2019 Vuelta Ciclista a la Provincia de San Juan

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (51) Fantasy

General Youth Mountain Sprint

Results after stage 07 FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01- Winner Anacona 1988 Colombia Movistar Team 22:09:21
02- Julian Alaphilippe 1992 France Deceuninck - Quick Step 35
03- Óscar Sevilla 1976 Spain Medellin - Inder 57
04- Valerio Conti 1993 Italy UAE Team Emirates 01:03
05- Felix Grossschartner 1993 Austria Bora - Hansgrohe 01:13
06- Richard Carapaz 1993 Ecuador Movistar Team 01:20
07- Nicolas Paredes 1992 Colombia Medellin - Inder 01:24
08- Nairo Quintana 1990 Colombia Movistar Team 01:29
09- Remco Evenepoel 2000 Belgium Deceuninck - Quick Step 01:36
10- Tiesj Benoot 1994 Belgium Lotto - Soudal 01:38
11- Gino Mäder 1997 Switzerland Team Dimension Data 01:38
12- Daniel Zamora [*] 1987 Argentina Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima 01:39
13- Cristhian Montoya Giraldo 1989 Colombia Medellin - Inder 01:47
14- Aleksandr Grigorev 1992 Russia Sporting Clube de Portugal - Tavira 01:48
15- Nicolas Tivani 1995 Argentina Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima 02:07
16- Mattia Cattaneo 1990 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 02:15
17- Ricardo Escuela 1983 Argentina Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima 02:20
18- Cristian Rodriguez 1995 Spain Caja Rural - Seguros RGA 02:21
19- Sebastian Castaño 1997 Colombia Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze 02:30
20- Daniel Diaz 1989 Argentina Equipo Municipalidad de Pocito 02:32
21- Miguel Florez 1996 Colombia Androni Giocattoli - Sidermec 02:38
22- Mauricio Graziani 1996 Argentina Municipalidad de Rawson Somos Todo 02:42
23- Danilo Wyss 1985 Switzerland Team Dimension Data 02:51
24- Tiago Machado 1985 Portugal Sporting Clube de Portugal - Tavira 03:07
25- Ruben Ramos 1992 Argentina Argentina 03:08
26- Matteo Montaguti 1984 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 03:34
27- Julen Amezqueta 1993 Spain Caja Rural - Seguros RGA 03:54
28- Enzo Moyano 1989 Argentina Equipo Municipalidad de Pocito 04:09
29- Alejandro Osorio 1998 Colombia Nippo–Vini Fantini–Faizanè 05:28
30- Hideto Nakane 1990 Japan Nippo–Vini Fantini–Faizanè 05:44
31- Fabio Duarte 1986 Colombia Medellin - Inder 06:15
32- Dayer Quintana 1992 Colombia Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 06:18
33- Robigzon Oyola 1988 Colombia Medellin - Inder 06:18
34- Ruben Dario Acosta 1996 Colombia Nippo–Vini Fantini–Faizanè 06:47
35- Eduardo Corte 1992 Mexico Mexico 06:57
36- Pawel Poljanski 1990 Poland Bora - Hansgrohe 07:03
37- Filippo Conca 1998 Italy Biesse Carrera Gavardo 07:23
38- Renato Tapia 1995 Peru Peru 08:34
39- Orlando Trinidad Garibay Contreras 1993 Mexico Mexico 08:48
40- Efren Santos 1992 Mexico Mexico 09:11
41- Ruben Rojas 1989 Argentina Equipo Municipalidad de Pocito 09:20
42- Luis Alvarez 1987 Mexico Mexico 09:26
43- Omer Goldstein 1996 Israel Israel Cycling Academy 09:53
44- Royner Navarro 1992 Peru Peru 10:18
45- Luis Villalobos 1998 Mexico Mexico 10:23
46- Fernando Gaviria 1994 Colombia UAE Team Emirates 10:47
47 1 Julien Vermote 1989 Belgium Team Dimension Data 11:13
48 1 Alonso Gamero 1992 Peru Peru 11:21
49 1 Simone Consonni 1994 Italy UAE Team Emirates 11:23
50 1 Peter Sagan 1990 Slovakia Bora - Hansgrohe 11:24
51 4 Ivan Santaromita 1984 Italy Nippo–Vini Fantini–Faizanè 11:24
52- Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal 11:41
53- Jon Irisarri Rincon 1995 Spain Caja Rural - Seguros RGA 11:48
54- Mattia Frapporti 1994 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 11:51
55- Wilson Estiben Peña 1998 Colombia Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze 12:11
56- Jens Keukeleire 1988 Belgium Lotto - Soudal 12:23
57- Giovanni Visconti 1983 Italy Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 12:43
58- Magno Prado Nazaret 1986 Brazil Brazil 13:07
59- Jelle Vanendert 1985 Belgium Lotto - Soudal 13:08
60- Alejandro Marque 1981 Spain Sporting Clube de Portugal - Tavira 13:24
61- Ottavio Dotti 1997 Italy Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze 13:39
62- Nelson Andres Soto 1994 Colombia Caja Rural - Seguros RGA 13:47
63- Jose Martin Reyes 1992 Argentina Equipo Municipalidad de Pocito 13:54
64 1 Nikolas Maes 1986 Belgium Lotto - Soudal 15:31
65 1 Christoph Pfingsten 1987 Germany Bora - Hansgrohe 15:44
66 1 Imerio Cima 1997 Italy Nippo–Vini Fantini–Faizanè 15:45
67 1 Leonardo Rodriguez 1998 Argentina Asociacion Civil Mardan 15:53
68 1 Jorge Arcas 1992 Spain Movistar Team 15:58
69 1 Maximiliano Richeze 1983 Argentina Deceuninck - Quick Step 15:58
70 1 Andre Alexander Gonzales Zenteno 1998 Peru Peru 16:13
71 1 Anderson Maldonado 1994 Uruguay Uruguay 16:35
72 1 Oscar Nehuen Bazan Claveles 1999 Argentina Start Team Gusto 16:39
73 1 Simone Velasco 1995 Italy Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 16:49
74 1 Kevin Alejandro Castro Carvajal 1999 Argentina Municipalidad de Rawson Somos Todo 16:58
75 1 Weimar Roldan 1985 Colombia Medellin - Inder 17:04
76 1 Pedro Portuondo 1985 Cuba Cuba 17:39
77 1 Francesco Gavazzi 1984 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 17:43
78 1 Sergio Pardilla 1984 Spain Caja Rural - Seguros RGA 17:54
79 1 Alvaro Hodeg 1996 Colombia Deceuninck - Quick Step 18:06
80 1 Nicola Toffali 1992 Italy Sporting Clube de Portugal - Tavira 18:12
81 2 Rudy Barbier 1992 France Israel Cycling Academy 18:18
82 3 Jairo Jesus Rios 1998 Argentina Argentina 18:35
83 1 Antonio Cabrera Torres 1981 Chile Chile 18:39
84 2 Gerardo Tivani 1991 Argentina Equipo Municipalidad de Pocito 18:53
85 1 Rasmus Fossum Tiller 1996 Norway Team Dimension Data 19:17
86 22 Juan Melivillo 1989 Argentina Equipo Municipalidad de Pocito 19:30
87- Ignacio Espinoza 1999 Chile Start Team Gusto 19:37
88- César Enrique Gárate Guarniz 1996 Peru Peru 19:45
89- Damiano Cima 1993 Italy Nippo–Vini Fantini–Faizanè 19:49
90- Eduardo Sepulveda 1991 Argentina Movistar Team 19:55
91- Maximiliano Ezequiel Navarrete 1991 Argentina Argentina 20:03
92 1 Matus Stocek 1999 Slovakia Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze 20:07
93 1 Laureano Rosas 1990 Argentina Asociacion Civil Mardan 20:20
94- Carlos Barbero 1991 Spain Movistar Team 20:35
95 1 Lauro Cesar Mouro Chaman 1987 Brazil Brazil 20:48
96 1 Oscar Alfredo Gomez 1981 Argentina Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima 20:57
97 1 Ricardo Hernan Paredes Arancibia 1984 Chile Chile 21:23
98 1 Sam Bennett 1990 Ireland Bora - Hansgrohe 21:52
99 1 Leandro Messineo 1979 Argentina Asociacion Civil Mardan 22:16
100 1 Freddy Gonzales Soto 1994 Bolivia Start Team Gusto 22:21
101 1 Hamish Schreurs 1994 New Zealand Israel Cycling Academy 23:28
102 2 Petr Vakoc 1992 Czech Republic Deceuninck - Quick Step 23:53
103 2 Edoardo Zardini 1989 Italy Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 23:54
104 2 Gabriel Juarez 1990 Argentina Municipalidad de Rawson Somos Todo 24:08
105 2 Riccardo Minali 1995 Italy Israel Cycling Academy 24:43
106 3 Francesco Bongiorno 1990 Italy Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 25:37
107 3 Bernhard Eisel 1981 Austria Team Dimension Data 25:47
108- Matthias Brändle 1989 Austria Israel Cycling Academy 25:57
109 4 Erik Baska 1994 Slovakia Bora - Hansgrohe 26:06
110 1 Ignacio Prado 1993 Mexico Mexico 26:23
111 3 Tommaso Bramati 1998 Italy Biesse Carrera Gavardo 26:39
112 4 Raul Colombo 1996 Italy Biesse Carrera Gavardo 26:57
113 5 Rene Corella 1991 Mexico Start Team Gusto 27:02
114 3 Francisco Monte 1988 Argentina Asociacion Civil Mardan 27:14
115 5 Yans Carlos Arias Perez 1985 Cuba Cuba 27:38
116 3 Tom Bohli 1994 Switzerland UAE Team Emirates 27:49
117 4 Jose Martinez 1997 Argentina Argentina 28:09
118 6 Matteo Malucelli 1993 Italy Caja Rural - Seguros RGA 28:44
119 3 Oliviero Troia 1994 Italy UAE Team Emirates 28:52
120 5 Manuel Belletti 1985 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 29:05
121 5 Felipe Peñaloza Yañez 1993 Chile Chile 29:33
122 27 Felix Nodarse 1989 Cuba Cuba 29:33
123 8 Adrian Richeze 1989 Argentina Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima 29:35
124 3 Roberto Ferrari 1983 Italy UAE Team Emirates 31:00
125 3 Robert Mendez 1993 Uruguay Uruguay 31:29
126 3 Andre Eduardo Gohr 1996 Brazil Brazil 31:43
127 24 Luciano Montivero 1978 Argentina Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima 32:06
128 2 Nahuel Eduardo Soares de Lima 1996 Uruguay Uruguay 32:26
129 2 Bernardo León Navarro 1993 Bolivia Start Team Gusto 32:55
130 3 Mark Cavendish 1985 Great Britain Team Dimension Data 33:55
131 3 Alberto Amici 1993 Italy Biesse Carrera Gavardo 34:39
132 3 Diego Leonel Rodriguez 1995 Uruguay Uruguay 36:43
133 1 Giovanni Pedretti 1996 Italy Biesse Carrera Gavardo 37:02
134 2 Facundo Matias Cattapán Carrión 1998 Argentina Municipalidad de Rawson Somos Todo 38:30
135 2 Dario Diaz 1981 Argentina Asociacion Civil Mardan 39:12
136 3 Daniel Higinio Lucero 1990 Argentina Municipalidad de Rawson Somos Todo 43:42
137 3 Alejandro Parra 1998 Cuba Cuba 44:07
138 4 Hector Lucero 1982 Argentina Equipo Municipalidad de Pocito 44:28
139 2 Sergio Aguirre 1976 Argentina Municipalidad de Rawson Somos Todo 44:31
140 3 Alain Quispe 1994 Peru Peru 45:24
141 3 Alessandro Ferreira Guimaraes 1995 Brazil Brazil 45:54
142 3 Jose Mendes 1985 Portugal Sporting Clube de Portugal - Tavira 46:32
143 3 Diego Ferreyra 1997 Chile Chile 48:00
144 6 Leandro Velardez 1994 Argentina Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima 49:13
145 3 Edison Fernando Bravo Mansilla 1992 Chile Chile 55:38
146 1 Emiliano Contreras 1994 Argentina Asociacion Civil Mardan 56:16
147 2 Rinaldo Nocentini 1977 Italy Sporting Clube de Portugal - Tavira 56:51
148 2 Guillermo Brunetta 1975 Argentina Asociacion Civil Mardan 57:41
149 2 Diego Andres Jamen 1996 Uruguay Uruguay 01:37
150 2 Emilio Pérez 1991 Cuba Cuba 01:02:55
151 2 Eduardo Ignacio Villanueva 1996 Argentina Start Team Gusto 01:09:16
152 2 Victor Arroyo 1988 Argentina Argentina 01:16:41

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Info

Race Vuelta Ciclista a la Provincia de San Juan
Nation Argentina
DateJanuary 27th-3rd
Edition 2019
Classification 2.1
Leader W.Anacona
Youth R.Evenepoel
Mountain D.Zamora
Sprint M.Navarrete

Winner Anacona

Manager results

1 The 501st Legion
2 Second Coming
3 Wh00sh
4 Cranksmashers
5 Piastow Cycling Team