88 - César Enrique Gárate Guarniz 1996 Peru + 19:45
89 - Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 19:49
90 - Eduardo Sepulveda 1991 Movistar Team + 19:55
91 - Maximiliano Ezequiel Navarrete 1991 Argentina + 20:03
92 1 Matus Stocek 1999 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 20:07
93 1 Laureano Rosas 1990 Asociacion Civil Mardan + 20:20
94 - Carlos Barbero 1991 Movistar Team + 20:35
95 1 Lauro Cesar Mouro Chaman 1987 Brazil + 20:48
96 1 Oscar Alfredo Gomez 1981 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 20:57
97 1 Ricardo Hernan Paredes Arancibia 1984 Chile + 21:23
98 1 Sam Bennett 1990 Bora - Hansgrohe + 21:52
99 1 Leandro Messineo 1979 Asociacion Civil Mardan + 22:16
100 1 Freddy Gonzales Soto 1994 Start Team Gusto + 22:21
101 1 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 23:28
102 2 Petr Vakoc 1992 Deceuninck - Quick Step + 23:53
103 2 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 23:54
104 2 Gabriel Juarez 1990 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 24:08
105 2 Riccardo Minali 1995 Israel Cycling Academy + 24:43
106 3 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 25:37
107 3 Bernhard Eisel 1981 Team Dimension Data + 25:47
108 - Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 25:57
109 4 Erik Baska 1994 Bora - Hansgrohe + 26:06
110 1 Ignacio Prado 1993 Mexico + 26:23
111 3 Tommaso Bramati 1998 Biesse Carrera Gavardo + 26:39
112 4 Raul Colombo 1996 Biesse Carrera Gavardo + 26:57
113 5 Rene Corella 1991 Start Team Gusto + 27:02
114 3 Francisco Monte 1988 Asociacion Civil Mardan + 27:14
115 5 Yans Carlos Arias Perez 1985 Cuba + 27:38
116 3 Tom Bohli 1994 UAE Team Emirates + 27:49
117 4 Jose Martinez 1997 Argentina + 28:09
118 6 Matteo Malucelli 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 28:44
119 3 Oliviero Troia 1994 UAE Team Emirates + 28:52
120 5 Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 29:05
121 5 Felipe Peñaloza Yañez 1993 Chile + 29:33
122 27 Felix Nodarse 1989 Cuba + 29:33
123 8 Adrian Richeze 1989 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 29:35
124 3 Roberto Ferrari 1983 UAE Team Emirates + 31:00
125 3 Robert Mendez 1993 Uruguay + 31:29
126 3 Andre Eduardo Gohr 1996 Brazil + 31:43
127 24 Luciano Montivero 1978 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 32:06
128 2 Nahuel Eduardo Soares de Lima 1996 Uruguay + 32:26
129 2 Bernardo León Navarro 1993 Start Team Gusto + 32:55
130 3 Mark Cavendish 1985 Team Dimension Data + 33:55
131 3 Alberto Amici 1993 Biesse Carrera Gavardo + 34:39
132 3 Diego Leonel Rodriguez 1995 Uruguay + 36:43
133 1 Giovanni Pedretti 1996 Biesse Carrera Gavardo + 37:02
134 2 Facundo Matias Cattapán Carrión 1998 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 38:30
135 2 Dario Diaz 1981 Asociacion Civil Mardan + 39:12
136 3 Daniel Higinio Lucero 1990 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 43:42
137 3 Alejandro Parra 1998 Cuba + 44:07
138 4 Hector Lucero 1982 Equipo Municipalidad de Pocito + 44:28
139 2 Sergio Aguirre 1976 Municipalidad de Rawson Somos Todo + 44:31
140 3 Alain Quispe 1994 Peru + 45:24
141 3 Alessandro Ferreira Guimaraes 1995 Brazil + 45:54
142 3 Jose Mendes 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 46:32
143 3 Diego Ferreyra Geldrez 1997 Chile + 48:00
144 6 Leandro Velardez 1994 Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 49:13
145 3 Edison Fernando Bravo Mansilla 1992 Chile + 55:38
146 1 Emiliano Contreras 1994 Asociacion Civil Mardan + 56:16
147 2 Rinaldo Nocentini 1977 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 56:51
148 2 Guillermo Brunetta 1975 Asociacion Civil Mardan + 57:41
149 2 Diego Andres Jamen 1996 Uruguay + 01:00:37
150 2 Emilio Pérez 1991 Cuba + 01:02:55
151 2 Eduardo Ignacio Villanueva 1996 Start Team Gusto + 01:09:16
152 2 Victor Arroyo 1988 Argentina + 01:16:41
Vuelta Ciclista a la Provincia de San Juan
Argentina
07.stage Flat
141.3 km
San Juan -> San Juan
February 3rd (2019)
Leader W.Anacona
Youth R.Evenepoel
Mountain D.Zamora
Sprint M.Navarrete

Want to use results from
FirstCycling on your site?