Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Dorpenomloop Rucphen

2020

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 David Dekker SEG Racing Academy 4:36:3040
02 Brenton Jones Canyon DHB p/b Soreen + 0030
03 Matthew Bostock Canyon DHB p/b Soreen + 0025
04 Maxime De Poorter Tarteletto - Isorex + 0020
05 Bas Van Der Kooij BEAT Cycling Club + 0015
06 Ramon Van Bokhoven Metec - TKH + 0010
07 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 005
08 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 003
09 Zak Coleman Acrog - Tormans + 003
10 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 003
11 Jarrad Drizners Hagens Berman - Axeon + 00
12 Ian Spenkelink WP Groot Amsterdam + 00
13 Adne Koster Metec - TKH + 00
14 Daan Van Sintmaartensdijk Volker-Wessels-Merckx + 00
15 Bjorn Bakker Vlasman Cycling Team + 00
16 Andrew Tennant Canyon DHB p/b Soreen + 00
17 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 00
18 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 00
19 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
20 Alfie George Great Britain + 00
21 Victor Broex WP Groot Amsterdam + 00
22 Elmar Reinders Riwal Securitas Cycling + 00
23 Robin Blummel Volker-Wessels-Merckx + 00
24 Evan Burtnik X Speed United + 00
25 William Tidball Great Britain + 00
26 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Development Team + 00
27 Wim Wittenberg WV de Jonge Renner + 00
28 Ruben Buitendijk Team Reggeborgh + 00
29 Jelle Bootsveld Metec - TKH + 00
30 Marten Kooistra BEAT Cycling Club + 00
31 Rick Ottema Metec - TKH + 00
32 Felix Dopchie Wallonie-Bruxelles Development Team + 00
33 Luuc Bugter BEAT Cycling Club + 00
34 Jacob Relaes Tarteletto - Isorex + 00
35 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 00
36 Robert Kessler Team Lotto - Kern Haus + 00
37 Frederik Rassmann Team Lotto - Kern Haus + 00
38 Martijn Rasenberg Team Reggeborgh + 06
39 Tom Vermeer Acrog - Tormans + 06
40 Lars Hohmann Metec - TKH + 06
41 Wiebe Scholten Vlasman Cycling Team + 06
42 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Development Team + 06
43 Dan Gardner Tarteletto - Isorex + 06
44 Jasper Schouten Allinq-Krush-De IJsselstreek + 06
45 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 06
46 Harry Sweeny Lotto - Soudal U23 + 10
47 Josh Teasdale X Speed United + 10
48 Adrie Lindeman John Deere Cycling Team - NWVG + 10
49 Damien Clayton Ribble Weldtite Pro Cycling + 10
50 Robin Lowik Allinq-Krush-De IJsselstreek + 10
51 Bryan Bouwmans WV de Jonge Renner + 10
52 Manuel Michielsen WV de Jonge Renner + 10
53 Daan Hoole SEG Racing Academy + 10
54 Karsten Veen John Deere Cycling Team - NWVG + 10
55 Lars Oreel Team Reggeborgh + 10
56 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10
57 Guillaume Seye BEAT Cycling Club + 10
58 Lennert Van Eetvelt Lotto - Soudal U23 + 10
59 Alex Paton Canyon DHB p/b Soreen + 10
60 Marc Dörrie Team Lotto - Kern Haus + 10
61 Arne Peters Vlasman Cycling Team + 10
62 Lucas Eriksson Riwal Securitas Cycling + 10
63 Stef Krul Metec - TKH + 10
64 Jens Reynders Hagens Berman - Axeon + 10
65 Max Kroonen Volker-Wessels-Merckx + 10
66 Maikel Zijlaard SEG Racing Academy + 10
67 Christoffer Lisson Riwal Securitas Cycling + 33
68 Lennert Teugels Tarteletto - Isorex + 33
69 Lukas Märkl Team Lotto - Kern Haus + 52
70 Kim Magnusson Riwal Securitas Cycling + 52
71 Emil Vinjebo Riwal Securitas Cycling + 52
72 Jordy Bouts Tarteletto - Isorex + 52
73 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 52
74 Jasper Haest Team Reggeborgh + 52
75 Alex Colman Canyon DHB p/b Soreen + 52
76 Yves Coolen BEAT Cycling Club + 52
77 Peter Schulting Volker-Wessels-Merckx + 52
78 Roel Van Sintmaartensdijk Team Reggeborgh + 52
79 Steve Lampier Ribble Weldtite Pro Cycling + 52
80 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 52
81 Andre Carvalho Hagens Berman - Axeon + 58
82 Adam Lewis BEAT Cycling Club + 1:05
83 Daan Hoeyberghs Acrog - Tormans + 1:21
84 Abe Celi Volker-Wessels-Merckx + 1:37
85 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 1:45
86 Rhys Britton Great Britain + 2:09
87 Sam Watson Great Britain + 2:09
88 Nicolas Marthe Wallonie-Bruxelles Development Team + 2:46
89 Callum MacLeod Canyon DHB p/b Soreen + 3:14
90 Harm Celi Allinq-Krush-De IJsselstreek + 3:14
91 Jonas Bresseleers Acrog - Tormans + 3:14
92 Jarno Gmelich Meijling Allinq-Krush-De IJsselstreek + 3:14
93 Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx + 3:14
94 Jasper Rasch SEG Racing Academy + 3:24
95 Kevin Reuvers HSK Trias-Mooi Jong + 3:26
96 Charles Page Ribble Weldtite Pro Cycling + 4:18
97 Sean Quinn Hagens Berman - Axeon + 6:02
98 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 6:52
99 Rasmus Wallin Riwal Securitas Cycling + 7:31
100 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 8:33
101 Arne De Groote Acrog - Tormans + 19:34
DNF Zachary Bridges Great Britain
DNF Max Rushby Great Britain
DNF Ethan Vernon Great Britain
DNF Joris Geuens Acrog - Tormans
DNF Wouter Van Ende Acrog - Tormans
DNF Alain Broos Allinq-Krush-De IJsselstreek
DNF Gerco Pastoor Allinq-Krush-De IJsselstreek
DNF Alex Mengoulas BEAT Cycling Club
DNF Thomas Mein Canyon DHB p/b Soreen
DNF Floris Gerts HSK Trias-Mooi Jong
DNF Jesse Huijbregts HSK Trias-Mooi Jong
DNF Stan Van Den Bergh HSK Trias-Mooi Jong
DNF Frenky Van Der Vorst HSK Trias-Mooi Jong
DNF Dennis Willems HSK Trias-Mooi Jong
DNF Sjoerd Hollander John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Gerben Oldenkamp John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Harry Sweering John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Hideyuki Takagi John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Sebastian Vester John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23
DNF Xandres Vervloesem Lotto - Soudal U23
DNF Zeb Kyffin Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF Oliver Moors Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF Joe Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF Sammy Berkelder Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Bastiaan De Blom Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Olav Wallinga Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Stijn De Bock Tarteletto - Isorex
DNF Leon Eduard Brescher Team Lotto - Kern Haus
DNF Tobias Knaup Team Lotto - Kern Haus
DNF Lorenzo Harbers Team Reggeborgh
DNF Sten Verzijl Team Reggeborgh
DNF Jasper Bovenhuis Vlasman Cycling Team
DNF Gerben Mos Vlasman Cycling Team
DNF Melvin Van Zijl Vlasman Cycling Team
DNF Jelle Wolsink Vlasman Cycling Team
DNF Coen Vermeltfoort Volker-Wessels-Merckx
DNF Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Development Team
DNF Audric Leleu Wallonie-Bruxelles Development Team
DNF Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Development Team
DNF Justin Boone Willebrord Wil Vooruit
DNF Roy De Ryck Willebrord Wil Vooruit
DNF Daaf Koemans Willebrord Wil Vooruit
DNF Nathan Rijsdijk Willebrord Wil Vooruit
DNF Tristan Rijsdijk Willebrord Wil Vooruit
DNF Oliver Sanchez Rodriguez Willebrord Wil Vooruit
DNF Bas Sitters Willebrord Wil Vooruit
DNF Niels Boele WP Groot Amsterdam
DNF Koos Jeroen Kers WP Groot Amsterdam
DNF Joris Kroon WP Groot Amsterdam
DNF Luuk Van Gestel WP Groot Amsterdam
DNF Oscar Van Wijk WP Groot Amsterdam
DNF Aron De Jong WV de Jonge Renner
DNF Mathijs De Leng WV de Jonge Renner
DNF Wesley Mol WV de Jonge Renner
DNF Gerrie Van Lingen WV de Jonge Renner
DNF Jesse Raas X Speed United
DNF Tom Thill X Speed United
DNF Edward Walsh X Speed United
Information
Nation Netherlands
Date March 08
Distance 201.4 km
CAT 1.2