2022 World Championship Other: Transfers 2022 > 2023

Tour of Hellas - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Toudal Emil BHS-PL Belton Bornholm 14 04:35:24
2 Rosskopf Joey Human Powered Health 5 + 00
3 Aalrust Håkon Team Coop 3 + 00
4 Tagliani Filippo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 00
5 Baroncini Filippo Trek-Segafredo + 00
6 González David Caja Rural-Seguros RGA + 00
7 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
8 Huby Antoine Cross Team Legendre + 00
9 Barrenetxea Jon Caja Rural-Seguros RGA + 00
10 Schandorff Emil BHS-PL Belton Bornholm + 00
11 Gate Aaron Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 00
12 Miltiadis Andreas Cyprus + 00
13 Teugels Lennert Tarteletto-Isorex + 00
14 Stedman Max MG.K vis Colors for Peace VPM + 00
15 Marchand Gianni Tarteletto-Isorex + 00
16 Budiak Anatolii Terengganu Polygon Cycling Team + 00
17 Stewart Mark Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 00
18 Lozano David Team Novo Nordisk + 00
19 Haring Martin Dukla Banská Bystrica + 00
20 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
21 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 06
22 Fouche James Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 07
23 Svestad-Bårdseng Embret Team Coop + 09
24 Hellemose Asbjørn Trek-Segafredo + 17
25 Zardini Edoardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 00
26 Mannion Gavin Human Powered Health + 00
27 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 49
28 Johnston Calum Caja Rural-Seguros RGA + 00
29 Double Paul MG.K vis Colors for Peace VPM + 00
30 Currie Logan Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 00
31 Hoelgaard Markus Trek-Segafredo + 01:24
32 Ilias Periklis Greece + 01:51
33 Wirtgen Luc Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
34 Bardi Jack X Speed United Continental + 07:17
35 Meijers Jeroen Terengganu Polygon Cycling Team + 07:17
36 Stokbro Andreas Team Coop + 07:17
37 Oram James Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 07:17
38 Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA + 07:17
39 Goeman Andreas Tarteletto-Isorex + 07:17
40 Marengo Umberto Drone Hopper-Androni Giocattoli + 07:17
41 Pedersen Rasmus Søjberg BHS-PL Belton Bornholm + 11:10
42 Remkhe Andrey Astana Qazaqstan Development Team + 11:10
43 Tzortzakis Polychronis Greece + 11:10
44 Gademan Sam Allinq Continental Cyclingteam + 11:10
45 Prades Eduard Caja Rural-Seguros RGA + 11:10
46 Gonçalves Bernardo X Speed United Continental + 11:10
47 Vierhout Maarten Allinq Continental Cyclingteam + 11:10
48 Brogi Adriano Giotti Victoria Savini Due + 11:10
49 Bagües Aritz Caja Rural-Seguros RGA + 11:10
50 Szarka Gergely Giotti Victoria Savini Due + 11:10
51 Jensen August Human Powered Health + 11:10
52 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 11:10
53 Malnasi Joszef-Attila Giotti Victoria Savini Due + 11:10
54 Brussenskiy Gleb Astana Qazaqstan Development Team + 11:10
55 King Benjamin Human Powered Health + 11:10
56 Henttala Joonas Team Novo Nordisk + 11:10
57 Dalla Valle Nicolas Giotti Victoria Savini Due + 11:10
58 Haga Chad Human Powered Health + 11:10
59 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam + 11:10
60 Menten Milan Bingoal Pauwels Sauces WB + 11:10
61 Broge Nils Lau Nyborg BHS-PL Belton Bornholm + 11:10
62 Aasvold Kristian Human Powered Health + 11:10
63 Jensen Frederik BHS-PL Belton Bornholm + 11:10
64 Pavlides Konstantinos Cyprus + 11:10
65 Brand Sam Team Novo Nordisk + 11:10
66 Peron Andrea Team Novo Nordisk + 11:10
67 Relaes Jacob Tarteletto-Isorex + 11:10
68 Sainbayar Jambaljamats Terengganu Polygon Cycling Team + 11:10
69 Viviani Attilio Bingoal Pauwels Sauces WB + 11:10
70 Marchiori Leonardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 11:10
71 Etxeberria Josu Caja Rural-Seguros RGA + 11:10
72 Chirico Luca Drone Hopper-Androni Giocattoli + 11:10
73 Monaco Alessandro Giotti Victoria Savini Due + 11:10
74 Slamzhanov Orken Astana Qazaqstan Development Team + 11:10
75 Sergiyenko Denis Astana Qazaqstan Development Team + 11:10
76 Ryttersgaard Sebastian BHS-PL Belton Bornholm + 15:03
77 Kubis Lukas Dukla Banská Bystrica + 15:03
78 Vanoverschelde Kobe Tarteletto-Isorex + 15:03
79 Crispin Mickaël Cross Team Legendre + 15:03
80 Kusztor Peter Team Novo Nordisk + 15:03
81 Christakos Dimitrios Greece + 15:03
82 Lelandais Rémi Cross Team Legendre + 15:03
83 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam + 15:03
84 Brustenga Marc Trek-Segafredo + 15:03
85 Moschetti Matteo Trek-Segafredo + 15:03
86 Daugé Lucas Team Novo Nordisk + 15:03
87 Egholm Jakob Trek-Segafredo + 15:03
88 Rouiller Loris Cross Team Legendre + 15:03
89 Orosz Gergely Cross Team Legendre + 15:03
90 Sens Connor MG.K vis Colors for Peace VPM + 15:03
91 Kalverss Matiss Astana Qazaqstan Development Team + 15:03
92 Goh Choon Huat Terengganu Polygon Cycling Team + 15:03
93 Rüegg Timon Cross Team Legendre + 15:03
94 Tybor Patrik Dukla Banská Bystrica + 15:03
95 Wright Paul MG.K vis Colors for Peace VPM + 15:03
96 Rovder Pavol Dukla Banská Bystrica + 15:03
97 Eyskens Jeroen Tarteletto-Isorex + 15:03
98 Mazuki Fakhruddin Terengganu Polygon Cycling Team + 15:03
99 Lemmens Sander Tarteletto-Isorex + 15:03
100 Christensen Ryan Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 15:03
101 Christopoulos-Heller Panagiotis Greece + 15:03
102 Murphy Kyle Human Powered Health + 15:03
103 Rahbek Mads BHS-PL Belton Bornholm + 23:12
DNS Kastrantas Charalampos Greece
DNS Bendixen Louis Team Coop
DNS Bronswijk Mike Allinq Continental Cyclingteam
DNF Piccolo Simone MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Mohd Zariff Nur Aiman Terengganu Polygon Cycling Team
DNF Agrotis Alexandros Cyprus
DNF Lunder Eirik Team Coop
DNF Mewes Ben X Speed United Continental
DNF Arvanitou Nikiforos Greece
DNF Drakos Nikolaos Greece
Pos Rider Team Time
1 Gate Aaron Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling 21:13:33
2 Teugels Lennert Tarteletto-Isorex + 01:52
3 Stewart Mark Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 01:56
4 Wirtgen Luc Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:00
5 Marchand Gianni Tarteletto-Isorex + 02:02
6 Double Paul MG.K vis Colors for Peace VPM + 02:05
7 Zardini Edoardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:07
8 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:07
9 Miltiadis Andreas Cyprus + 02:11
10 Budiak Anatolii Terengganu Polygon Cycling Team + 02:13
11 4 Barrenetxea Jon Caja Rural-Seguros RGA + 03:00
12 6 Schandorff Emil BHS-PL Belton Bornholm + 03:06
13 6 Huby Antoine Cross Team Legendre + 03:06
14 8 Lozano David Team Novo Nordisk + 03:06
15 9 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:16
16 9 González David Caja Rural-Seguros RGA + 03:45
17 9 Baroncini Filippo Trek-Segafredo + 03:54
18 11 Toudal Emil BHS-PL Belton Bornholm + 04:35
19 4 Hoelgaard Markus Trek-Segafredo + 04:35
20 10 Mannion Gavin Human Powered Health + 04:49
21 21 Aalrust Håkon Team Coop + 05:50
22 16 Hellemose Asbjørn Trek-Segafredo + 06:08
23 5 Ilias Periklis Greece + 06:36
24 21 Svestad-Bårdseng Embret Team Coop + 07:38
25 8 Stokbro Andreas Team Coop + 10:23
26 10 Goeman Andreas Tarteletto-Isorex + 10:23
27 7 Marengo Umberto Drone Hopper-Androni Giocattoli + 10:23
28 26 Haring Martin Dukla Banská Bystrica + 11:12
29 3 Meijers Jeroen Terengganu Polygon Cycling Team + 12:29
30 19 Broge Nils Lau Nyborg BHS-PL Belton Bornholm + 13:53
31 30 Rosskopf Joey Human Powered Health + 14:02
32 20 Prades Eduard Caja Rural-Seguros RGA + 14:05
33 19 Peron Andrea Team Novo Nordisk + 14:10
34 13 Aasvold Kristian Human Powered Health + 14:16
35 14 Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA + 15:49
36 28 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 15:51
37 6 King Benjamin Human Powered Health + 16:04
38 31 Tagliani Filippo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 16:23
39 31 Johnston Calum Caja Rural-Seguros RGA + 16:27
40 6 Haga Chad Human Powered Health + 16:27
41 6 Sainbayar Jambaljamats Terengganu Polygon Cycling Team + 16:44
42 6 Remkhe Andrey Astana Qazaqstan Development Team + 16:58
43 6 Gonçalves Bernardo X Speed United Continental + 16:58
44 5 Dalla Valle Nicolas Giotti Victoria Savini Due + 17:04
45 5 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam + 17:04
46 5 Bardi Jack X Speed United Continental + 17:42
47 4 Relaes Jacob Tarteletto-Isorex + 17:56
48 35 Lemmens Sander Tarteletto-Isorex + 18:00
49 2 Brand Sam Team Novo Nordisk + 19:40
50 2 Jensen Frederik BHS-PL Belton Bornholm + 19:42
51 18 Kusztor Peter Team Novo Nordisk + 20:18
52 27 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 20:49
53 29 Stedman Max MG.K vis Colors for Peace VPM + 21:13
54 31 Fouche James Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 21:59
55 11 Goh Choon Huat Terengganu Polygon Cycling Team + 22:09
56 3 Chirico Luca Drone Hopper-Androni Giocattoli + 22:10
57 1 Jensen August Human Powered Health + 23:47
58 1 Menten Milan Bingoal Pauwels Sauces WB + 24:12
59 1 Bagües Aritz Caja Rural-Seguros RGA + 24:51
60 1 Marchiori Leonardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 25:15
61 11 Murphy Kyle Human Powered Health + 25:15
62 2 Monaco Alessandro Giotti Victoria Savini Due + 25:17
63 11 Christensen Ryan Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 25:38
64 2 Tzortzakis Polychronis Greece + 25:40
65 1 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 26:45
66 11 Tybor Patrik Dukla Banská Bystrica + 27:25
67 4 Etxeberria Josu Caja Rural-Seguros RGA + 27:38
68 6 Brussenskiy Gleb Astana Qazaqstan Development Team + 28:48
69 6 Sergiyenko Denis Astana Qazaqstan Development Team + 29:19
70 3 Lelandais Rémi Cross Team Legendre + 30:41
71 6 Henttala Joonas Team Novo Nordisk + 30:52
72 26 Rahbek Mads BHS-PL Belton Bornholm + 31:04
73 5 Moschetti Matteo Trek-Segafredo + 31:20
74 4 Viviani Attilio Bingoal Pauwels Sauces WB + 31:25
75 3 Crispin Mickaël Cross Team Legendre + 31:36
76 8 Pedersen Rasmus Søjberg BHS-PL Belton Bornholm + 33:04
77 1 Christopoulos-Heller Panagiotis Greece + 33:47
78 10 Gademan Sam Allinq Continental Cyclingteam + 34:19
79 12 Slamzhanov Orken Astana Qazaqstan Development Team + 34:51
80 1 Wright Paul MG.K vis Colors for Peace VPM + 36:05
81 24 Currie Logan Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 36:21
82 4 Rüegg Timon Cross Team Legendre + 37:06
83 4 Sens Connor MG.K vis Colors for Peace VPM + 37:52
84 12 Pavlides Konstantinos Cyprus + 38:29
85 4 Brustenga Marc Trek-Segafredo + 38:29
86 6 Eyskens Jeroen Tarteletto-Isorex + 38:50
87 6 Christakos Dimitrios Greece + 39:45
88 16 Oram James Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling + 40:43
89 5 Rovder Pavol Dukla Banská Bystrica + 40:49
90 12 Vierhout Maarten Allinq Continental Cyclingteam + 41:39
91 4 Kubis Lukas Dukla Banská Bystrica + 41:41
92 5 Vanoverschelde Kobe Tarteletto-Isorex + 42:32
93 5 Ryttersgaard Sebastian BHS-PL Belton Bornholm + 43:07
94 6 Mazuki Fakhruddin Terengganu Polygon Cycling Team + 44:10
95 8 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam + 47:02
96 10 Brogi Adriano Giotti Victoria Savini Due + 47:35
97 10 Malnasi Joszef-Attila Giotti Victoria Savini Due + 50:27
98 13 Szarka Gergely Giotti Victoria Savini Due + 57:57
99 9 Daugé Lucas Team Novo Nordisk + 01:01:32
100 9 Orosz Gergely Cross Team Legendre + 01:01:43
101 9 Kalverss Matiss Astana Qazaqstan Development Team + 01:01:50
102 10 Egholm Jakob Trek-Segafredo + 01:02:50
103 10 Rouiller Loris Cross Team Legendre + 01:11:28

Information